• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oštrenje lanca

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Možeš staviti koja god odgovara debljinom i rupama. Bitno je da lanac ima isti korak i kupiti lanac za taj mač.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
Možeš staviti koja god odgovara debljinom i rupama. Bitno je da lanac ima isti korak i kupiti lanac za taj mač.

tak i meni ima to 'smisla', međutim, 'moj' stihl serviser se ne slaže s time!
veli, zaboravi, ne bude dobro, najbolje je da ostaviš, imaš orginal, sve drugo je 'kemijanje' :(

makar mi nije jasno, kak su onda 'prije' stavljali' puno veće vodilice na te 051 stihl motorne pile :icon_eyes: ? makar ja hoću manju ;)
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
ah, stavi si manju, fora je u tome da sam iz malog mjesta, Krapina, u kojem on ima najbolji izbor i glasi za najboljeg, barem koliko ja znam, majstora.

Sad kupiti nešto mimo njega, uffff, mogu si misliti kak bude 'nježan' prema mom 'stroju' ak ga nisam slušal, a ja si sam nemrem pomoći :icon_redface:...

velim, nemam blage veze iz kojeg razloga, vjerojatno zbog mazanja vodilice, je rekel samo i isključivo orginal i još je rekel da nek zaboravim na mijenjanje 'koraka' lanca. Isključivo .404 kak je orginal i niš pod milim Bogom drugo.

puknuti veliš manju, a koju manju? jel može još konkretnije, model, cijena, gdje kupiti?
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
540
Ak se smije znati, zašto bi stavljao kraću vodilicu? Duža dobro dođe. :icon_weed:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
puknuti veliš manju, a koju manju? jel može još konkretnije, model, cijena, gdje kupiti?

pa taj stvarno , ili je ima pa ti je hoče uvaliti ili kaj ,..jer ta roba više nejde ko nekad
uglavnom manju koja ti paše po dužini , ja ne znam napamet standarde i mogučnosti , k tome ti napravi lanac ...
idi kod onog u začretje ako ovaj filozofira

bitno da paše na pilu i da se poklapa rupica za podmazivanje .
.dužim vodilicama treba dodatno podmazivanje , ne kračim .

moj otac ima za 064 duža je pila nego vodilica

gdje kupiti , ..?- u to se nebi mješal
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
ah, stavi si manju, fora je u tome da sam iz malog mjesta, Krapina, u kojem on ima najbolji izbor i glasi za najboljeg, barem koliko ja znam, majstora.

Sad kupiti nešto mimo njega, uffff, mogu si misliti kak bude 'nježan' prema mom 'stroju' ak ga nisam slušal, a ja si sam nemrem pomoći :icon_redface:...

velim, nemam blage veze iz kojeg razloga, vjerojatno zbog mazanja vodilice, je rekel samo i isključivo orginal i još je rekel da nek zaboravim na mijenjanje 'koraka' lanca. Isključivo .404 kak je orginal i niš pod milim Bogom drugo.

puknuti veliš manju, a koju manju? jel može još konkretnije, model, cijena, gdje kupiti?

Amater sam kaj se tiče motorki, ali svejedno bum napisal par riječi.

051 je, koliko mi je poznato (imal sam ju prilike koristiti, ali više ne bi), jaka i teška. Ako si se već odlučil za nju, znači da si mlad i da pucaš od snage, ili buš ju imal samo za razrezivanje trupcov na kratko. Za to je jako dobra ako su trupci fest debeli. Za one do 30 cm je preteška jer ju više moraš držati u rukama nek je u rezi pa se nakon određenog vremena oglasi kralješnica.

Zakaj želiš kratku vodilicu na tak jakoj pili? Meni je jedan šumarijski radnik rekel da su na kraćoj vodilici manje otpori pa više snage ostane za rez, ali kod te pila za priprmu ogrijenog drveta to nije potrebno. Barem ja tak razmišljam.

Ako baš imaš posebnu želju, iako po meni to nebu dalo nekog efekta, onda ti je Puknuti je sve lijepo objasnil.
Ako mijenjaš korak lanca onda moraš promijeniti i pogonski lančanik.
U Krapini znam za smo jedan servis za pile - Miki. Ako nemreš s njim najti zajednički jezik, odi kod Sentea u Sv. Križ Začretje. Čul sam da je dobar majstor.
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
gospodo, gledam ovog yobito-tubera ;) i vidim čovjek nije baš tako mlad, neko iskustvo je sigurno iza njega i pogledam filmić, i bome mi se čini to i više nego ok 'tehnika', k tome da danas ima i ovih aku bušilica sa varijabilnim okretima, pa kud češ ljepšeg, znači moguće napraviti i na 'terenu'

https://www.youtube.com/watch?v=D6di3joo6Tw

ispričavam se ako je 'filmić' već viđen, prikazan.

puknuti i iwanho hvala, došao je i do mene ovaj 'glas' da je taj Sente dobar, budem 'skočio' i do njega.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Dobro je ponekad uradit kontra kak predlaže skvo,danas još ujutro padala kiša i kaže bezveze ič na buvljaka neče bit raje.Ja svejedno odem malo špijuniram ak ima što pametno za kupit i vidim kod jednog u kutiji samo kraj ovog oštrača i pitam šta ima to,kad on ni sam ne zna šta je to kaže nešto za brusit.Cenio 35eur ja mu dao 30 i gas kuči.Doma probam radi samo imo malo vibracija,posle stavim moju šajbu i sve ok radi ko nov.Ovaj je čak bolji od onog kojeg več imam ima jedno štelovanje kuta lanca više od starog i veči je.Fiksiranje lanca je isto bolje jer nema plastičnih delova ukratko makina i po.Imat ču oba jer če na svakom bit drugčija debljina šajbe tak da mi nije više potrebno menjat šajbe za skoro svaki lanac.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Veliki dobio pomoč od stihla.Fali jedino donja pločica gde se stavi lanac ili ču naručit novu,ak bude preskupa homemade.Dolazi i alat za zakivanje netova a taj če bit od oregona jer ga dobijem po pravoj ceni.Kupio sam i nove ploče za svaki slučaj da budu u rezervi.Malo po malo i alat za pile če bit skoro komplet za hoby gugl majstora:icon_rofl::icon_rofl::icon_rofl:
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Abarth, sad si još kupi kolut lanca pa možeš i prodavati lance hehe. Uvijek oštriš lanac sa električnom brusilicom? Kako ti se čini?

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
Kakva je funkcija deblje i tanje brusne ploče? Možda se bu netko nasmijal na pitanje, ali meni laiku nije jasno. zub rusi bočna strana, a pomak po dužini zuba je za jedno brušenje zanemariv u odnosu na debljinu brusne ploče. Gdje sam fulal u razmišljanju?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,243
Razlika ti je u radijusu ploče, jer se zub brusi na radijus, a ne ravnim dijelom, isto kak i turpijom.
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Pametno zboriš,no deblješa šajba ima veći radijus(utor) za veće članke(grublje) lanca.
Finiji lanac koriste npr. cimermani za krovište ,zgrubljim,većim prije zrušiš drevo(s ozbiljnom motorkom) je moje razmišljanje.:icon_winkle:
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
To ti je isto ko deblja i tanja turpija.Tanja napravi manji polukrug na zubu a deblja veči,mali lanac mali zub mali polukrug.Taj polukrug završava gornju oštricu zuba i odredi kakav je kut gornje oštrice.Malo sasvim laički pojasnjeno.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
ZJ,
hvala na pokušaju, ali ipak nisam uspjel shvatiti. Za turpiju mi je jasno zakaj novi lanac zahtjeva veći promjer. No, ploča "putuje" u kontra smjeru nego turpija i radius ostane samo pri korijenu zuba. Ili ipak debljina ploče utjeće na rezni kut zuba? Možda se stručno drukčije zove. Mislim na kut koji se na plastik fantastik strojčekima ne može podešavati. Malo si teže vizualiziram bez strojčeka pred sobom.

Edit:

Evo u međuvremenu napisani postovi od hotele i abartha. Hvala, sad je malo jasnije. Kaj se događa ako se koristi samo tanja šajba? Jel to velika ili mala pogreška?
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Prije je tup lanac i kad ideš popravit sa pravom debljinom šajbe moraš skinut više zuba neg da je prije bio brušen sa pravom debljinom šajbe.
 

Najnoviji postovi

Na vrh