• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Svatko ore kak mu je zanimljivo :eek::

Znam ljude koji oru sa traktorima 90-100ks i 3 brazde zahvata 16-18",,Svima je dubina do 25cm max,i njima je to "dosta duboko",naravno jer ako bi se išlo dublje traktor nebi mogao vuč..Nakon par godina ili kupuju veči traktor ili smanjuju colažu pluga jer je traktor odjednom oslabio i počeo dizat temp motora :icon_wink:

Ja sam i dalje sretan kad kopčam za 85ks,plug 2×14 i zaorem večinom 30cm,negdje 35,nikad problema ni sa grijanjem motora,ni slabljenjem traktora kroz godine rada s njim..No uvijek ima stručnjaka kojima je to smješno pa mi pričaju priče kak je to traktor za 3 brazde,ovo mu je premalo i bla bla..Samo se nasmijem:(wasntme): :icon_jook:

Mjere su u životu svugdje bitne i treba ih poštivat..

22189927.jpg
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Previse je tu faktora u igri da bi se sa jednom formulom moglo sve izracunati,,,
sve to ponajvise ovisi o tipu tla, o prijasnjim nacinima i kolicinama obrade, o nacinu gnojenja, o godini poput ove uvjetima dakle, o pravilno ili krivo nastelanom plugu, o lemešima, o daskama, o zdravstvenom stanju traktora, o gorivu koje koristi, o gumama,,,

nastavite niz da ne moram ja,,,
 

borovicb

Član
Tu od
29 Velj 2012
Poruka
406
Ja bih samo rekao da ti možda ne oreš 30+ cm kolko oru oni s 3 brazde. Za 64 ks je pun kufer 2x12, ovisi o težini trakotra. Sigurno bi i oni vukli 4 brazde samo isto na 25 cm i tonom utega naprijed.

Ove godine sam oral do 28-30cm, jer sam prošle 35cm na večini parcela koje redovito oremo.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Zato je po meni traktor snage 90-100 ks najgori izbor (sad to znam, no prije 8 god nisam to znal), a zašto?? Zato jer ima previše snage za 2 braze 14", a premalo snage za 3brazde 14" u svim uvjetima.
Bilo bi idealno 110-115 ks 6 cil. i 3x14", tu znaš da ima dovoljno snage u težim uvjetima, a malo viška snage u idealnim uvjetima i samo pičiš.
Dok recimo ja za 90 ks bi trebao neki veliki plug 2x16-18" i onda pičim svuda, ali kakve bi to brazde bile??
Zato bude se malo pomučil na ovih 6-7 kj teže zemlje s 3x14" u dobrim uvjetima, ali ga nebude ubilo, nadam se, u lošim uvjetima bude 2x14". Tražit ćemo plug koji se najlakše vuče :)
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Brazde od 18-20" pluga:
21278933.jpg

21265322.jpg

20169133.jpg


Orano u raznima uvjetima,nikad problem s veličinom brazde..

Nije mi jasno šta su ljudi toliko muče s tom veličnim brazde kod plugova velikog zahvata..:^):
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Istina, kvalitetna daska na plugu i ne preteška i premasna zemlja, pa se dobije ovo sa tvojih slika, fantastično! :)
Moja je zemlja slična tvojoj, osim ovih par kj baš masne i teže zemlje, no to stavimo po strani.
Da mi je Vogel 1020 C+ 2x12-18", onakav kavog je imao @Gogo, to bi za Same bila pjesma!
 

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
@Šanana

Ja te ne kužim ti bi bolje plug 2x18=36, pa bolje uzmi podesivi plug od 12 na više coli evo na primjer 3x12=36 to je isti zahvat kao i kod ovog dvobražnjaka, stim kad je dobra godina kad se lagano ore staviš ga na 14 i riješen problem.

Drugo riješenje isto trobrazini podesivi plug, kad je teško oranje kao u iznimnoj godini kao ovoj digneš zadnju brazdu i raširiš plug na maksimalnu širinu na primjer 16 ili 18 coli i oreš sa dvije brade ko čovijek, a treća ti nesmeta.

To sad govoriš da je bolje dvije nego tri ja sam za tri za takav traktor, tako ćeš govoriti i za plug kao za snagu traktora da je najgore 90-100 ks e to i ja tvrdim ali tako je i za plug.

Ja sam imao 2 brazde 14 coli i to je katastrofa bilo za pripremu i zato sam promjenio plug sad imam 3x10 i to je milina puno se lakše pripremi kada su brazde sitnije, naravno na teškom tlu, a na laganom tlu je nebitno kakava i koja colaža.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Brazde od 18-20" pluga:

Orano u raznima uvjetima,nikad problem s veličinom brazde..

Nije mi jasno šta su ljudi toliko muče s tom veličnim brazde kod plugova velikog zahvata..:^):

Eh ,kolega,lako je tebi u tom prahu orati... Brazda od 18-20 kod mene sasvim drukcije izgleda... Makar se ja držim one da ako traktor ima snagu napraviti brazdu,ima i snagu da ju razbije.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,343
Da, samo kaj se treba pošteno našarafiti onda kad bi tak stalno mjenjal colažu.
Uzmi okretača 2x16 i oreš kak oces i di oces.
Nema preštelavanja nit ičega.
Prije još smo orali s Belarusom 82.1 i M1020 ravnjakom 2x16, to je bila prva kombinacija.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
@welger...
Razlika između 2 i 3 bazde ima puno, em zbog dužine, znači poluga, pa izvlačnje uz među je kud i kamo lakše s 2 brazde, servis pluga...
No nesekiram se ja za dvije velike brazde u mojim zemljama, čak i ove teže zemlje su se solidno izorale s predplužnjacima, a kak bi tek bilo da je bolji plug s pravim predplužnjacima!
Vidjet ćemo, ja bi najradije ravnjaka štelera 3x12-16" pa kako bude.

Nego, čije je proizvodnje taj tvoj 3x10" plug, plave boje???


@antonio...
Jel ste prodali taj 2brazni plug??
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Šanana najbolje da ti dođeš k meni po plug i ori par dana da vidiš kak to ide, pa odluči onda 2 ili 3 brazde... :)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ako nudiš, zašto ne :)

Samo prvo moram utega napred napraviti jer nebudem nosil tog pluga...heheh

Bude oranja za proljeće pa nebi bilo loše probati, tak budemo najbolje vidjeli kak se ponaša s 3 brazde!
 

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
Moj plug je Rabewerk.

Bez brige ceš vući 3 brazde u svojem tlu sa dubinom kakvom hoćeš.
Ako ja mogu sa svojim traktorom koji je slabiji i puno teže tlo dobro malo pliće idem (20-25 cm) onda ti moš sa svojim fićukat.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ako nudiš, zašto ne :)

Samo prvo moram utega napred napraviti jer nebudem nosil tog pluga...heheh

Bude oranja za proljeće pa nebi bilo loše probati, tak budemo najbolje vidjeli kak se ponaša s 3 brazde!

Slobodno, samo ne kopčaj crijeva
 

gusta

Član
Tu od
27 Pro 2012
Poruka
235
Šanana upravo takav vogel 12--18 rešetkaste daske 1020 pojaćana greda C oznaka gotovo nov razmišljam o prodaji nismo daleko
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
cabage....hehe, točno sam očekival takav odgovor :) Naravno, nečemo ulja mješati, ako bi probal to bi bilo kod tebe na polju povleči malo pluga i nikaj više. Čisto da se vidi kak ga nosi i kak ga vleče.


gusta...ti pričaš o okretaču predpostavljam?
Ja govorom o ravnjaku M1020.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Mi smo danas za ovo doba godine radili vrlo čudan posao, no ispalo je daleko više od dobroga. Ono oranje od pred neki dan pretvorili smo u pepeo...



Priprema za salatu. Uspjeli smo i nešto folija danas navući, sutra završavamo...

cabage....hehe, točno sam očekival takav odgovor :) Naravno, nečemo ulja mješati, ako bi probal to bi bilo kod tebe na polju povleči malo pluga i nikaj više. Čisto da se vidi kak ga nosi i kak ga vleče.


gusta...ti pričaš o okretaču predpostavljam?
Ja govorom o ravnjaku M1020.

Baš mi je ostala za orati ona jedna njiva, slične strukture kao tvoja, kak da ti objasnim koja... U onom redu gdje su stari plastenici, do ružmana, ako znaš
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh