• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,700
Proljetni, sa rasipačem za gnoj sijat je odrađeno. Moram brata pitat kolko je sjemena uzeo, ja sam već zaboravio.

Tu samo stajnjak razbaci ako imas
Stajnjak je prošle godine bačen prije sjetve kukuruza. Nije joj niš pomoglo jer je u konačnici bila katastrofalna
 

blackdragonstory

Novi član
Tu od
15 Lis 2017
Poruka
11
Iako je ovo tema za oranje,nagraćanje je slična stvar.
Zanima me dal mogu sa traktorom i plugom i dal postoji neki specifican plug za to ili moze bilo koji te također me zanima dal smo zakasnili ove godine i ako nismo koliko blizu krumpira mogu sa plugom.
Imamo par vrsta plugova al nezz dal postoje specificna imena i ako da ja ih nezz,mogu ih jedino opisati rijecima.
Imamo jedan veliki plug sa onim diskom sa kojim smo orali,imamo jedan manji koji ide u trokut i malo savijene stranice,imamo jedan koji je sličan ali je samo pol trokuta i niži te je stranica još više zavijena.
Probali smo jučer sa onim što ima kotač pa ga jedan drži a drugi vuče traktorom ali je premali plug za tu namjenu.
Također me zanima kako mogu znati dal sam dobro nagrnuo jer smo probali i sa plugom na trokut koji je napravio lijepu brazdu al nezz dal smo bili dosta blizu,dal sam krivo krenuo(krenuo sam prvi red krumpira sa desne strane)
Imamo i kopačicu ali su redovi za nju preširoki tj. njen plug je premali barem prema onome što sam vidio na youtubu.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,260
Kaj je u planu za zelenu? Ja sam razmisljao o inkarnatki i ostaviti ju gore do proljeca...samo mi je problem kako posijati.sitno sjeme
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Mix ječma, rauole i bijele gorušice.

Ja imam nastavke za sitno sjeme na sijačici pa mi nije problem, ali zato ide sa 50% ječma da se ne moram zahebavati s tim nego kalibriram za ječam na 30kg/ha i sve izmješam i bude dobro. Netko kaže da sitno zrno propadne, ali ja to nisam baš primijetio.
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
633
Ti sto to kažu nisu ni probali.
Ja sam sijao i suncokret i repicu u mixu + druge stvari i nije propadalo, svugdje je bilo svega a po tome bi prva iscurila repica,pa gorusica, pa rauola, pa ostalo...
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,260
@AirBoX kad planiraš sjetvu? ti budeš zaoravao ne jesen? ja jučer morao potanjurati di mi ječam bio jer jedan dio ostao pod korovom. ali malo mi je još rano za oranje pošto planiram sjetvu tek sredinom 8.mj (u planu je pokrovna zelena koja bude ostala cijelu zimu)...
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Plan je kada god se ukaže prilika, ali ne prije 8. mjeseca pošto sijem isključivo sijačicom, orem ranije pa nakon kiše prođem tanjuračom i teškom drljačom da usitnim dok ne dobijem dovoljno sitnu zemlju, sijanje po busama je smrt i za vozača i za sijačicu.
I da, zaoravanje u zimskoj brazdi ide.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,260
Ok..tak i ja planiram...pocetkom 8 oranje,drljanje i sjetvospremac...a iza 15. sjetva...naravno ako bude kisa...jedino ja necu zaorat na zimu...
 

Jasmin93

Član
Tu od
5 Ruj 2021
Poruka
70
Nisam znao dal da u ovu temu postavim pitanje al ajd... Znaci imam u planu plitko izorati strnište i preći jedan trag tanjuracom, pa opet na jesen odradit duboko oranje. Inace sam u prijašnih godina znao razbacat ureu 50 kila na ral i onda zaorat slamu, al na ove cijene ne znam jel to stvarno potrebno da se razgradi slama. U planu je kukuruz na proljeće. Znam da je dobro al sad..
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,918
Ja sam neki dan tanjurao strnište,kad bude malo niklo(korov i ječam) idem još jednom tanjuračom, pa oranje. Prvi put budem probao bez prskanja totalnim herbicidima. IMG_20220708_182322.jpg
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,533
ne znam jel to stvarno potrebno da se razgradi slama.
Mi ne bacamo i uredno se odorava ne razgrađena slama, tako da je potrebno samo ja ne izlazim na kraj s tatom😆.

@mikke kod nas dosta dugo ne ide total na strnište, zelena gnojidba sve korove poguši.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,918
Zato sam mislio dva puta tanjuračom,pa se možda lakše slama razgradi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh