• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Pre bih rekao da će se morati malo više upotrebljavati stajnak ili zeleno djubrenje... Iz iskustva pišem da njive koje su dobile stajnjak se oru kao iz filma, dok one koje nisu, potrošnja ide u velike cifre, a one gde su paljeni žetveni ostaci nekoliko godina, to je za plakanje...
 

diabola1210

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
590
To je istina. Ja sam na skoro 2ha izvezao oko 120 tona stajskog i bogami tu se vidi jasna razlika izmedu svih drugih kkukuruza u polju. Razmisljao sam i o toj zelenoj gnojidbi, ali susjed sto je to radio nije bas postigao neke rezultate a i zemlje su mu se dosta zatravnile.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Onda ti sused u nečemu pogriješil jer sve kulture koje se siju za zelenu gnojidbu, osim što izvlače iz dubljih slojeva zemlje hranjive tvari i imaju veliku zelenu masu po jedinici površine, ujedno su i prirodni eliminatori drača, jer imaju brzi porast i pokriju cijelu površinu zemlje s masom, u biti uguše drač.

A sad, ako je bilo na zemljama puno višegodišnjeg drača tipa divlji sirak i slično, tu se možeš fučkat ako mu sjeme preživi i par godina u zemlji.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Za rjesavanje trave, prosle godine poslije skidanja usjeva sam prskao sa totalom, ove godine posijan clearfield suncokret i nisam prskao samo cu kultivirati, nema potrebe

Dok druge njive koje sam uzeo u najam, uzas

Sto se korova tice, najbolje prskati totalom, ilu jednu godinu samo orati i tanjurati, 2-3 puta godisnje, prije nego trave odu u sjeme, tako se najvise korova ubije, i druge godine nema problema

Kao i kultiviranjem sto se ubije dosta korova, samo sam primjetio da se sve manje koristi, kao i oranje

netko sije bez oranja, ja nisam nikad, uzmem mali plug i orem na 15-20cm, i mogu poslije pripreme posijati jecam, al nikad bez oranja, jer ostane i dosta zetvenih ostataka gdje sijacica samo odskace i rasipa sjeme po povrsini
 

diabola1210

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
590
Onda ti sused u nečemu pogriješil jer sve kulture koje se siju za zelenu gnojidbu, osim što izvlače iz dubljih slojeva zemlje hranjive tvari i imaju veliku zelenu masu po jedinici površine, ujedno su i prirodni eliminatori drača, jer imaju brzi porast i pokriju cijelu površinu zemlje s masom, u biti uguše drač.

A sad, ako je bilo na zemljama puno višegodišnjeg drača tipa divlji sirak i slično, tu se možeš fučkat ako mu sjeme preživi i par godina u zemlji.
Reci mi ti sijes rauolu?
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ja sam s heljdom pogušio sirak i ambroziju bez problema, malo je još sirka provirilo, ali mislim da će i on otići ove godine. Sad me zanima kako je s rauolom, htio sam i nju sijati prošle godine ali nisam uspio. Ako dobijem jedan komad gdje je zadnjih par godina samo sijan kukuruz, onda će ići rauola gore za ovu godinu.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Reci mi ti sijes rauolu?

Ne, ali rado bi probao, samo zadnje dvije godine otkako znam za to, nikako da uspijemo posijat zito, jedva i kukuruz skinemo pa se ne stigne poorat. A to bi stavio na strnokos poslije jecma
 

bole1994

Član
Tu od
16 Lis 2011
Poruka
279
Ja se nekak ravnam po zetoru 6911 našem kojem je 2x12 taman za tu zemlju u trecoj,a 2x14 mu je patnja teža u drugoj što bi značilo neka srednje teška zemlja.[/QUOTE]

ako ti trecom ores sa tim traktorom to nije ni t od teske zemlje,ja sa 5911 i plug 2x10 rijetko dje da mogu orat drugom a kamoli trecom,95% se ore prvom,a RD uterat u proljetno oranje se nemoze ni zamislit
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
A kad to sijes? Poslije berbe kukuruza?

Jel to ja? Pa, ove godine da, ali to je iz razloga što je kukuruz vršen u proljeće :D: Inače bi trebala ići oko žetve ječma. Može i poslje pšenice, samo je pitanje koliki će prinos biti.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja sa 5211 i 2×12 isto 3 brzom orem na 25-27cm osim ubrdo,tada ide u drugoj.
Naravno da ovisi o zemlji i plugu,i koliko se često ore...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Nisu to priče kaj se mene tiče u ovoj temi je i moj video oranja u 3 brzoj.
Ko ne vjeruje nemora.

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=1ylfCv-cePs[/YT]
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Uredu orete trecom al ono sto je napisano 4-5 to jesu lovacke,,,
Oficir koliko km/h ides trecom?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Njegova treća je sporija nego moja druga, znači nekih 7-8km/h,ovisno o gasu...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
To je tu negdje,ja sam sebi izmjerio oko 8km/h u drugoj,gas 1600...
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh