• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,332
primjetio sam isto da mi dosta lomi zid od brazde(kad tanjur odreze) bi možda bilo da je plug previše zatvoren tj da je španer na plugu previše zategnut!?

Ne, premalo je zategnut, još ga zategni, da još više zakosiš plug, ko što ZJ kaže da ga dobiješ lijevo prema slici i neće zarušavat jarak naravno ako je i crtalo pravilno naštelano i kosa vuća i sve bude štimalo. Imao sam istih problema dok me kolega markach nije uputio što napravit.
 

yama13

Dobro znana faca
Tu od
12 Sij 2012
Poruka
613
Hvala, pokušat ću na slijedećem oranju. Ima možda ko 3. brazdu za prodat??
 

Hass

Aktivni član
Tu od
1 Srp 2019
Poruka
588
Dali unutrašnji razmak između guma odgovara ?
Kod mene je isto tako bilo ali zbog toga jer su mi popustili vijci koji drze prednje glave i po onom šlicu su se pomaknule i zato je bjezao u stranu
 
Posljednje uređivanje:

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,506
Izvuci klinove na španerima da ti plug slobodno šeče i onda počni orat.
Ako ti je prva brazda veča onaj španer probaj stegnut za jedan krug i ponovo kreni 2 do tri metra prva brazda bi trebala biti manja, ako nije dovoljno ponovno pritegnut za pola ili čitav krug.
Napomena i jedna i druga strana ti se budu smanjivale { ili povečavale}.
 

vlastel

Aktivni član
Tu od
30 Sij 2019
Poruka
512
Plug bi trebao uvijek bit paralelan za zemljom, onim neoranim djelom.
Znači kad traktor uđe u brazdu plug se podesi tako da je paralelan sa zemljom i to je to.
Ako u ravnici oba pluga imaju jednak zahvat onda bi trebali imati i na kosini.
Ako okrećeš brazdu prema brdu, " oreš pod plat", plug ne može biti paralelan sa neoranim dijelom, već bi trebal biti u vaservagu ja mislim. Ako je plug paralelan sa neoranim dijelom, visi prema neoranim i brazda se vraća
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,665
Ako okrećeš brazdu prema brdu, " oreš pod plat", plug ne može biti paralelan sa neoranim dijelom, već bi trebal biti u vaservagu ja mislim. Ako je plug paralelan sa neoranim dijelom, visi prema neoranim i brazda se vraća
Potpuno krivo
Ako je nešto paralelno sa nečime onda ne može visit, ono je i dalje paralelno bez obzira na kakvoj si kosini.
 

vlastel

Aktivni član
Tu od
30 Sij 2019
Poruka
512
oćito se ne razumijemo. na ravnome su kosina traktora i pluga iste, paralelni su sa tlom. na kosini traktor visi, a plug bi trebao biti u vagu, zar ne? pa ćemu služe vijci na plugu za regulaciju kuta okretanja?
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,665
Kad je traktor u brazdi jedna strana traktora visi u orano no plug ne prati položaj traktora, njega štelaš tako da je paralelan sa zemljom.
Zamisli da plug ravnjak tako nakosiš, kad bacaš brazdu u brdo po tvome bi onda bilo dobro a zamisli kako bi onda bilo kad ideš kontra, kad bacaš brazdu nizbrdo?
 

vlastel

Aktivni član
Tu od
30 Sij 2019
Poruka
512
Kad je traktor u brazdi jedna strana traktora visi u orano no plug ne prati položaj traktora, njega štelaš tako da je paralelan sa zemljom.
Zamisli da plug ravnjak tako nakosiš, kad bacaš brazdu u brdo po tvome bi onda bilo dobro a zamisli kako bi onda bilo kad ideš kontra, kad bacaš brazdu nizbrdo?
nemoguće, jer bi se prehitil
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,665
Ko bu se prehitil, traktor?
Imaš na youtube hrpu filmova i uputstva kako se štela plug pa malo pogledaj.
Ja ti ovo sve pričam iz vlastitog iskustva, orem već sigurno 25 god. tak da sam siguran da nekog vrapca i znam.
Imam okretača doma i ravnjaka te ih na taj načim poštelam i nemam problema sa oranjem, ni na ravnom ni na kosom.
 

vlastel

Aktivni član
Tu od
30 Sij 2019
Poruka
512
Ko bu se prehitil, traktor?
Imaš na youtube hrpu filmova i uputstva kako se štela plug pa malo pogledaj.
Ja ti ovo sve pričam iz vlastitog iskustva, orem već sigurno 25 god. tak da sam siguran da nekog vrapca i znam.
Imam okretača doma i ravnjaka te ih na taj načim poštelam i nemam problema sa oranjem, ni na ravnom ni na kosom.
svaka čast i hvala na savjetima. da, nemrem bacati brazdu prema dolje jer bi se prehitil. ali, ak je kosina 20%, i plug mora biti paralelan sa njom, znači otvoren 20%, kak onda zatvara brazdu? ke nebi udubina brazde, kud ide kotač traktora, trebala biti h vagu, odnosno malo nagnuta prema neoranom?
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
Što se bezveze raspravljate kad je oranje štetno i treba samo tanjurati?!?!?!?!

 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,665
Nek oni tanjuraju i dalje, ja se za sad još uvijek držim oranja pa kak bu nek bu.


Kak sam rekal, imaš hrpu videa i uputstava pa malo pogledaj i probaj nešto od toga primjenit i kod sebe. Probaš jednu brazdu na jedan način, drugu na drugi i tak redom, pa vidi kak najbolje ispadne.
Neće se ništa loše dogodit, tak i tak poslije pređeš preko toga sa tanjuračom ili nečime drugim i sve se poravna i nemaš više pojma kak je to izgledalo kad je bilo izorano.
 

vlastel

Aktivni član
Tu od
30 Sij 2019
Poruka
512
dok sam oral sa ravnjakom, desnu sam poteznicu spustil tak da mi je plug bil h vagu. spuštanjem poteznice, spuštala se i špica pluga, pa sam ju dizal gornjom poteznicom, i bilo je OK.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Marko,
hitno moraš zalijati. ;)
S obzirom na suhu zemlju, jako se lijepo izoralo. Ako nije išlo preteško, onda je sve ok. Čak bolje nego da se zemlja rasipala, zima bu ostalo odradila. :)
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
To sam radio par sati nakon dobrog pljuska tako da je gore bilo balavo, a dolje tako kako je, ali imao sam samo za završiti ovo što se vidi da je friško orano i uvratine pa sam uspio
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,422
i naštimao sam u manje od 10 minuta tako da to nije bauk,

Ajde kod mene nastimat moj, placam pivo i cevape. Posto je moj 3br trebat ce ti 15 min.
Cijelo kopcanje i piramidu sam presarafio pa me sad muci, mada mi se cini da ga je tata dosta dobro ustimao.

22092
 
Na vrh