• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Zaoravanje snijega, kažu stari ljudi da zemlja poslije toga ne dođe k sebi 7 godina u što sam se i sam uvjerio, postane zelena.
Prije nekoliko godina je to isto napravio moj susjed i sigurno pet godina je zaredom izoravo zelene i masne fleke, a sad je tu već treću godinu lucerna
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Je... ga. Ništa skoro i nisam izorao a na proljeće mi bude prevelika gužva, pa nek zapeče brazda onda sam naj..... Nisam to nikad evo radio do ove godine.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Ja sam jednom neku malu tako au više štete nego koristi.
Najbolje ležati.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jedna od petka i pitanje. Jeli normalno da je jarak dosta uži nego kad orem sa imt-om ? Manji su i lemeši ali je ovaj na 16 cola a stari je 14.

Daska je ta koja određuje širinu jarka. Imam dva pluga, mali Batuje 2x8" i Regent 2x14". Dakle, ogrmna razlika u lemešima, a u širini jarka možda 3-4 cm. Sa oba mogu orati be z problema s gumama 320/70-24. Ajde možda kod malog pogaze 2 cm donjeg dijela brazde, a to je zanemarivo. Ako povečam brzinu, onda ni toliko.
Oranje s malim Batuje plugom. Na prvoj sliki ne obračaj pažnju na metar (na koso je).
20140315_110424
20140315_110513


Druga njiva s izrazito teškom zemljom i mali Batuje. Vidi se prvi kotač 240/70-16.
20141104-slika006

Oranje iste njive s Regentom preštelanim na 2x12"
WP_20171020_10_53_24_Pro
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Mislim da lemeš direktno dirigira širinu jarka. Bio sam skratio lemeš na svom dvobraznom i odmah se odrazilo na širinu jarka.

Poslano sa mog LG-H818 koristeći Tapatalk
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Pa neznam. Moram još vidjeti crtala. Malo mi se obrušava zemlja iza pluga a crtala su pomaknuta do kraja u stranu. Nemre biti da mi nije dobro plug poštelan kad ga ne baca nikud, idem sa njim kud oču. Kak ga je prošli gazda naštelal bilo je ubi bože, ništa sa ničim.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Mislim da lemeš direktno dirigira širinu jarka. Bio sam skratio lemeš na svom dvobraznom i odmah se odrazilo na širinu jarka.

Poslano sa mog LG-H818 koristeći Tapatalk

Očito imamo različita iskustva. Imal sam jednobrazni plug na Paqualliju (glave pluga za TV 18). Plug je dobro okretal brazde jedino kad je odnos širine i dubine oranja bila 3:2. Super se orala širina 30 cm na dubinu 20 cm, iako je lemeš bil kraći. No imal sam priliku vidjeti kolegu s Niemayerom 2x10" kako ore na dubinu 25+ cm, a brazde su bile super okrenute (bez predplužnjaka i bez deflektora.
Dakle, različiti plugovi, različito oru.
Da je tvoja tvrdnja točna za svaki plug, ja bih kod oranja s 2x8", kotačem od 32 cm širine pogazil cca 12-14 cm.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,630
Obojica ste pravu:
- Veći lemeši odrežu veću veću širinu
- širi jarak napravi daska pluga a ne lemeš sam. Ak je lemeš širji daska brazdu lakše digne i odbaci dalje.

Imamo OLT plug, s lemešima koji režu 12", a u jarak ide guma 420/70.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Ako se može izbjeći zaoravanje snijega, svakako bih Vam to preporučio. Na fakultetu su nam pokazali i dokazali kakav utjecaj ima snijeg unutar brazde kada ga se zaore. Sve preko cca. 5cm snijega je katastrofično za mikrobiologiju zemlje, jer se snijeg unutar prevrnute zemlje topi i kada dođe minus ledi što ima negativan utjecaj na mikroorganizme.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ako se može izbjeći zaoravanje snijega, svakako bih Vam to preporučio. Na fakultetu su nam pokazali i dokazali kakav utjecaj ima snijeg unutar brazde kada ga se zaore. Sve preko cca. 5cm snijega je katastrofično za mikrobiologiju zemlje, jer se snijeg unutar prevrnute zemlje topi i kada dođe minus ledi što ima negativan utjecaj na mikroorganizme.

Ok

Ali ja primjerice danas izorem njivu i kroz 4 dana padne 100 litara kiše. Zemlja se ubije od vlage i iza toga dođe -20 i smrzne. Koja je razlika između takve zemlje koja je smrznuto blato ili zemlje u koju je zaoran snijeg koji se otopio pa smrzla vlaga. 5 cm snijega je okvirno 5-10 mm oborine po m2, ovisi o tome kakav je
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Općenito se preporuča izbjegavanje zimske brazde. Bolje bi bilo posijati neku kulturu za zelenu gnojidbu koja će svojim korijenom rahliti tlo, a nadzemna masa se kasnije zaore u proljeće.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
I to je ok

Ali hmmmm ako je tlo glinasto i u proljeće kultura za zelenu gnojidbu izvuće svu vlagu van, oranje je gotovo nemoguće, a priprema je potpuno nemoguća i onda koga tužiti za dobru poljoprivrednu praksu. Imam iskustva zato pitam. Recimo mi smo sijali gorušicu za zelenu i malčirali je početkom svibnja i zaorali. Dalo se orati jer je lagana zemlja ali je bilo suho u punom profilu brazde i tako dugo dugoooo. Posiješ ne nikne, ne nikne, ne kombajniraš i ode godina u dobru poljoprivrednu praksu.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
AirBoXSve je to u redu ali kao šta kaže cabage nije svaki put tak jednostavno. Neznam šta je gore. Dali da mi voda leži po izoranom ili na neizoranom. Snjega zadnjih nekoliko godina kod mene nije bilo do veljače i baš je ove godine morao uraniti. Da ponovim pitanje od kolege cabage kakva je razlika između zaoranog snjega na koje je opet pao snjeg i zemlje natopljene vodom i smrznute?
Minusa nekog pravog kod mene nije ni bilo. Zelenu gnojidbu ići posijati u jesen :icon_scratch:, rado bi to napravio ali za to trebaju još neki strojevi što iziskuje dodatno ulaganje koje se sad nemože, a mislim da nisam jedini od manjih koji nema sve strojeve koje bi htio. Ići orati, pripremati, sijati 15-ak rali pa opet na proljeće orati baš mi se neće. Neznam kak drugi ali meni se neće spati u traktoru.
Koliko vidim na fejsu koliko ih zaorava snjeg biće puno sjebane zemlje idućih nekoliko godina.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
zelena gnojidba da ako je zadovoljena hrpa uvjeta a oni ovise o godini a svaka godina je različita. iz osobnog iskustva u praksi vrlo je teško dobiti sve pozitivne efekte zelene gnojidbe, kod mene je prevladalo više onih negativnih.....tako da zaključim, na mojoj zemlji zelena gnojidba nikad više uz sve preporuke struke.......hvala ne ću
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hrva,
govoriš za zimsku do proljeća ili kasno ljetnu (rauola) koja se zaore krajem listopada?
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
ljetna zimska isto ti je
u teoriji je sve lijepo divno i krasno, no u praksi drek...
a to će ti rijetko ko priznat i reć...
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Pa ne bih se baš složio.. ove godine sam je imao i dosta sam zadovoljan time. Sva strništa na kojima je bila su bila vlažnija sad za zimsko nego tamo gdje je nije bilo, još je tu bilo i zelene mase puno...



 

Melina

Član
Tu od
26 Tra 2017
Poruka
71
Ima tkokakve vijesti uz isplatu secerene repe, bilo receno mjesec dana nakon predaje,pa sad do bozica pa ovo pa ono
 

Zekson

Aktivni član
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
503
Evo oranja od danas
Malo smo i Zetora upregnuli :)

49c9a493b404ba6fba0e92eb983d5547.jpg
4463cbb5c5508701612371d8e63aac0b.jpg
c1cb7d5c412eb7e30b7935f35e99fa45.jpg
b57afc904789303a1f0ee313adc6c53d.jpg
da99746eab074e5fa42d3ba2d5876331.jpg
96c9b837d8609b79022f3fde9267b77b.jpg
ab47331c87e1b118b3198e66618abaa2.jpg


Poslano sa mog SM-J330F koristeći Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh