• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Ja sam kod ujaka drapal po 9-10 rali za 12 sati sa 2x14",laganija zemlja je bila,parcele u prosjeku od ral i pol do dvije rali... Tako da tih 65 rali možeš riješiti za nekih 8-9 dana,ako se nikaj ne pokvari,i ako su neki normalni vremenski uvjeti...
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,141
Mozes rijesiti da samo ores,a kaj tko mora hraniti stoku?
Ja prije 9-9:30 nikak ne mogu od kuce i vec u 16.00 moram biti doma, i jos ak si hocu nekaj pojesti u to vrijeme, ostaje mi cca 5 sati oranja..
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Kaj sve sam radiš?
Jedan moj pajdo kaže da u štali ima sat i pol posla ujutro i navečer,rade on i starci...
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,141
U stali smo majka i ja, a na polju sam..
U pola 7 ujutro pocinjemo i u pola 9 smo gotovi, onda ja krunim i meljem kukuruz za navecer i drugi dan ujutro i dok se najedem, natocim gorivo, do pola 10-10 mene nema na polju..
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
U stali smo majka i ja, a na polju sam..
U pola 7 ujutro pocinjemo i u pola 9 smo gotovi, onda ja krunim i meljem kukuruz za navecer i drugi dan ujutro i dok se najedem, natocim gorivo, do pola 10-10 mene nema na polju..

I ti još uvijek nemaš veči traktor od 539..Tu mi ne štima puno toga..
Kaj ti znači u životu samo radit i radit a nemaš nikaj od toga..
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
zato sam mu i pisao da treba barem nešto od 60ks, da može duplo povući od 539, a da taj 539 sačuva za lakše poslove dok je još dobar.....sa jednim 558 bi se preporodio, al koliko se sječam da imaš 2 imt 39 i da jednog rješiš, možeš uzeti i 560, jer 539 su na dobroj cjeni.....
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,141
Marko, kak ti znas jel ja imam kaj od svojeg rada ili nemam? ;)

Ja sa svojim malim traktorima napravim kvalitetnije zemlju od nekih koji imaju duplo jace, e sad da mi treba vise vremena, to je tocno..
Trenutno bi htel nabaviti jos zemlje i sve budem to radil sa 539 jer tak hocu..

Moj susjed radi 50 jutara sa 2 rakovice 65 i jednim 539, i to vecinom sve jedna rakovica napravi koju vozi covjek star 65 godina, a njegov sin sije i prska s 539 i ne pada im na pamet kupovati bolji i jaci traktor, a sutra mogu kupiti novi traktor koji god hocu..
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,446
Nek čiča od 65 sjedne u fergusona pa sije i prska, a ne sin. Manja je steta da se on truje kad vec nece uzet novo ili novije. Ne ide mi to nikako u glavu.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
E takve i ja imam u susjednom selu
Sve se radi sa fergusonom, stari ima 60 god, mladi 40
Stari bi kupio i ulozio, ali mladi neda, a imaju novaca i puno rade
I kaj mu novci znace, ak si nece nis priustiti, a namuci se za te novce
Zenio se nije, na familiju ne trosi nis...
Nisam ni ja za razbacivanje novcima ali opet neki "luksuz" si covjek treba priustiti.
Jer ima i bitnijih stvari od novaca.
 
Posljednje uređivanje:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja sam kod ujaka drapal po 9-10 rali za 12 sati sa 2x14",laganija zemlja je bila,parcele u prosjeku od ral i pol do dvije rali... Tako da tih 65 rali možeš riješiti za nekih 8-9 dana,ako se nikaj ne pokvari,i ako su neki normalni vremenski uvjeti...

Jebate, ne sječam se dal sam ikad u životu oral 12 sati u komadu.:icon_mrgreen:

Nit vremena, a nekad ni volje, nek izorem 5 rali na dan, dosta mi oranja za tri dana :biggrin:
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,757
Sve je to dobro ali nikak uštimati plug kak bi ja htio. Stalno kao da ide u koso zamnom. Nema kak ga več nisam štimao, stalno se vuče na lijevu stranu. Pomičem ga po osovini ali on baš neče. Sutra budem još nešta probal pa budem videl.
Tu ima 2 ha. Izorano za neka 4 sata s tim da me zeko malo zaj... a i plug.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,164
Jebate, ne sječam se dal sam ikad u životu oral 12 sati u komadu.:icon_mrgreen:

Nit vremena, a nekad ni volje, nek izorem 5 rali na dan, dosta mi oranja za tri dana :biggrin:

A lako je tako.. Mi oremo od 8 negdje dok sve namirimo kod kuće i onda oko 16 ide silaža i mužnja pa nakon opet oranje do 20-21 kako kad..

Sve je to dobro ali nikak uštimati plug kak bi ja htio. Stalno kao da ide u koso zamnom. Nema kak ga več nisam štimao, stalno se vuče na lijevu stranu. Pomičem ga po osovini ali on baš neče. Sutra budem još nešta probal pa budem videl.
Tu ima 2 ha. Izorano za neka 4 sata s tim da me zeko malo zaj... a i plug.

Bome to kod tebe ide brzo.. Meni za ral treba negdje 3 sata.
 

borovicb

Član
Tu od
29 Velj 2012
Poruka
406
Ore se i kod mene.
Po danu vozim gnoj,a po noči zaoravam.
Sutra bacam ureu i počinjem zaozbiljno s zimskom brazdom.
A i gnoj bum još dugo vozil jer ga fala bogu ima.
Lijepo se ore, proklizava gdje ima malo više gnoja.
Po gps na mobitelu orem 7-7.5 km/h




 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
E hebiga ljudi svi bi mi htjeli odmah novi traktor, 6 brazdi iza i prst u uvo, al' to tako ne ide... Ja sam isto bio za novo dok je bilo više para, al' stari oće staro i manje, prosipa mi priče da se najviše radi sa 70ks traktorima, taman i mi sad imamo oko 60ha zemlje (27ha naše, ostatak u zakupu) i tako, slažem se s tim jer često ljudi nemaju za veće i novije...
Sve je bilo dobro dok sam ja na njivi provodio po 12 - 13h u komadu prošle godine. Ove godine radimo pola pola, 6 - 7 sati on, 6 - 7 sati ja, sad je već druga ploča; "Da je veći i komotniji traktor sa klimom, većim plugom i zahvatom...". Iskreno i ja bi volio da imamo neki traktor da zakačiš plug i odjednom dereš 1.5m do 2m, al' neka bolje se navozat na ovom malom pa ćeš više cijeniti kad bude bilo bolje.

Ja iskreno ne žurim, para još uvijek ima, nek' se još malo "kisele" neće im ništa biti, ovu zimu ćemo se još naciguljat sa 2 brazde, a onda u proljeće tko zna, možda sleti neka Proximica ili Foreterrica :D
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Ljudi to sve krivo gledaju,kvaliteta života je bitnija od novca.

Po meni nije nikakav život ako je svaki posao muka i ne ne može mi nitko rec da orat 10ak i više hektara s malim traktorom i brazdom ili dvije nije muka.

Moj stari bi da se njega pitalo i dan danas orao s zetorom i 2x12 kad mu to vrijeme dopusti ali kako sad ima veci traktor shvatio je da mu je vec dosta da visi stalno u kabini i da mu novci u banci ništa ne znače ako se muči i on a i taj traktor a može si priuštit vece i bolje.

Meni nije bitno jel mi ostavi u nasljedstvo pola milje ili milju ili dve ali mi je bitno da se NE muči prilikom toga i puno mi znači kad dođem doma i stari je dobre volje i kaže da je imao lufta danas i izorao je zadnja dva hektara ali ga ne boli li kičma ni glava ni vrat dok kad je to izorao s zetorom za dva i pol puta više vremena bio je sav strgan i taj dan više za ništ nije bio.

Dobro je što smo mama i ja tvrdoglaviji od njega pa ga natjeramo na kraju na ono što je bolje za njega tako da nikako ne mogu shvatit ljude koji si mogu priuštit lakši život ali to ne žele a znam takvih dosta.
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
A na kraju sve te stedise - tvrde Škrtice umru sami i ko prosijaci,poslije dodju djeca ako ih ima ili neka rodbina kao nasljednici i sve pokupe a za njega si ni nezna..
 

Najnoviji postovi

Na vrh