• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...3

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

borovicb

Član
Tu od
29 Velj 2012
Poruka
406
Pošto smo i prvu temu o oranju "Oranje, oranje, oranje...1" isto presjekli u jednom djelu iz razloga što se nakupilo 328 stranica i 3.277 odgovora, pa je otvorena nova tema "Oranje, oranje, oranje...2" u kojoj je nastavljeno pisanje i foto-dokumentiranje vaših oranja, a pošto je i ova 2. tema več premašila odavno 1. temu sa ukupno 409 stranica i 4.085 odgovora, također je u jednom djelu prekinuta i odvojena u novu temu "Oranje, oranje, oranje...3" gdje se kreče s novim raspravama i sliakma o oranju. Napominjem, tema nije prekinuta usred rasprave, nego je započeta nova s novim slikama i raspravama! Zato navalite ljudi, a i ušli smo u novu godinu, pa i to neka bude jedan od razloga pokretanja ove nove teme! ŠANANA

p5z5.jpg


4mwc.jpg


oei7.jpg

To sam orao pašnjak. Vidi se farma na slikama.

I samo da se osvrnem na rasprave o prednjoj vuči.
Ako ju ne uključim u malo tvrđoj zemlji ili ako je navožen stajnjak, traktor stoji na mjestu i zadnji kotači se vrte, a kad se ukljuci prednja vuča. traktor se igra s plugom.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
Re: Oranje, oranje, oranje...2

@borovicb lijepi Steyr, kolko ima konja i kakav je to uteg napred???
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Ljudi nismo svi isti netko je tu hobi poljoprivrednik a netko ozbiljan sa podosta zemlje.
Ja imam zemlje gdje 155 ks vuče 4 brazde a negdje jedva 3 tako da je stvarno puno toga glupost za uspoređivati jer na toj sugavoj zemlji bez prednje vuče danas sam jedva krenul sa praznim traktorom a ne da bi još nekaj vukel jer to su usrane kombinatske zemlje a moje privatne možeš kako hoćeš i sa čim hoćeš.
Kad netko kaže glupost je prednji pogon nije okretan itd pa slažem se ako imaš 10 jutara lagane zemlje 50-70 ks sa zadnjom vucom je dosta.
A nekaj ozbiljnije bez prednje vuče je sranje.
Pa ja dok sijem imam prednji pogon na traktoru 95 ks upaljen i osjeti se razlika u brzini a taj traktor je maltene okretan kao i zetor malo veći 60 ks kako je i rekao kolega Newholand i potpuno se sa njim slažem .
 

borovicb

Član
Tu od
29 Velj 2012
Poruka
406
Re: Oranje, oranje, oranje...2

@borovicb lijepi Steyr, kolko ima konja i kakav je to uteg napred???

Steyr ima 64 ks. To je orginalan nosač utega s njega jer smo naknadno ugrađivali PH, tata je napravio okvir i samo se stavi na trokut za prednju kosu.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Re: Oranje, oranje, oranje...2

@fric1993, naravno da je glupost uspoređivati, a nek se nitko ne uvrijedi, totalno je besmisleno uspoređivati 533 s john deereom (osim ako je jd 500 u pitanju :D: ) opet rasprave u stilu: moj je tata jači od tvog...

@borovicb, kad je to orano? izgleda ko pjesak, sigurno je milina za oranje :icon_pray:
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Evo slučaja kod mene. Tip ima zetora (solac) od 50 ks i 2.63t, a ja NH(duplak) 55ks i 1.85t, te obojica imamo isti plug V&N 2x14. Podaci su ti tu, a prica iz prakse je da zetor klizi svaki 10-15m, a ja samo kad uđem u ugaženo. Po meni duplak je puno bolji, a solac nevalja za orati. Možda je slucaj samo kod mene zato jer sam u brdu, ali ipak nemogu dati prednost solcu. P.s. Na vecini duplaka se može iskljuciti prednja vuca!
 

borovicb

Član
Tu od
29 Velj 2012
Poruka
406
Re: Oranje, oranje, oranje...2

izgleda tako jer je suho dosta, ali nije niti blizu pjeska. Jako kvalitetna zemlja. Bio je pašnjak nekih 5 godina. dosta je tvrdo pošto se 45 grla svaki dan šetalo tud.
Orano je ovaj petak i subotu, Po noći sam orao jer su po danu došle vrane i za menom su kako sam ja orao usput svee gliste popapale, a po noči ih nema.
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
485
Re: Oranje, oranje, oranje...2

juče kad sam išao prema zagrebu vidio sam ovu kombinaciju brzina oranja nije bila velika koliko sam uspio zapaziti a i površiski sloj je bio dosta vlažan

Istina, svi koji imaju 595 znaju da je on malo sporiji traktor, tu je orano u prvoj brzoj, to bi trebala biti brzina oko 5-6 km/h, ali kao kaj si i sam primjetil bilo je malo vlažno na mjestima pa je zbog proklizavanja brzina bila manja.
Najidealnije bi bilo da se malo smrzne zemlja, al kaj mogu imam još dosta za orati pa nemrem čekati idealne uvjete...
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,143
Re: Oranje, oranje, oranje...2









uvjeti su bili dosta loši morao sam orati pod šperom
i jedan kratki video:
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=RL5rpgevQr8&feature=youtu.be[/YT]
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Nemoj se ljutit al zimska brazda bi morala bit nešto dublja , odmah bi i deflektori odrađivali svoje , zemlja i ne izgleda tak loša.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,143
Re: Oranje, oranje, oranje...2

@IMT555:Ma proxima je u garaži ovaj plug je taman za Z6245.

@Mursanic:Ma ne ljutim se volio bih i ja da je dublje, ali kad su uvjeti nikakvi jedva ide i ovako, a ove zemlje nisu jako dugo rađene pa je i ova dubina ok. Zemlja je ok baš me iznenadila jedino trebalo bi se još malo sušnuti, ali šta je tu je bolje sad poorati nego čekati proljeće. A kako ljudi oru u mom kraju ova moja dubina je za njih i preduboka, a da je bila proxima orala onda bi dignuo točak da mi plug ide dublje.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Današnje oranje kumovog vrta :)
IMT 565 i onaj moj IMT-Kverneland 2x12"

Obavezno moram gaziti po šperi ako hoću plug pustiti preko nekih 25 cm, jer ako ne uključim šperu lijevi kotač mi vrti u mjestu i ukapa se. Al oralo se bogovski. 1. direktna i nekih 3/4 gasa, špera obavezno i dubina do 30 cm :)

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=mdEeleSTJwk[/YT]

Vidi se na početku videa da je desni španer skroz otpušten i da se plug ne vozi na španeru, a prednji kotači idu ravno po jarku, uopče ih nemoram motati u lijevo.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Ljudi nismo svi isti netko je tu hobi poljoprivrednik a netko ozbiljan sa podosta zemlje.
Ja imam zemlje gdje 155 ks vuče 4 brazde a negdje jedva 3 tako da je stvarno puno toga glupost za uspoređivati jer na toj sugavoj zemlji bez prednje vuče danas sam jedva krenul sa praznim traktorom a ne da bi još nekaj vukel jer to su usrane kombinatske zemlje a moje privatne možeš kako hoćeš i sa čim hoćeš.
Kad netko kaže glupost je prednji pogon nije okretan itd pa slažem se ako imaš 10 jutara lagane zemlje 50-70 ks sa zadnjom vucom je dosta.
A nekaj ozbiljnije bez prednje vuče je sranje.
Pa ja dok sijem imam prednji pogon na traktoru 95 ks upaljen i osjeti se razlika u brzini a taj traktor je maltene okretan kao i zetor malo veći 60 ks kako je i rekao kolega Newholand i potpuno se sa njim slažem .


dosta je i ferguson, a ne da još ima i prednji pogon.......

ja dok sam imao rusa 82, na manjim parcelama, oko jutra je bio neznatno brži nego ferguson, s tim da je rus vukao duplo više.........a na većim površinama OK, tu se osjetila razlika......a netko, tko ima zemlje, taj ne da treba imati prednju vuču, nego i puno bolji i udobniji traktor.......jedno vrijeme sam radio sa JD......poslije 13-14 sati rada izađeš van i pjevaš, ko da nisi ni radio......a vani +30......
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Današnje oranje kumovog vrta :)
IMT 565 i onaj moj IMT-Kverneland 2x12"

Kolega, pre*ebeno izgleda, spominješ speru, a izgleda ko da bi još jednu brazdu vlekel :)
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Šanana, nisi probal s 2x14 orati?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje, oranje, oranje...2

ibosilj...
Da, da, bez špere ove godine neide na dobroj dubini, jako puno proklizava.
Mada dok ga uprtim s tim 2x12" i stalno pod šperom jako brzo se izore ral zemlje, a i potrošnja je sasvim uredna.
3 brazde veliš....hmmm, možda, s obzirom u kakvom je sada stanju motor, besprekoran i puca od snage vjerujem da bi išlo, ali moral bi biti 565 DV i sigurno bi išel s takvim 3x12" plugom do 25 cm dubine bez nekih muka, samo mu ta prednja vuča sad fali.
Da mi je samo negde probati 565 DV, da vidim kak se motor ponaša kad mu se uprte svi kotači, al vjerujem dok je motor sređen da je taj traktor pravo ludilo :)

IvanKC....
Nsam probal s 2x14", nisam ni oral nekaj posebno ovih dana. Na Sameu je plug zakopčan isto več 10 dana, a nismo sve izorali. Još ostaje 10 rali zimske brazde nakon praznika, a za prolječe bude ostalo još oko 3-4 rali.
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Re: Oranje, oranje, oranje...2

Dečki imam malo glupo pitanje, al eto.... Ja kad orem ne mogu nikako dobiti jarak da mi bude ljepo i glatko odrezano ko u videu kod ŠANANA, ako me niste skužili miss na ovu brazdu s crtalom (ovo kaj nož sječe)! Sad malo jesam naštelao plug (ljepo slaže brazde), ali da mi ta brazda bude tako ljepo odrezana ne(opet miss na nož od brazde s crtalom). Kaj po Vama nije dobro namješteno i zanima me još jel crtalo treba biti što bliže brazdi ili dalje?

nuwm.jpg



Stara slika..
 
Posljednje uređivanje:
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh