• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oštrenje lanca

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,880
Oni u servisima imaju brusilice sa automatskim pomakom lanca, a on koliko zahvati toliko odnese i njima je u interesu da čim prije kupiš novog.
Imam takvog. A kut na zubu trebao bi odabrati prema tvrdoći drveta, tak vele majstori koji rade sa pilama. Jer nije isto stara hrastova planjka i vrba.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,568
Oni u servisima imaju brusilice sa automatskim pomakom lanca, a on koliko zahvati toliko odnese
Pa u stvari bi trebao brusiti lanac tako da se zubi bruse po najslabijem zubu
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,547

Tommy​

To je onaj brusač iz Lidla, ako nije onda je identičan. Imao takvoga i bi zadovoljan dok je radio. Ustvari i nije se nešto nabrusio, oštrim dva lanca i u polovici brusa drugoga jednostavno stane. Pregrije se motor i stane i onda čekaš da se oladi pa dalje sa brusom. U određenom segmentu bolji od ovog drugog kojega sam kupio poslije njega. Ukupno pobrusio cca 25 lanca, možda niti NE.
Nemoj se brinuti za brusnu ona će izdržati 5 motora (i da roza je). :D
Ako je potrošiš prije nego motor rikne, ja ti regalan ovu (koju sam sačuvao).
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,517
Da, to je uređaj iz Lidla. Star je 2-3 godine. Do sad nije nešt puno brusil (al sad bude 🙂). Brusil sam jedno 10-15x u zadnjih 2 tjedna i ni jednom nisam primjetil da nema snage ili da bi stal. Al brusim tak da skinem minimalno zuba, samo ga poravnam. Ako je zub jako razbijen onda radim 2-3 kruga jednu i drugu stranu dok relativno ne poravnam. Ako ima neki zub da je jače oštećen radije ga ostavim malo poravnatog nego da odjednom izbrusim 2 mm zuba. Jer s tim kolko bi skinul cijelog lanaca mogu još dva dana piliti bez većih problema. A i nisam primjetil neku razliku od brušenja u Stihlu u brzini reza ili kak se brzo tupi. Ovo za kut brušenja sam čul al nigde nisam naišel na podatak koliko je za kaj. Recimo sa istim lancem malo režem bukvu i onda idem u hrast. Piljevina je duplo manja.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,880
Takav brusač sam davno kupio na nekoj rasprodaji kad se trgovina zatvarala. A koliko upotrebljavam te lančane pile (STIHL 19 T i električnu MSE 160C) ne zamaram se sa kutem brušenja.
Za cirkulare i glodala imam pravi stroj
DSC_1097.JPG
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,656
Al brusim tak da skinem minimalno zuba, samo ga poravnam. Ako je zub jako razbijen onda radim 2-3 kruga jednu i drugu stranu dok relativno ne poravnam. Ako ima neki zub da je jače oštećen radije ga ostavim malo poravnatog nego da odjednom izbrusim 2 mm zuba.
Tak se i brusi, sve ostalo je ili nemar ili teranje vode na svoj mlin
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Originalna šajba na ovom iz lidla je više crvena nego roza. Ja sam na ovu mislio...
 

Prilozi

  • IMG_20220816_104342.jpg
    IMG_20220816_104342.jpg
    42.2 KB · Pregleda: 24

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
Eh ta roza nema bolje šajbe . Takve sam lončaste imao na brusilici za okruglo brušenje, brusi cementaciju i zakaljenje kao papir.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
@NikolaT55,
hvala za link. :ppozdrav:
Pokušal sam pronaći takvu rozu, deblju. Filter nažalost ne funkcionira najbolje pa isti artikl (V141) izbacuje za debljinu 4,5 mm i za debljinu 6 mm. Malo zbunjujuće.
 

Azaurus

Novi član
Tu od
24 Lip 2015
Poruka
6
Pozdrav forumaši,

Koliko brušenja ili recimo koliko drva možete spremiti sa jednim lancom? Kupio sam prošle godine nov Stihlov lanac, navodno original, oštren je ove godine nekoliko puta. Prošle godine je spremio 10 metara drveta bez da sam primjetio da se otupio i to je rušenje, metrice i na kraju u panjeve/furke. Ove godine dok sam u metrice spremio jedno 8 metara i pri tom oštrio ga 3-4 puta. Da li je moguće da lanac tako brzo i odjednom strada? Kada ga naoštrim turpijom pređem i malo preko konjića/čistača da se i oni malo skinu.
Živi bili!
 

Najnoviji postovi

Na vrh