• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
B

Bobo

Guest
Pa lijepo razorivas slogove kao sto si napisao ALI ne izlaziti do kraja s plugom van, nego ostaviti u sredini nepooranog dovoljno da u dva smijera izvadis jedinicu i na kraju jarak. Ako budess orao skroz do sredine ostajat ce ti pre sirok jarak na kraju i neces ga moci kasnije kako treba ni zaorati a kamo li zatanjurati.

Ako je naorivanje u pitanju, ovisno o sirini komada... Ako je siri komad, onda bih uzeo pravac od jednog uzeg coska pa prema sirem kraju kako ispadne, tako da dobijem jedan pravokutnik i jedan trokut (spic) spic posebno radis a ovaj veci komad posebno...
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Radi se o naorivanjem, ali kako pravokutnik... jer.. na uzem djelu zemlja je siroka 5 metara, a na sirem djelu doslovno 35 metara... i sad ako uzmem pravokutnik, ostane mi trokut za stranicom 30metara, i duznim stranicama od 250 i 270 metara... Ne vozika mi se u rikverc da orem samo na jednu stranu...

Ako nisam dobro shvatil, opisi malo detaljnije i slobodno nacrtaj... kako si mislio..
 
B

Bobo

Guest
Znaci ovako:



Pravokutnik ove godine naores... do spica ti ostaje jarak od naorivanja i spic razorivas tako da crvenu crtu ostavljas toliku da tek na kraju oranja vadis jarak. kako dolazis do spica, na sred njive se okrenes i razorivas. Prosto jednostavno... Oranje frisko smijes gaziti, kao da ce ga u to malo okretanja 539 i izgaziti nesto puno... Na kraju izvadis jedinicu cijelom duzinom crvene crte i izvadis jarak. nagodinu ores tako da pravokutnik okrenes na desnu stranu a spic ti ostane na lijevoj i ponavljas pricu...

Jednostavnije ti ne znam objasniti dok ti ne pokazem s traktorom... ;)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
ja radim jarak uvijek u pravcu s jednom međom, živcira me dok mi redovi nečega idu preko jarka
 
B

Bobo

Guest
Ako ti smeta jarak, prilikom oranje ti jarak lako "vratis" tj dok je jos frisak zaores ga, tanjuracom ili rotodrljacom prodjes i jarak se ne pozna.

meni osobno jarci od pluga ravnjaka ne smetaju, ali jednom mom kolegi smetaju i on ih tako zaorava i nema problema, njiva kad se posije kao da je okretacem orano, jarci se ne poznaju.
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Evo za sve one koji kazu da IMT 533 i plug 2x12" ne mogu zajedno...
Danasnje oranje 1500chv..
Vlaznost zemlje zadovoljavajuca, nije bilo problema nekih prilikom oranja.. Islo je super..
Dubina brazde je bila od 25 - 30 cm.. Mjerio sam u par navrata...
imag0024t.jpg


imag0030k.jpg


imag0029xj.jpg
[/IMG]

imag0028wm.jpg
[/IMG]




imag0027p.jpg


imag0026qb.jpg


imag0025st.jpg


imag0024t.jpg


Evo i 2 videa...


http://youtu.be/mfBmbSPqxTU


http://youtu.be/0aTmGjULOHE
 
Posljednje uređivanje:

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
I ja sam jučer malo orao, i definitivno sam odlučio zamijeniti plug, ovaj nije za dublje oranje, samo prislanja brazdu umjesto da ju preokrene. Zemlja je idealna, iako je malo tvrda, fino se rasipava:supz:, i dubinom sam zadovoljan, ima preko 30 cm (a 10" plug, zato mi i ne preokreće, no pisanje na 20 cm me ne zanima).

Ovo oranje u prvoj direkt, to je kao meni 4. na Štoreu, nema šanse da Štore to vuče, probao sam na vrtu gdje je meka zemlja i nema snage. 3. na 1800 okretaja i gotovo, a negdje i 2. Htio sam izvući jednu njivu uzbrdo, katastrofa, nakon dvije brazde sam odustao i drapaj u jarak:supz:
 

zeko2511

Član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
144
evo ja jučer oral...dubina ne preduboka...max 25cm...netreba mi dublje za pšenicu...u glavnim ulogama IMT 533 i OLT 2X10", brzina 1.brza,gas na 1600-1700 okretaja
evo slika:







i sad da pitam...BOBO jel ovo ravno orano i lepo zorano??naravno kolko tolko lijepo i ravno



još imam sutra zaorati kukuruzovinu i neku livadu oko 1 ha površine...bude još slika
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ako ti smeta jarak, prilikom oranje ti jarak lako "vratis" tj dok je jos frisak zaores ga, tanjuracom ili rotodrljacom prodjes i jarak se ne pozna.

meni osobno jarci od pluga ravnjaka ne smetaju, ali jednom mom kolegi smetaju i on ih tako zaorava i nema problema, njiva kad se posije kao da je okretacem orano, jarci se ne poznaju.

Naravno da mi smeta, pogotovo dok radim gredice i navlačim foliju na njih. Bit će i prekretać, al nije u prvom planu, ima bitnijih stavki
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
oranje , i potom predsjetvena gnojidba za pšenicu , ječam i tritikale....
sam jedna slika.. :)
DSC01561.jpg
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,058
Da zato sta je stavio link od svog kanala a ne od videa pojedinačno,a ti mtd nevidis jer nemas svoj kanal
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh