• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kuba, tak i ja velim, kod zimske brazde nije problem ako štrši malo kukuruzovine, to istrune do proljeće, problem ja u tvrdici ako ne okrene brazdu hoće trava na proljeće potjerati.
A kaj se pak tiće kukurovine u sjetvenom oranju, e to je problem, puno energije se troši na pripremu za sjetvu i samu sjetvu ako puno kukuruzovine štrši odozgora.

@ šanana ,ja sam napravio nosače za predplužnajke od drugog pluga kojeg imam ,i s predplužnjakima IMT radi dobro i u teškoj zemlji ne naslanja brazdu dok je bez predplužnjaka druga priča.
Stavio sam i ja predplužnjake na 610.14 i ide dobro u strništu, ali u bujnoj kukruzovini na tvrdoj zemlji se jednostavno štopa, ipak bi trebalo imati neki dobro izbalansiran predplužnjak za taj plug, a to je gotovo pa neisplativo.

Ako IMT plug ima dobra crtala dosta dobro ore i kada zaorava kuruzovinu ili travu.
Slažem se i samo da se nadovežem, u laganoj zemlji gde može rastepsti brazdu i kad su dobro uvjeti za to, u protivnom opet naslanja i ostaje mase vani.

Stara slika iz arhive, lagana zemlja, idealni uvjeti.

Ako pogledate oranje skroz desno vidjet ćete da štrši kukuruzovina, znači s jeden strane je bila kukkuruza, a s druge žito i to orem u krug, zato velim sve je dobro dok nema mase za zaorati.
Zaoravanje direktno iza berača bez freze, uh tu je znalo biti svega.
 
Posljednje uređivanje:

ivica 4

Aktivni član
Tu od
16 Tra 2011
Poruka
144
Ja sam s IMT orao i kukuruzovinu uslužno brano je s sip tornado 40 ,štopalo mi se na početku nekoliko puta dok se daske još nisu očistile od one malo hrđe kako stoji vani ,samo sam odmaknuo crtalo od predplužnjaka da ona masa ako se počne kupit između predplužnjaka i crtala ima kud proć i nema problema ,nisam neki teški zagovornik IMT da ga branim ,uz njega imam još dva pluga dvobraznog okretača niemayera i trobrazdnog rešetkastog kuhna i znam što taj plug može u usporedbi s ovom dvojicom i koliko zaostaje za njima i da nije tak baš loš kako ga se kudi da je .:)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja imam doma još uvjek 3 IMT pluga, a prije nekog vrmena sam ih imao 5 komada, tak da i ja znam. Orali smo s njima godinama i dobro je dok je dobro, kad se proba nešto bolje s ovim starim je gotovo.
 

ivica 4

Aktivni član
Tu od
16 Tra 2011
Poruka
144
Slažem se s tobom ,godišnje puno orem i znam što znaci kvalitetan plug zato sam i kupio tog kuhna nisam ostao na imt ,al opet za neko manje gospodarstvo uz male dorade IMT može dobro poslužiti obavljanju svoje zadace to je moje mišljenje ,naravno uvjek težimo boljem i treba težit boljem.:icon_e_wink::drink:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Apsolutno se slažem, mi smo orali do 50 kj godišnje s IMT plugovima, pa došlo i do 70 kj oranja i kupili smo okretače i to je to, to kad se proba nema nazad.
 

ivica 4

Aktivni član
Tu od
16 Tra 2011
Poruka
144
Je okretač je zakon pogotovo na velikim parcelama gdje nemaš puno praznog hoda ,ja da orem svoje parcele s ravnjakom puno bi gubio na vremenu ,dobro bi bilo kad radim naor al kad je razor na redu onda bi puno gubio
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Na takvoj laganoj zemlji sam uvjek tak lijepo oral sa IMT plugom, bitno da nema previše mase gore, odnosno čim manje to bolje, ko na tvojim slikama gore.

Dok se moglo paliti, pa sve izgori, padne kisa, sve oprano i onda ides orati, milina.....i tako ti svejedno s kojim plugom radis, tu je svaki dobar
 

kalimero

Novi član
Tu od
30 Stu 2016
Poruka
12
Ja sam na crtalo navario srare istrosene nozeve od rotacione kose far. Radi odlicno
20170112_110001.jpg

Poslano sa mog LG-H440n koristeći Tapatalk
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
Dobra ideja sa crtalom. Općenito u svemu tome šteta nas i naše kičme a takva stara krama (toga barem ima) služi za prepravke i slično..
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja sam kupil veče nazubljene tanjure od plamena oba dva i milina je sada u masi i kukuruzini.

Vrte se stalno i dublje režu pa su daske manje opterečene i nema onog trganja zemlje,samo okretanje.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

ocubitgazdasela

Novi član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
22
Oranje

postovanje.

novi san u ovome, novi san uopce u poljoprivredi. zivotnin okolnostima steka san priliku bavit se poljoprivredon, oženija san se.. dakle, neznan ništa, o ničemu. u dotu san dobija, kako se kaže u nas, zemlju za obrađivat. otprilike 2 ha zemlje. dakle, zanima me slijedeće ako mi može neko pomoć. kupija san traktor imt 539, al postoji problem sta neznan orat nit san ikad to radija. šta je crtalo, šta je čeona brazda, kako uopće orat, odakle počet, koji plug koristit, kad se uopće ore, temperatura igra kakvu ulogu u tome? pomagajte ljudi
 

ocubitgazdasela

Novi član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
22
hvala lijepa na odgovoru... To sam već pročitao, ali me zanima kako se uopće ore?

Recimo... imam jednu livadu, nije obrađivana 30 godina. Jeli moram po sredini povući crtu i onda ić na livu i desnu stranu il sa jednog kraja krenit prema drugome?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
Ako nema jarka na parceli baciš lijevo i desno i oreš u krug. Na sredini će biti razor i to je to.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,219
Pa livade ja preferiram orati od sredine pa na jednu i drugu stranu, s tim da ti prvi krug bude malo plici da ne napravis "grob" na sredini..
A ovo kako se uopce ore, to je najbolje da ti netko pokaze uzivo na njivi, moze se sve procitati, ali bez prakse nema nista..
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Najbolje da pogledaš onaj video kako se namješta plug, tamo je sve jako lijepo objašnjeno od A do Ž i po tome će biti najbolji efekt. Netko je tu već stavljao taj video.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh