• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Jel imaš crtalo na zadnjoj brazdi?? Naravno, mislim na dobro crtalo, jer obično okruglo se baš ne voli okretati pa štopa.
Ja štelam tak da crtalo pustim nisko, mora rezati barem 2/3 do ležaja, ili skroz do ležaja, ovisi kakvu masu zaoravaš i bitno je da je crtalo što večeg promjera tak da ga netrebaš svaki čas dizati ili spuštati jer dubina varira zbog površinskih neravnina na zemljuštu (evo baš na videu je bio ogrnjen kukuruz pa imaš stalno brijeg-dol-brijeg-dol razlika i do 10 cm)
Uglavnom, crtalo mora ići duboko i rezati.
Kad štelaš crtalo, gledaj da je nekih 2 cm odmaknuto od brazde, znači nesmije biti paralelno s brazdom, ili još gore da je unutar brazde, mora biti malo odmaknuto. To ti je najbolje uzeti ključ na polje i u radu se naštela.

Kaj se tiće čistog dna brazde, nikad s tim nemam problema, vidi se i na videu, možeš se biciklom voziti po brazdi :)
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Hvala na uputama za crtalo, skužio sam da sam napravio jednu grešku! :/

Najviše me mući to dno, jel kad je suha zemlja i stvaraju se grude(veće) onda mi traktor više proklizava. :icon_confused:

3une.jpg



Tu se vidi otprilike na kaj mislim!
Ovo mi je bio prvi kamen na koji sam naišao, sad ga nema više. :D
 
Posljednje uređivanje:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Jel te muči to da ti dno brazde nije ravno odrezano??? Ili pak stijena brazde nije ravna, nego se urušava ili je strgana??
Samo podesi crtalo kak sam ti opisao i bude ti brazda čista, a dno brazde ti ovisi o uvjetima u zemljuštu i o raonicima na plugu, no to je manje bitno, barem meni.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Jel imaš crtalo na zadnjoj brazdi?? Naravno, mislim na dobro crtalo, jer obično okruglo se baš ne voli okretati pa štopa.
Ja štelam tak da crtalo pustim nisko, mora rezati barem 2/3 do ležaja, ili skroz do ležaja, ovisi kakvu masu zaoravaš i bitno je da je crtalo što večeg promjera tak da ga netrebaš svaki čas dizati ili spuštati jer dubina varira zbog površinskih neravnina na zemljuštu (evo baš na videu je bio ogrnjen kukuruz pa imaš stalno brijeg-dol-brijeg-dol razlika i do 10 cm)
Uglavnom, crtalo mora ići duboko i rezati.
Kad štelaš crtalo, gledaj da je nekih 2 cm odmaknuto od brazde, znači nesmije biti paralelno s brazdom, ili još gore da je unutar brazde, mora biti malo odmaknuto. To ti je najbolje uzeti ključ na polje i u radu se naštela.

Kaj se tiće čistog dna brazde, nikad s tim nemam problema, vidi se i na videu, možeš se biciklom voziti po brazdi :)
Kupi dobar plug okretač,kopčaj za samu i ori,kakav imt i te gluposti,čuvaj zdravlje.Nebi sigurno nikada sijeo na imteja a da u dvorištu imam neku kvalitetniju pilu kao ti samu ili neki drugi,jel svaki je udobniji od imteja.Kod mene čovjek prodaje okretača sa rešetkom dvobraznog,raberverga,za male pare,za samu odličan i radi pošteno i lagano.
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Sve po redu. Mrzim kad kod susjeda lijepo odrezana brazda i još dno ko na vagi ravno! :fiery::fiery::fiery: Mislio sam brazdu povečat na 16 coli, ali miss da je to previše za vući!? Ovi dana sam prepravljao gredu, malo podesio deflektore, pa budem sad i crtala kako si ti rekao. Za par dana budem orao 3 hektara, pa javim jel djeluje. + slike. :) :(happy):
 
Posljednje uređivanje:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Ma gde češ na tog traktorčića 55 ks 2x16" zahvat, divim ti se ako oreš i na 2x14", no vidim da vjerojatno neideš u neke ekstremne dubine, do nekih 20-25 cm ide s njim.
Malo podesi neke stvarčice i morao bi dobit čisto dno brazde.


MF698t....
Ma znaju forumaši da Same nije direktno moj traktor, ujakov je i da ne pričam dalje...
Uglavnom hoću reči to da za tih 50 rali oranja godišnje koliko imamo ukupno, da ako izorem 10-15 rali sa IMT-om nema veze, jer više od toga od kade je Same-a niti ne ore, nekad ni približno toliko.
A za Same bude kupljen 3-brazni ravnjak plug, mada bi ja prekretač, ali eto, dobro nek bude i ravnjak, samo nek je 3 brazde.
Nije meni problem radit s imt-om, volim ga i naučen sam na njega i održavam si ga urednim i napravi mi posao.
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
Re: Oranje, oranje, oranje...2

uhaj Šanana kaj ga imt deree...a dobro i lagana je zemlja...

evo i moj video...
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=KZMKQp0pTTE&feature=youtu.be[/YT]
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje, oranje, oranje...2

To predpostavljam da nesme brže jer bi brazda predaleko letila kad je u komadu, jel???
Teška zamlja kaj češ!

Ma ide IMT sve u šesnaest :) Vrt je to, ore sa samo tako!
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,869
Re: Oranje, oranje, oranje...2

nemože Case brže haha
lp!
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
Re: Oranje, oranje, oranje...2

u toj zemlji je varirala brzina od 2,5 - 4 km/h , više od 4km/h nije išlo , tvrdo kaj sam vrag , k tome i mokro jako...
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Znam da je previse i ovako je na granici.
Orao sam na 32cm i na njivi koja se svake godine obrađuje i ide, ali uz blokadu! To sa 32 cm sam samo probao, a na ledenicama klize sva 4 kotaca. Inace ovdje je do 20-25 cm dobra zemlja, a ima i kamena, pa nejdem dublje.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Kolega Sanana, znam kak odrzavas traktore i sve je to ok, odrzavam i ja svoje, ali da se sutra morem rjesiti imt-ov napravil bi to.. Za tih 15 jutara oranica (nekih 5rali izore i pripremi MF, a ovih ostalih 10 539) mi stvarno nije potreban veci i jaci traktor, ali stvarno na zdravlje treba prvo gledati.. Tu je buka koja strasno smeta (antifone necu nositi jer mi jednostavno smetaju na usima), onda drocanje, skakanje u kabini, ovaj glupi mjenjac, ako malo ne pazis odma krci i sto ostalih stvari.. Nestrpljivo cekam dana dok budem oral u skroz zatvorenoj kabini, da je vani minus temperatura a ja unutra bez tri jakne na sebi, da se lijepo ljuljam na grammeru i muzika pomalo da svirka..
Sad ti je 565 utegnut kak Bog zapoveda, i moj 539 je u dobrom, da se ne recem odlicnom stanju, ali jedva cekam da ga zamjeni nekaj modernije makar budem s tim radil samo 100-200 rs godisnje..
Istina je da su imt-i medu najneudobnijim traktorima na svijetu, s njima su u rangu i oni stari zetori kaj imaju mjenjac do volana (bratic ima, mislim, 4712 s kabinom, ulozil je u njega prije par godin 12000 kn, al dok s njim nekaj delam odma mi dode muka)
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Re: Oranje, oranje, oranje...2

...a ursus, pa mali torpedo, pa mtz, pa vtz i td. ima imt dobru konkurenciju po pitanju neudobnosti. i za divno čudo sve su traktori iz bivših komunističkih zemalja :biggrin:
 

zagorac85

Član
Tu od
12 Ruj 2010
Poruka
132
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Kad smo već kod rasprave o prednjem pogonu kod mene u zagorju gdje su uvjetu oranja nikakvi(zemlja ilovača lijepi se na plug,kosine samo da se ne prevrneš ili kad ideš nizbrdo moraš se s nogama uprijeti da ne padneš sa sjedala).Prije dvije godine ista njiva orana s dva traktora Tv 730+plug mislim da je 8 cola dvobrazni i Univerzal 445 bez prednjeg pogona+ plug 2x12.Ide Univerzal nema kaj ali nije brži ništa jedino kaj ima veči zahvat.Na kraju njive se tek vidi korist od traktora moj brat sa Tv ide več drugi puta i zeza šogora nek mu se makne jer on s univerzalom još od prije nije izašao na rikverc iz brazde van!Ove godine sasvim druga priča kad me vide svi me pitaju kaj bum s tak velikim traktorom(MF 3060)A ja krenuo orati njivu kad je predkraj počela padati kiša razni traktori u okolici morali su odustati i lijepo mene gledati kako ja lijepo završavam njivu do kraja!Svaki traktor ima svoju svrhu.I meni treba jedan imt ili univerzal za obavljat neke sitnice gdje je ušteda na gorivu!
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Šanana nisam znao to za samu,ali sada stvari drukčije stoje,onda uredu.,Ma da se i sa imtejom sve odraditi,samo kada se čovijek navikne,a vidim da ti je 565 uredan traktor i lijepše je u traktoru sijediti kada je tako sve na mijestu.
Ivan KC imam ja zetora takvog sa mijenjačem do volana,ali ima široku kabinu i nije neudoban ni bučan tako,inače oni sa uskom kabinom su koma.
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Danas i ja poorao jednu parcelu uz muke, sve nizbdro blokada non stop i 4.spora s TD48 i OLT Alkar 2x12.

b4vd.jpg


nnb9.jpg


31ez.jpg
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: Oranje, oranje, oranje...2

dobro izgleda oranje! a u ovom brdu,i blatu i duplak bi se mucio!
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Hvala, jedva sam ustimao plug, zezao me je dugo. Ledina pa reko ajde da uzorem nek izmrzne malo, sljedeca parcela s lancima (barem lijevi) ide definitivno :drink:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Danas sam probao orati s 565 i IMT 757 2x14".
Več sam kasno otišel, tek toliko da ga probam, bilo je puno štelanja i doštelavanja, ali ide to :)
Sutra još moram neke stvari srediti pa nastavljam dalje, bude i slika i video.

Al uglavnom, traktor dobro nosi plug, sutra dok još sve poštelam kak treba onda budem vidio dal ga dobro i vuče, no uglavnom, zemlja je vlažna i masna i do jaja mu je taj plug!
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh