• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
Meni su isto to rekli par muškaraca i žena ali uvijek su to oni koji po cijele dane ništa ne rade ili rade samo u firmi.
Nije provokacija ali zanima me koje bi to bile kulture. Nikakve otkupne stanice za neki poljo proizvod nema osim Mlin i pekare u mojoj blizini. Za sve drugo ako plačam prijevoz mislim da če svatko reči da nema računice. Da kupujem veči traktor i veče prikolice neznam kad i kako ču ih otplatiti. Prihvačam svaki dobronamjerni savjet i ovo nije pitanje samo za tebe ivanz nego za cijelo cjenjeno članstvo foruma.

Sadi papriku rogu, na 1000m2 bruto dobit od 25000 kuna
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Jučer se napatio i ja i traktor sa nekih hektar i pol kukuruzovine sa solidnim slojem stajskog.

Sva 4 su proklizavali na mjestima uz povremeno stiskanje spere za čime vec dugo nije bilo potrebe.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Kod mene dosta mokro, al ljudi se bore sa fergijima...dublje s kotacima izoru nego s plugom...
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
Pogledaj u temi paprika, mislim da je možda malo manje u vanjskom uzgoju, uzeli su neki čak prosječni prinos.
Ali ti gogo o tome puno više znaš!
Ta paprika me je zaintrigirala kad sam taj podatak pročitao.
Ako nekad budem svoj gazda, probao bih tu papriku
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Piše se svašta,teorija je jedno,praksa drugo,to je ono što ja znam...
Ako ideš na unutarnji uzgoj,za 1000m2 ti u startu treba 100-150 tisuća kuna,treba robu razvoziti,treba mreža kupaca... Dug je to proces,čovjek ostari prije nego se sve stvari poslože,krenuti od nule u nešto takvo je velik rizik...
Al nećemo više o tome ovdje,budu packe! :)
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,757
kod suseda to uvijek izgleda lakše im ljepše a ustvari isto sranje kao i kod mene doma.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Stari moj, nema tebe dok sve to izoreš s tim zetorom i 2 brazde.
Mi imamo do 60-65 rali oranja godišnje pa nikad kraja s 2 brazde, a ponekad i 2 traktora oru.

Jedino kaj vi ratari imate puno više vremena za oranje, dok mi stočari nemamo.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Ehh... Ciguljaš s onim s čim imaš da zaradiš za bolje hehe Ne sekiram se previše. Sad ima malo boljih dana pred nama pa će se nešto i napraviti, a Zekan je radnik, ne mogu se požaliti... Prošle godine je odradio sličan posao, 30 i nešto hektara je poorao. Spašava nas što je bilo 18ha suncokreta pa smo to samo potanjurali i posijali. Samo smo ove godine uzeli još zemlje u zakup pa će bit guravo, al' ne bojimo se preveć :D Elan imamo (barem ja) pa i nije neki problem.

Ako imaš stoku nema ti ni svetka ni petka...
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Eto još dan, dva pa budeš i tu tablu poorao :). Mi oremo oko 40 rali na godinu pa poludim dok sve poorem, kad god imamo vremena oremo sa dva traktora i 2x12 plugovima.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,757
Kak morete poludjeti u orenju. Pa to je najljepši posel od svega. Još kad imaš prave strojeve :(party):
Sam izorem 25-30 rali bez aplikacija. Ovisi koliko ostavljam ugara i jeli orem još kome.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,134
I meni je to ubitacan posel, sutra budem oral jednu parcelu od 2 jutra koja je kod puta imala 65 redova kukuruza, a na kraju 100 redova, treba to s jednobrascom izrezati, ostale parcele su mi sve dosta pravilnog oblika i nemam ni jednu oranicu manju od 1,5 jutara..
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,757
Zato je za takve neke stvari okretač kao stvoren kojeg ni sam nemam ali valjda bude :(happy):.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Je lakše, ali ide to i sa ravnjakom ako imaš smisla. Meni bi okretač dobro došao samo za uvratine, tu nikada kraja pogotovo na širim parcelama.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Kak morete poludjeti u orenju. Pa to je najljepši posel od svega. Još kad imaš prave strojeve :(party):
Sam izorem 25-30 rali bez aplikacija. Ovisi koliko ostavljam ugara i jeli orem još kome.
Dok orem mekane zemlje s proximom ide super, druga direkt 1500 o/min, plug je relativno nov i traktor.. Malo navijem volan ručni gas i sam ide :). Al opet je zamor..

Ove godine u sjetvenom oranju sam trećom direkt orao, ja picim samo sredine, a stari vadi jarke i uzglavnice ore. Morao bih uzeti nekog 3br pa kako bude proximi, valjda bi onda išlo osjetno brže.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Mogu rec da nakon zetora i 2x12 mi je puno ljepše orat sad kad plug uzme duplo više tj 120cm umjesto 60 a i daleko brze ide a nemam ni blizu oranja kao neki ovdje.

Obično 10ak hektara samo.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Stari moj, nema tebe dok sve to izoreš s tim zetorom i 2 brazde.
Mi imamo do 60-65 rali oranja godišnje pa nikad kraja s 2 brazde, a ponekad i 2 traktora oru.

Jedino kaj vi ratari imate puno više vremena za oranje, dok mi stočari nemamo.

Nije to ništa,u mojem kraju ima ljudi koji rade 30-40ha i još uvijek oru sa 2br..Nevidim ni ja problem u tome,to je još uvijek "malo" zemlje i to se odradi..

Drugo je kaj je došlo takvo vrijeme,da recimo u jesenskoj sjetvi imaš par dana za odradit sjetvu u određenim rokovima,i ako se desi kao ova godina da bude malo kiša,malo sunce,i ne stigne se na vrijeme pa se zavuče sve za mjesec dana..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
E baš to kolega, vremenski rok je največi problem, pa se to rastegne i rastegne.
 
Na vrh