• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Tu od
15 Kol 2011
Poruka
70
Vidim da se vodi rasprava o mojem plugu tj o mom oranju..
Ovako, sad imam 23 god, a poceo sam orati sa 14 god dok mi je umro djed.. Pa ako se za 10 god nisam naucio ustelati plug, onda bi se ostavio i oranja i poljoprivrede..

Vica
Nije greda ispravljana nego je plug siren.. To je inace susjedov plug, a u originalu je bio 10 cola VK, ali je prosiren na 12 cola i radi besprijekorno.. Tu u sredinu je ubacen taj komad grede i zavaren i obrusen i da se pofarba cijeli plug nebi se ni primjetilo da je siren..

Zgzac
Pa stoji tak kak mora stajati, a i kad sam ga tak postelal.. Inace postelal sam ga :(nerd):
u dvoristu dok sam ga zakopcal za traktor, a na njivi sam samo malo ispravio zakosenost na desnoj poluzi i to je to..
I da, prva brazda nije presiroka nego je iste sirine kao i druga, a to se vidi tako zato sto se trava odozgora nakrivila u jarak..

Traktorista DA
Ti lanci su tu samo zato da poluge ne samaraju po gumama kad nista nije zakopcano za hidraulik, a i za ovo sto MrSima kaze.. Nemaju oni nikakve veze sa oranjem ni sa drzanjem pluga..

I kao sto FeLiXxX kaze plug se moze ustelati do savrsenstva samo dok se hoce, i naravno ako je potpuno ispravan, tj nije pomotan, ima dobre lemese i ostalo.. Nekad dok sam pocinjao orati znao sam po par krugova stelati plug (dotegni ili popusti toplink za par krugova,
ukosi i poravnaj na desnoj poluzi, rucka na plugu itd.. Nisam ni ja neki orac jos, ali nastojim da to bude koliko toliko po PS-u..

Da točno je da ti lanci služe za držanje poluga kad nije ništa prikopčano ali u tvom slučaju oni drže i plug iako nisu konstantno našpanani ali svremena na vrjeme se ti plug nasloni na njih.
Zbog toga sam i rekao da ih probaš skinut pa da se uvjeriš da neče bit jednako orat sa njima ili bez njih.
99% nas na ovom forumu ore od 14 godina a neki su počeli i ranije to šta se busaš u prsa sa 10 godina oranja nema veze sa vezom jer mnogi na ovom forumu oru više u jednoj godini nego ti u deset.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Bez ikakvog vrijeđanja i povišavanja tonova, jer slijedi opomena odmah!!!
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
99% nas na ovom forumu ore od 14 godina a neki su počeli i ranije to šta se busaš u prsa sa 10 godina oranja nema veze sa vezom jer mnogi na ovom forumu oru više u jednoj godini nego ti u deset.

Uvaženi, kako bi ti lanci trebali biti napeti da našpanaju plug uz desni točak kako bi smanjili brazdu ili držali plug?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ti unutarnji lanci su napeti samo kad su poluge spuštene skroz dolje, a čim se poluge dignu malo, lanci se odpuštaju i poluga ide u gumu, tako je sve do polovice dizanja poluga, a tek kad pređu u gornji dio, znači kad je hidraulik dignut skoro do kraja ti lanci opet dolaze do izražaja.
Znači u visini poluga na slici prilkom oranja nikako se nemože nategnuti taj lanac jer je predugačak u tom položaju i poluga ide u gumu, a ako je kolega orao sigurno mu nije poluga udarala u gumu.
Imam doma takav 539 s tim lancima i znam o čemu pričam i zato molim mir i bez rasprave u vezi toga da netko nebi bio sankcioniran!
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Traktorista DA
Ne drze ti lanci nista.. I nemam se ja sto busati u prsa, ja sam postavio slike svoga oranja i odgovaram ljudima na postove koje postave u vezi mog oranja..
Svako ore koliko ima za orati, ja da imam vise zemlje vise bi i orao.. Pa daj ti koju svoju sliku da vidimo kak ti ores kad se tu pravis tako pametan.. A i meni se cini da je tebi zao jer neznas nastelati plug da normalno ore..

Majke ti, al me neki raz*ebu u sekundi..

Šanana
Kolega, nebu se on ulenel, neboj se, raspusem ja njega tu i tam..
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
prestrasno.... ko BBB i Torcida .... i Armada skup sa njima.... tak ste se zakacili oko pluga, lanaca, oranja..... Ljudi moji, svatko zna kak ore i kak mu je najbolje ! Svi trazimo savrsenstvo - netko ga nadje prije, netko kasnije.... a netko nikad.... ali kaj je to razlog za toliko natezanje ??!!!
 
Tu od
15 Kol 2011
Poruka
70
Uvaženi, kako bi ti lanci trebali biti napeti da našpanaju plug uz desni točak kako bi smanjili brazdu ili držali plug?

Ti lanci netrebaju biti napeti i oni nemaju svrhu držanja pluga.Ali u ovom slučaju pošto nema španera oni pridržavaju plug jer bez njih nebi prva brazda bila nikakva plug bi lamatao polametra vamo tamo u brazdi i van nje.
Suludo je upče to obnjašavat oranje bez španera nije po pravilima.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Prijatelju moj, odkuda vadiš te tvrdnje koje iznosiš???

Niti jedno, ali ama baš niti jedno ti ne stoji i nije točno.
Vrati se na zadnju stranu i pročitaj moj post napisan o tim unutarnjim lancima!

Dvobrazni plug kad se naštela ne šeta nikud, miran je ko beba i plovi za traktorom,
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Traktorista DA Nisi u pravu. Ti lanci (unutarnji sa slike) ne mogu nikako štelati prvu brazdu. Dobro promisli. Zadnja slika, s dva pluga i zadnjom čistom brazdom ti pokazuje kako djeluju sve sile kod dobro postavljenog pluga. A u zadnjih nekoliko postova sve je o tome napisano. Trebaš detaljno pročitati.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Ti lanci su samo od koristi kad nema nista zakaceno za hidraulik da ne lamataju poluge po ripnama gume.. Nisu dobri ni za transport strojeva jer stroj ide lijevo desno, a s tim traktorom ne mogu ni kultivirati, ni raditi sa naletnim utovarivacem, ni saditi, ni sijati itd samo zato sto nema normalne spanere.. Ali za to imam drugi traktor tako da.. Imam jos ostavljeno 3 jutra strnista za na proljece gdje ide gnoj, pa onda budem skinul te lance da izorem bez njih, mamicu im..
A ove zime moram nabaviti normalne spanere da mi balirka ne ljulja traktor, koji opet kod oranja nebudu imali nikakvu ulogu..
 
Tu od
15 Kol 2011
Poruka
70
Traktorista DA Nisi u pravu. Ti lanci (unutarnji sa slike) ne mogu nikako štelati prvu brazdu. Dobro promisli. Zadnja slika, s dva pluga i zadnjom čistom brazdom ti pokazuje kako djeluju sve sile kod dobro postavljenog pluga. A u zadnjih nekoliko postova sve je o tome napisano. Trebaš detaljno pročitati.

Ne ja ništa neznam prije petnajestak godina sam orao sa 539 i sa oltovim plugom dvanajst coli a orao sam stom konbinacijom podosta godina možda sam več posenilio pa sam sve zaboravijo.Nisam ni rekao da ti lanci štelaju prvu brazdu nego samo u tom slučaju sa slike služe ponekad u tu svrhu.Kako bi odorao od međe izvukao zadnju brazdu da nema i tih lanaca. A vi ste se tu raspisali da ti lanci nesluže ničemu pa sam samo ja rekao da ih onda skine kad nesluže pa neka proba orat bez njih ja sam ih skinuo ali sam imao vanjske španere .
 
Posljednje uređivanje:

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Traktorista Da ovo je koliko vidim okretač plug i on se šteluje drugačije nego plugovi ravnjaci. Na oranje nemam primjedbe, jedino se malo urušavala zemlja u brazdu, to je radi više dubine i radi veće količine zemlje. Imam i ja trobražnjaka okretača, pa nakog jednobraznog pluga moram posebno preštelat traktor. U lance ne diram ni kod jednobraznog ni kod trobraznog.
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Ja sam ove jeseni zoravao duhan, smotao sam 3 lemesa na 10-ak jutara, volio bi vidjet u twkvoj teskoj i ugazenoj zemlji stelanje, da ide bez spanera i da plug plovi. Ne da plovi nego se kida i hoce puci po pola. Ne sjecam se kad se tako lose oralo. U soji je bolje isao.
 
Tu od
15 Kol 2011
Poruka
70
Ti lanci su samo od koristi kad nema nista zakaceno za hidraulik da ne lamataju poluge po ripnama gume.. Nisdigneri ni za transport strojeva jer stroj ide lijevo desno, a s tim traktorom ne mogu ni kultivirati, ni raditi sa naletnim utovarivacem, ni saditi, ni sijati itd samo zato sto nema normalne spanere.. Ali za to imam drugi traktor tako da.. Imam jos ostavljeno 3 jutra strnista za na proljece gdje ide gnoj, pa onda budem skinul te lance da izorem bez njih, mamicu im..
A ove zime moram nabaviti normalne spanere da mi balirka ne ljulja traktor, koji opet kod oranja nebudu imali nikakvu ulogu..

Moguče je naštelat plug da radi bez španera ali to samo na ravnom djelu njive ali gdje je nagib uzbrdica nizbrdica šta onda a kak bi ti izgledo ulazak u brazdu uvjek bi ti pobjego plug u desno dok nebi zašo u zemlju.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Tu si u pravu, sto se tice ulaska u brazdu, ali dok jednom ude on mora ici za traktorom makar bila i uzbrdica i nizbrdica, bez spanera..
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
ljudi dragi, pa svako jutro mi treba pol sata da pročitam nove postove u ovoj temi kolko se raspišete... :D:
oranje je možda najkompleksniji posao koji postoji u poljoprivredi, tu ne da ulogu ima 10 nego 100 faktora koji nemoguće da su jednaki za dva orača, a kamoli za sve... normalno je da se razilazite u nekim mišljenjima, a sad samo čekam da popljujete mene kad napišem koju "pametnu".. :(whew):

evo, vidim da se natežete oko španera na polugama hidraulika: kad se plug naštela da prati liniju traktora, ne treba španer jer ide ravo, to štima, al ja ga tak naštelam pa opet odvrnem španere da si ga fiksiram s jedne i druge strane, em mi puno bolje u transportu, a o ulasku u brazdu da ne govorim...

drugo, orem s 11 cola plugom na traktoru kojem je širina zadnje šlape 40 cm, znači jednostavnom matematikom se izračuna da moram gaziti po kanalu i malo oranog da bi to funkcioniralo, jbga, prilike su takve da se nema za veći plug, al i čemu dok mi ovaj dobro radi, čak i jako dobro, zaorava masu lijepo, lako se posloži i to mi puno važnije na plugu

treće, prva brazda mi uzima dobrih 20 posto više nego ostale dvije, zato jer mu treba više mase da pokrije trag gume, opet, u čemu je problem ako je dubina sve tri brazde jednaka?

četvrto, imam kotač za dubinu na plugu, mogu ga dignuti skroz gore i plug opet ide normalno, odnosno, ne zakapa mi se, znači da je valjda dobro poštelan..

peto, kad orem, brazda mi ne ispadne skroz ravna, možda mi ruka nije mirna, možda se zagledam otraga pa mi pobjegne malo van prave crte, možda jer mi gazi brazdu i nejde ravno po čistom kanalu, možda i sve od toga... al da me to nekaj muči, i ne baš... kak bi moj stari rekel, i tak freza to poravna sve... bitno je da zadnju kraj međe odrežeš ravno, ak ti baš malo dojde "ausvinklin", poravnaš i to je to...

imam sigurno i nekaj pod šesto, al se ne mogu sjetiti :(:

uglavnom, nemojte zamjeriti na ovom podužem postu, samo velim kak je to kod mene. :drink:
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
A onda da se i ja ukljucim.. :-D
Orem sa kombinacijom IMT 533 i plug Slavonac 2x12".. Sad ce se opet javiti nevjernici da to ne moze i da to ne ide, ali ja imam pretezno zemlje u ravnici i ja s tom kombinacijom orem bez ikakvih problema dubinom brazde od 25-28cm prosjecno, u laksim zemljama ide i dublje. Nema nikakvih proklizavanja, mucenja traktora i slicno.. Sta se tice spanera, oni su stavljeni iskljucivo za ucvrscivanje prikljucka u transportu, odnosno da prilikom voznje prikljucak ne lamata lijevo desno. Meni kod oranja spaneri NISU potrebni, cijelo vrijeme oranja su labavi i plug lijepo ide iza traktora. Sta se tice unutarnjih lanaca poluga, kao sto je to vec receno, oni sluze u slucaju da, kad nema prikljucaka zakopcanih da poluge ne udaraju po kotacima, jer tad moze doci do gadnih problema. Znaci unutarnji lanci nemaaju veze nikaaakve sa bilo kakvih stelanjem pluga. Sve je nastelavanju samog pluga, a to sam se navcil tek tu na forumu i skuzil kolko ovi vrhunski selski "znalci" oraci nemaju pojma. Nije jednostavno bilo navciti se to, puno je vremena utroseno i isprobavanja, ali se isplatilo..

Ako budu vremenske prilike dozvoljavale, bude i par dokaza kroz tjedan dana, tjedan i pol, i od mene i od kolege @ibosilj... ;) Zar ne kolega? :p
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh