• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Nlo, na kojem se to traktoru motor vrti 2600? Ne mislim na Tomeke, Yanmare ili slične igračke.

Zeko ima ispravno razmišljanje, a ti pišeš, hmm, nelogičnosti.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Manji traktori do 100 ks se vrte do 2500-2600 okretaja dok veći do 2200-2300 ima iznimka.
Normalno je da manji trebaju oko 2000-2200 a veći na 1700-1800 netreba vise jedino kaj dok ga tiscete ima veću brzinu... Na to je kolega zeko mislil
Znam da sam na sajmu dok malo gledaš veće traktore oko 1800 je najoptimalnije za Oranje
 

Banijac 82

Član
Tu od
1 Sij 2012
Poruka
342
Re: Oranje, oranje, oranje...2

E kolega, to ti se s godinama nakupilo...
Kad je pokojni djed nakad davno kupio 540 uzeo je 1x16", kad se kupio 565 uzet je 2x12" s Kvrnaland glavama, a kad je drugi djed imao 560 uzeo si je 756 2x12", tog je pluga sad dao sestrinom sinu, treba ga reparirat pa nek si ore s njim, on ima 558 i TD 45
A ovaj FOP 757 2x14" je stigao od djedovog brata sina jer kad su rasturili i prodali TD 75 ostao im je taj plug poderan pa smo ga mi uzeli kad je kupljen SAME i stavili sve novo na njega da je Same imao s čim orati, to je bilo kao za godinu-dvije dok se ne kupi veči plug za Same, a evo več 5 godina ore s njim.

Takva ti je situacija s tim plugovima kod nas. Sa su samo 3 koamda doma, trebali bi kupiti još neki 3 brazni IMT ravnjak i srediti ga za Same.

A godišnje ima ukupno oko 50 rali oranja, nikad više, samo manje od toga.


čim kupiš imt 3 x 14 svi će otići u zaborav jer same i trobrazni to uzoru za 5 dana i posao gotov. imam i ja puno dvorište plugova ali orem samo sa mf i 3x14
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
Re: Oranje, oranje, oranje...2

zj ja nisam rekao da se vrti konstantno na 2600,to je bio samo primjer da moze ici ako ko zeli... a kolega fric je dobro rekao...

ja sam samo htjeo da kazem da odredeni traktori kao npr 95ks mora ici u svim uvjetima oranja sa plugom 2x14,a sad na koliko ko obrtaja zeli da ore to je njegova stvar... nije sve do traktora vec i do traktoriste ili kocijasa:(happy):
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Zbilja bi bilo zanimljivo prolistati svih 427 stranica ove teme i zbrojiti koliko ima rasprava oko broja brazdi za određene traktore.

Da bi se donekle optimalno oralo u bilo kakvim uvjetima (koji se podrazumijevaju za uvjete oranja) potrebno je otprilike 40 konjskih snaga i negdje oko 1500 kg traktora pa na više. U slučaju da se radi o lakšoj zemlji i da je traktoru lakše, podesi se radni zahvat na veću širinu, ako se radi o teškom tlu onda na uže.

Naravno da se MOŽE orati s malim traktorima u raznim kombinacijama, ali ja sam uvijek za to da traktor ima rezerve snage nego da se muči. Uvijek će jači traktor na istoj površini potrošiti manje od manjeg, u slučaju da ima više snage pa lagano ide, a mali da se muči, vrti, dimi i jedva ide.

I sad bih ja još jedno agrotehnološko pitanje: Netko je spomenuo (mislim Šanana) da se jesenska brazda za pšenicu ne treba orati dublje od 20-25 cm, a zimska brazda na 30 ili više. Zašto se za pšenicu nebi oralo dublje? U svakom slučaju je bolje nego pliće, ako zbog ničega onda zbog količine zimkih oborina koje može popiti sloj od 20 ili 30 cm.
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Evo kod mene se izorala zadnja ral zimske brazde... Zemlja je tvrda i zbita, ali je islo..
hz33.jpg

xp8u.jpg

cbiv.jpg


P.S. ova izorana parcela lijevo nije moja.. :-D
 
Posljednje uređivanje:

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Noooo pa kaj se sramiš dobra ti je i ova ljevo,,,,,,
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Bila je u planu kupovina te parcele, ali se previse trazilo za nju. Inace stoji vec jeno 5 godina zapustena, i ove jeseni ju je neko odlucio poorati...
 

tinda

Član
Tu od
20 Kol 2011
Poruka
592
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Kad smo več kod radnih tjela na plugovima i snage traktora


Uploaded with ImageShack.us

NH je 155 ks plug naštelan na 16 cola,dubina oko 25,nekada nije bitna jačina traktora nego i vrsta zemlje
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Bila je u planu kupovina te parcele, ali se previse trazilo za nju. Inace stoji vec jeno 5 godina zapustena, i ove jeseni ju je neko odlucio poorati...

A ja mislil da takvih b.....v ima sam kod mene ,,.Ak več nema mulčar,ni plug za zaoravanje kaj ni prešel bar s tanjuračom,jer ovo je živo zlo...
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,384
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Prije nove godine orao oranicu i islo je dobro,nije puno smrzlo,dubina nekih 25 cm. Otisao da orem cijelicu,ma ni primirisat,plug samo pise po zemlji. Da tuga bude veca nisam mogao da se vratim na vrh njive od leda iako je traktor duplak. Lance na gume i pravac kuca, nek ore ko hoce ja necu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Manji traktori do 100 ks se vrte do 2500-2600 okretaja dok veći do 2200-2300 ima iznimka.
Većina tih do 100ks se vrti 2200...2400. Iznimke su Fiati i Same Explorer (2500). Samo jedan u toj klasi se ne vrti nazivno 2600 (Landini Alpine,s Yanmarovim motorom, ali taj je iznimka a ne pravilo). Mislim da ga nitko na forumu čak i nema.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: Oranje, oranje, oranje...2

vidim da ste se dosta raspisali,i da je rasprava zestoka,a nesto se dotaklo mene i mog pluga pa da reknem koju...
ove godine su uvjeti vecinom bili katastrofalni,tek tamo na pocetku sezone se oralo po suhom,kasnije sve vecinom blato,voda do koljena,i smrznuto. postavio sam dosta slika u ovu temu,vidjelo se da je zemlja sama po sebi jako tvrda,prava masna i teska mrcina,vremenski uvjeti od proljeca do jeseni nikakvi,navodnjavanje i bezbrojni prohodi po zemlji tokom godine su jos dodatno pogorsali stvar. i nemojte mi tu postavljati slike zemlje koja se rasipa da je to milina i reci kako je tvrdo i zabito,jer to ne prolazi.
i sad sam ja prve godine izorao tih svojih sirotinjskih 10-12ha,i nesto sitno usluzno sa "novim" traktorom i plugom,ali zemlju poznam u dusu,i znam koliko ju je tesko obradivati.
moj 6340 ima po papirima 68ks,nesto se od toga s vremenom i izgubilo,pa zaokruzimo na 65.
plug je visok,dugacak,preko pola tone tezak,sa spicevima i velikim pretpluznjacima,i sigurno ga je kao takvog teze vuci nego nekog drugog iste colaze.
koliko je traktor tezak,nemam pojma,na prednjem kraju sam u oranju imao 350kg utega+20kg ima nosač.
oralo se 70% vremena u prvoj brzini i na 14",imam i nesto lake zemlje koju sam orao i na 16" i u drugoj brzini,kako kad,jer u drugoj je dosta brz,pa mu je prva taman za oranje.
oralo se takoder uvijek i svugdje na 30+cm, jer volim duboko orati i zemlja to iziskuje. kad sam na pocetku oranja,jos dok smo ustelavali plug,primijetio da on nece u zemlju na dublje od 25cm,po savjetu jednog forumasa sam promijenio spiceve,i problem je bio rijesen.
potrosnju nikad nisam mjerio,orao sam uvijek u rasponu od 1700 do 2000 okretaja,i makar zetor nije stedljiv traktor,nije bilo nista zabrinjavajuce.
zakljucak- na pravoj reprezentativnoj zemlji, 6340 i 2x14" vogel idu kamo ti god srce zeli,u bilo kakvim uvjetima,bez ikakvog siljenja. jer meni je traktor na prvom mjestu,i da nije islo,ja bih bez pardona smanjio zahvat na 10".
i da ne bi bilo zabune,kod mene je ravnica,u brdima bi najvjerojatnije sve to skupa izgledalo drugacije.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Bravo Gogo, ipak je ''ako traktor onda Zetor'' :icon_kidra:
Moj da ima prednju vuču to bi bilo super, jer ovako u malo lošijim uvjetima ima proklizavanja pa bez špere ništa.. Al ako nije odozgor sklisko ide samo tako.. Samo još da mi je bolji plug, jer ovaj što imam to nije za moj traktor, da ne pazim na plug već odavno bi bio u starom željezu, slab je..
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: Oranje, oranje, oranje...2

hehe,kolega,ja necu vise govorit o markama traktora,moje izbor je rabljeni čeh,a novi japanac,drugo me ne interesira!
koliko cola je tvoj plug?
i ako ga budes mjenjao,nemoj pretjerivati,jer kako god moj zetor orao,sa iskljucenom prednjom vucom ne moze nikud nikam!
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Re: Oranje, oranje, oranje...2

12 cola, al rekao bi da hvata 13 cola, plug je bio pucao i smatan je, ispravit je koliko toliko, al jako ljepo ore..
Kod mene je većinom lagena zemlja i išao bi sa 3x12, a u teškoj bi skinuo zadnju brazdu i to je to..Te sve lagene mogu drugom orati samo tako u zimskoj brazdi, ali orem u prvoj, prebrzo je u drugoj i onda mi zemlja bude gotovo pa spremna za sjetvu i ako bude kišovita zima bude jako zbita zemlja, zato zimsku brazdu orem sporije da ostaje što krupnija zemlja..

a ovo u vezi marke, malo zezam ove ne ljubitelje Zetora...:eek::
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,726
Re: Oranje, oranje, oranje...2

@torpedo6206 dobro oranje motokultivatorom, jel nemože torpedo to preorat na jednu stranu.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Danas sam vidio oranje OLT 3x14 sa kotačem i zetor crystal od 120 KS, katastrofa....na trenutke se zaustavljvo, pa rikverc, proklizavanje, a u oranju prednji dio traktora da ne pretjeram pola metra u desno, prednji kotači skoro full u lijevo..iz toga vjerujem vama koji se mučite s oranjem...ja nisam imao takvih problema IMT 756 + IMT 549 DV.
 

torpedo6206

Član
Tu od
23 Kol 2009
Poruka
106
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Može, al je opran i spremljen na zimski san :)
pa malo uštimavam plug na goldoniju
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh