• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
svaki ulazak u brazdu kod ravnjaka pluga hoce na pocetku da zahvat bude manji pa oranje dodje ko banana. ali zato se kad se vraca u rikverc zahvati vise u neorano i time ispravlja brazda. bar tako se kod nas radi. i jedno bar metar tog oranja do uvratina se posle poprecno ore zajedno sa neoranim uvratinama. ja opet imam drugi sistem od starog traktoriste da prvo uzorem dve tri brazde popreko time dobijam pogotovu u sabijenoj zemlji lakse prodiranje pluga i nestaje to zakosenje na pocetku. ravnica je ravnica i tu su lanci po meni nepotrebni a ja nijednog na vladimircu nemam .a moram napraviti zbog nosenja u transportu.izrazito su teske zemlje [bela smolnica] za oranje pogotovu vlaznija ko sto je slucaj ove godine. sad i sam traktor jedva po zemlji ide a oranje je nemoguce.jedino po jutarnjem mrazu dok je smrznuto i nekako.ali oranja po mrazu i u prolece se mah izbegavaju kod nas jer su takve zemlje i uslovi u sta sam se i sam uverio
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Ako budu vremenske prilike dozvoljavale, bude i par dokaza kroz tjedan dana, tjedan i pol, i od mene i od kolege @ibosilj... ;) Zar ne kolega? :p

Daj Bog zdravlja, cajta i lijepog vremena! :)
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,264
@karlo.bozic imam ja 533 i slavonca 2x12 pa nek pricaju sta zele,mi znamo da ide i to je to :drink:
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Ne sječam se da je bila riječ o Slavoncu 12 ". Koliko znam bila je riječ o VK Posavcu plugu 12". Htio bi gledat u 80% slučajeva kak bi zaoravali kukuruz sa takvim plugom, jer bila je riječ o zaoravanju kukuruza. Posle strništa na 18 cm dubine ja znam da ide, ako prije tog negdi ne svineš lemeš u transportu do oranice.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
@ vica,ovo s oranjem poprečno je dobra stvar,pa i kad sam gledao neke videe o štelanju pluga,uvijek kažu da treba potegnuti poprečno,tek onda orati uzduž.

I ja čitam,i slinim,jer s oranjem sam završio,desetak ha je gotovo prije nego počneš.
Beban ide u garažu do ljeta!

jpqb.jpg



sbke.jpg
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
dobar ti je plug, uf :drink:

mora da odlično radi, stavi neke slike.......
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
hvala! zadovoljan sam s njim,to sam uzeo nedavno,prije pocetka oranja,i super se pokazao!
ima slika u ovoj temi,mogu opet staviti par komada,ako smeta,nek moderatori pobrisu!

gkfr.jpg


doo7.jpg


781t.jpg


nzvm.jpg
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,220
Gogo1990
Plug ti je ko avion, s tim je sigurno uzitak raditi..

Hellboy
Nije ni tvoja kombinacija losa..
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
sad je uzitak,ali prve dane,kad ga je trebalo ustelati... htel sam pocijepati i plug i traktor i prodati u staro zeljezo! no,na kraju nisam moral! :)
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
Jesi to uzorao za jedan dan? Ja sam za 3kj. potrošio oko 35 litara goriva, ali je zemlja jako teška za obradu i puna kamena. Jesi mjerio koliko duboko oreš? Slično duboko i ja orem možda malo dublje jer mislim da za našu zemlju ne treba orati dublje od ovog.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
banijac, kako ti se kretala potrosnja sa starim gumama? jesi li usporedjivao?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
sta cemo ja i drugar reci za potrosnju. IMT 567 i posavac 2/36 dubina oko 30cm a prosecna potrosnja oko 33-35L po ha. jos da kazem solidni uslovi za oranje bili. ali ovaj plug jeste ekstra i novi ranici ali je prevelik za ovaj traktor i nase zemlje . treba bar 75-80 ks da bi se uposlio.da smo sipali jos novo gasno ulje sto su nam sad utrpali daleko vise bi bilo. mnogi su presli i 40L po ha. ali nase zemlje su teske za oranje i ako se hoce orati kako treba potrosnja je uvek povelika
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Ja znam kada se plug dobro naštela da nikakvi španeri ne trebaju.Pa neki traktori imaju španere kada pustiš hidraulik on otkopča ne drži ništa,FENDT naprimjer kako bi onda neki orali sa takvim traktorom?Gogo plug ti je odličan a i ZETOR,za manje površine odlična kombinacija.Nekada kada sam ja radio manje zemlje,10 hektara imao sam zetora 7245 i dvobrazdni plug okretać,ali REGENTOV ,i rotodrljaču LELY 2.5 m,sa cijevastim valjkom i sve se odradilo bez problema.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,834
Taman kad vi zavrsite svoje oranje krenut ću ja sa svojim nadam se sa vise zemlje u zakupu pa da se ne prekine tema naglo. Osim ako me ne prekine snjeg
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Ja znam kada se plug dobro naštela da nikakvi španeri ne trebaju.Pa neki traktori imaju španere kada pustiš hidraulik on otkopča ne drži ništa,FENDT naprimjer kako bi onda neki orali sa takvim traktorom?Gogo plug ti je odličan a i ZETOR,za manje površine odlična kombinacija.Nekada kada sam ja radio manje zemlje,10 hektara imao sam zetora 7245 i dvobrazdni plug okretać,ali REGENTOV ,i rotodrljaču LELY 2.5 m,sa cijevastim valjkom i sve se odradilo bez problema.

pa,ja sad kad gledam koliko mi je vremena i radnih sati trebalo ove prve godine s jacim traktorom da obradim i uzorem zemlju,mislim da bih komotno mogao raditi jos jedanput toliko,bez obzira kaj imam 90% ultra teske zemlje. ima kod mene dosta ljudi zekane tipa 7745,6340,7340, i rade cak po 30ha,oru sa trobrazdnim plugovima... makar,nitko ne ore duboko kao ja,niti mora u proljece duboko pripremati... 2x14" plug,2,5m rotodrljaca su mu najtaman. naravno,i ja se planiram siriti,bar jos 10ha da dobijem,onda cu sigurno uzimati jaci traktor,jer ce mi biti isplativije.

to je normalna potrošnja, nevjerujem da može puno manje.......

ne moze puno manje,samo vise! ja ne vjerujem u nikakve price o malim potrosnjama,bez obzira na marku traktora,ljudi kao da se stide reci koliko trosi. ako hoces dobro i duboko izorati,nema tog traktora koji ne popije!
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
svak cm dubine litra vise goriva najmanje po ha. otprilike tako kod nas.mada ima tu i do plugova koji se lakse ili teze vuku i malo do traktora i goriva. moze se samo ustedeti ako se neforsira pun gas i sve radi kako treba i vremenski uslovi adekvatni , ali kad je sve to bilo ikome potaman. radis kad stignes pa kako sve uklopiti onda. divim se ljudima koji sa traktorima 70-80ks rade po 30 i vise ha. ali najgore sto nije to baviti se samo ratarstvom nego jos 100 poslova kraj toga
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh