• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,821
Kod mene ništa ne pliva nego se sve bijeli.
Kad nisam do sad uspio izorati ni neču do sjetve. Jedino ću probati zbog predplužnjaka da ih popravim do pravog oranja ako uopče budu radili kak treba.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Zašto nebi orao do sijetve,pa još stigne izmrznuti brazda i bude bolja nego u proljee,pa tek je 6.2 i več da odustajemo od oranja.Ako smrzne ovih dana,bude se negdje moglo nešto orati.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Neznam sta bi reko al mi se cini da i mi koji smo poorali bi mogli nanovo orat prije sjetve ako se nastave oborine,zemlja je vec sada dosta zbita skoro kao da niti nije orana a sta ce biti jos do proljeca vidjet cemo?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Nikad, ali ama baš nikad nisam preoravao jesensko/zimsko oranje, a znalo je biti svakakvih godina :)
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
Zanimljivo. Koliko sam skužio, gornji sloj baca dolje, a ono odozdo vadi gore.

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=yfCJJjXSt6M[/YT]
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Nikad, ali ama baš nikad nisam preoravao jesensko/zimsko oranje, a znalo je biti svakakvih godina :)

Nisam niti ja ali imam jednu njivu gdje voda stoji vec dugo tak da nevjerujem da se nece morat nanovo orati!!!
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Zanimljivo. Koliko sam skužio, gornji sloj baca dolje, a ono odozdo vadi gore.

Kolika je ukupna dubina? Jel više od 70 cm?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,234
Ja bi prije reko da se svrha zadnje brazde da zatrpa grabu da se nebi nasukal
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
@Tino, pogledaj što piše na 0:15.

@iwanho, piše na 0:22 dubina, samo što nije centimetara, nego metara. 1.10 metara / 43 ''
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala! Površno sam pogledal pa nisam primjetil. :icon_redface:
Ja sam predpostavil da je zadnja duboka oko 35 cm, ali izgleda da je da je dublja.
Rješenje je dosta zanimljivo. Možda i primjenjivo za manje dubine, 50 do 70 cm. Npr. za pripremu kod sadnje trsja ili voćnjaka. Ili je pametnije podrivanje? Imaju li podrivači deponatore gnojiva? :icon_scratch:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ovdje se zamjeni gornji sloj u kojemu su hranjiva i donji, jalovi, tako da korijen stabla ima pristup hranjivima od početka, zato se to radi. A podrivanje ima drugu namjenu.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Imam jedno pitanje koje nije oranje ali je povezano a ne znam ima li tema za to.
Kod nas nisu problem vode nego obrnuto suše ali ovih zadnjih godina ima i kod nas problema s vodom iz razloga što se kanali ne čiste a i više je oborina. Htio bi znati da li se što može pomoći ako se zemlja prije oranja prođe s velikim podrivačem na dubini od 70 cm koji ostavlja iza sebe rupu u zemlji. Navodno bi te rupe pokupile vodu prema kanalu.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Naravno da bi, samo sto ce to kod vas u ljeto imati suprotan efekt. I ako se to vec radi, ne bi bilo zgorega da se ne radi pravocrtno nego u "osmicu". Ako dozvoli oblik zemljista.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Pa zašto bi. Dok je voda tad otiče a zemlju obradiš i zatvoriš vlagu. Inače neobrađena ispuca 3-5 cm.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Jel to podrivac s kruskom? Ako ostavlja rupu iza, pretpostavljam da je. On radi svojevrsnu drenazu tla, pa moze citavu godinu izvlaciti vlagu. Da ima sitnog kamenja ispod oranicnog sloja, ne bi bilo problema. Kod nas su nekada kopali na takvim mjestima i slagali drva i trijesce u kriz. Danas se stavljaju cijevi. Ugl. probajte jedne godine na 50 cm pa cete vidjet. I obavezno krenuti sto blize kanalu.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Jest podrivač s kruškom. Kod nas su najbolji rezultat davali kanali između njiva do ponora. Sada se veliki dio polja ne radi a nitko ne održava kanale. S podrivačem nema nitko iskustva. Kad nema vode ne može se odvlačiti vlaga kao kad zemlja ispuca. Tako mi se čini.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh