• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Ma svi mi znamo kako bi trebalo al nije to bas za svaku zemlju i njivu isto.

Uzmi na primjer Sananu....Covjek stvarno ore....idealno..svaka mu cast.
E kad u svojoj parceli ustima plug da se tad preseli u njivu koja je sa padom i da ju ore poprijeko.Jos kad bi bila ilovaca il kakva teska zemlja.Tad bi se vidjelo dal je potrebno plug podesavat
 

stjepan

Član
Tu od
30 Lip 2009
Poruka
189
Okretač.

1. Podesiš poluge na traktoru uzmeš metar i odmjeriš da su jednake visine poluge, od bolcna na gornjim nosačima poluga.


2. Provjeriš pritisak guma na traktoru pritisak mora biti isti u lijevoj i desnoj gumi.

3. Plug okretač, svaki ima na sebi za podešavanje nagiba, dva vijka to jest graničnika kad ga okreneš dokle da se vrati, tu podešavaš nagib jedne i druge strane
 

stjepan

Član
Tu od
30 Lip 2009
Poruka
189
I okretač i ravnjak, tak sve jedno koji je plug u pitanju, moraju bit ravni.
To se podešava na polugama traktora, na desnoj poluzi se nalazi uređaj za podešavanje( vinta) sa kojim podižemo ili spuštamo polugu i samim time ravnamo plug u odnosu na zemlju.


To se ne podešava na ravnjaku i okretaču jednako, na okretaču poluge moraju biti ravno u odnosu na traktor, jer on ima na sebi podešavanje nagiba.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,776
Ma svi mi znamo kako bi trebalo al nije to bas za svaku zemlju i njivu isto.

Uzmi na primjer Sananu....Covjek stvarno ore....idealno..svaka mu cast.
E kad u svojoj parceli ustima plug da se tad preseli u njivu koja je sa padom i da ju ore poprijeko.Jos kad bi bila ilovaca il kakva teska zemlja.Tad bi se vidjelo dal je potrebno plug podesavat
Pa evo ja sam zadnje dvije godine jedan komad orao poprijeko. Inače se do sad oralo uvijek uzbrdo-nizbrdo i nisam imao nikakvo dodatno podešavanje pluga. Znači došao sam sa komada gdje mi je lagana zemlja na ovaj drugi komad gdje je nešto teža zemlja i išlo je normalno.
 

stjepan

Član
Tu od
30 Lip 2009
Poruka
189
Ma svi mi znamo kako bi trebalo al nije to bas za svaku zemlju i njivu isto.

Uzmi na primjer Sananu....Covjek stvarno ore....idealno..svaka mu cast.
E kad u svojoj parceli ustima plug da se tad preseli u njivu koja je sa padom i da ju ore poprijeko.Jos kad bi bila ilovaca il kakva teska zemlja.Tad bi se vidjelo dal je potrebno plug podesavat

Kod mene ima više vrsta zemlje i lake i teške, dobro znam o čemu pričaš, to su sitne korekcije na toplingu večinom ako je plug u dobrom stanju, ako su loši lemeši onda u tvrđu zemlju ide teže pa se mora malo podesiti.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,776
To se ne podešava na ravnjaku i okretaču jednako, na okretaču poluge moraju biti ravno u odnosu na traktor, jer on ima na sebi podešavanje nagiba.
Moguće da je tako, jednom sam gledao kad je tu jedan kod mene orao sa okretačem i nešto je na polugama podešavao.
 

stjepan

Član
Tu od
30 Lip 2009
Poruka
189
Poluge i pritisak guma se naštima prije kopčanja pluga za traktor na okretaču.

Španeri se ne smiju stezati prilikom oranja, podesite traktor i plug, što kad bih na okretaču stego španer recimo u desnu stranu i kad ga okreneš kontra, opet izlaziti raspuštati desni španer pa zatezati ljevi .

Evo da vidite kako to ide kod mene.

www.youtube.com/watch?v=Db2qnzGTtEo
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Ja znam da ako su otpusteni spaneri mnogo kad udem u brazdu plug mi uvijek ako bacam brazdu nizobalu pobjegne udesno i prvih dvadeset metar prva brazda bude 15 centi siroka dok se ne izravna.
A kad se vracam pa bacam uzobalu tad se plug pomakne ulijevo pa prva brazda zna uvat i 40 centi.Zbog tog ja njega pritegnem da ima samo 5 centi lufta

Traktor je imt 533 i plugovi 755nk
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Svako radi onako kako mu se pokazalo najbolje. Nemamo ni svi isti plug ,a ni traktor ,a ni zemlju, tako da pravila koja vrijede za jednog nemoraju vrijedit i kod drugog!
A još jednom ponavljam pitanje: kako to izgleda s raspuštenim lancima kad se okrećeš po nekoj drndavoj leniji,kad izlaziš iz brazde pa malo jače smotaš ,pa kad si odoreš poprečno brazdu na početku i kraju da plug bolje ulazi u zemlju pa preko toga drndaš... i sl. ???
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,425
Ne znam. Ja sam u početku pucao na te španere, gledam svi ovdje na forumu pričaju o tome, svi govore tako je njima, bla, bla... Na kraju sam se ostavio toga jer sam sve uštimao da nemam bježanje pluga kad krenem u brazdu kao što sam imao kada sam se trudio to ostavit labavo, a i nema mi smisla kod mene je zemlja teška, drugo da orem prašinu, al' ovako...

Nit je bacalo traktor nit išta. Moja prva godina oranja izgleda bolje od 70% oranja ostalih seljaka jer oni idu samo onako, zakače plug i idu u njivu, bez uštimavanja, mnogu su pohvalili i traktor i plug tako da. Oranje je bilo k'o sisa, a nisam imao raspuštene španere i ne vidim da je tu neki problem kao što svi tupe da to mora tako biti da se dobro ore.
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Treba znat i uc u brazdu, ostavi zadnji tocak vani i onda ce imati odmah pun zahvat. Inace nema sanse da to izgleda normalno

Poslano sa mog Nexus 4 koristeći Tapatalk
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,274
Već smo raspravljali o tome,kod ulaska u brazdu pod nagibom zadnji kotač ostaje van brazde a prednji je unutra... Evo slika da bude jasnije

12208658_411636875700762_4490250209430153096_n.jpg
 

stjepan

Član
Tu od
30 Lip 2009
Poruka
189
Znam samo da svaki traktor koji ore sa španerima, nima nešto nateže dali ljevu ili desnu silu i time dodatno troši snagu traktora, sigurno je u tom slučaju teže oranje i veća potrošnja goriva,

Moj djed radi 100 jutara zemlje i radio je usluge oranja jako puno, imao je traktor među prvima u njegovoj okolici, dan danas nateže španere zato što nikad nije naučio naštelati plug za traktor i njegovo oranje izgleda odlično, tako je naučio od početka i kraj njemu ne možeš utuviti da mu ne trebaju španeri. Sada kad su kupili okretača s 80godina života je skužio da mu ne trebaju španeri kad sam im došao prvi puta saštelati okretača. Pouka neko nekada nauči a neko nikada.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,274
Stari ljudi su veoma tvrdoglavi, ko da gledam svoj djeda pa mi počne pametovat da se plug zateže na španerima, kad to čujem od nekog ja se samo pokupim jer ne mogu slušat to, odma mi živci skoče
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Ajd da probam jos jednom... C/p
Jel bi bilo kakvih posljedica ako bi se okretac 3 brazde na uzduznoj rami razvukao max koliko moze, jer ima jos mjesta, jel bi se tada zahvat povecao ili bi ostalo sve isto? I zanima me npr ako okretac nastelam na 12cola, a poslije na 18, kako se stela zahvat prve brazde, odnosno kod rasirivanja i suzavanja pluga koje sve parametre mogu poremetiti? Plug je na sirenje sarafima, nije vario

Poslano sa mog Nexus 4 koristeći Tapatalk
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,554
Ovo prvo ne kuzim bas, mislis na onu topling polugu kojom zakreces cijelu ramu? Ako je skratis povecat ces zahvat ali ce ti plug ici ukrivo, plazevi moraju biti 100% paralelni s smjerom kretanja traktora. Zato se i zakrecu glave na rami svaka za sebe da bi dobio pravac.
Zahvat prve brazde bi trebao stimat na posebnom vijku odmah do kopcanja. Znaci ako povecas zahvat moras cijeli plug pomaknut prema sredini traktora da bi prva brazda hvatala zeljeni zahvat, jednako kao i druge. Na tom vijku odma podesavas lijevu i desnu stranu. Ne moze posebno.
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
E vidis to za zahvat nisam uocio, jer ako je na 12 i 18 taj zahvat se mora postelati, valjda se drugo nista ne poremeti promjenom colaze?
Vezano za prvo pitanje, probat cu jos jednom, znaci ako su glave/brazde duzinski po gredi rasirene na razmak da spica od spice lemesa iznosi 96 cm, i sad ako ima mjesta na gredi, da srednja ostane gdje je a prednja se povuce prema traktoru a zadnja prema kraju uzduzne rame, da bi dobio raspon izmđu spi a lemesa 105 ili vise. Jel bi to igralo? Ili bi se opet poremetilo nesto

Poslano sa mog Nexus 4 koristeći Tapatalk
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,554
Moras jos crtala i kotac zakrenut. Da bi isto dobio pravac.
Sad kuzim. Vjerovatno nebi bilo nista. Jos bi mu i tako povecao zahvat. Na taj nacin nebi morao nista mjenjat posto sve ostaje u pravcu.
Jesi probao orat? Jednom kad namjestis colazu vjerovatno je neces vise nikad dirat. Prevelik je to posao da bi se cesto mjenjalo.
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Svi to kazu zato me zanima jel velik posao u smisli mehanike, sarafljenja na svakoj glavi ili ustelavanja svih parametara ponovno. Nisam orao nist jos.
I mislio sam to za zahvat, probat cu ga razvuci pa cemo vidjet na koliko ce otici.
Tnx za info

Poslano sa mog Nexus 4 koristeći Tapatalk
 

universal643

Član
Tu od
2 Lip 2011
Poruka
540
Do sad sam uvjek španao lance u oranju i dosta je bilo mučenje sad kad sam pročitao vaše iskustva kad bum prvi put orao postupiču po vašem mišljenju lanci labavi u oranju
 

Najnoviji postovi

Na vrh