• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Kod Ferenčaka 86 kn sa pdv, a u BKL-u su 10€ za keš ili +pdv na račun. To su ovi veči, odnosno širi.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Iako je zadnjih dana bilo dosta kiše, jučer i danas sam oral i moram reći da je išlo fantastično, tak da sam par rali skinul s popisa :)
Slika nema.
 

Ivan533

Član
Tu od
19 Velj 2016
Poruka
254
Kod mene se isto more delati u polju.
Ispuštati vodu iz jaraka.


Ja sam na svojim žitaricama u jesen kad sam posijao izvukao jarke sa jednobraznim do dubine 5 cm samo da vodu usmjerit van sa njive i od ovolikih padalina ti jarci su došli do dubine od 25 cm,sve voda izderala al neka,barem mi voda ne leži na njivi,ode sve kod susjeda :icon_lol:
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Je li i zemlja pošla u susjeda ili si samo vodu okrenuo?

Sent from my XT1092 using Tapatalk
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Nije dobro uštiman, ali malo pojasni što je lijevo, što desno i u kojem smijeru -položaju. Poželjna je i kakva slika stanja pluga i lemeša, kako stoji zakačen.


Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
Lagana zemlja nije mjerilo uštimavanja pluga. Tam uglavnom svaki dobro ore.
Jel ti se tak ponaša samo kad oreš u lijevo ili također kad oreš u desno. Ako u desno dobro ore, najvjerojatnije je negdje spigan. Eventulno provjeri nagib pluga, jel ga cilindar jednako zakrene. Mislim da bi si mogel pomoći sa sličnim kajlicama kak se kod Lemkena štela širina zahvata. Samo trebaju biti puno tanje. Napravi kajlice od suhe hrastovine i probaj. Kod probe buš videl jel bolje ili lošije. Ako je lošije okreni kajlice kontra
To s kajlicama dolazi u obzir samo ako druga stran dobro ore i ako je poprečni nagib pluga jednak na obje strane.

Da ti ne odgovaram posebno na PP evo odgovora ovdje. Skračivanjem pluga buš dobil više samo 2 pozitivna efekta. Lakše buš nosil plug i možda zeru lakše vukel, a sve ostalo bu lošije. Jako je teško nakon rezanja sve ponovno zavariti 100% u smjeru. Kak buš tek onda teško uštelal plug. Slike bi puno više rekle i siguran sam da bi ti neki forumaši mogli na osnovu slika pomoći. Ja nemam puno iskustva pa zaključujem logički, a to u nekim slučajevima ne pomaže preveč.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
618
Sto znači vuče van? A što vuče u lijevo ?

jesu li graničnici za okretanje poštelani isto na obje strane pluga ?
 

universal643

Član
Tu od
2 Lip 2011
Poruka
540
Misliš španeri točno je plug u sredini kad se ore na desnu ok ali kad plug okrenem na ljevo onda ide cijeli plug samo ga vuču van na ljevo samo napominjem kad je teška zemlja zato mi je i kuglu na polugi strgalo morao sam mjenjati
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
618
Ne mislim španeri, španeri su lagano labavi, mora imat graničnik na koji sjeda kad se okrene i na svakoj strani bi trebao jedan bit.

Plug okretač ako je ravan i dobro poštelan APSOLUTNO ISTO ore i na jednu i na drugu stranu i ima isti otpor u zemlji kako god bio okrenut.

Ako nije popigan vjerovatno je krivo podešen graničnik okretanja pa ostane zakošen plug u jednu stranu jer ako su poluge krivo podešene onda bi ga izbacivalo van na obje strane.

Napiši o kojem plugu se radi i s čim ga vučeš jer ovak svi nagađamo bezveze.
 
Posljednje uređivanje:

universal643

Član
Tu od
2 Lip 2011
Poruka
540
Mislim da je celindar kriv vidim da kad ga okrenem na ljevo previše ga okrene a na desnu stran je ok išio bum kod jednog kolege da izmjerim hvala za sad
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
618
Cilindar ne određuje okretanje, svaka strana ima svoj graničnik koji određuje okretanje , tj koliko cilindar ima hoda.
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Jel bi bilo kakvih posljedica ako bi se okretac 3 brazde na uzduznoj rami razvukao max koliko moze, jer ima jos mjesta, jel bi se tada zahvat povecao ili bi ostalo sve isto? I zanima me npr ako okretac nastelam na 12cola, a poslije na 18, kako se stela zahvat prve brazde, odnosno kod rasirivanja i suzavanja pluga koje sve parametre mogu poremetiti? Plug je na sirenje sarafima, nije vario
 

Zekson

Dobro znana faca
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
513
To bude za kukuruz ili neku jaru kulturu ?
Sad kad su novi predplužnjaci ide to jako ljepo :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh