• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ide to ide,al onaj koteč na plugu kaj gladi mi je fascinantan.:(whew):
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Ma vraga ide, ovo je mrcvarenje traktora i zemlje, znam da nekad nemozes drugacije nego u takvim uvjetima pikat plug, al da je ovdje uzeo 2 brazde 14 cola, bio bi jedanput prije gotov s upola nafte.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Izgleda da sam ja pomjesao malo plugove nase.

Znaci zetor 6911 sa 2800kg u nasoj zemlji je orao sa 2x12 imt plugom i to moze trecom vuci,ako mu se stavi 2x14 onda se mora orat s drugom i onda nikad kraja, dakle zemlja se ne moze bas okvalificirat kao lagana.

To je glavni razlog zasto je kupljen 2+1 plug za agroplusa, a ujedno i razlog nasem cudjenju kad smo vidjeli koliko lemkena u biti DF lako i brzo moze vuci.

Razlika izmedju zetora i agroplusa je samo 20ks a cak i sa iskljucenim prvim pogonom agroplus je barem 50% jaci po vucnoj sili jer zetoru je tih "24cola" idealno dok je DF "42 cola" i malo vecinom plus dodatno je plug okretac.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kaj znači veča colaža pluga kad zasuši brazda,a nemaš rotobrane s čim ju kvalitetno pripremit a da ne ubiješ sebe i traktor?
Mislim na teške i ilovačne zemlje.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Kod mene je zemlja takva da bila brazda 12 ili 14 cola kad ju preklopiš možeš skakat po njoj sa sto kg i nece baš puknut a kamo rastepst se.

Bez RD nemaš šta ni pokušavat to obrađivat osim ako ne želiš proći bar 5-10 puta drljačama normalnim,ovako prođeš RD jedan prolaz sa 7kmh i drugi ako treba sa 10+ i gotovo.

Kod nas večina ide prvo drljačama da malo sasječe pa onda tek RD, jer zetor se direkt na brazdu s RD mučio previše, nakon običnih se i dalje poprilično s RD 2.5m mučio,temperaturu se stalno moralo gledat. Recimo susjed je svojeg ubio tako, par puta mu je zakuhao i bok.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Ako sa RD,prvi put ideš 7km/h,a drugi puta 10 i više,onda sigurno nije teška zemlja..U laganoj zemlji je moguče tak brzo iči..RD ni nije za tak velike brzine jer ne stigne ništa napravit..
Ja u tvrdoj idem 4-5km/h,prvi prolaz i večinom je jedan dovoljan za sjetvu..
Svugdje orem na 20cola..
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
I da je teška zemlja sigurno ne bi vukao 3x14" do koljena duboko i brzo sa 85ks...
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Ako sa RD,prvi put ideš 7km/h,a drugi puta 10 i više,onda sigurno nije teška zemlja..U laganoj zemlji je moguče tak brzo iči..RD ni nije za tak velike brzine jer ne stigne ništa napravit..
Ja u tvrdoj idem 4-5km/h,prvi prolaz i večinom je jedan dovoljan za sjetvu..
Svugdje orem na 20cola..

Ja u startu znam da je zemlja tvrda i da jedan prolaz nece dovoljan bit,probao sam s 4kmh i nema smisla, traje dugo a opet treba proci jer ima velikih tvrdih komada zemlje koji se ne razbijaju i to je onda gubljenje vremena ako je prvi prolaz duplo sporiji od normalnog.

Uzmi u obzir da se traktor s uzim kotačima, recimo fiat 80ks dupljak sa serijskim kotačima po mom oranju ni ne može vozit tak brzo jer bi vozač iz kabine ispao.
Kod mene sa 420/480 gumama je to puno manje osjetno na brazdi koja jedva puca kad traktor od 4 tone pređe preko nje.
Susjed na parceli do koliko sam vidio sa tim fiatom ide dosta sporije sa isto 2.5m RD ali puno manje masivnom i opet mora još jednom ici jer je kao i naše orano u četvrtom mjesecu i ne razbija se lako brazda.

Sto ljudi sto tipova zemlje,sto žena dvjesto...

I da je teška zemlja sigurno ne bi vukao 3x14" do koljena duboko i brzo sa 85ks...

Nije do koljena duboko,meni je koljeno na 50+cm od zemlje.

Ja se nekak ravnam po zetoru 6911 našem kojem je 2x12 taman za tu zemlju u trecoj, a 2x14 mu je patnja teža u drugoj što bi značilo neka srednje teška zemlja.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

diabola1210

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
590
Mislim da su u zadnje dvije godine zbog velikih oborina sve zemlje dobile bitno na tezini. Imam osjecaj da je zemlja jako sabita pa je zato i teza za obradu.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Točno je tako, mi do ove godine nismo imali potrebe za traktorom večim od zetora,ali zetor više nije mogao orat bezbrižno ni sa 2x12 kad si htio vec kad je sve suho bilo.

Kad su ono stalne kiše bile zetor nije mogao orat ni dva tri dana nakon kiše iako nemam zemlju na kojoj se voda zadržava tako da smo odustali od takve muke i kupili veci traktor.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,535
Ore se jednom, dva puta godisnje po par dana tako da neznam jel toliki problem pogodit pravo vrijeme. A bolje da lijecis uzrok nego posljedicu kupovinom veceg traktora. Podrivanje, drenaza, zelena gnojidba, plodored...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Istini za volju,kako pogoditi pravo vrijeme kad je prošle godine kiša padala bar dva puta tjedno,i to u velikim količinama,tokom čitave druge polovice godine?

A ovo drugo je istina,kod nas je nekad 35 konja oralo sa 2x10" plugom,da bi se došlo na 60ks i četiri cilindra za isti plug,a sad se opet (na mojim zemljama) situacija lagano popravlja,i obrada postaje lakša,dok će drugi očito dogurati do potrebne snage od valjda 150ks po brazdi...
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Ore se jednom, dva puta godisnje po par dana tako da neznam jel toliki problem pogodit pravo vrijeme. A bolje da lijecis uzrok nego posljedicu kupovinom veceg traktora. Podrivanje, drenaza, zelena gnojidba, plodored...

Na zemlji se ne zadržava voda (dakle podrivanje,drenaza su nepotrebni), nakon kiše samo je par gornjih cm zemlje mokro i to je dovoljno da kotači samo u prazno vrte, prije nego se posuši padne nova kiša i tako u nedogled.

Ne pada mi na pamet orat uz proklizavanje kotača ili stalno gaženje špere jer nema potrebe i ne želim uništavat strojeve nepotrebno a na forumu vidim da je to dosta čest način oranja,meni je to osobno neprihvatljivo.

Veči traktor je sve olakšao i ubrzao tako da bi bio kupljen i prije da je stari znao koliko bi mu bilo u životu lakše,sve godine je pričao kako mu ne treba i sad se nečkao bi ne bi.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,535
Za proslu godinu u redu. Ekstremna je bila svakako. Ali opet ako ti je klizao, a od gore samo malo balavo ili imas lose gume, ili ti fali tezine(tegova).
Sto nema zadrzavanja vode nikako ne znaci da zemlja nije ugazena. Previse je prohoda, premalo se koriste no-till sijacice i reducirana obrada, plus ono sve gore nabrojano
Sto se tice udobnosti, i ostalog sto donosi noviji traktor nemam sta prigovorit. Slazem se.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Sve ja to razumijem ali ako traktor od 3 tone s gumama na 50% trebam opterečivat sa svim utezima koje ima da bi mogao pomaknut s mukom 2x12 to meni nema nekog smisla, ajde da je jedan put za izorat ali svaki put je patnja isto tako nema se smisla vozit s utezima stalno iako večina ih ni ne skida.

Prije je orao taj traktor na tom polju bez brige,sad ne može bez idealnog vremena,to je poanta svega i svake godine je sve teža zemlja po svemu sudeći.
 

diabola1210

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
590
Ja sam imao IMT 560 i orao sam sa imt 2×14" bez brige i to na lijepoj dubini. Ima negdje i video na youtube, to je bilo jos 2012/2013. Susjed ima isto 560 i ove godine nije mogao bez spere orat sa 2×12". Ja sam kupio veci traktor 85ks ali plugove nisam mjenjao i negdje na nekim parcelama sam mu vadio mast pod tim plugom koliko je bilo tesko oranje. Jednostavno ne mozes vjerovat koliko se zemlja sjebala u te ni nepune 2 godine. Sad razmisljam da li bi bilo dobro sve zemlje na jesen ispodrivat?
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Mislim da sve vise do izrazaja dolazi potreba za podrivanjem. I za obicne male poljoprivrednike. U suprotnom ce zemlje kroz neko razdoblje postati neobradive u smislu tezine obrade.

Poslano sa mog GT-N7100 koristeći Tapatalk
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh