• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Ma ide, ne žalim se, osim na taj komad od 3,5ha gdje štopa konstantno. Da imam veliku tanjuraču nebi bio problem, al' ovako sad moram čekati kišu da pripomogne.

A sve to što je bilo pod žitom je samo tanjurano sa velikom tanjuračom poslije suncokreta i posijano sa Vaderstad Rapid-om. Sad ima malo gdje je tvrdo pa tu zna izbaciti slamu van što se i vidi na drugoj slici na uvratinama...

@MrSima14

1. slika - 0,8ha
2. slika - 5,6ha
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Ma ne sekiram se ja za to. Sad imam samo 9ha za poorati, a to je cca. 3 dana posla jer obično radim 10 - 12h. Inače mi je sa 2. brzom trebalo oko 3h za 1ha, sad ide 3. brza pa ide brže...

E sad, ne treba meni okretač, meni treba veći/jači traktor pa makar i sa ravnjakom 3 - 4 brazde :)

Ne bojim se ja sad ovog, ja se bojim jeseni, kako stići poorati preostala 44ha + sad poslje repice, znači u fulu imam 53ha sa dvobrazdnim plugom/zahvatom 70cm?! Prošle godine sam orao 27ha i nakilavio sam se s vremenom i poslom, dobro ajde ovo godine mogu odmah kreniti jer prošle nisam imao traktor, a opet krenuti čim se skine kuruza i suncokret za pšenicu ima smisla, a za zimsku, boga pitaj, još kako vrijeme posluži...

Bilo kako bilo, ne treba jadikovati, nego raditi :D
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
BIt ce i tebi pun k... zetora i njemu pun tebe i zemlje ako ti ne usfali ulja.

Sretno.

Sto se zetora tice,složit da ne guta ulje i udat ga i kupit dok još uvijek zetor dobre novce nosi nešto od bar 100ks da možeš sa 3 brazde 14-16 orat...i kupite si rabljeni okretač jer ovo je patnja isusova s ravnjakom na velikim komadima.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Neće usfaliti ulja, ne guta on baš ne znam kako. Kad sam malo preračunao ono što je ZJ kazao da oni troše cca 2% ulja od količine goriva, onda ja dobijem da moj cucla negdje između 2,5 do 3% na potrošenu količinu goriva, tako da :(y):

A slaganje neće sigurno dok nešto ne prdne, dok on ide i radit će, a kad prdne onda sve srediti pa si miran.

Glede novog traktora malo pratimo situaciju i sad gledamo dali na kredu uzet neki novi ili nešto polovno, al' novije. Od opreme ne zahtjevamo ne znam što, osim ajde eto klime da se klimaš, a ove druge piz*arije, reverzeri i gluposti nas baš ne zanimaju pretjerano. A za novi smo nekako do 400 - 450€/KS, možda i 500€ sve ovisi šta i kako, al' mislim da ispod 120ks nebi ni gledali... Sad šta uzeti nekog New Hollanda, Kubotu ili nekog Đonija, još nismo toliko diskutirali, a imamo i problem sa držanjem strojeva jer Zetor taman prođe kroz Amfort i stane pod šupu, dok jači/veći tarktor neb ni u dvorište mogao :fiery: Također sve šire od 3m ne može u dvorište i tako. Al' da treba nešto, treba i to već do jeseni.

A Zekan bi ostao za sjetvu, kultivaciju, prskanje i to tako, uvijek dobro dođe jedan takav radnik:(nod):
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Izmjeriš centimetre i podijeliš sa 2.5 pa dobiješ inch ili cole (witworth).

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
A znam od cola na cm, nego kaj da izmjerim, širinu od pera do pera il kaj?

Via TapaTalk
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Hvala puno!

Via TapaTalk

Ak se mjeri razmak izmedu brazdi, kako onda mjerim velicinu jednobrazdnog pluga?!?!?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Blizu mene je bio jedan stari kovač, dobar najstor za plugove kojeg su svi hvalili i onje rekao da je potrebno da bude širina lemeša ista širini gume tako da traktor ne gazi zemlju u brazdi.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Uzmes metar, izmjeris si lupam glupost tri metra. Odores par brazdi izmjeris koliko ti je ostalo, onaj drugi dio podjelis sa brojem prohoda i dobijes sirinu brazde/colazu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
AirBox,
na taj način dobiješ širinu zahvata. Samo kod jednobrazdnog pluga je širina zahvata približno jednaka colaži pluga, a kod njga može odstupati do 2".
Imam iskustva kad sam oral s Pasquallijem i jednobrazdnim plugom 10". Zahvat je bil 12", a dubina oko 28 cm . One 2 cole zemlje koje lemež nije odrezal, se odlomilo, a plug je ljepše frkal brazde nego kad sam oral s zahvatom 10". Pričam o oranju u teškoj zemlji.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Pa to mu i kazem za jednobrazdni plug, a moze i za vise brazdi kad dobije zahvat podjeli na broj radnih tijela i eto.

Moze za jednobrazdni i da poravna zadnji kraj lemesa sa rubom gume i od spica do gume je zahvat/colaza.

Slobodno me ispravite ako grijesim.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,211
Oralo se danas strniše za lucernu katastrofa koliko teško se ore, Z6245 se pati sa 2X12 na 20-25cm.. Odozgo jako suho, ispod "cmoljavo".
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Nas na faksu uče da je najbolje strnište zaoravati 2 - 3 sata nakon kombajna i treba poorati što prije da vlaga koju je usjev čuvao u zemlji ne ispari tj. da se ne speče zemlja na suncu.

I ja sam tako vidio svaki dan kako se oranje odužilo da je sve tvrđe i tvrđe, a kod mene nije prethodno niti orano, samo tanjurano.

Imam još 3.5ha, posudio sam od kolege razbacivač slame al' me kiša shebala pa nisam sve razbacao do kraja, sad od ponedjeljka lagano krećem sa oranjem pa ćemo vidjeti šta kaže. Palo je preko 100L kiše u nekih 3 - 4 dana koliko je stalno padalo.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,209
13876188_501331626731286_6240269530460939712_n.jpg


Dobrosusjedski odnosi...

13680896_501331580064624_5665186438877012432_n.jpg


13887117_501331523397963_4559564098628427259_n.jpg
 
Na vrh