• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Prvo treba soju pobrati pa onda orati,tak je kod mene barem. Evo jedne njive poorane za repicu.
 

Prilozi

  • IMG_20140821_160627.jpg
    IMG_20140821_160627.jpg
    59.8 KB · Pregleda: 170
Posljednje uređivanje:

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
Kod nas je krenulo pomalo. Ove godine ce biti gadno za orati posto je sva slama ostala neizbalirana zbog kise..pa tako i kod mene doslovno je bilo hvatanje vremena za skidanje zita..
 

Jackson1

Novi član
Tu od
6 Kol 2014
Poruka
14
Eh danas je bilo svega...
Ujutro sam sa 533 išao podrljati gdje bi trebala ići lucerna ubrzo. Uglavno vratim se kući i nema traktora i pluga. Ja u cudu jer mi nije niko reko u familiji da ide orat, ali nakon šta sam se vratio traktor u garažu vraća se dida sa polomljenim diskom na plugu (mi imamo diskosni plug (diške) i puknuo je onaj odiza koji ga drži u brazi inače bez njega se ne može orati jer plug se ne može naštimati i lovi preveliki zahvat i jednostavno se ne može orati) . Reko je da je zakačio kamen i samo da je plug išao kamo če on. Skinuli smo ga i vidjeli da je pukla osovina (nisam imao mob sa sobom da skikam ali možda ću sutra). I niš on kači jednobrazni i ode on. Vrača se nakon pola sata i govori da mu se plug štopa (a mora mu se štopat jer nije skinuo crtalo a ore strnjište) i govori d ga previše nosi u stranu. E sad me zanima kako da dobro naštiman taj jednobrazni jer se očito diški neču popraviti tako brzo. :-(
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Da si bliže bi došao da ti pokažem ovak je to malo zeznuto. Evo jedna stavka koja tebe muči. O tome su bajke več napisane na forumu pogledaj malo. Ako moraš u lijevu stranu motat volan kad oreš da poravnaš znači zadnji kraj traktora ti plug gura u lijevo. Onda moraš na ručici pomicat plug u desno dok ne prestane gurat traktor. Ako vuče u drugu stranu onda obrnuto. Ako ga ne možeš izravnat na ručici, onda moraš napravit grubu korekciju i pomicat cijeli plug na onoj osovini na koju i kopčiš plug. Uglavnom kraj lemeša mora završavati na unutarnjoj strani zadnje gume ( to bi bilo u grubo riktanje ) , još ga poriktaš na ručici fino. Na toplingu mu riktaš da reže čisto brazdu, znači ne smije ići previše u zemlju i trgati ili uopče ne ići u zemlju. Plug iza tebe uvijek mora stajati okomito na zemlju, znači ravno. Ak si u brazdi i nagnut je traktor plug moraš tak podesiti da stoji ravno. Pati se ostalo buš sam skužio.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
A da ja uzmem motiku..a plug prodam .
Ja mislim da je meni plug zacopran , sad ne znam točno koliko dugo drži ta coprija i kako je se riješiti
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
539 i jednobrazni crveni , ja se nadam da je IMT .
Ima slika ali više ne znam u kojoj temi
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ah ta Zagorska gruda , svako malo ju prekrečemo ali nkako da izraste slavonski dukat ..prije bu iz grude iskočil ljutiti poskok
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Bumo prekretali, bilo bi dobro da se okupi nekakva komisija s foruma pa da vidimo tko kak štela i kam plug zanosi.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
pod uvjetom da će se orat slavoncem i fergusonom... :D:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
slažem se , ali tko ih bude tolike nahranil ? , proštenja su gotova , odojkovih glava više nema kod hajle
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,233
Treba napravit druženje traktorom i plugom ko naši susjedi talijani :icon_twisted:


[YT]https://www.youtube.com/watch?v=QwPIvtQSYvY[/YT]
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Predlažem da komisija za štelanje plugova krene s juga. Kod nas plugi ove godine ne zanose jer je vlažna zemlja pa je horna za oranje. Krumpiri su rodili a naći će se i ribe. Vina ove godine slabo će biti ali ima ranijih berbi da bi mogle rijeke teći.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ti mater njihovi plugovi su izvan traga kotača , moj je unutar traga pa me vleče u stranu , s ovim mogu samo raditi krugove po njivi
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh