• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
CetojevicM takvo je stanje bilo danas i kod mene, vode ko u priči, ali špera na sve 4 i ide.
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Ja sa velikim traktorima sve operacije koje radim ide ručni gas ili memorija ovisno jel ju ima ili ne,na 1600,1700 okretaja,kad mu treba stisnem mu nogom malo al kod okretanja ga nikad ne spuštam. Hidraulika puno ljepše radi nego kod oduzimanja pa stalnog davanja gasa,pogotovo kod oranja di u isto vrijeme okreče plug i sužava pa ponovo širi colažu preko memory cilindra i samo okretanje na reversu je puno brže i ljepše,i kod poweshift mjenjača je preporuka pod gasom mijenjati powere tak da puno više je pozitivnih strana tog stalnog gasa nego mana. E sad kak to ide kod šaltung getriba bez powera i mehanički
revers,to ne znam
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,528
Ja imam limitiranje max. okretaja i to bude namješteno cca 1800 nebitno, i onda je uvijek ručni do kraja navinjen, pri okretanju smanjim ručni skroz al nogom mu držim malo zbog ovog kaj si spomenul, dizanje hidraulika, okretanje pluga, revers...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ručni gas ne koristim, kak je ZJ rekel, zbog kratkih parcela. Doduše, mogel bi ga držati na 1/5 i bez problema šaltati (mehanika) zbog efekata kod okretanja koje spominjete, ali okretanja nemam. Do duljine 50 m mi se ne isplati okretati, prije se brzim rikvercom vrnem na početak i imam samo jedan zavrtnik (uvratinu).
Goriva se možda nekaj ušpara, ali to je zanemarivo. Ima puno drugih stvari koje je dobro poštivati pa se ušpara više goriva i ostvare i druge koristi.

Kolega @markach je u svojem postu priložil vrlo koristan tekst, a vidim da je, nažalost, uglavnom ignoriran. Svjestan sam da oni koji imaju puno oranja ne mogu sve izorati u optimalnim uvjetima, ali ne treba niti delati veliku štetu oranjem kad je jako mekano. Da imam više zemlje, vjerojatno ne bi bil bez podrivača. Po meni je to jedan od korisnijih poljoprivrednih alata, ali ga kak i sve ostale treba koristiti pravilno i u pravo vrijeme. Vjerujem da ovaj moj navod mogu potvrditi svi koji ga imaju i koriste.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Charlip tu te potpuno podržavam, ja isto kod oranja imam stalno ručni gas na min 1500-1600 okretaja, iako je na traktoru sve mehaničko. Hidraulika lakše i brže diže, plug se lakše okreće, volan, brži je manevar s traktorom i ne muči se kod kretanja na leru ili s malim gasom. U brazdi mu dodam nožni ovisno o potrebi od 1800-2000 okretaja i samo "pjeva".

Iwanho nisu uvijek idealni uvjeti za oranje, znam da bi bilo sigurno kvalitetnije da nije toliko mokro ili da je barem malo smrznuto, ali što više čekati. Kažu "stari" ljudi da bilo kakva zimska brazda je kvalitetnija od proljetne, barem su mene tak učili, a i sam sam se u to uvjerio već par godina unazad
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Na traktorima s običnim kuplungom treba pri okretanju spustiti gas i kretati pri čim nižim brzinama vrtnje motora.
Ak za rad hidraulike nije dovoljen ler gas, namjestite ga na, recimo, 1200, pa bude sigurno, a kuplung bu dulje trajal.
Razumljivo je da nekim strojevima na kraju reda ne smije pasti brzina (silo kombajn npr), ali s njima se najčešće manje manevrira.
Ovima koji mijenjaju traktor umjest servisa je ionak svejedno (Charlip - šala na tvoj račun :D)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Iwanho nisu uvijek idealni uvjeti za oranje, znam da bi bilo sigurno kvalitetnije da nije toliko mokro ili da je barem malo smrznuto, ali što više čekati. Kažu "stari" ljudi da bilo kakva zimska brazda je kvalitetnija od proljetne, barem su mene tak učili, a i sam sam se u to uvjerio već par godina unazad
S boldanim se slažem za teže zemlje. Kod pjeskovitih nisam siguran da drži vodu. Loša brazda je po meni nejednako izorano, nedovoljno okrenute brazde i sl., a oranje u prevlažnoj zemlji nanosi dugoročne posljedice i zemljištu ispod zone oranja. Zakaj sam spomenul podrivač? On popravlja upravo takve stvari kad se zbog vremenskih prilika ne uspije sve izorati kad bi trebalo (dogodi se, ne smije biti često i nikako nije za isticanje, a pogotovo se ne hvaliti time). Osim toga nakon podrivanja se površinski sloj brže ocijedi i osuši od viška vlage i to na dubinu koja je veća od dubine oranja. Orati se može pliće, itd, itd.. Možda nisam u svemu u pravu, ali to je moje razmišljanje u skladu s mojim skromnim znanjem o oranju. Iako imam podosta godina, nastojim još uvijek učiti i drago mi je kad mi netko argumentirano ukaže u čemu griješim..
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,528
Kaj se tiče ovog kaj je ZJ rekel potvrđujem. Imal sem Samea s običnim mjenjačom, mehaničkim reversom i kuplungom i na okretanju nikad nismo spuštali na ler, uvijek malo gasa da on veselo prede i kuplung nismo ništa prerano morali slagat.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Iwanho imam podrivač i slažem se s tobom za podrivanje, ali mislim da sad nisu nikakvi uvjeti za to, jer je stvarno pre mokro za to.
Imam pet parcela na kojima vodim borbu sa vodom i morat ću ako bude ikako moguće na jesen barem na dvije posijati žito (najvjerojatnije tritikal) tako da kad se skine mogu podrivati tokom osmog mjeseca.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,752
Vi koji imate rakete morete kad i kako očete 😂.
Svi već dobro znamo štetnosti rada na mokrom zemljištu, prednosti podrivača i svega ostalog šta se spominje i šta nije spomenuto. Samo ima jedna druga stvar. Nisu svi blagoslovljeni sa dovoljno vremena za obaviti sve na vrijeme. Tak da po meni, bez uvrede bilo kome, ali laprdate bez veze.
Meni je bolje sad orati nego da sam orao u 10 mjesecu pa onda na proljeće neznam jel špricati travu ili ponovo orati.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Ma ne sad zbilja pitam, znači ja sijam samo kuruzu, i na jesen sam orao, ali kad bi sad trebalo to pofrezat? Sad još ne ili da? Mislim puno imam za sijati, zato pitam da kaj krivo ne napravim. Sijem 800 klaftri kuruze.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Ja jos imam 10 rali za orati, ali ne pada mi na pamet sad po blatu orati.
Ak nikak drugacije, bude oranje pred samu sjetvu.

Kaj se tice davanja i oduzimanja gasa, uvijek na uvratinama smanjujem gas pri okretanju.
To je uzaludno trosenje goriva da traktor prilikom okretanja radi pod turazom i da ga stalno drzis na kvacilu, mi koji imamo mehanicke mjenjace.

Kupljenec, isfrezaj to jedan sat prije sjetve i onda posijes.
To mozes napraviti od 15-25. travnja.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Obično se prvo potrudim s razumijevanjem pročitati ono kaj komentiram. Trudim se da svojim pisanjem nikoga ne uvrijedim. Htel sam još nekaj napisati, ali izgleda da je bolje da ne "laprdam".
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
ove zime bude više štete od oranja i kiše nego pozitive od smrzavice...
pridružujem se ekipi koja misli da sad nikako nebi trebalo orati...
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Ni ja moje silne hektare nisam još krenuo orat 😂 sad nema smisla po ovoj prognozi ništa radit nisam uspio još ni plug isprobat to mi najteže pada😅
 

Najnoviji postovi

Na vrh