• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,438
2lscei0.jpg




2dif2q0.jpg



Oba dvije slike su sa iste parcele, ona prva je slikana početkom 4. mjeseca kada je i orano, a druga je danas kada je pripremljeno za sjetvu i posijano.

Nakon oranja treći dan sam jednom pretanjurao i danas dva puta sjetvospremačem i to je to.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,438
Pa zato sam ju i ostavio za u proljeće, no nisam se nadao baš da će se tako orati i da nije bilo jučer kiše ne bi ju još uredio za sjetvu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Za zapečeno proljetno oranje je najbitnije da padne dobra kiša prije pripreme. Na gotovo svim vrstama zemlje se tada može pripremiti barem jednako lako i dobro kao i zimsku brazdu, a korova dosta manje.
Ovo je samo moje iskustvo. Možda netko ima i drukčije iskustvo.
 

mika75

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
274
Ja gdje sada radim u kombintu sto su orali po zimi nemogu pripremiti zato sto je blato a ono sto nisu izorali idu 2puta teskom tanjuracom i super bolje nego da je orano
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Malo zaoravanja kuruzovine juče,prije se nije moglo,bilo je mokro,a sada kada sam to poorao,jako smrdi mulj,blato.
 

Prilozi

  • 20150505_132741.jpg
    20150505_132741.jpg
    72.8 KB · Pregleda: 266
  • 20150505_132011.jpg
    20150505_132011.jpg
    75.9 KB · Pregleda: 332

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
DAJ ,,NAJ nek on samo smrdi ,,ak bu sušna godina tu bu kuruza kak šuma...Evo mora se primjetiti ,da i plug nevalja ,nezaorava-katastrofa,još i te rešetkaste deske, ,a da su ti bar brazde jednake,, mislilm stvarno...a nisi ni zmulčal ,,,opet greška,,,kaj si ti hobi poljoprivrednik? I da se zna na samom početku su ti ostale stršati dvije stabljike,,,
 
Posljednje uređivanje:

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,264
Puknuti broj 2... :D:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pa čovjek je iznio svoje mišljenje,kaj se to nesmije ovdje???:(doh)::(:
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Kod mene bio pljusak, stavio klepane lemeše na plug, al IMT se i dalje pati s 10 cola dvobraznim, kad se sjetim oranja s Torpedom to je nebo i zemlja, moram nabavit Torpedo traktor.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Nije valjda da nitko ništa ne ore po ovako lijepom vremenu?
Neki dan sam orao s Landinijem Mythosom 115. I svidilo mi se. Bilo je malo problema u početku, jer plug nema drugog balansnog kotača. I prednji lemeš je povijen na jednoj strani i kotači su preširoki, pa zgaze malo, ali sve u svemu, zadovoljan sam brzinom i snagom.
 

Prilozi

  • 20150520_132726.jpg
    20150520_132726.jpg
    71 KB · Pregleda: 257
  • 20150520_144319.jpg
    20150520_144319.jpg
    67.1 KB · Pregleda: 233
  • 20150520_144326.jpg
    20150520_144326.jpg
    56.6 KB · Pregleda: 226
  • 20150520_150154.jpg
    20150520_150154.jpg
    76.8 KB · Pregleda: 250

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ne, potanjurano prije mjesec i po, bila zob prije. Inače bi bilo korova ko u priči. A imam jednu parcelu koju bi možda mogao i orati po oranju, nije rađene prošle godine i to je korova ko u priči. A oranje se sleglo, ni ne prepoznaje se.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Nije valjda da nitko ništa ne ore po ovako lijepom vremenu?
Neki dan sam orao s Landinijem Mythosom 115. I svidilo mi se. Bilo je malo problema u početku, jer plug nema drugog balansnog kotača. I prednji lemeš je povijen na jednoj strani i kotači su preširoki, pa zgaze malo, ali sve u svemu, zadovoljan sam brzinom i snagom.

Na četvrtoj slici se vidi zašto si ja našpanam desni španer, u biti nije španer nego upora, jer mi se prije isto to dešavalo, ako sam pustio plug da je skroz slobodan, kad ulaziš u brazdu plug ode skroz desno (kako se nagne traktor) i tek nakon nekih 10 metara se on izravna da ide ravno i prati traktor, zato si ga španerom pritisnem lijevo da se on maksimalno može vratiti s krajem prvog lemeša do ruba gume.

Onda ti ne ostane na zemlji taj "C-uzorak" kako se plug ravna za traktorom. Lijevi ostavim s malo lufta da plug može šetat malo lijevo desno, al u pravilu se drži linije, nikamo me ne baca tak da je sve ok.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Tako i ja radim,jednom kad je plug uštelan da bez upora ide ravno za traktorom,i nikud ga ne vuče,tad ga zablokiram sa centimetar ili dva lufta. Ne lupa kod okretanja,ni u transportu,ni ne bježi kod rezanja međe...
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Probno oranje agroplus 85 i lemken opal 090, travanj 2015.

Pošto nije baš u okolici bilo takvog pluga za isprobat prije kupljen za probu, čisto da se vidi jel može traktor s njim normalno radit.

Pošto se pokazalo da traktor može plug vuci u našoj zemlji jako dobro,čak iznenađujuče dobro pošto večinom svi vuku dvobrazne plugove s fiatima,sameima i ostalim oko 90ks.

Nakon probnog oranja još je išao izorat stari ledinu i nije okretao plug pa je napukla jedna potrošena daska, a pošto je stari pacjent a realno plug je bio potrošenih radnih tijela (iako mogli su se plazovi okrenut kao i drugo) stavljeno je sve novo, dakle daske, predaske, lemeši, plazevi, predplazevi i ostalo.

Sve kupljeno u bklu po odličnoj cijeni,preporuka za dečke tamo.

Evo par slika, s dubinom se nisam nešto pretjerano zamarao,oko 30cm bi trebalo bit,probali smo i dublje al nema neke razlike.


unnamhed_zpsolb5jdf2.jpg


unnasmed_zpsc3xkibi9.jpg


unnametd_zpsroaxg8rr.jpg


unnamed_zpsyjnvuvnw.jpg


unnamehd_zpsmszfvxmr.jpg






Edit: ja vidim ostale slike ali se ne prikazuju,iskreno ne znam u čemu je problem.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,352
Na četvrtoj slici se vidi zašto si ja našpanam desni španer, u biti nije španer nego upora, jer mi se prije isto to dešavalo, ako sam pustio plug da je skroz slobodan, kad ulaziš u brazdu plug ode skroz desno (kako se nagne traktor) i tek nakon nekih 10 metara se on izravna da ide ravno i prati traktor, zato si ga španerom pritisnem lijevo da se on maksimalno može vratiti s krajem prvog lemeša do ruba gume.

Onda ti ne ostane na zemlji taj "C-uzorak" kako se plug ravna za traktorom. Lijevi ostavim s malo lufta da plug može šetat malo lijevo desno, al u pravilu se drži linije, nikamo me ne baca tak da je sve ok.

Znaći da ti plug nije dobro nastelan.
to se meni desavalo dok mi kolega markach nije objasnil.

Mora ić slobodno bez španera po sredini traktora.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,352
Greda se mora zakrenut u jednu ili drugu stranu ovisno kam vuče.

Meni je stalno upiralo u stabilizator kad nije bilo dobro poštelano.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh