• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
S 2 brazde ores kad i gdje oces dok sa 3 mislim da to nebi bas tak svugdje islo
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Vućko....imamo slične traktore, da ne velim gotovo iste i također je u planu kupovine Opala 090 3x12", taj mi plug nekak najbolje djeluje za traktora 90 ks.


Nego evo oranja od neki dan. Dobil sam parcelu 3/4 rali na obradu :)
Zaorana je lanjska kukuruzovina, krenuli su brati sa burgonom, ali je burgon zagrezel, pa su ga jedva izvukli, prekopali pola zemlje, a kukuruz je svejedno ostal na zemlji, to su srne i divljač riješili tokom zime, ja sam sad samo zatanjural ostatke i malo zatrpal ove jarke kaj su skopali i uslijedilo je oranje.







S jedne strane toga imam ja 3 rali zemlje, pa možda se i proširim nagodinu :)
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Lemken je zakon. Gledao sam 110 sta radi i kako se lagano vuce. Imam u planu kupiti 2+1 rekao mi je covjek koji uvozi da mi ga moze dovesti za 2000 eur. Bas me zanima kak bi se moj MF 690 ponasao pod njima

To je neki prosjek cijena,mi smo 13500 dali za ovaj,uzeo sam od terminator99 tu na forumu...i kad smo vidjeli da je to to za traktor onda je sve novo stavljeno, u bklu kupljeno za 7700kn, dečki su se potrudili i baš prihvatljivu cijenu složili.

Još smo stavili duže daske novijeg tipa tako da sad koliko vidim se još lakše plug vuče.

Zemlja baš i nije lagana da netko ne pomisli,ja sa dva metra i 110kg mogu skakat po preklopljenoj brazdi kako god hocu i nece puknut, čak se ni otisci ne vide.

Potrebna su dva prolaza rotodrljačom da to razbije,prvi put sedam kmh,drugi 11kmh i spuštena nekih 15-20cm unutra na 540okretaja,čak sam jedan dio morao proci na 1000okretaja i to se prašina vidjela od kuce koja je 700 metara zračne linije udaljena :D

Ni zimska brazda se baš nije nešto puno bolje razbila.

Vućko....imamo slične traktore, da ne velim gotovo iste i također je u planu kupovine Opala 090 3x12", taj mi plug nekak najbolje djeluje za traktora 90 ks.

Šta ti nije 3x12 malo mali ?

Ovo je 3x14 pa je onak nekad malo , ja sam razmišljao čak posudit još jednu brazdu od nekog pa probat vidjet jel bi rama držala :D

Ima poznanik takav ko tvoj same i vuče 3x16 ne znam samo koji plug al masivan dosta.

Po svemu sta sam vidio kod nas lemken je idealan,a ovaj 090 nije pretežak sa 9 cm gredom,ako i gdje bude na knap lako maknut jednu brazdu, mislim da za traktor 80-100ks je savršen.
Uštimavali smo plug na kombinatovoj sivo zelenkastoj grdoj zemlji i isto ga vuče lijepo, ali kad stisneš kvačilo onda kao i kod nas stane na mjestu, dobro da kroz šajbu ne izletiš van.

Mislim da bi bez brige trebao to same vuc iako ima uže gume,mislim 380 naprijed i 420 iza. Kad ovaj proba napišem tu jel ide i kako ide.

Drugi poznanik sa isto takvom samom ce doci kod sljedeceg oranja probat ovaj lemken isto jer oni imaju dvije brazde neki vogel masivni do zla boga i to je sami dosta,ne treba pretjerivat sa veličinom rame i jačinom pluga za manje traktore.

Par dana poslije mene na komadu do je orao JD 120ks s 3 brazde ravnjakom i to je smijeh isusov za vidjet...još u prolazu gleda naš traktor i plug i čudi se kak.

Odem orat, dođem za sat i kusur nazad i stari izađe van i pita šta se strgalo, reko ništa gotovo je :D
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma imam svakakvih tipova zemlje i nekak mi najbolje odgovara ak obude fiksni plug da bude 3x12", pogotovo kao budu loši uvjeti ko lani i ovog proljeća.

Najradije bi 2+1, 12"-16", tako da ga mogu vuči na 3x12", eventualno na 3x14", a u težim zemljama ako su loši uvjeti skinem zadnju brazdu i pičim na 2x14" ili 2x16".

Ne patim ja sad za nekim extra zahvatom, nije mi cilj uništiti traktor kroz par godina, radije nek on laganije ore, da se ne muči. Za 50-60 kj oranja godišnje i 3x12" je sasvim dovoljno, samo da je dobar plug.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,535
Ma zaboravi premjestanje colaze ikad. Ima posla boli glava. I kasnijeg stelanja. Ne postoji vario đaba.
Jedino kad ga uzmes pa si premjestis na manju ili vecu da ides u svim uvjetima.
Meni ako ispadne prilika uzet cu si petu brazdu da prasim u ljeto kao covjek.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Točno je i to kaj veliš, ima posla i zezanja s tim, zato kažem još jednom, da je i fiksni 3x12" išlo bi u svim vrstama tla.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
@Newholand slažem se da je premještanje colaže od dana do dana nemoguće. Jednom se naštima i ori.
@Šanana najbolja kombinacija je okretač 12" do 16” 2+1. Namjestio svoga na 14” i nikad nisam ništa micao. Treću brazdu isto nediram. Preštelao točak na 30 cm i tako već treću godinu orem.
Nekad mi ga žao kad počne cviliti u tvrđoj i zatravljenoj zemlji pa onda pukne šaraf. Već smo negdje raspravili fiksni ili oktetač tako da to nema potrebe ponavljati.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Misli na fiksni zahvat pluga, na colažu, ne na konstrukciju pluga :D:
 

johnnewman

Član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
369
Vučko svaka čast na oranju pokaži ljudima da je traktor od 80-90ks za 3 brazde,kakve 2 i 2x14 2x16 nemojte bit smješni, i 2plus1 šta bi reko šanana.
To su traktori od 4 tone pa ljudi oru sa fergom 539 2x10 do koljena i to bez kabine ,koji je možda mase 1600-1700kg.Na ovoj slici šta je stavio šanana ja bi orao sa štoretom, svojeg 2x12 olta na 25 cm bez blokade.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Ne znam bas da su za sve 3 brazde, susjed je prije posudio za fiata dupljaka tri brazde okretac i nije bas mogao orat s njim, jedva ga je vozio cestom.

Selo do fiat 90ks se bori s tri brazde plugom i bez utega je bespomocan, samo je plug nesto tezi od naseg.

Ljudi cesto kupe premasivne plugove i onda tu nastaju problemi, znajuci to uzeli smo laksi plug i iako nas kosta skoro 3000 eura nije nam zao nimalo iako se svasta moze kupit za te novce.

Btw ako tko kupi opal ko moj pa da mu treba koji dio potrosni a bece kupovat novo slobodno mi se javi.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Imt 533/539 bez kabine je 1200 kg, a da ce orati do koljena, hoce, ali koliko ce trajati? Svatko si uzme ono sto mu odgovara, a ne sto ce ljudi rec. Barem bi tako trebalo bit.
 

Driver

Član
Tu od
26 Srp 2013
Poruka
396
Meni Fiat 85ks vuče landsberga ravnjaka tri brazde u trecoj radnoj svugde osim na jednoj parceli, gde ide drugom u jaki brijeg i to ukupnog zahvata 115cm, jer su mu prve dvije na 15 a treća na 16 coli ja zadovoljan,a vjerujem da bi nosio i okretaca jer se ne ziba ni sa jednim strojem.
 

diabola1210

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
590
Ja sam vidio gdje MF 294s ( 74 ks ) vuce po brijegu plug overum ravnjak 3 brazde nastelan na 14 coli. Ja sad trenutacno vucem sa svojim MF -om 2×14'' imt
 

Driver

Član
Tu od
26 Srp 2013
Poruka
396
Točno tako, Traktor mora biti pravilno agregatiran i imati rezervu snage koji ovise o vise faktora, na Imt 577 sam imao 2x16 , Na Torpedu 48 imam 2x10 i Fiat je dobio landsberga, isprobano i kupljeno,da mu je teško za vuci nekad i je ali to je traktor a ne Kucni ljubimac;-)
 

diabola1210

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
590
Uvijek treba uzeti u obzir tesku obradu kao sto je bila ova, rekao bi prije ekstremna gdje je na nekim parcelama moj mf sa 83 ks i duplom vucom dobro osjetio IMT 2×14", ali ima i do toga kako je prije orano. Ja sam sada uzeo jednu parcelu u zakup koju je jedan moj poznanik imao prije mene koji je plitko orao i lose obradio tu zemlju, a jos mu nije ni spric uspio, to je bilo ove godine krvavo za pripremit ja sam mislio da cu ispast iz kabine od drocanja i plug mi je na mjestima iskakao iz brazde.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
Da se ne zamarate "čiji je tata jači" i tko će vući više brazdi..ovo se zove oranje a, čak nema ni dve pune brazde, reko bi brazda i pol.
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=yfCJJjXSt6M#t=144[/YT]
ili još bolje za dve brazde 500 konja.
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=0gSq6IxUQGI[/YT]
a tek jedna brazda..
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=tI4_itd37T0[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh