• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Plug sam pomicao u desno po osovini negdje na polovici oranja smrznute njive i to kad je KOKO zaključio da definitivno plug reže preširoku brazdu .
Dakle na ovoj njivi gdje je kuruznica plug nije mican .
Zapravo to ništa ne govori jer sam ja skidao koljenastu osovinu radi ppravka veze s ručkom .
Mjesto vračanja osovine je bilo odokativno .

Ja mislim da je to isto nebitno ..zapravo koljenastu osovinu bi trebalo postaviti u centr traktora , znači da jedna i druga poluga hidraulike budu pod istim kutem u odnosu na centar traktora .
A gredu s daskom pomaknuti u desno toliko koliko želimo široku brazdu ?

Ako je moj ljevi kotač na smrznutoj zemlji , desni u brazdi a u ripnu se ne ljepi blato , ispravne gume , špera ...a mene baca na brazdu onda mene tamo baca daska a plaz ne vrši funkciju ?

Kažeš da nije mican, a vidi se da je, pogledaj malo bolje osovinu i vidjet ćeš gdje je bio prije.. Treba za jedno 5cm u desno, gledano na ovu tvoju posljednju sliku i ručku ne toliko iskositi.. Na toj slici se vidi da imaš kosu vuču i ništa čudno što ti traktor vuče u poorano..Ta zemlja na slici izgleda lakša od one što si jučer postavio slike i samim time ti je odpor manji.. Ona greda što drži dasku mora biti pod 90stupnjeva sa ovim ne pooranim ili gledano onu gredu gore mora biti paralelna sa zemljom, znači toplink odpustiti ili zateći ovisi o potrebi, bočni nagib pluga na desnoj polugi poštelaš isto ovisi na koju je stranu nagnut pa tako gledati treba li odpustiti ili doteći..
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
gledajuci srp gredu odpozadi i plaz moraju biti paralelni. srp greda gledajuci mora biti vertikalna i pod 90stepeni u odnosu na kolenastu osovinu i ostatak greda rama. sad vidim na slici da ti je kolenasta pomaknuta i time ima veci zahvat. vrati je za 5cm i proveri paralelnosti. jednobrazni ako nije u vinklu plug sto rekli teske su muke orati a ustelovati skoro nemoguce. drugo svako pomeranje kolenaste osovine na rucici menja komplet uglove pluga . znaci pomera ga i levo desno ali i dize ili spusta desnu stranu pluga.to je mozda izgleda neznatno ali svako pomeranje na rucici zahteva pomeranje toplinga i rucice na desnoj poluzi traktora.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
@puknuti,plug ti nejde u zemlju jer ti je lemeš poderan obavezno novi pa buš videl kaj znači kaj znači pravi ulazak u zemlju,jer previše skračivanje poteznice ne znači i dobar ulazak i dobro oranje.

Ono kaj ti peta izbacuje i trga zid brazde je jer si dokraja nazad povukel ručku na plugu,al to ti je valda bilo jas,jedino ako baš ne kužiš.
Stavi ručku kak je na zadnjoj slici oko sredine i pratit če traktor i lanci budu labavi.

A dubinu si jedino možeš štelat na velikoj ručici hidraulike ili kotaču ako ga
imaš,i naravno ako je lemeš dobar i plug donekle poštelan.
Traktor ti je vukel na brazdu jer je ručka na plugu bila nazad.

Sve u svemu se vidi neiskustvo u suradnji skalamerije.
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Puknuti ima novi lemeš, a priču s labavim lancima ili potkrijepi videom ili zaboravi. Slažem se da su IMT-i skalamerija, ali to korisnici nisu krivi.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
E vidiš,toliko se je pisalo o tome i očito niste temeljito čitali,malo vidite kaj smo pisali o tome.
Znači lanci dok oreš moraju biti LABAVI (OPUŠTENI) i plug mora pratit traktor u bilo kojoj zemlji!

I najjeftiniji i jako star plug može ljepo i lagano orat ako je ispravan i dobro poštelan.neovisno koja je marka.
Postoje razni modeli nekih marki koji su za nešto bolji,pa se i tako trebaju koristit.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Puknuti ima novi lemeš, a priču s labavim lancima ili potkrijepi videom ili zaboravi. Slažem se da su IMT-i skalamerija, ali to korisnici nisu krivi.

Oficir pise gluposti jer nije pozorno procitao sta se pise u temi, ali kolega Koko pa kako da ti se objasni da lanci tj spaneri nisu uopce potrebni kod oranja..
Evo ja ih nemam uopce..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma budem vam napravil kompletni video kak ore jednobražnjak bez španera da se to završi več jednom....
A evo i dokaz kod kolege Ivana, on ore puno s jednobražnjakom, a nema španere na traktoru :)
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Nisam imao namjeru se javljati kad diskutiraju ovako iskusni u oranju. Ali vidim da se pokušava napraviti redoslijed štelanja pluga ali to je za svakog posebno iskustvo.
Zato ću i ja iznijeti svoje iskustvo. Imam dva jednobrazna pluga koji se različito štelaju jer su i različite tehnologije. Za 539ku je IMT 16 " koji uopće nema ove fine ručice koja se pomjera po zubovima. Stoga sam prisiljen odvijati šarafe i micati koljenastu osovinu i glavno štelovanje napravim ispred kuće. Moj princip je slijedeći:
1. koljenastu osovinu stavim u srednji položaj;
2. ručkicom podižem desni krak tako da se plug nakrivi na lijevu stranu. Ovo je važno jer je svaki plug specifičan, a brid raonika i plaza kada su u zemlji moraju biti na istoj visini. Vidi se razlika na jednoj slici gdje zadnji kraj plaza stoji 5 cm u zraku a brid raonika na zemlji. To nije dobro.
3. Nakon toga određujem koliko ću plug pomaknuti po koljenastoj osovini lijevo/desno. Razmak od točkova do koljenaste osovine isti a razmak od desnog točka i zahvata pluga 35 cm. Sada stavim konop ispod sredine traktora od prednih točkova do iza pluga. Plug bi trebao biti paralelan s konopom. Stežem šarafe na plugu.
4. Top linkom odredim da mi kraj plaza stoji dva cm u zraku.
Grubo štelovanje završeno. Fino štelovanje nastavljam na početku druge i treće brazde. Postupak ponovim iako ja imam mogućnost samo br. 2. i 4. (bez ključeva). Kod tvrđe zemlje ili kad orem dublje pomaknem plug i manje od 30 cm.
Mislio sam doma podići lijevu stranu traktora 30ak cm, da dobijem uvjete iz brazde, ali nije mi trebalo.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ivan kc jesi to grejao i ispravljao poprecnu gredu bas gde ti broj tipa pluga pise na nalepnici. zar se i tu moze ukriviti ili ja nevidim dobro. koko nemoj omalovazavati konja koga nisi jahao. imt je po hidraulici daleko od skalamerije spram mnogo traktora. u to vreme kad je uradjen po licenci je jedna od najboljih hidraulika tada uradjenih a i sada za mnoge. prosta i precizna. fergo ima malo losiju vucnu silu jer tezine fali ali ima i sa kojim plugom se sta ore i u kojim zemljistima. ako mislis da je store traktor po pitanju imt mogu te demantovati po mnogim pitanjima.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
zwer
potpisujem
nek dojdu i na moju zemlju. Ja, kak god jos ne znam dobro orati, profesor sam za njih na svojoj zemlji !!
A i ove rasprave su djetinjaste . Gledam od IvanKc sliku ... da na mom traktoru tak plug stnji, vjerojatno ni meni spaneri nebi trebali !?
Moje donje poteznice su itekam vise rasirene tak da mi je desna blizu kotaca kad plug namjestim kak treba.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Pa ti lanci su labavi i to se vidi na slici, bez njih bi mu bio problem doći do njive jer bi mu poluge letjele u kotače..
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
hmm . . . vidim ja da se tu zapetljava tema oko ovog pluga i lanaca . . . pa ajd onda da pitam jos jedno - a kaj nije prva brazda presiroka ?? Tak barem izgleda na rlici !!
Jer, vidi se da je plug, tj vucne sile pluga i traktora su u savrsenoj dijagonali , ali. . . kad sam probal tak podesiti svoj plug, prva brazda je bila i do 40 cm umjesto 25 . . .
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
sto bi skido te lance? sta za traktore koji nemaju te lance? a moze se plug nastelovat da ore bez spanera samo treba malo vremena odvojit a izgleda to svima na forumu mrsko pa bi da im se nacrta kako to treba uradit a nijedan plug nije isti i samim time i nije isto podesavanje: Sve se moze kad se hoce! lp
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Vidim da se vodi rasprava o mojem plugu tj o mom oranju..
Ovako, sad imam 23 god, a poceo sam orati sa 14 god dok mi je umro djed.. Pa ako se za 10 god nisam naucio ustelati plug, onda bi se ostavio i oranja i poljoprivrede..

Vica
Nije greda ispravljana nego je plug siren.. To je inace susjedov plug, a u originalu je bio 10 cola VK, ali je prosiren na 12 cola i radi besprijekorno.. Tu u sredinu je ubacen taj komad grede i zavaren i obrusen i da se pofarba cijeli plug nebi se ni primjetilo da je siren..

Zgzac
Pa stoji tak kak mora stajati, a i kad sam ga tak postelal.. Inace postelal sam ga u dvoristu dok sam ga zakopcal za traktor, a na njivi sam samo malo ispravio zakosenost na desnoj poluzi i to je to..
I da, prva brazda nije presiroka nego je iste sirine kao i druga, a to se vidi tako zato sto se trava odozgora nakrivila u jarak..

Traktorista DA
Ti lanci su tu samo zato da poluge ne samaraju po gumama kad nista nije zakopcano za hidraulik, a i za ovo sto MrSima kaze.. Nemaju oni nikakve veze sa oranjem ni sa drzanjem pluga..

I kao sto FeLiXxX kaze plug se moze ustelati do savrsenstva samo dok se hoce, i naravno ako je potpuno ispravan, tj nije pomotan, ima dobre lemese i ostalo.. Nekad dok sam pocinjao orati znao sam po par krugova stelati plug (dotegni ili popusti toplink za par krugova,
ukosi i poravnaj na desnoj poluzi, rucka na plugu itd.. Nisam ni ja neki orac jos, ali nastojim da to bude koliko toliko po PS-u..
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
425
Svaki plug se da naštelati da radi skoro pa savrseno, ali tu sad ima onaj ali. Može se tako orati na ravnici, možda na maloj kosini i gdje je donekle dobra zemlja, ali ovdje kod mene tu je prava borba s traktorom (pogotovo ako nemaš dupljaka, a da ne pričam o IMT 533/539). Ima i kod nas normalnih ravnih parcela di uopce nije problem orati bez tih spanera i plug plovi iza traktora ali gdje su zamlje nakosene, pa ti moras s traktorom pod koso orati i jos k tome tvrdu, ljepljivu ilovaču. Bez duljaka sve što možeš je kleknuti ispred traktora i moljakati ga. (Može se i bez dupljaka orati ali to traje puno duže i s puno više problema, te si ovisan o vremenskim uvjetima, da nije premokro ili presuho.)
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Ivan KC
Dobar si ti orac,sto se moze vidit na slikama tvog oranja sa prethodnih stranica...
Al svejedno na ovoj zadnjoj slici ti je plug otisao skroz u ljevo,gledajuci iza... Desna poluga je na 30-40cm od tocka a ljeva skoro pa uz sami tocak.
Jel nebi bilo pravilno da je taj razmak ravnomjerno rasporedjen na obe strane?
.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh