• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Dakle ostalamije neporana parcela 1.5kj gdjebi trebao ići kukuruz e sad jel to kasno za preorati daliće uspjet izmrznut.? I kojibi bio zadnji rok za preorati?
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Ako će bit još prave zime onda će izmrznit. Nekad bude bolja kukuruz ako se ore par dana prije sjetve i to što pliče,nego kada je zimska brazda. Sve ovisi o godini.
 

juraiimt

Novi član
Tu od
23 Sij 2014
Poruka
11
da li bi sa imt 533 trebalo orat sa punim gasom ili ne? plug je jednobrazni 14",zanima me jel mi je rekao jedan u selu da orem pun gas zato da nemućim motor,a po mojem ga tek onda budem mućio,šta nije tak?
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Pa sam procjeniš ....z vremenom ko i kad treba prešaltat .A ovom svom reci da nek on svom još i otpre pumpu ,i da gas dokraja -da mu bu još duže trajal.Baš da mi je videt tog traktoristu i njegov traktor ,,pa zavisi od ,tla dubine oranja ,zahvata ......
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
S nijednim motorom se ne radi na maksimumu. Pravilo je da motor bude opterećen sa 2/3 do 3/4 snage, tj. broja okretaja. Ostatak snage se koristi u pojedinim slučajevima kada je neophodno. Zato i služe brzine da se motor rastereti kad je preopterećen u jednoj spušta se u nižu i obrnuto. Uostalom postoji i okretni moment traktora koji sve govori kad je optimum iskorištenja motora.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,384
Slusas rad motora i sam ce ti reci koliko mu gasa treba. Ne znam sto ljudi pate da im je odvaljen gas skroz pa imalo to potrebe ili ne.
Gledao sam momka kako balira sa IMT 539 drugom sporohodnom,gas do kraja,a balirka lupa pa gotovo prazna i onda to ljudi zovu max iskoristenje snage.
 

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
3 spora 1300 o/min ili 1 brza 1200 o/min ovisi od zemlje...a ovo da treba gas do kraja ti je vjerovatno neki balavac rekao ili netko tko radi sa tuđim strojevima...
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,201
Ovo je ipak premalo gasa, 1 brza i 1200 okretaja..
Ja orem prvom brzom i 1800 okretaja sa 539, bilo jednobrazac ili dvobrazac.. A i nikad ne prelazim tih 1800 okretaja, bilo u transportu ili u bilo kojem poslu koji zahtjeva visoke obrtaje..
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,234
sta da ja velim o okretajima kad mi samo radi pokazivač pritiska...
to se odokativno daje gas,ak ti se guši dodaj još malo gasa i teraš
 

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
prije cca 2 tjedna išao malo prošetat u polje sa psom, kad čujem neko ore. ono neki 560, ide teško, pati se, dimi. ja mislio neki prevelik plug.Kad on ore sa jednobraznjakom, ali plug totalno neuštelan, španeri stegnuti oba, desni napet ko puška a plug povučen do kraja lijevo na osovini, ručica dva zuba od sredine prema traktoru topling skroz produžen pa plug stoji ko avion kad polijeće. Velika ručica hidraulike spuštena samo nekih 3 4 cm od gornjeg graničnika, znači nema reagiranja na tvrdoću. Nisam mogao vjerovat da neuštelan plug toliko može namučit traktor, strašno. Ja mu probo reć da sta bi trebo, on kaže to mora tako, tvrda zemlja. Ja reko dobro, onda se pati. Jučer idem i vidim da je odusto.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,384
Imam jednu zapustenu parcelu negdje 5-6 hektar, pa bi je orao da na proljece sijem jecam.Covjek mi nudi oko 300 m3 kokosijeg djubra(drzi farmu koka nosilja), pa me interesuje valja li ovaj djubar da se izvlaci u oranje. Ako ne valja da idem sutra orati,jbg nisam se prije susretao sa ovim pa ne znam.
 

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
pa jel postoji đubar koji nevalja,,,hvala bogu da valja što prije izvezi i zaoravaj ako se može orati,,kod mene se još izvozi stajnjak i ljudi zaoravaju jer nisu stigli jesenas,,
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,384
0nda sutra pocinjem sa djubrom i oranjem . Kod nas su idealni uslovi za oranje, pa gotovo kao sto su jesenas bili, evo danas temp oko 15 °C
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
i kod nas je 15°C, ali je blatooooo. strava i užas.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,384
Jos prije desetak dana sam orao,doduse sa lancima i od tada nije palo ni kapi nicega. Zemlja pa gotovo suha. Ovo svakako nije oranica nego livada pa je manje blata u svakom slucaju.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Imam jednu zapustenu parcelu negdje 5-6 hektar, pa bi je orao da na proljece sijem jecam.Covjek mi nudi oko 300 m3 kokosijeg djubra(drzi farmu koka nosilja), pa me interesuje valja li ovaj djubar da se izvlaci u oranje. Ako ne valja da idem sutra orati,jbg nisam se prije susretao sa ovim pa ne znam.

Kokošje gnojivo je dosta jako. Mi smo ga koristili prije rata jer je bila u blizini jedna farma. Dobro ga je zaorati puno prije sadnje a nije ga dobro koristiti prilikom sadnje povrća. Preporučam manje količine po jedinici površine. Možeš se još raspitati kod stručnjaka jer sada ima već prerađenog kokošjeg gnoja iz uvoza koji se koristi umjesto umjetnog gnojiva pri sadnjom povrća.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh