• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,298
Nije urea samo da se slama razgradi...osjeti se i hederu od kombajna ak je kukuruz, barem u mojem slucaju, ali slazem se brutala je cijena uree.
 

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
Dobio sam jednu livadu i mislio sam tu pšenicu zasijati. Kad bi bilo dobro uzorati sad nekad mozda ili čekati pred sjetvu ?
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,223
Mi ne bacamo i uredno se odorava ne razgrađena slama, tako da je potrebno samo ja ne izlazim na kraj s tatom😆.

@mikke kod nas dosta dugo ne ide total na strnište, zelena gnojidba sve korove poguši.
A jel ne gusi malo zelena gnojidba i kukuruz koji bude na godinu tu posijan?
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,567
A jel ne gusi malo zelena gnojidba i kukuruz koji bude na godinu tu posijan?
Hm, moram reci da imam pozitivna iskustva sve skupa no imao sam jednom slucaj da je iza zelene gnojidbe malo losiji bio u startu ali stigne on i nadoknadi to sve i opet bio kukuruz kao more.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,531
A paše li pšenica poslije livade? Kod mene je obično išla prvo kuruza pa tek onda pšenica.
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,298
Kaj se točno osjeti??-da teže se kombajnira.

Pa u mom slucaju sam imao tonu vise po ha nego di nisam bacao ureu.

Tako da da, teze se kombajnira kad je malo veci prinos, brzina manje kak bi se reklo.

A kak je tvoje pitanje bio sarkazam ni ne ocekujem da shvatis.....
 

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
A paše li pšenica poslije livade? Kod mene je obično išla prvo kuruza pa tek onda pšenica.
Pa ne znam da li odgovara ,livada je 1500m2 pa bi pokusao nije mi puno trošak, i ako bude manji prinos to je meni za kuće .
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,883
@mladenko
Kaj se odmah srdiš.🍻
Ima do hibrida koje osjeti heder i kombajn, npr. neki osječki hibridi, neki Bc, P9911, P0412...pa do onih starih Tvrtko i kak se zovu.
Uz moje skromno iskustvo da gnojidba to jest urea utječe na teže kombajniranje to nisam znal ....ok sporije se ide ali to nije problem, dok iza mene curi.
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
533
Ja sam neki dan tanjurao strnište,kad bude malo niklo(korov i ječam) idem još jednom tanjuračom, pa oranje. Prvi put budem probao bez prskanja totalnim herbicidima. View attachment 51348
A zasto to radite?
Herbicide riješe korove kad treba, a sve zelenilo sad ustvari svojim korjenovim dlacicama na česticama gline dovode bakterije koje oslobađaju fiksirani i nepokretni fosfora i kalij. Da korov pojede N ali ionako 50% toga bi ionako kroz 3 mjeseca se isprao ali oslobodi i pohraniti P i K. Usto dođe kao zelena gnojidba.
Kad usporedis dobiveno i uloženog, bolje da korov raste i sve akumulira samo ga se sredi prije nego se osjemeni...
 

Hass

Aktivni član
Tu od
1 Srp 2019
Poruka
659
Bok imam plug okretač Kverneland 2 brazde sa kopirnim kotačem i zetor 7340, na plugu imam šlicovanu rupu za topling, sad me zanima u koji položaj da stavim ručicu na hidrauliku DMP da plug lijepo radi da ga hidraulika na baca van i ne zabada u zemlju, hvala
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,425
M iliti Mixed tu će se zabijati na uvratinama u zemlju, pogotovo jer ima šlic rupu, a na zadanoj dubini hidraulika odrađuje gdje je teže i lakše raditi pa opterećuje i rasterećuje polužje po potrebi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,196
Šlic rupa se koristi na traktorima koji imaju donji osjet vučnog otpora, poput malog Ursusa i Same Explorera te drugih većih traktora.
Svi Zetori, uključivo Proxime, imaju gornji osjet, preko treće točke.
 
Na vrh