• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Ja s 539 i 1x16, 12-13 litara na jutro, jos imam 8 jutara za izorati..
Sada mu slazem 2x12 koji bude samo za odrezavanje od mede gdje s jednobrascom to nece biti moguce, a ovog jednobraznog imam u planu produziti i napakirati mu pretpluznjak gore..

Odustal sam od veceg traktora, barem za sada, jer jednostavno nema ekonomske racunice (kak bi rekla grospicka)..

kako nema, kada oremo sa 2 traktora, jutro odradimo za 45-50 minuta, a sa fergusonom je išlo 2:45 do 3 sata......a vremena malo.....da nepričam kako ove godine ferguson u ovim uvijetima nebi mogao vući berač, gdje ga je vukao 560....itd itd
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Ne velim ja za potrosnju i za vrijeme, nego mi se ne daju novci za veci traktor, jer naprosto ne znam vise kako bi se taj traktor otplatio, s ovom poljoprivrednom politikom..
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
moraš naći nove kulture na koje ćeš se bazirati, i prestati sijati klasične ratarske kulture, jer od toga nema ništa.....
 

diabola1210

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
590
Ove godine je bilo zarade na kukuruzu, a sta drugo sijat? Mi smo posijali psenicu opet ali mislim da nema tu srece!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
moraš naći nove kulture na koje ćeš se bazirati

Meni su isto to rekli par muškaraca i žena ali uvijek su to oni koji po cijele dane ništa ne rade ili rade samo u firmi.
Nije provokacija ali zanima me koje bi to bile kulture. Nikakve otkupne stanice za neki poljo proizvod nema osim Mlin i pekare u mojoj blizini. Za sve drugo ako plačam prijevoz mislim da če svatko reči da nema računice. Da kupujem veči traktor i veče prikolice neznam kad i kako ču ih otplatiti. Prihvačam svaki dobronamjerni savjet i ovo nije pitanje samo za tebe ivanz nego za cijelo cjenjeno članstvo foruma.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
naravno da nema sreće, jer je upitno kakvu si pšenicu posijao, ako je kupovna, bilo je dosta kiše ove godine i dosta je oboljela, pa se baš pitam što su spakirali....i koliko puta će se morati tretirati od bolesti....itd

ja sam posijao svoj ječam, moja dorada sjemena, moje zaprašivanje....itd itd, vjerujem da je daleko kvalitetnije od kupovnog sjemena, jer je sjeme zdravo i krupno.....i tu također nema sreće, jer puno ljudi je posijalo ječam, pa ćemo vidjeti koja će biti cijena slijedeće godine, a i puno je posijalo svoje sjeme bez tretiranja, što opet nije dobro.......


ima puno kultura koje se mogu posijati kao alternativa, da se nesije kukuruz, suncokret, pšenica, ječam ili soja.......

Meni su isto to rekli par muškaraca i žena ali uvijek su to oni koji po cijele dane ništa ne rade ili rade samo u firmi.
Nije provokacija ali zanima me koje bi to bile kulture. Nikakve otkupne stanice za neki poljo proizvod nema osim Mlin i pekare u mojoj blizini. Za sve drugo ako plačam prijevoz mislim da če svatko reči da nema računice. Da kupujem veči traktor i veče prikolice neznam kad i kako ču ih otplatiti. Prihvačam svaki dobronamjerni savjet i ovo nije pitanje samo za tebe ivanz nego za cijelo cjenjeno članstvo foruma.

evo ti jedan prijedlog....

probaj posijati MAK, ja možda budem probao slijedeće godine, sije se u HR na samo 30ha, što je daleko manje od potreba.....bolesti nevjerujem da će biti, jer to ljudi nesiju, pa zemlja nije zaražena, kao što je slučaj sa pšenicom i kukuruzom......jel?

otkupljivači postoje za mak, al proizvodnju treba prijaviti inspekciji, što je jedina razlika u odnosu na ostale kulture, sije se sijačicom, vrši se kombajnom, nema tu puno mudrosti.....

drugo KAMILICA.....radi se dosta oko Virovitice, također postoji dobra računica.....ima određenih stvari koje treba poštivati pri proizvodnji, kao npr posjedovati vlastitu sušaru...itd itd


možeš posijati i KIM, to je ono s čime se posipaju peciva.....može uspjevati kod nas, barem tako kažu.....

itd itd itd itd, jel trebam još dalje pisati????

a što se tiče kupnje trektora i strojeva, nemoj gledati novo, ja sam uzeo polovno koje može odraditi sve zadatke koje ću postaviti ispred njih, a djelova ima i jeftini su, i sam ih mogu popraviti, drugo me za sada nezanima......a moja dva traktora oru sa 4 brazde i to nije zanemarivo.....i za jedan koji bi vukao 4 brazde nemam novca.....a i prednost dva traktora je u tome, ako se jedan pokida u sezoni, nestigne se popraviti, drugi će završiti posao i posijat će se.....to je za mene bitno, da imam određenu sigurnost.....a kada se točak zavrti, možda i bude novca za nešto novije, ako ne baš i za novo......i naravno, ništa kupovati na kredit, sve plačam novcem, od strojeva, do repromaterijala......i imam sve strojeve koji su mi potrebni za proizvodnju, pa nemoram plačati usluge....i nakraju, skupi se tu novca, na kamatama i uslugama, a to meni ostane u đepu i tu leži zarada.....a ako platiš kamatu i uslugu, i dobroj godini su oko nule, više puta sam računao.....jer cjenik usluga je dobro svima poznat.....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Znam da nije tema ali samo još da ovo odgovorim.
Nisam ni mislio na nove strojeve. Ne patim za nekim extra traktorima.
Znam da postoji puuuno toga što se može sijati. Meni nije problem početi nešto novo. Problem je pronači poštenog otkupljivača za svoj proizvod a ja to jednostavno nestignem. Radim 2 posla (firma i moj opg), znam da večina vas tako radi, pa trebam još jednog koji če raditi menađment a tog jednog nemam. Kukuruz ionak pomalo smanjujem i pomalo se uhodavam u nešta drugo i tražim dalje šta bi se moglo raditi. Zemlje svake godine ima sve više neobrađene zemlje a uz to dolazi i divljač koja svake godine radi sve veču štetu.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
I ove kulture koje sijemo bile bi isplative da se država hoće umiješati, odnosno nama otkupljivač kroji sudbinu i sroza cijenu maximalno, a to što bi država trebala napravit se zove državni intervencionizam, a to znači sad napamet govorim da država neda otkupljivaču da plati manju cijenu od recimo 1.30 kn za pšenicu i tako i za ostale kulture, ali otkupljivači nisu time ograničeni i jbg...
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Počelo i kod mene lagano sa oranjem za repu, prosušilo se i najavljeno za naš kraj do nedjelje nema kiše, sad će bit u 3 smjene oranja haha

Off topic:

S te strane gledišta država ukopava sve male i većinu srednjih proizvođača... Sad su tobož počeli sa nekim 'besnim' kontrolama prehrambenih proizvoda, svaki dan u štampi čitam da je nešto s nedozvoljenom količinom ovoga ili onoga, bakterijom ili salmonelom... Toga je i prije bilo, više - manje, nije bitno koliko, samo nikada nije javno objavljivano, sada se to odjednom radi i što me još više čudi, iznose Ime i Prezime osobe koja proizvodi ili ime firme... Sve se nešto nadam da su se 'Oci' napokon probudili i shvatili da treba taj usrani uvoz makar malo smanjiti ako ništa drugo, da i mi neki k možemo proizvesti i "sigurno" prodati. Po kojoj cijeni to ovisi upravo o tom otkupljivaču, a kada bi se mi svi uzhebali kao oni Švicarci/Franci, pa možda bi se država sjetila intervenirati za nas poljoprivrednike kao i za Švicarca... Samo neka moja teza.
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,653
Meni netreba nikakva intervencija države što se tiće cijene proizvoda, svatko neka proda kome hoće...nego mi je potrebna zaštita državnih institucija što se tiće kontrole otkupljivača.. a ne da nas deru..tj. varaju i na vagi i na vlazi, a sad imaju i treći jocker..proteine.
Ali ovo uopće nije tema za to, nego o ORANJU,,pa budući da se rukovodstvo foruma uopće nebrine o tome, budimo pametni pa pišimo u adekvatnim temama.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Ne velim ja za potrosnju i za vrijeme, nego mi se ne daju novci za veci traktor, jer naprosto ne znam vise kako bi se taj traktor otplatio, s ovom poljoprivrednom politikom..

Kupi ko ja dva bika rješiš i evo ga.
Odradit ce posao oranja pripreme i puno lakše ide nego 539
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
I ove kulture koje sijemo bile bi isplative da se država hoće umiješati, odnosno nama otkupljivač kroji sudbinu i sroza cijenu maximalno, a to što bi država trebala napravit se zove državni intervencionizam, a to znači sad napamet govorim da država neda otkupljivaču da plati manju cijenu od recimo 1.30 kn za pšenicu i tako i za ostale kulture, ali otkupljivači nisu time ograničeni i jbg...
Otkupljivaču je svejedno dal je npr. kukuruz po 50lp,ili po dvije kune. Cijenu ne diktiraju oni,nego ponuda i potražnja. Ove godine robe ima,a ratarske kulture su jednostavne za proizvest,i iziskuju malo rada,pa je i cijena takva...
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Ja juče krenuo sa oranjem,sutra nastavak,nema se šta čekati,ima toga dosta a vrijeme dobro služi.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Evo danas koja slikica, napokon vrijeme dopustilo oranje :D
 

Prilozi

  • 20161120_155055[1].jpg
    20161120_155055[1].jpg
    49.4 KB · Pregleda: 210
  • 20161120_155028[1].jpg
    20161120_155028[1].jpg
    57.5 KB · Pregleda: 232
  • 20161120_155103[1].jpg
    20161120_155103[1].jpg
    81.2 KB · Pregleda: 204

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Pa nek varira ponuda, ali država može postaviti limit kolko mogu platit otkipljivaci a opet da zarade. Nama plati zito 90, a proda po 1.30 kn. Ti si na nuli ili mali plus, a oni moje zito tovare u kamione jos ni s vage nisam osel i zaradjuju vec 40 lipa. Zast nebi onda platili 1.20 nama pa nek zarade 10 lipa. Al' dobro ajd, to je moje razmisljanje, a sad otom potom...
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Kraj tih 90 lipa platiš trošak skladišta, a prodao si njemu(otkupljivaču). To je kao da kupiš plug i onda trgovcu naplatiš što plug stoji kod tebe.
 
Na vrh