• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Kak onda ulazis u brazdu, a da ti plug ne pobjegne desno ili lijevo, posto imas okretac? Plug mi ide ravno i prati traktor, ne vidim u cemu je problem onda fiksirat plug s desne strane da mi ne bjezi prema gumi i izravnava se kad krenes u brazdu?!
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Kod okretaca ta teorija o spaneru ne vazi,,,
Za oranje spaneri nisu potrebni ja ih imam raspustene toliko da mi poluge nemogu udarit u gumu,,,
Podesavanje pluga se vrsi prema vrsti zemlje a ako na njivi ima neloliko vrsti zemlje koje su prosarane pjeskom kao kod mene onda bi plug trebo podesavat skroz sto je gotovo nemoguce,,
Sve se to poravna i nema veze ako je brazda erlava,,,
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,352
E to je druga stvar, shvatio sam šta govoriš sad, mislio sam da ti u brazdi upire...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Da,upravo je u tome stvar,pogotovo kad ulaziš u brazdu tako da zadnji kotač traktora sklizne u nju,pa plug pobjegne,i napravi zavoj... kod svakog drugog okretanja,zavoj je sve veći...
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Ma ne, da se u brazdi upire, to bi se osjetilo na volanu, bacalo bi ga, samo sam komentiral na itp-ove slike, gdje se vidi na pocetku, da plug ide vise desno i nakon 20 m se poravna, to se bilo i meni desavalo dok nisam fiksiral desni spaner da ga ne pusti prema gumi..
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Vucko to je 85 ks?
A koliko kila ima?
I kak se traktor opcenito nosi s tim lemkenom?:)
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Da 85ks je, oko 4 tone ima, utege nema nikakve naprijed, samo nosač.
Duži je plug od traktora, ne osjeti se u vožnji,ali kad ja i stari stanemo na plug iza ne mozemo traktor zaljuljat ni malo a mi smo zajedno 250kg cca :D

Ide s ovim opalom 090 14 cola kako god hoceš,probao sam prvu direktnu oko 6kmh,prvu dignutu za pola oko 8kmh, drugu direktnu oko 10kmh i čak i drugu dignutu za pola znači 12-13kmh samo tu vec brazda ode jako daleko pošto se drži u komadu,probao sam i trecu direkt čisto da vidim i isto ide mali gad ali to je više za zajebanciju bilo,sve oko 1500-1600 okretaja.

Dosta mu pomaže što su gume 420/70/24 i 480/70/34 i ide i bez prednje vuče uključene,stari dosta često zaboravi na nju,potrebe za šperom nije bilo nikakve.

Probao sam samu 95ks koji nema kalanja brzina i ima mehanički reverzer ručicu isto s trobraznim plugom ali nekim bez natpisa,kvarnerland mislim nisam ni pitao koji je i dosta je to nezgodno,ako hoceš solidnu brzinu moraš dosta obrtaje dici ono 1800-1900 a ja samo stisnem gumb i dignem brzinu za pola i padnu taman na 1600 da se ne vrti bezveze.

Sad stari lupa glavom u zid šta nije prije 10 godina i više kupio taj traktor,nije bila nikad lova problem vec su i on i djed mislili da im ne treba :D

Čist za usporedbu naš 6911 93 god u istoj zemlji mu nije bilo lako sa 2x14 čini mi se,RD 2.5 metara je isto jedva vrtio, nema boga da si skrenuo malo kad je ona u zemlji, on samo ravno ide s njom dok ovo zeleno kino samo ide i ide bez da se mjenja temperatura motora dok na zetoru si stalno ju morao pazit.
 
Posljednje uređivanje:

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
@ibosilj, a kako onda kad ulaziš s lijeve strane? Zar ne pobjegne onda plug u lijevu stranu?
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Eh kolega, ja orem samo desno! :(rofl):

Nemoj me krivo shvatiti, samo sam htio reći da nemaju svi okretač, ja imam 3 brazde landsberga, normalnog. Ako oćeš na okretaču izbjeći to, a nećeš ni potrgane španere, probaj ga naštelat da lijepo ide, prati ti traktor i onda pritegni španere, ne skroz, al tolko da ako naleti na nešto da ima "manevarski prostor", a opet ti neće šetat od gume do gume.

Kolko vidim po ovim slikama, plug ti bil relativno ok poštelan, jer nakon par metara on se sam izravnao u zemlji, ako ti kotač ide po jarku bez da držiš volan, onda je to to.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Pa zato kad idete u jarak s kotačem,nemojte odma skrenut u njega,vozite malo pored koji pol metra,skrenite u jarak i pustite plug dolje i nebude one krivine na početku,..
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ahaaa, e to je sasvim druga stvar :D: Nije moj ni traktor ni plug, ali ću ga koristiti ovu godinu, danas sam sredio i drugi kotač i idem još oko 7 jutara izorati s njime čim kiša stane. Kad orem s ravnjakom onda taj problem riješim tako da se svaki put malo vratim u rikverc ili ako se previše iskosi, onda nakon par brazdi uđem samo s prednjim kotačem i poravnam. Imam i svoj mali dvobrazni okretač, ali s njime nemam tih problema jer ima svoj prednji kotač, a i ne ore duboko.
Ali ovdje ne ide po jarku, jer je širi od jarka i gazi. Ili zid brazde ili oranje.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Znaci lako se vuce
To bi onda i moj mf mogel vleci,on ima 4200 kg i isto sire gume.
Moram nekaj do jeseni kupiti a neznam kaj.Otac navaljuje na 3 brazde a ja sam vise za 2 brazde,mozda ici na kompromis pa uzeti 2 plus 1
Muci me to kaj imam i brijege za orati pa neznam kak bi mu to islo.
Sad vuce 2 brazde imt 12 cola i to mu je premalo,cak su se i savili
Ima susjed 090 3 brazde i vuce ga svukud sa renaultom 7514
Budem ga pital da mi posudi pa da probam i ja 3 brazde.:)
 

diabola1210

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
590
Lemken je zakon. Gledao sam 110 sta radi i kako se lagano vuce. Imam u planu kupiti 2+1 rekao mi je covjek koji uvozi da mi ga moze dovesti za 2000 eur. Bas me zanima kak bi se moj MF 690 ponasao pod njima
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
I ja dotegnem španere skoro do kraja radi lijepšeg početka brazde. Probao sam i to sa "uklizavanjem" ali nekad uhvatiš više nekad manje.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Nino-ako se Lemken vuče,ali ipak je prvo dobro probati da se ne zahebeš kod kupnje,ili uzeti 2+1...
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Znam to me i muci ocu probati uzbrdo i vidjeti kak ide onda odlucujemo o kupovini
Si ti prodal kvernija?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Nisu svugdje zemlje iste,i netko pisanje po zemlji zove oranjem,zato treba paziti...
Nisam još,ne paše ljudima cijena,hihihi! :)
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Normalno,a ne patiti na to da te netko vidi s tri brazde,i onda reći da je tvrdo...
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh