• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
I traktor 85 ks???
A dubina 15-20 cm??, brzina 4-5 km/h????

Ili je jedna glava skinuta?? Njemu su i 2 glave 14" puna kapa ako se misli orat, a ne pisat po zemlji :)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Mogo bi u ovim ekstremno laganim zemljama gde nema potrebe orati dublje od 20-23 cm.
No idealno je 3x14" za njega da može solidnom brzinom i potrebnom dubinom.

Ali budimo realni, 85 ks i 4x12", stvarno mislim da nema dobrog oranja u toj kombinaciji.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
I traktor 85 ks???
A dubina 15-20 cm??, brzina 4-5 km/h????

Ili je jedna glava skinuta?? Njemu su i 2 glave 14" puna kapa ako se misli orat, a ne pisat po zemlji

tome sam se i ja čudil, mislim da sam s kolegom Masnim raspravljal o tome u temi Plug, kak može 85 konja (makar ima i 500 kg utega) vući tog lemkena, i to 7 km/h

dok ne vidim video, ne vjerujem :(shake):
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,384
Hajd sto zene pate za 30 cm,sad i mi poceli. Dubina oranja valjda zavisi od zemlje,a ne samo spusti plug i bucaj 30 i kusur cm u dubinu. Evo kod nas je takva zemlja da je svako oranje dublje od 20-25 zabadava jer se izvrce mrtvica u kojoj ni kopriva nece da raste.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Hajd sto zene pate za 30 cm,sad i mi poceli. Dubina oranja valjda zavisi od zemlje,a ne samo spusti plug i bucaj 30 i kusur cm u dubinu. Evo kod nas je takva zemlja da je svako oranje dublje od 20-25 zabadava jer se izvrce mrtvica u kojoj ni kopriva nece da raste.

Meni to malo nije jasno. Kakva je to mrtvica koju okreneš van. Ja sam za taj pojam čuo, ali nisam siguran da postoji. Jasno je da zemlja na dubini ispod oraničnog sloja nema hranjiva kao oranični sloj, no to se lako promijeni. Osim ako se nikad ne zaorava mineralno i po mogućnosti stajsko gnojivo. A tko to ne radi neka ne radi ni poljoprivredu, jer neće dugo opstati.

Recimo samo da ja sada na zemljama na kojima nije po jutru urodilo jedva prikolica kukuruza, izvučem 30 tona kupusa. Prije se oralo sa traktorima do 40 ks i 2x12 do 20 cm dubine, a sada ja orem nekih 30 i izvukao sam tu "mrtvicu" van.

Nemojte se zavaravati. Druga stvar je ako je dolje šljunak kao u međimurju.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
no,hvala bogu da je netko i to rekao! strah od dubokog oranja je ostatak iz vremena dok se oralo s drvenim plugom i kravama!
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,384
Izvlaci se i stajsko djubrivo i baca mineralno,ali crvenu ilovacu kod nas nista ne pretvara u rodnu zemlju. Dodjite kod mene pa orite 30 i vise cm pa cu vas pitati sta cete da izvucete iz njive.
Ako 100 ljudi ore do 25 cm u mom mjestu onda to nije zabadava.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
... kolega, i ja imam parcelu di ako zapičim plug na 25 cm, mogu ga tak ostaviti i doma se ići plakat, jednostavno je takva konfiguracija terena (ilovača i lapor ispod) i plug nejde u zemlju, al sve ostale zemlje po ravnom koje su rahlije okrećem kolko plug može da lijepo radi, znači sigurno nekih 30 cm..
istina je da svatko ore kak misli da mu je najbolje, al mislim da su i stari ljudi imali poslovicu: nema gazde bez duboke brazde :icon_wink:
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
...nisam nikad bil zagovornik dubokog oranja,barem ne na zemljama u mojem kraju...ja osobno idem do 25cm...negdje ni toliko...
...imam primjer jednog stričeka koji ore sa malim vladimircom jedva 15cm i uvijek ima kukuruze da nisu ni moji puno bolji...znam jer mu svake godine uslužno berem...
...veli stara narodna:"kak gliboko oreš,tak gliboko moraš i gnojiti"...e sad ko ima u današnje vrijeme dosta para za 800+ kg/ha umjetnog(i računa na kraju dok podvuče crtu)naravno da je bolje ići dublje...samo???... :icon_scratch::icon_scratch::icon_scratch:
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
ako ne vadim mrtve ljude onda neču ni iti orati
 
Posljednje uređivanje:

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
@Mike
to sve ovisi o vrsti zemlje, kod mojih rođaka u međimurju možeš praktički sijati na dva progoda tanjuračom, bez oranja...
@Danek
Do Kine će treba, kaj ne sused? :D
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
...nisam nikad bil zagovornik dubokog oranja,barem ne na zemljama u mojem kraju...ja osobno idem do 25cm...negdje ni toliko...
...imam primjer jednog stričeka koji ore sa malim vladimircom jedva 15cm i uvijek ima kukuruze da nisu ni moji puno bolji...znam jer mu svake godine uslužno berem...
...veli stara narodna:"kak gliboko oreš,tak gliboko moraš i gnojiti"...e sad ko ima u današnje vrijeme dosta para za 800+ kg/ha umjetnog(i računa na kraju dok podvuče crtu)naravno da je bolje ići dublje...samo???... :icon_scratch::icon_scratch::icon_scratch:

A sad gle, sused, nemoj zaboraviti da taj striček svaku godinu navozi stajnjak. Imal si i primjer kod sebe na vrtu dok sem ja delal zemlju kak je kuruza zgledala ili prije toga.

Kukuruz je manje zahtjevna kultura, ali isto ako mu se malo više dade i ako se vodi briga oko nje, kak recimo ti vodiš, more dati čudo roda. Recimo isto tak da na gnojidbu koju ljudi prakticiraju na kukuruz ja nemam kaj tražiti. Ako nejde bar 400 kg po rali bilo kakvog mješanog nema ni roda zadovoljavajućeg.

Istina da 25 cm zadovoljava tu kod nas, ali zavisi za kaj.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Slažem se, sve zavisi od potreba proizvođača, odnosno kaj se proizvod ina zemlji, repa, povrče, ratarske kulture.

Recimo, radim na Bakovcima sad 8 rali zemlje (znaju Cabage i Mike točno gde to je), orali smo jesenas i gde god da pustim pluga na 30 cm vadim beloga pjeska van, jel onda to ima smisla??
Tak da smo orali 20 cm do max 25 cm i uglavnom na toj dubini se i ore u tom kraju, a zemlja rodi da boli glava a suša joj ne smeta toliko jer je sve okolo okruženo starim tokom rijeke Drave, a i novi tok nije daleko.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
E Šanana, čini se da ti je opala sjekira u med. Tražio si ti sebi ženu da bude blizu drave, da malo popraviš prosjek tim svojim zemljama. :)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ja sam još jučer prije snijega 2 hektara poorao, ono što je bilo bitno da padne snijeg na to. Ostalo mi sad još nekih 5 hektara to ću namjerno na proljeće, jer na tom tak i tak ne sadim ništa do lipnja.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh