• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oštrenje lanca

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
da si bil v vojsci, navčil bi se brusiti na ruke:icon_anal:

Nažalost, moral sam služiti u armiji, vojske kod nas još nije bilo. Da si ti bil tam, znal bi kak je kad te u glavu. :icon_anal:.

Koja je funkcija one šablonice na brusilici? Za pol zubi ima logike, a za drugu polovicu?

Za ove dijamantne turpijice izgleda treba puno okretaja. Ručne turpije skidaju pri malim brzinama pa bi trebale biti primjenljivije na šraubi koja ima relativno mali broj okretaja.
Ako je preduga, može se od jedne dobiti 3-4 komada. Vjerojatno lagano pukne.
 

ziziKa

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
92
Kako vam se čini ovaj stroj za oštrenje lanca. Original Oregon. Dosta je skup al se isplati.
 

Prilozi

  • Fotografija-0003.jpg
    Fotografija-0003.jpg
    29.8 KB · Pregleda: 114

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,243
... Original Oregon. Dosta je skup al se isplati.
Mogel si kupiti jeftinijeg Tecomec-a. Isti su (i taj je Tecomecov proizvod), a ovaj bez imena je jeftiniji.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,243
Nije, bez brige.
I nije bez imena. Tecomec je poznato ime.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,717
ja imam neko zeleno plastično brusilo (kinesko) i radi svoj posal normalno...200 kuna je koštal a 100 lancov je već nabrusil...i brusi i dalje...
sve zavisi kak naletiš...
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Jedna kvalitetna turpija za 15 -20kn i nemaš problema, cijeli lanac potroši bez problema a ako loše ukopava pređeš one prednje 3-4 puta lagano po vrhu i gas.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
Zoki, ti si u pravu ako je turpija u pravim rukama. U mojim joj treba dobra šablona. Pitanje je jel kupiti ovakvu Oregonovu šalonu za turpije ili nekaj drugo za slične novce?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,243
Iwanho, nemoj to kupovati. Imal sam ja takvu Tecomec (Oregon je crni) ali to ne vrijedi pišljiva boba.
One koje sad koristim su Husqvarnine, puno jednostavnije i manje.
h410-0482.ashx
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
ZJ, hvala.

Nemam razloga da ti ne vjerujem. Samo ne znam ka bu ova mala osigurala pravilan položaj turpije?
Pretpostavljam da se samo natakne na vodilicu, lanac blokira i turpijom pomiče po valjčićima. Kaj ako turpiju ne postavim okomito na osi valjčića?

Gledal sam ove kaj brusiju bez pomagala. Oni kod povlačenja rotiraju turpiju. Kaj se dobiva rotacijom turpije?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,243
Nastavljaš ovu šablonu zasebno na lijeve i desne zube. Turpiju guraš okomito na valjke, a paralelno njihovom nosaču. To se lijepo vidi na oko, a mala odstupanja kuta su ionak zanemariva.
Oni su postavljeni jedan više, drugi niže, drže turpiju u položaju da joj gornja strana viri iznad zuba, pod odgovarajućim kutem.
Jednostavno je, vjeruj mi.

Imam brusilicu iz Lidla za grubo štosanje (treba joj doraditi prihvat lanca), a ove vodilice i turpiju koristim za "pogladiti" malo zatupljen lanc.
Za moje potrebe ovo u potpunosti zadovoljava.

Da se razmemo, ja sam totalni amater. Nemam (za rušiti) svoje šume, već pilimo ono kaj dojde doma.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh