• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oštrenje lanca

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
Ako piliš odmah na kratko, nemaš ti niš manje piljenja od mene. Rušenje je jedna rez više i malo čišćenja granja.

No, kad malo razmislim, vjerojatno bi to i za mene bilo dobro rješenje. 3-4 puta malo popraviti lanc, a onda ga odnesti na korekciju s mašinicom. Tako bi, ako ne potegnem po kamenu ili zemlji, bila godišnje dovoljna dva brušenja na strojčeku.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,109
Ja ipak mislim da je lakše naučiti ručno srediti lanac nego nabavljati kojekakve mašinice , nije teško a sasvim je dobro.
Naravno znati i neke osnove koje se ovjde lako (a i drugdje) mogu saznati.

Za one koji malo ''odlutaju'' sa brušenjem jedno strojno brušenje je sasvim dovoljno za korekciju negdje oko pola potrošenosti lanca. A za to se ne isplati kupovati ništa.
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Ja sam imao šablon poput tog oregon sa linka. Odlično za srediti lanac ko baš nema osjećaja i kad je upropašten, ali bar na mome je bila slaba stega i mrdala se na vodilici. Jednom uzmem malo jače rukom da stegnem šarafe stegice i polomim je. :(

Ovaj husqvarna što je pomenuo ZJ ili onaj limeni stihl što ide oko turpije su isto solidni, najbolji odnos uloženo/dobijeno.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,243
Ovakva šablona s valjčićima je dobra jer drži turpiju tak da je njezin vrh iznad zuba.
Teško je to iz ruke jer turpija radije grize dolje nego vrh zuba, gdje je šire. Pogotovo ako netko preduboko zube strojno nabrusi.
 

sina

Član
Tu od
21 Ožu 2014
Poruka
150
Iwanho, nemoj to kupovati. Imal sam ja takvu Tecomec (Oregon je crni) ali to ne vrijedi pišljiva boba.
One koje sad koristim su Husqvarnine, puno jednostavnije i manje.
h410-0482.ashx
Ovo je zakon...
Imam takav, lanac se nabrusi bez problema a oštar ko britva :)
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Sa strojem se ne može preduboko nabrusit jer on brusi od vrha zuba na dole,može se jedino previše skratit i zapalit zube.Preduboko nabruse oni koji imaju premalu debljinu turpije i tako vrh zuba ostaje tup a ispod zuba kanal.Turpija mora bit za svaku debljinu lanca prava,kad se zubi od brušenja smanje onda se brusi sa 0,2 mm tanjom turpijom.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Svatko može lako nabrusiti lanac, uvijek ti netko može pokazati a od svega je najbitnija volja. Treba pratiti crtu na lancu da bude u paraleli sa oštricom i kad je oštar tada je špica ko igla i nesmije ostati zaobljena odozgora.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
Lako je pričati onom tko zna. To je slično kao kad sit gladnom ne vjeruje.
Sa strojčekom podesim graničnike i svi zubi su jednak nabrušeni (ako je strojček dosta krut i nema lufta).
Nekoliko put sam probal ručno nabrusiti i uvijek mi je lanac poslije podrezaval.

Zato trebam pomagalo.
Ovo Huskino pomagalo bi vjerojatno pomoglo u bržem svladavanju tehnike brušenja, a cijena nije visoka. To su mi nudili kod Hajstera kad sam kupoval motorku, ali nisam vjeroval da bu dovoljno pomoglo pa nisam kupil.
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Ja imam isto ovaj plavi sa valjcima, kupio cijeli husquarnin set. Usput imas i sablonu da brusis prednje zube (granicnike) koje reguliraju dubinu reza zuba. Nemam zamjerki, lanc se brzo nabrusi na super rezultat.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,243
Jedina je mana da za svaki korak (pitch) lanca moraš imati drugu šablonu.
Ja ih zato imam dvije: jednu za 3/8" i drugu za 0,325".
Naravno, trebaš i turpije različitog (odgovarajućeg) promjera.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
i ja mislim da je tak , u šumi uvjek ima ulja , samo turpiju umočiš u kanticu.. xd
možda nam ZJ uslika kak to izgleda nakon 100 turpijanja


Valjci su metalni, presvučeni sa gumom.

Via Tapatalk
i turpija upada u gumu , kakvo je to onda vođenje ?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Zagi jel ima kakva vodilica da vodi od kleti do kuće kad je vidljivost i orjentacija smanjena ??
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Neznam, ja i napamet pogodim [emoji16]

Evo ovdje jedno rekondicioniranje sjebanog lanca

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=egSgjn0S7nI[/YT]

Pred kraj se vidi Husqvarnin pomagač za brušenje.

Via Tapatalk
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Ja sam dal liku da mi zbrusi na mašinu, na kraju sam moral s turpijom popravljati za njim. A većina ih nit ne prilagođava onaj zub za dubinu ureza.

Via Tapatalk
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Sa malo boljim strojčekom,ovi plastik fantastik odpadaju i pravom debljinom šajbe i pravilno podešenim kutevima se nabrusi lanac da je ko nov.Treba i nešto prakse da se ne oduzima previše materiala sa zuba i da se ne zakali zub,ja obično samo pipkam sa šajbom i gledam da oduzmem što manje materiala sa zuba.Ak dobijem lanac za nabrusit koji je neki amater sa nepravom turpijom skoro uništio,prvo brusim na grubo da dobijem sve zube jednake dužine a drugi krug na fino i mora bit ok.
 

Najnoviji postovi

Na vrh