• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ja sam mislila na trobrazni. Dvobrazni radi podnošljivo ok.koliko ja sa naočalama mogu vidjeti.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
@Johabica,ove godine nije nikakvo oranje,evo video di sa duplo jačim traktorom dupljakom vučem ovaj mali plugec koji inace vucem fergusonom...


[YT]https://www.youtube.com/watch?v=zbuuYILGKP0&list=UUwGOlluBA22ZaWY0ruMZa9g[/YT]
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
johabice ide ovo oranje kod Kiće po PS-u,poznam ga osobno i kod njega nema silovanja i fušarenja,samo mu je najveći problem što ima zemlju na desetine parcela a sve su hebene od ove kiše,znam ja da bi on volio doći na moju stranu,voli brdovit teren kao čovjek kamenčić u cipeli,johabice kakav je tip zemlje kod vas v Belici,ocjedito ili teška zemlja
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Ma mislim sada,ovih najavljenih minus trinaest slijedeći tjedan bude te zasebne brazde izmrzlo bolje nego da su zasipane.Samo ako prije ne padne snijeg na njih.Bude se to onda bolje razmrvilo u svakom slučaju nego da je perklopljeno.Samo da su desetak cm dublje - ili se meni samo čini da tu nema niti poštenih 25 cm?

upravo je u tome problem. da je temperatura -10 nekih tjedan dana,i da je suho,onda sve šljaka. a ako padne snijeg,onda se ispod nece izmrznuti... svi vele kad da treba cekati minuseve i onda orati,a ja da sam ovih godina cekao,ne bih orao skroz do sjetve,a onda ne bih ni stigao sve napraviti na vrijeme,jer je bilo skroz mokro do zadnjih rokova za sjetvu. ne veli se badava da je najgore zimsko oranje bolje od najboljeg proljetnog.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ja neznam šta reći,ali meni sve ovo izgleda problematično.Ja sam prvi puta orala sa šesnaest godina. I naučila sam odavno da kada se jako mokra zemlja ore da to nikako nije dobro.Mene jeza lovi dok gledam taj trud i pitam se šta će biti na proljeće.Ja bih takvo tlo ostavila za proljeće ako se neće sijati neke rane kulture -podzemne vlage ima i više nego dovoljno,netreba više akumulacije,tako da propusnost mekote nije više bitna.Iako to može - neoranje - imati i lošu stranu ako zima i proljeće budu jako mokri pa se na proljeće neće mći dobro izorati.Onda bi moglo biti još gore - mokro tlo zasušeno na proljetnom suncu i vjetru....ma nije čovjek pametan....
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
Imam potrebnu mehanizaju ,tj. susjed :icon_eyes:
Univerzal 643 i gramip at30 180 pa po plinu
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Ima tu dobrih 30 i preko dubine i kod jednog i kod drugog pluga. Iza trobraznog ne ostaje nista okovine a za IMTom se pozna ali manje vise bitno je da pomogne koliko moze.
Pravo da vam kazem ni sam neznam jeli bolje sto smo radili po ovakvim uvjetima ili da smo ostavili. Cekati dalje je jako rizicno jer ako padne nesto vise kise ili neki deblji snijeg nema vise nist od oranja do proljeca a to je najgora opcija. Ovdje je jos kako-tako i islo, bilo je i puno goreg oranja, mekano, voda, blato svasta al ljudi vele da je i najgore zimsko oranje bolje nego najbolje proljetno i u to sam se i sam uvjerio. Imamo jos dost za poorat i nadam se da ce izdrzat jos koji dan bez oborina a mraz je vise nego dobrodosao. Potrosnja je ove godine uhh...hhh... VELIKA!
Najljepse se ore do nekih -4, -5 stupnjeva dok recimo na -8 ili -9 nema sanse jer ce se obavezno nesto stragt. Jedne godine sam poorao zimsku brazdu koncem prvog mjeseca i do proljeca je fino premrzlo. U drugom mjesecu vise neidem jer nema smisla to je malo prekasno, tad je bolje ostavit pa orat pred sjetvu a to je opet veeelik rizik ako godina zasuši.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Svima vama koji niste poorali moze vam biti zao i krivo jer zima ce napraviti svoj posao!1!
Stoji ona da je najgora zimska bolja od najbolje proljetne brazde!!!!
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ako zima i proljeće budu mokri, onda neće valjat ni zimska brazda. Mene je zahebalo, 3 jutra sam preorao, složila se crnica ko da je tanjurana, i onda izašla voda i nisam mogao potanjurati i sad takva lijepa, ravna i rahla neće nikako izmrznut, a izorana je. Niti će biti za sijanje u to niti za oranje. Šta vrijedi ako će i biti malo minusa i mraza ako opet dođe sunčano i vlažno...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
johabice ide ovo oranje kod Kiće po PS-u,poznam ga osobno i kod njega nema silovanja i fušarenja,samo mu je najveći problem što ima zemlju na desetine parcela a sve su hebene od ove kiše,znam ja da bi on volio doći na moju stranu,voli brdovit teren kao čovjek kamenčić u cipeli,johabice kakav je tip zemlje kod vas v Belici,ocjedito ili teška zemlja



Naše su lakše,iako skoro svaka ima poneku depresiju gdje se za kišne godine zadržava voda.Zato i velim da kada se tako mokro uzore, tu su problemi.
Ilovača kod nas nema,niti čistih pjeskulja,osim na nekim brijegovima. Ali,ako je totalna suša,a ti očeš orati,ne da će iskakati plug, neće niti ući kako se sabije u zacvrlji.To se posebno zna pokazati ljeti prilikom zaoravanja strništa ako nema dugo kiše.Na jesen nema problema.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Kod mene u selu uglavnom ljudi vele da je bolje dok se oranje raspe, kao da je potanjurano, a ja tvrdim da je za zimsku brazdu bolje "hrdjavije" oranje tj krupnije i busastije. Mislim da ta zemlja lakse i dublje premrzne. U svakom slucaju kakvo god bilo jesensko ili zimsko oranje zima sama po sebi do proljeca obavi pol posla. Puno je lakse pripremit premrzlu zemlju nego ic na frisko orat pa usitnjavat ili usitnjavat speceno koje je uzorano primjerice u 2. ili 3. mjesecu.
Ja znam da moram stisnit i uradit ovih dana koliko se jos bude moglo a sto nestignemo nek ostane, uradit cemo nekako i to ako ne prije na proljece. Dok krene sjetva zatrpani smo s poslom i onda mi zaostaci oranja dodju nesto poput cestitke od porezne uprave.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Ja još uvijek nisam uzorao ni rali.. uvjeti ne dopuštaju. Zetor od 90 ks i nešto više od 4t ne može vuci Olta 2X12 pod sperom.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kak bi mogel sa tak sirokim gumama.
Puno laksi i slabiji traktori su izorali sve.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Ljudi ne razumiju da ako je teska zimska brazda da im nece biti laksa ni proljetna a.ako bude susno prolnece i ljeto zimzka brazda zadrzav vlagu vise nego proljetna!!!

Ja još uvijek nisam uzorao ni rali.. uvjeti ne dopuštaju. Zetor od 90 ks i nešto više od 4t ne može vuci Olta 2X12 pod sperom.

Onda prodaj taj traktor za ic u svatove i kupi rusa pa ori bez obzira na sve!!!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Pa da @Kićo,zimska brazda svaka zasebna u vršnom dijelu baš zato sa tlo bolje pije vodu i da jače promrzne.I da se na proljeće prije sjetveni sloj prosuši. Bolje na proljeće zatvarati zimsku brazdu nego da se zbog zadržane vode ne može u obradu.
A nitko ti u ovim uvjetima zapravo nezna reći neku prepametnu.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Pa razmišljam da ga prodam.. koliko se toga piše na forumu o Zetoru da razmišljam da ga prodam i uzmem dva 558.. jer sigurno je do traktora gdje bi uvjeti i zemlja imali veze s tim!

A ti oficir dodji kod mene pa da svojim skakavcem i 756 uzores!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Bilo bi ti lakse i sve bi pooral sa malim zekanom,taj grize,a ova velika grdosija samo klizi i banovina tutnji na radiju...:icon_eyes::D:
A moj skakavac je do sada pooral 5rali,opran i z wd40 posprican podmazan i zakopcena je ralica za snjeg!
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Joj daj ne pričaj gluposti! Djed je probao orati sa Z3511 i slavoncima i ne ide.. a na 6245 su loše gume nazad i to tek ne ide nikako
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Jesi mozda razmisljal da imas losu kombinaciju,plug-traktor,pa lose stelanje,pa gume,pa tako dalje???
I mi oremo zbijenu ilovacu,pa se sve najesen napravi.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Mi čemo sutra još izorati nešto sa 2 traktora, neke livade preorati i strnak do kraja i to je to za neko vrijeme, u nedjelju je najavljen jači snijeg za cijeli kontinentalni dio pa ćemo vidjeti kak bude dalje. Ostalo bude kojih 12 kj za kasnije.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh