• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,234
Ja isto ne vidim smisao tog prepucavanja al da meni neko govori kak sam ja balavac da neam pojma i kak lažem...ne,ja takve stvari ne trpim
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
@tino .... ako si sebe pronasao u ovome sto sam napisao.... nisam mislio na tebe konkretno nego na bilo koga ! Ti jedini znas sto je prava istina !!
@sanana .... skidam kapu na ovome sto si napisao !!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja protiv tineka nemam ništ, nek samo on lagano radi i obrađuje zemlju s čim ima i kako može.
Na takvom je području i to je nejgov kraj.
Sve je stvar do kvalitete obrde, od oranja, pripreme, sjetve, pa i do toga koliko tko želi i može napredovati!
Prinos je relativna stvar i tu je glavni faktor zemlja i nemožemo svi imati svuda isti prinos po jedinici površine tak oda to nije mjerilo!

@zgazac...hvala!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kolega, samo duboko i ručica nek bude spuštena do kraja!! :)
I ja ću lagano isto tako.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,234
Ja sam sa svojim radom zadovoljan jer puno idem po zagorju i po drugim krajevima i kad god je prilika gledam kak ljudi rade...ja tak učim i tak delam.
Kad vidim da se neko muči s nečim uvjek sam tu da pomognem,isto tako sa susjedom jer je prešel sa tomo vinkoviča na univerzala i dvobrazni plug...ko bude njega to nahcil,on je kuhar a ne poljoprivrednik...ne govorim da sam profesionalac,al znam osnove i to je meni dosta.

A sad dosta s prepucavanjem,ak mi neko ima šta dalje za reč,svi znaju kak se zovem na fejsu il može tu na PP
 

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
Tino-još sto godina tako orao..samo ne sa tim traktorom i plugom ipak si nešto malo novije uzmi kasnije,al ovaj dok ide nek ide...
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,234
Lako je za reč

Nemamo ni 350 za vodenu pumpu na traktoru...kamoli za novi traktor
 
Posljednje uređivanje:

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
kada bi ti ja rekao od koliko mjesečno živim nebi mi vjerovao tako bolje da šutim,ne samo ja nego mnogi i ti si još dobar,,kriza je svima-glavu gore bit će svega ne treba se predavati...da ne idemo u off-jel ima tko posavca 12"i jel mi može reći jel ima velike razlike između imt-a u oranju pošto su skoro isti
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
neki kažu da je teže naštimat olt-a, ali to ovisi o sto stvari, od lemeša, hidraulike, svašta nešta. rođak mi ima i olt i imt 12" i s olt-om nisu orali skoro nikako. s 533. a ja s druge strane imam olt-a (doduše, 14") i prezadovoljan sam, ali ga vučem s landincem.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,059
Dečki, obzirom da sam, izgleda, zakuhal raspravu, red je da se i (od)javim.

Tino, nema tu nikakvog prepucavanja. Govorimo o argumentiranim činjenicama.

Nemam nikaj protiv tebe osobno, no pričice koje ti pripovedaš, prikladne su za manje od tvojeg uzrasta. Nemam nikaj niti protiv tvojih 17 let (dapače, neznam kaj bi dal da ih i sam imam), no nemoj dokazivati nemoguće. Na tvojim slikama i filmiću to ide. Ide, samo kaj te slike više skrivaju nego otkrivaju.

Da se razumijemo, cijenim to kaj hoćeš delati i kaj se trudiš. Ne omalovažavam vaše strojeve, jer ste se vjerojatno teško izborili za njih.

Situacije oranja s 533 i Slavoncem 12" viđane su u našim krajevima tam negde pred kojih 40 let, tak da ih pamtim i uživo, tak da nisi otkril toplu vodu.

No, pamtim i još neke stvari.
Zetor 3511 nije mogel tak brzo orati s PTO 2 plugima od 2x10", kak neki s 533 i Slavoncem 2x12". A 3511 ima znatno više snage (motor je veći i ima više momenta) i mase od 533 (teži je za parsto kila). Drugi susjed i danas guli zemlju s 533 i PTO2, s kotačem, na 15cm. U stvari, plaća drugima da mu izoru zemlju, a on s 533 povlači i posije.
Prvi sused je s Z4712 išel sa Slavoncem 3. u breg...

Jel ti to kaj govori? Vjerojatno ne, pa eto da znaš: Slavonac je plug kopija MF pluga, namijenjenog za lake i sipke zemlje, kakvih je pri nama malo. Tam gdje ih ima, je kralj: rasipava i lako se vleče. No, na srednjim i teškim zemljama taj plug ne vrijedi pišiva boba: ne okreće, već samo prislanja zemlju i njegov oblik brazde zemlju ne mrvi, već ju samo uzdiže. Pogledaj profil daske i željeza bilo kojeg drugog pluga u odnosu na taj. Daska na Slavoncu je šuplja iznad željeza (lemeša).

Idemo redom:
- očito imaš izuzetno laganu zemlju. Ja ne pamtim da se naša puno put tak rasipavala
- složil bi se sa Šananom, da očito tvoje zemlje nisu obrađivane velikim strojevima pa nisu niti zagažene
- prva brazda ti orje pliće i manjeg je zahvata od zadnje. To se vidi na filmu, jer zadnja zasipava prvu. Netko ti je rekel da ti je prva poput pretplužnjaka, i to je istina.
- taj plug i nije za duboka oranja. 22...25cm mu je optimalna dubina. Da ga i pustiš dublje (uz uvjet da to traktor može i povleči), daska nema kapaciteta progutati veći masu zemlje. Govorim za zemlju koja nije lagana ravničarska ili pjeskulja

Potraži malo tam gdje su Koko sa Štoreom 404 i Puknuti s 533 (ili 539?) pokušavali nekaj orati. lokacija je isto Zagorje, neznam kak daleko od tebe. Koliko se sjećam, bil si i ti pozvan (ili se varam?) da dečkima pokažeš kak se štelaju plugi :) Zanijma me kak bi tam tebi bilo išlo.

Napisal si jednu bedastoću: Post #610:
Slavonac je oko 33 cm,mjeril sam,posavca imas vise,u selu su dva,oba od 10 cola
33cm bi bilo 13". Očito neznaš izmjeriti zahvat pluga. Slavonac je 12", dakle oko 30.5cm, a Posavaca ima 2x10 ili 2x12".

...ali i nekoliko stvari koje potkrepljuju tvoju priču: Post #588:
Delajte vi kak znate i umijete,ja znam kaj moja igračka može i pri tome ostajem i tak delam... :fiery:
Kaj bute tek rekli na 170 frezu i 180 malčer?
Frezu (Gramipovu) 160 tjeraju i neki pri nama s 529, čak i s Z2511. No, samo plitko, umjesto brani ili tanjurača. Vjerujem da tak i ti.
Tibor je pokazal da 533 ide i s malčerom od 220cm. To je stvar brzine kretanja i mase koju melješ.

No, najvažnije je da si ti zadovoljan. Mušterije moraju biti :)

I još jedanput: ne prostači više! Nisam primijetil da to drugi tak često čine kak ti.


NLO,
iznenadilo me kad sam videl da u okolici Brčkog čovjek ima 2x14" plug za 540 ili 542. Da, i moral je skinuti treću brazdu, jer nije mogle vleći 3x14". Posavina, dakle.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,384
ZJ za dubinu se slazem jer i ja imam jedan, 20 cm je za njega knap,a ako ide malo dublje zemlja ide preko daske. Za oranje ledine ne moze ni prismrditi IMT plugovima.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,234
Ono kaj ja pripovedan je istina,vama to paše ili ne...Ja pričam za svoj kraj tu,i zemlja baš i nije laka ak nemrem to sad razbiti s drljačom neg bum opet moral frezati
Evo ti slika jedne njive,jel vidiš koju travicu??

A sada dalje,prva brazda na videu je tak kak je jer teren visi i nije mi se dalo niš narihtavai neg sam samo sel na traktor i oral.

Za colažu,znam ja dobro kolko je kaj,33 sam otprilike zmeril od oka.
I ne prostačim,jučer mi je Muha reko sve nemoraš ti ponavljat ko papiga,a kaj se tice ovo hebiga,hebada i to,to puno forumaša koristi... ja lepo velim kad bude oranje dođite kod mene i vidli bute da ide...netreba meni plug da ga vučem kod vas,za mene je dobar
A sad smo zbilja pretjerali s tim,idemo u off

10013875_679987362047757_7085830930184741511_n.jpg
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
zj.... kod na su relativno lake zemlje,i konstantno se obraduju,tako da kod nas sve i jedan traktor vuce 2x10,da neko nakaci jednobrazdni plug za 539 to bi bilo sramota i katastrofa,ko ima 540,542,558 to je vec ozbiljan traktor i vucu 2x12,2x14...

kazem ljudi imaju po 20hektara zemlje i sve radi sa 533 il 539,a zetora ko ima 4718,ursusa c360 il zetora 3320 to je od 40-50ks taj je kralj...
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Tino, hebo ga ti! Rekel sam da se nebum uključival u raspravu, ali moram. Ponašaš se užasno bahato za nekog svojih godina, i odgovor tipa "ne moraš ponavljati ko papiga" čovjeku koji jer oral već neko vrijeme dok si ti još reli s kahlicom po dvorištu vozil je u krajnju ruku neprimjeren. Poanta foruma je razmjenjivanje iskustava i da se pomogne jedan drugome, a ne stalna prvokacija s i namjerno izazivanje s slikom svog traktora kak ore s pol gasa u toj zemlji i tim plugom na toj dubini. ok, pokazal si da ide, super, ako ti netko ne vjeruje, razvjeri ga, potegni par brazdi, snimi, siđi dolje s traktora, smjeri dubinu brazde i objavi, lijepo metar u kanal i jedanput bude kraj toj priči.
osobno poznajem kolegu karla.božića koji ore s istom kombinacijom ko i ti i znam da to ide, da je to savršeno ko neki vogelnot, nije, al kolko vama treba je i predobro, ako ti netko ne vjeruje, njihov problem, ti bi tek trebal biti ponosan da netko ne može s tom kombinacijom orati u lakoj zemlji, a ti možeš u dosta teškoj. nadam se da kužiš dobru namjeru mog komentara i da ćeš razmisliti malo o tome.

sjećam se jednom dok si zaradil ban na forumu pa si napisal nekaj u stilu " da je to Šanana napisal, nebi se ništ desilo" Poanta foruma nije broj postova, nego kvaliteta onog kaj napišeš, Šanana je isto relativno mlad poljoprivrednik, ali vjerojatno s iskustvom koje ćeš ti imati za 20 godina. čovjek ima toliko postova jer svaki dan to radi, nije iskustvo sticao na Farming Simulatoru. Ti se trudi da naučiš nešto od takvih ljudi, a ne da se prepucavaš s njima, oni nisu došli do 8000 postova svađajući se s moderatorima pa da poslije mogu biti frajeri na fejsu kak su zaradili ban.

Ima jedna stara koja kaže: "Ako se tvoje mišljenje razlikuje od svih ostalih, ili si užasno pametan, ili užasno glup" Nemoj me krivo shvatiti, meni se dopada taj tvoj entuzijazam, i sam sam bil takav u tim godinama, i još sam sad makar imam 10 proljeća više. Nikako ne želim reći da si glup, dapače, mislim da znaš i više od nekih forumaša s više iskustva od tebe, ali nekad treba znati i zašutjeti i prije svega poštivati starije. Ti si bar dečko sa sela, znaš kak to ide. ;)

Bez zamere i samo ti dalje radi kak misliš da je najbolje, samo smanji tenzije.

Lijep pozdrav.
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
kako ste poceli jos ce se zamjeriti ko kome bezveze,treba komentarisati i davati savjete al netreba se prepirati to nije ok,jer ja mislim da niko nikome ne zeli dati bilo koju uvredu,u zadnje vrijeme su mnogi pogrijesili davajuci svakakve komentare i izjave,po meni bi bilo najbolje da obojeni izbrisu ove textove rasprava koje ne vode nicemu i dovedu temu u red...
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,234
Ma sve je uredu,porazgovarali smo u PP
sve ok...nastavimo s oranjem
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
Moj tata ore bolje od tvog! :icon_super:

Ne znam čemu ovoliko prepucavanje, ako kod Tine ide dobro traktor i plug, odlično i neka mu ide koliko god mu bude trebalo. Ako nas laže, više laže sebe nego nas i to je njegov problem.
Potpuno je jasna stvar da nitko od nas nema istu zemlju i iste uvjete na njivi i protiv toga se ne može. Osobno sam ovog proljeća imao u jednom prohodu tri vrste zemlje, a njiva je 200 metara dugačka i tako cijelu njivu. Morao sam potanjurat i dva puta predrljati jednu njivu, a drugu njivu koja je odvojena samo kanalom potanjurao i predrljao i puno je bolja od ove koja je dva puta drljana. Drugih godina mi je bilo potrebno samo u brazdu sjetvospremačem i bude duplo bolje nego ove godine. Oranje mi ni jedne godine nije isto... Evo primjer od 2009-e i 2010-e... Isti stan, isti traktor i plug, samo druga godina.

2009.
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=-KbIL0YIEro[/YT]

2010.
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=grWXvq2VuOU[/YT]
 
Posljednje uređivanje:

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,234
Mislim ono,da,nek samo ore...:mur:

A zakaj ti plug nije vodravno neg je prednji kraj u zraku?
 
Posljednje uređivanje:
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh