• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,201
Oliver, a kako sa tim jednobraznim odrezes od mede, dali ides sa lijevim kotacom skroz uz medu na susjednoj njivi ili se moras jos malo odmaknuti prema susjednoj njivi da meda ostane taman, ni pre uska ni pre siroka?
 

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
pretežito nemam problema sa tim jer zadnju brazdu do međe na ručici za širinu raširim do kraja i odradim malo pliću zadnju brazdu,to gdje je njiva do njive pa moraš fino i bez gaženja,a gdje nema susjeda onda gazim lijevim kotačem i ništa ne raširivam brazdu,već je samo izvučem ravno
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
974
@karlo bozic, cinjenica je da takozvani profesionalci rade puno.puno zemlje i nikako,ali nikako si nesmiju priustiti neku gresku jer na puno zemlje je to puno greske. Svak radi s cim ima ali ako neke stvari ne stoje ,ispada da su neki neuki i sl. Ja sam dosta dobrog pobro sa foruma,ima kolega koji samo pisu i pisu ,ali ima punol korismih savjeta. Moze bi i razlike u zemlji ,traktoru-stanju ,gumama ali neke stvari covjek nemozes progutat...
Ja se zapitam ,mozda ja ne radim nesto dobro kad drugi to rade bez brige sa istim traktorom???
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,234
oliver,kolko vidim i taj plug mu je preveč ak proklizava s njim...
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Bitno je srce i ritam kenijci imaju patike broj 47 a trče i trče ,kad je kraj utrke onda napravi još dva tri kruga da si odmori....
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,234
Decki,idemo u gadan off...zakljucak je da 533 može vuč slavonca 2x12 i pomirite se s tim...

evo vam malo slikica


10178243_679751858737974_1707999250_n.jpg


10168540_679751872071306_332917756_n.jpg
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
stjepan je u pravu na mnogo vecim parcelama greske mogu kostati itekako,primjer je samo zastopana pneumatska sijacica kad se ide u rikverc i nabije se zemlje pa kasnije neide sjeme vani a ti toga nisi svjetan itd... to je jedan od raznih primjera...

al opet kad sve svedes trosak je bilo kome ako se dese greske bila manja ili veca parcela...

a u ove slike sto tino postavlja nikad nisam sumnjao jer je to kod mene svakodnevnica, a i stari je prije 90-tih imao 539 i za njega imt 755 2x10 je cini mi se bio,neznam jel ima uopste 755 2x12?

a i sam posjedujem slavonca i malo ga je teze nastimati prilikom oranja al uz iskustvo i to se sredi,tino kako ti svoga stelas,jel dajes prvu brazdu 5cm gore...
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,234
Ja kad zakopcam stavim na ravno,prednja dva prsta u zrak i deri plitko prvu brazdu,drugu se spusti kolko ide i nakon 3-4 metra stanem i štelam nagibe da je cijeli vodoravan i da jednako grabi obje brazde...stari kad vozi,on zakopca,malo digne prednju brazdu,malo nagib,zategne španer i dere...ja sam mu reko da se ore bez španera al veli da ona tak dela
Kad sam mu ja narihtal plug onda se čudil kak lepo dela
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
ja sam ga kopcao na zetora zabrazdim ga do kraja i opet lijepo slaze,bas sam ove naredne godine mislio ga sredit prefarbat i stavit mu peraja,jel bi onda mogao s njim jos dublje ici...

a sto se tice stelanja ja ga prvu brazdu dignem 5cm i kasnije u drugoj razduzim toplink i do kraja gledam koja brazdu vise hvata,sidem usporedim ih i samo zenji...
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,234
imaš ručku za štelati zahvat prve? ja imam pa mi je lakše štelat
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
ja na ovom svom nemam rucke imaju dva serafa pa njih moram odvrnut da postelam,al su uvijek fixna pa me to zna zezat...
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,234
E to je hebada
Sve u svemu,nije to neka nuklearna fizika narihtat plug
Kad sam videl kak mi sused ore z univerzalom i 2x10 moral sam se dici z kreveta jer nisam mogel tak spati...išel sam mu naštelati taj plug i vidi se razlika di je on štelal a de ja
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
hebada je prava ko nezna,kod nas su ljudi odustajali jer jednostavno ih nisu znali podesit....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,059
E to je hebada
Sve u svemu,nije to neka nuklearna fizika narihtat plug
Kad sam videl kak mi sused ore z univerzalom i 2x10 moral sam se dici z kreveta jer nisam mogel tak spati...išel sam mu naštelati taj plug i vidi se razlika di je on štelal a de ja

Tino, smanji doživljaj. Još ti je i japa vlekel jajca po prašini dok su neki orali traktorom. I sad prodaješ priče da nekom podešavaš plug...sigurno ti je taj susjed bil desetogodišnjak. Pa koliko ti imaš godina oračkog staža?
Ovo ti nije vrtić, već bi trebala biti ozbiljna tema.

I prestani prostačiti.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,384
ZJ napredujemo u temi,presli smo na stelanje pluga,jer smo apsolvirali koji plug koji traktor vozi.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,234
Pa ima ko i moj otac 39
Znači kažeš ja sa svojih 17 godina neznam plug narihtat?
Daj molim te ne provociraj,a kaj se tiče prostačenja,tu istu riječ koristi jos x drugih članova i nikome se nikad ne prigovara,,,kog vraga imate mene na piku svi...vise mi pun kufer tog
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Namjerno nikaj ne pišem, ali pratim i vidim da se rasprava nastavlja!

I moj je djed tamo od '75. do '78. orao sa 533 i slavoncem 2x12", pa od '78. kad jek upio nov 540 i s njim IMT cjevak sivi plug 2x12" orao brda i doline do '86. kad je kupio nov 560 i dalje nastavio orati s tim sivim 2x12" plugom i onda se preporodio!

Znači orao je godinama s malim traktorom i 2x12" plugom svu svoju zemlju i još 2 puta toliko uslužno, a to je u ono vrijeme bilo jako, jako puno!
Kad je kupio prvi traktor bio je star nešto više od 30 godina života i sve je onda tek učio, a ja recimo sa svojih 24 znam više nego kaj je on u to vrijeme znao sa svojih 30, no to je sasvim normalno s obzirom koliko je tehnologija napredovala!
No to sad nije bitno, nego, što hoću reću! Kad se prešlo s konja na traktora, zemlja je bila lagana za obrađivanje i plitko se obrađivala i to svi znamo i zato nije bio problem vuči takve plugove s malim traktorima, ali iz godina u godine struktura tla se jako izmjenila i zemlje su postale sve tvrđe i teže za obradu, no ima ljudi koji još uvjek oru onaku kako se oralo nekad sa malim traktorima i bore se za svoju koru kruha i sve im je teže i teže jer zemlja nemože vratiti više koliko je vračala nekad i tu dolazimo do ovakvih problema i rasprava!

U mojem kraju ima jako puno kombinacija 539/540 i 2x10" ili 2x12" i ljudi oru i muče se s travom na oranju i rade sami sebi kvar, neki su odustali pa oru s jednobražnjacima jer ipak je lakše i bolje se oranje napravi, a neki se muče i dalje!
Da se razumijemo, moj kraj nema neke pretjerano teže zemlje, zemlja je dobra koliko ju dobro održavamo, ima nešto težih djelova, pa do srednje lake i onda dolazimo do čistih pjeskulja!
Od malena sam po polju i traktorima i naučen sam nekim normama u mojem kraju, a to je da traktor od oko 60 ks ore s 2x12" i to se pokazala kao najbolja kombinacija da se posao relativno dobro i brzo napravi bez prevelike muke za traktora i šofera!

Ne želim se upuštati u rasprave, svatko zna kak je za njega najbolje i radi s čim ima i to ja uvjek poštujem iznad svega i uvjek sam spreman pomoći ako mogu!

Svi vidimo i sami u kakvoj je poljoprivreda situaciji i kakva je to postala muka, pa eto jedan očit primjer od mene da za 95 ks traktor nikako da kupimo 3x14" plug nego oremo s manjim plugom koji bi bio primejren za 25 ks slabiji traktor! Ali svejedno oremo i to za moj pojam dosta površina! S jedne strane dobro je za traktor, a s druge strane je problem malo veča potrošnja po jedinici površine i naravno vremenski interval obrade se dosta produžuje u takvom poslu! Isti takav problem je kad moram sa 60 ks vuči 1x16" jer nemogu kvalitetno izorati težu zemlju s 2x12", a isti je problem kad ljudi oru s 539 i 2x12" i muče se svakako.
Ono što želim reći je to da smo svi jednaki i svi se jednako borimo za ono što imamo i zato ona podjela na amatere i profesionalce je toliko glupa da je to strašno! Eto to mi je bilo na duši!
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Pratim ovo temu i stvarno mi nijke jasno to prepucavanje !!??
1. Tko god ne vjeruje, tvrdi suprotno od tvrdnje @tine, neka uprgne konje na svom limenom ljubimcu i uputi se kod njega pa nek se uvjeri jel decko prica bajke, il istinu !??! I tko to napravi, neka pokaze svoju ljudskost i javno mu se izvine ovdje, ako je pogrijesio !! A na @tineku ostaje dokazati sto pise ovdje u ovoj temi o svom plugu, znanju oranja i stelanju pluga !!
2, Po meni ... vjerojatno ce netko reci da grijesim.... zar je bitno tko s cim i koliko ore, koliko duboko, il plitko.... kako je nastelal plug i jel se vidi trava iza njega ili ne !!?? Bitan je rezultat te muke pa se onda ( ali iskreno ) hvalite na Jesen koliko tko uroda ima i s kojim je plugom i kakvim oranjem dosao do takvog rezultata !!
Na kraju krajeva, ako tko ovdje i laze.... Koga laze ?? Koga uvjerava da je ono sto nije ??
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh