• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Kod nas su kanali kopani na krajevima njiva, ja na jednom mjestu ima kanale po dužini, širini i po sredini njive, ali to je preko 3 ha komad. I ti kanali jako dobro odvuku vodu, samo se mora voditi računa o oranju. Pošto je njiva podijeljena u 3 komada, dva su pravilnog oblika, a jedan je šesterokutni i to me najviše muči, jer na jednom dijelu ide i uzbrdo. Onda se nekad ore poprijeko, nekada uzduž, a nekada i ukoso. Zbog te njive sam kupio i okretač prošle godine, uvijek me izmrcari. Uglavnom, bez obzira jeli kanal očišćen ili nije, treba pokušati odvući vodu prema njemu. Najbolje naoravanjem, dvije - tri godine naoravati i onda se stvori prirodni pad na rubove njive i sva voda se slije tamo.
A ova godina je takva da mi se čini da se neće još mjesec dana moći nigdje.
Kod vas je drugačije, mi nikada ne oremo u ljeto dublje od 15 cm, sve preko toga je betoniranje. I proljetna brazda, koje se ore 25 cm se mora nakon pola dan-dan zatvoriti, inače se buse stegnu i nema više šanse da se razbiju. Ali ako se uradi na vrijeme, bude jako lijepo.
S takvim traktorom vi bi dolje mogli sve ono polja odraditi u jedan dan, zašto ne nagovorite ove što ne rade zemlju da vam daju u najam? I očistit kanale preko zime i nikakvih problema ne bi bilo...
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Kod nas je poljoprivreda hobi a ne profesija. Oremo zemlju samo ljeti kad se stvore veliki komadi grunovi. To sunce ispeče i napuni se zraka i jesenske kiše pretvore u brašno. Može se na jesen poreza i do proljeća nema trave. Jesi li radio s velikim podrivačem? Trebam iskustvo, npr. Koji razmak, koliko vremenski svake godine ili druge itd.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
E, znam kako to kod vas funkcionira. Da ima mraza više, bilo bi dobro da se ore plitko u ljeto, a duboko u zimu i to bi bilo odlično. Ali nisu svugdje uvjeti isti.
Ja sam se prvi puta ove godine susreo s problemom podzemnih voda, do sada su bili tkz. "žmirci", to su privremeni izvori koji se javljaju na različitim mjestima, ali to mi nije predstavljalo problem. Sad sam dobio oko 2 ha s kanalom koji je država proširivala nekoliko puta i svaki put se zemlja bacala na ovu stranu, a njiva je široka 95 m. I sva voda se koncentrira po sredini njive. Kad sam je pripremao za pšenicu zapao sam do osovina, nisam uspio posijati ništa. Ugl, odlučio sam napraviti podrivač s jednim radnim tijelom baš zbog te njive jer je susjed ove godine par njiva dalje na toj strani ispodrivao i nema problema iako je godina ovakva kakva je. Kod nas u ulici nitko ni nema podrivač, ovaj što je kod njega radio je posuđen, nisam ga ni pitao od koga, ali vukao ga je s Deutzom 85 ks, jedno radno tijelo s kruškom, na punoj dubini je išao bez problema. Podrivač mi se malo učinio mal za njega, ali kad uđe do kraja, onda se vidi da ima što vući. On je radio prolaze trag u trag, znači razmak za širinu traktora, pošto je dosta široka njiva, napravio je i popreko. A koliko češto će se raditi, e to bi već i ja trebao saznati...
 

terminator99

Aktivni član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
284
oranje prije 10 dana :)

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=ByGjOH--2qk&list=UURLTLTAviXIt37LHzIPFB8Q[/YT]
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Ja imam još oko 2kj za orati, sve sam riješio jesenas, ali ovo se nije dalo, niti hoće da smrzne niti da se prosuši. I imam još 1kj gdje je poorano u 7. mjesecu, ni to ne mogu preorati jer je pola parcele pod vodom, no to ću na proljeće čim se bude dalo pretanjurati i onda do sjetve neka čeka.
 

markoihc

Član
Tu od
3 Velj 2011
Poruka
118
kod nas jedan slovenac svake godine ostavlja kukuruz do drugog,treceg mjeseca i tek ga onda kombajnira.veli da je to za brasno i da mu je kvaliteta najveca kad se taako prirodno osusi!
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Znaš da ja Šanana ne volim velike debate jer sam jednostavna osoba ali malo zajebancije od mene,vidiš da naš brijeg ove godine ima prednost,vidim danas od Čepelovca do Đurđevca hrpu ne uzorane zemlje,dobro takav je teren ,zbilja neke hebene depresije a vidio sam i dosta kukuruza u poljima ali on se vidi dosta u dobrom stanju a za nuždu je bolji i takav kukuruz pa dodati malo kemije nego da se nema što brati
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
oranje prije 10 dana :)

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=ByGjOH--2qk&list=UURLTLTAviXIt37LHzIPFB8Q[/YT]

Terminator, sad ipak to malo lakse ide, kaj bus god rekel, case-u je taj plug bil puna kapa, a nh ore s njim. :(inlove):
Doduse, i zemlja je vidim lagana.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja se iskreno nadam da do početka 3. mj bude lijepo bez padavina, jer taman se bude prosušilo i onda udri u đubre, taman jedno 4-5 dana da ispraznimo gnojišta i onda u oranje punom parom :) Taman bude sve po propisima :D:
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Kod nas ako nebu padalo bu tek snjeg otišel dole za 7 dana. Ja namjeravam dosta zobi sijati, ali kad????
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,691
Ja se iskreno nadam da do početka 3. mj bude lijepo bez padavina, jer taman se bude prosušilo :D:

Blago tebi,kod mene ima još kojih 20-tak cm. snijega,ali bude on brzo prošao samo da dođe prava južina.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Južina bi sad bila zakon jer 1.3 počinje sezona u prvoj Međimurskoj ligi a igrališta su sva još pod snegom! :)
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,691
Samo ona ima opet negativne posljedice,naglo topljenje snijega i mogućnost za poplave što opet nije dobro za nas.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
maksimalno 10 dana bez padanja,prvo sijem grahoricu mix a zob ništa prije prvog tjedna u 3 mjesecu,nema potrebe ranije barem kod nas
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh