• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Ja imam niemeyera 2x12 okretaca koji se sam okrece!!!
Znaci nema niti rucke niti hidraulike.za okretanje.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Imaš jednu polugicu na mjestu gdje se kopča top-link i svaki put kad podigneš plug, top-link pritisne tu polugicu i plug se okrene, jel tak?
Vidio sam takav sistem na nekoliko prastarih rabe okretača 2 i 3 brazde.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
E tak tak samo sto imajedna osovina koja ide izmedju rame koja je ekscentricna a kad se plug pusti na zemlju ona se zakrene i zakljuca a prilikom dizanja se otkljuca i plug se okrene!!!
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,141
A kak dok se plug zastopa pa se mora podignuti i i ici malo u natrag, pa ponovo pustiti, jel se onda okrene?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Nedignes ga do kraja naredis ga da se okrene pred samu gornju granic koliko traktor moze dic.
Znaci kad plug izadje nekih 10cm iznad zemlje tu stanes i ides u rikverc!!
 

kec-m

Član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
465
@kec kolko si ga platil i koje je velicine?

Platil sam ga 400€ i još skoro toliko uložil u njega ,raonici novi ,špice predplužnjaka,plazevi novo. još mi trebaju crtala jer nemam čistu brazdu pa bole bubregi .
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ovaj mali monstrum se okreće tako da kad se hidraulika podigne do kraja, zategne se ovaj lanac koji je sveže na poteznicu (ili di već može), a lanac je spojen s mehanizmom, odnosno polugom koja oslobađa osigurač. Opruga je konstantno napeta, tako da plug mora biti u ravnoteži kad se podigne da se može svojom težinom i snagom opruge izbaciti u drugu stranu i ponovno napeti oprugu. I jbg, opruga se istroši, izgubi elastičnost i ne povlači ga silom kojom bi trebala i okretanje je sporije, a osigurač se ne zatvori do kraja ako ga ne okrene dovoljno brzo. Onda kad ga okrećem, dodam gas, i čim se otvori osigurač, odmah ga tresnem u zemlju pa prevarim osigurač. Nije se problem ni okretati bez otvaranja, samo ga ne podigneš do kraja. To ovi s normalnim hidraulikama (i oni koji nemaju 15w40 u hidraulici) bolje znaju od mene :D:
Platio sam ga puno manje od kolege, odnosno, zamjenio sam ga za pto koji sam prije toga platio 300 kn. Sad moram ili reparirati postojeću oprugu ili napraviti/nabaviti novu, s ostalim sam zadovoljan. Šteluje se preko točka. Fale mu i predplužnjaci, a sam mi je palo na pamet da ih napravim kad je Šanana spomenuo.




 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Ja sam imao gasnera i nimayera mehaničko okretanje,odlično je to radilo,svaka čast onome tko je to smislio,a kome se ne sviđa to u svakom trenutku može staviti dvoradni celinder i ima hidraulično okretanje.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Je da to je prava stvar mehanicko okretanje,kod niemeyera to radi savrseno radi!!
 

737kruno

Član
Tu od
21 Lis 2011
Poruka
32
Ja se ne žurim u oranje. Vlage ima dovoljno, a ako na mokru brazdu padne snijeg, zabit će sve da će se morati ponovno orati u proljeće.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Pošto non stop kiša pada i tek razvedravanje krenulo danas, još čekam nastavak oranja.
Evo jedna uređena slika oranja od prije dva tjedna.

 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
a di si kupil te glatke gume? to sigurno ide ko metak po cesti bez imalo skakanja :(rofl): šala mala

jučer sam i ja s kolegom probal malo oranje, slično ovome, voda stoji nekih 15 cm na parceli, bogu za plakati, dobro da nismo ostali tam... uglavnom, di inače ore plug 3x11" bez problema, sad je šlajsal s 2x12"
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Evo mojeg pokusaja oranja...
29c1mbt.jpg

2ry1va0.jpg

2z7jtsm.jpg

2uho6mv.jpg


Jucer sam tu bil z kolegom @ibosilj, njegovim traktorom i njegovim plugom i to je bila strava. Danas sam ja sam probal i jos je gore. Na 80% parcela po polju stoji voda do gleznja i mislim da se bu to oralo tek na proljece, jer ovo nema smisla nimalo. Stavit cu jos video, samo da se uploada, kako izgleda put do te parcele.
Oranje nebi islo ni jednobraznim plugom, jer po ovoj kaljuzi traktor sam sebe jedva vuze, a ne da bi jos i oral. Strasno...

Evo i videa po putu..
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=OwsFL5qfiM0&feature=youtu.be[/YT]
 
Posljednje uređivanje:

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,155
E tako nekako je i kod mene. Ma samo da izmrzne zemlja dobro tamo oko nove godine i uspio bi sve poorati.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,170
@karlo.bozic Pa videl si da sam se ja zakopal s 2x10,kud te vrag nesel s slavoncem :icon_scratch:
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh