• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ako nije slozen i nastelovan plug tocak nece pomoci nista. puknuti moze se desiti jedan problem i to ce se resiti samo od sebe fakticki. nov raonik!!! cest slucaj se sad desava da kad se stavi raonik nemoze se lepo ustelovati plug a sto je manje brazdi to teze . znaci jednobrazdni je najtezi slucaj za stelovanje i mora sve perfekt biti a cesto nece. pre dva meseca sam imao problem sa olt 2/36 sa novim samoostrecim ranicima. sat vremena oranja nece i nece kako treba i cela teorija i praksa pala u vodu. ali kud i kamo bolje od ovog. jednostavno nesto se desava sa samim raonikom i uglom pod kojim radi .ali malo po malo sam ga vracao na rucici i toplingu na prvobitno stanje stelovanja i poceo je raditi kako treba i posle sat oranja perfektno orao . tako se i kod tebe moze desiti ili je negde nesto krivo pa jos gore radi sto bih pre rekao. daske su ti dobre i plaz tako da bi trebao super raditi ali nesto tu zezi. ali jos nesto kukuruzovina je verovatno natabana na vlazno i sabila se zemlja i tu hoce da vrleda plug kad naidje na tvrdo. drugo taj plug hoce i malo vecu brzinu kretanja. jednobrazni uvek hoce imati malo kose vuce i netreba ga po tom pitanju mnogo traziti. bitniji je pravac pluga da ravno iza traktora ide sto kod tebe nije slucaj. kompjuter me zeza nemogu slike da postavim mog pluga i oranje ali bice jednom. sad sam jedan olt moj sredio a trenutno ispravljam jednobrazni i prepravljam pa cu slikati .
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
ja balansni točak koristim samo kad vadim luk ili krumpir, a u oranju nema potrebe. a nemam ni finu hidrauliku. čak štoviše, hidraulika mi je katastrofa...
samo, sve što je napisano na zadnjih par stranica je točno. mada postoji jedan problem. nikad nije oranje isto. razlikuje se od njive do njive, od dana do dana, od kulture koja je bila... ja imam njivu na kojoj imam dvije različite zemlje, na djelu koji se penje uz brdo je tvrdo, teško, traktor se pati, a kad prođem par metara po ravnom, zemlja rahla, mekana...
prije oranja, dovezem traktor na beton. plug spustim, lagano ga dignem na toplink, kao što je već sto puta rečeno, da mu je vrh lemeša 1-2 ili 3 prsta od podloge. privučem ga na desnom španeru, samo treba pazit da ne bude napet, inače popucaju lanci. i to je to. ponesem malu polugicu sa sobom i onda u polju fino štelovanje poslje prve brazde. od dubine, kosine, pomaka... nemožeš pogriješit, malo stegneš, vidiš jel ide bolje ili gore i po tome šteluješ. nema tu neke filozofije.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ajd da i ja napišem koju...
Na Same-u je fina regulacija preko donjih poluga hidraulika i imam kotač na plugu, iako tvrdim da se bez problema može orati i bez njega, fina hidraulika na sameu odrađuje stvar bez greške, samo treba se malo poigrati pa skužiti njezino djelovanje.
Evo jedno obrazloženje za kotač na plugu...recimo, plug se vozi na kotaču, uprt u top-link, a sa donjim polugama i njihovom regulacijom određujem dubinu prve brazde i ulaz pluga u zemlju, ma jednostavno i odlično rječenje da bolje netreba :)
Naravno, da se razumijemo, to je samo ugrubo, sva fina podešavanja poravnanja brazdi i lijepog oranja bez otpora su u podešavanju top-linka i ručke na plugu, s tim da prije svega se trba ugrubo poigrati s koljenastom osovinom :)
Koljenasta treba biti u centu pluga, pa nakon probe se fino pomiče prema unutarnjem tragu traktora (jer su svi manje više različiti) lijevo ili desno sve dok se ne izgubi otpor, zatim fino doštelavanje na ručki, ma jednostavno je, IMT plug odrađuje sve, a kamoli tek neki malo finiji.
Na IMT-u je fina regulacija preko top-linka i tu je priča malo drugačija, ali po meni možda i bolje rješenje i definitivno kotač na plugu apsolutno netreba, hidraulik odrađuje posao u centimaetar preciznosti, naravno ako je sve sa traktorom i plugom u redu.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
puknuti probaj jos ovo uraditi. stavi rucicu na plug na sredinu zuba i kreni malo cisto zaparaj po zemlji i premeri koliko ima od unutrasnje strane desnog tocka do zaparanog dela. treba da bude oko 40cm . na oklagiji odozdo imaju vijci i na rucici gde se fiksiraju . otpusti i pomeri oklagiju da smanjis zahvat na 14 col ili 35cm. tu ce najbolje raditi to ti kazem sigurno. ako je dubina oko 30cm trebalo bi i zahvat da bude po sirini priblizno i onda ce savrseno biti. ali kod tebe moze da bude to da je problem zato premeri i onda probaj orati i stelovati. bice mnogo lakse i bolje kad mu je zahvat u sirinu oko 35. tako je kod mene nastelovan. to je malo starija skola od mene
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
jebate koliko teorije a nista oranja,haha :(giggle):
eo nesto od danas,puknuti i ekipa mogu na instrukcije :icon_mrgreen:
oralo se na tabli,pa sam MF-ove "pohvatao" na uvratinama dok sam vadio brazdu.
ucinak zetora je 1 kj/h a potrosnja mu je ispod ispod 10 l/kj ,uvjeti idealni :icon_pray:
ltml.jpg

23l0.jpg

tihd.jpg

qznx.jpg

gv8w.jpg

qzcu.jpg

bhtg.jpg
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Puknuti vidi gdje je meni rucka na plugu.. i to je tako dobro radilo na laksim njivama..

Dok sam dosao na ove ultra teske pomjerio sam rucku za dva zuba unatrag, i sad mi je na 5-tom zubu gledajuci od traktora.. Inace imao sam slicnih problema dok sam stavio novi lemes kao i ti samo sto je meni plug isao preduboko, a ne plitko kao sto ide tebi.. Onda sam ga drugcije stelal nego sa starim lemesom i dok sam ga jedanput ustelal ide ko podmazano..

Nego, zanima me kako vi koji orete sa jednobrascima, odoravate od mede, tj do medasa? Koliko prelazite preko mede sa lijevim prednjim kotacom na traktoru?
Meni je to problem dok je nesto posijano na susjednoj medi jer mi nije dosta da idem tocno uz medu jer ostaje presiroka meda, pa moram tjerati dalje od mede.. Dok sa dvobraznim vozim tocno uz medu i ostaje meda ko puska..
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Što se tiče međe, nešto više ostane nego s jednobrazdnim plugom, ali to se smatram nekim problemom, freza riješi stvar.

Oranje Puknutog i mene, svi su puni ekstra savjeta i instrukcija, ali nije to baš tak. Nismo tudumi i kužimo osnove, ako ničeg drugog onda mehanike. Zemlja je bila lagano smrznuta i dosta tvrda. Kolega Puknuti je imao više problema s bacanjem traktora na brazdu, mene to nije morilo niti sa svojim niti sa njegovim plugom, može posvjedočiti da orem bez ruku koliko treba. Da, zamijelili smo plugove na njivi u nedjelju ujutro:8): I moj Štore je pjevao, u 3. bez problema, a išlo je i u 4., i lako sam mogao natjerati plug da ide dublje, ali ne bi ga mogao vući, Štore je lagan, a špera moja vjerna prijateljica čim uđem u brazdu. Mislim da se kod kolege nakuplja malo zemlja zbog zakrivljenog povišenja daske. Njegova daska se očistila poput ogledala, dok na mom plugu još nije, dosta je nagrižena od hrđe. Hidraulika na Štoreu radi odlično svoj posao, samo treba biti u pravoj rupi, to me mučilo na početku jer je PTO uvijek bio u 1.ili 2. rupi odozgo, i nevjerojatno je koja je to razlika. Usput, s kotačem nikad nismo orali.

Ostaje mi samo da još isprobam zaoravanje velike količine biljne mase i to je to, onda ću biti siguran da nitko neće naštelati moju kombinaciju bolje od mene:icon_fU: Uglavnom, orem po selima, i to besplatno, dok se ne uvježbam:tractor::icon_super::(clap):
 

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
dino,
super oranje. Nego daj mi reci koliko je coli ovaj plug što ga vuče mf 294S, koja je dubina i kojom brzinom tera mf 294S (2 ili 3 radna)?
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
žalim kaj nisam tam blizu...bi i ja oral z svojim :icon_fU:

Čekali smo te ujutro, ali smo vidli da niš od toga:(talk):

Bilo bi dobro da si bliže, da isprobamo sve kombinacije plugova i traktora. Ali ak bi tam 533 vukel tvoj plug, ja bi od jada skočil vu potok:(grin):
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
dino,
super oranje. Nego daj mi reci koliko je coli ovaj plug što ga vuče mf 294S, koja je dubina i kojom brzinom tera mf 294S (2 ili 3 radna)?

Hvala,trudimo se :icon_thumright:
To je V&N L950,nastelan je na 14 cola,dubina je oko 30 cm.
A sad kojom brzinom je orao neznam,ali kaze mestar u velikom MF-u da smo picili 7 km/h.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ajmo mi rezimirati problem na nekoliko pitanja
1. kaj se podešava na koljenastoj osovino koja se okreče famoznom ručkom?
2. da li se dubina zahvata podešava toplinkom , znači kad plug ne ide dublje od 10 cm a traktor ne proklizava , i na hidraulici nije podešen na slabu vučnu silu ?
Da li bi u takvom stanju skračivanje toplinka natjeralo plug dublje ?

Ivan KC , položaj ručke nije sporan ni bitan ..zub naprijed ili nazad .
Bino je funkcija ruče tojest tog sustava .
Naročito moj položaj ručke ne mora ništa značiti jer sam ja popravljao vezu ručke i koljenaste osovine .
IMala je dosta labavi spoj . novi položaj sam stavio tako da poglodani/zaravnati dio koljenaste osovine stoji vodoravno ..u tom položaju je koljeno maksimalno prema dolje .
U tom položaju koljenastog mi je ručka na srednjem utoru podjele .
Mene više brine položaj mog pluga u odnosu na smjer oranja .
Na ovoj slici se vidi da greda okomita na koljenastu osovinu cilja prednji desni kotač http://postimg.org/image/egl36woov/
A morala bi biti paralerna s plazom ??
Volio bi da mi netko provjeri da li greda koja nosi dasku mora biti paralerna s plazom ili ne?
Također da bi smanjio zanašanje traktora na brazdu pomaknuo sam ručku van utora podjele da bi smanjio problem .
Da je bilo još mogučnosti ručku bi pomanuo i više unazad .
Tino je zapamtio , prvi dan sam ručku zavezao gurtom još dalje otraga ali to nije valjalo jer nije fiksno .
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
nekad se izmakneš ti, nekad komšija, al ako imaš međe zabijene, nema problema. niko još nije za 20-30 cm zemlje propo. jedne godine ostaviš, druge odoreš, kako kad, nećeš ni uvijek jednobraznim orat...

@puknuti, ručkom pomičeš položaj čitavog pluga, na alkaru jednobraznom se lijepo vidi kad pomakneš ručku kako se pomiče lemeš, ali pomiče se ukoso, tj prema zadnjem desnom točku se kreće vrh lemeša. a da bi to postigo, zakrene se osovina... a toplink ti ne može sam podešavat dubinu, on je samo jedna točka od tri. ali, kod tebe je bio problem što je plaz virio iz zemlje, a to se sredi s toplinkom. odnosno, treba ga u tom slučaju raspustit.
 
Posljednje uređivanje:

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Volio bi da mi netko provjeri da li greda koja nosi dasku mora biti paralerna s plazom ili ne?


Na ovo pitanje da odgovorim, ako sam dobro shvatio mora biti paralelan plaz sa tom gredom.. Poslikaj malo taj svoj plug sa svih strana i stavi u temu u plugovima.. Onako plug iskošen ne može kvalitetno okretati brazdu, a sa onako zakošenim plugom si smanjio zanašanje traktora jer ti je plaz puno većom silom se naslanjao na zid brazde... MIšljenja sam da bi trebao pomaći plug na osovini.. Na ovoj slici se vidi da je plug već pomican na osovini, to si nedavno pomicao ili!?
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Ručkom se podešava širina brazde i amen. Plaz čim je naslonjen na zid brazde, on je preuzeo bočnu silu koju lemeš i daska stvaraju, ako se brazda podesi preširoko onda je plaz lagano odmaknut od zida brazde pa ne preuzima tu silu. Pitanje je gdje je uzdužna sila otpora pluga u odnosu na silu vuče traktora, koja je u sredini. Ako želimo te sile dovesti na isti pravac, onda jednobrazdni plug previše hvata i to je isto amen. Puknuti je imao previše skraćen toplink pa je zadni dio plaza bio previsoko i derao zid brazde, ako bi ga produljio, nije baš htio ulaziti u zemlju. Moram priznati da nismo puno raspravljali oko toga, orali smo:tractor:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Plug sam pomicao u desno po osovini negdje na polovici oranja smrznute njive i to kad je KOKO zaključio da definitivno plug reže preširoku brazdu .
Dakle na ovoj njivi gdje je kuruznica plug nije mican .
Zapravo to ništa ne govori jer sam ja skidao koljenastu osovinu radi ppravka veze s ručkom .
Mjesto vračanja osovine je bilo odokativno .

Ja mislim da je to isto nebitno ..zapravo koljenastu osovinu bi trebalo postaviti u centr traktora , znači da jedna i druga poluga hidraulike budu pod istim kutem u odnosu na centar traktora .
A gredu s daskom pomaknuti u desno toliko koliko želimo široku brazdu ?

Ako je moj ljevi kotač na smrznutoj zemlji , desni u brazdi a u ripnu se ne ljepi blato , ispravne gume , špera ...a mene baca na brazdu onda mene tamo baca daska a plaz ne vrši funkciju ?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Hvala,trudimo se :icon_thumright:
To je V&N L950,nastelan je na 14 cola,dubina je oko 30 cm.
A sad kojom brzinom je orao neznam,ali kaze mestar u velikom MF-u da smo picili 7 km/h.


kod mene jedan čovijek ima takav plug, i tjera ga sa zetorom od 80ks, mislim da je oznaka 7745, al nisam siguran za oznaku.......i radi u svim uvjetima, i nema prigovora, jedno od najboljih oranja kod mene..........plug je stvarno odličan.....
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Koko, ako ostavim malo siru medu, medas si za toliko okrene k sebi.. Mene dok je djed ucio orati bas mi je to rekao, koliko ti ostavis toliko on vise odore, tako da to mora biti uvijek kak treba..
I ja se nadam da necu uvijek morati orati sa jednobraznjakom, 2x14 bi potpuno zadovoljio moje potrebe.. Em je dvobraznjaka lakse ustelati, em se lakse odore od mede, em lakse izvadis jarak, em si prije gotov, prednosti ima cudo jedno naspram jedne brazde, makar ko ima i malo zemlje..

Ivanz, i kod mene jedan covjek ore s takvim plugom i zetorom 6340.. I to kaj taj covjek izore to su najljepsa oranja u mojem selu, barem meni..
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Onda treba međaša s puškom pričekati:icon_super:

Ja isto počinjem razmišljati o dvobrazdnom plugu:icon_weed: Ako orem duboko koliko ovaj jednobrazdnjak može, nemrem ga vući, a i nema potrebe. Jarak je teško izvući kad se razorava, plaz se nema kamo oslanjati pa izgleda kao da je pes scal:D: Ne kaže se uzalud "pleti kotac ko otac", ja sam sad htel nekaj izmisliti. PTO-a mislim da ne bih više, a možda i bi, tko zna, barem ga morem podići dovoljno visoko:D:
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh