• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oštrenje lanca

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ovo je jako zanimljivo. Ako Stihl ima na svojim motorkama 1,6 mm, onda mi je razumljivo da Unikomerc nema 1,5 mm. Druga, nezgodnije varijanta je da ovi kod kojih je @zagorje kupil lanac, pakiraju u Stihlove kutije neke druge marke lanaca. :(

P.S.
Možda, za probu, slijedeći lanac kupim Stihlov kod Sentea. No to nebu tak brzo, jer uz ovaj polovični kojim delam imam još jedan koji je samo 2x uskočil za po nekoliko rezi, kad mi se ovaj zatupil.

 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Zakaj? Stihl ima u ponudi lance s 1,6mm debljinom za svoje vodilice i pile.
Isto tak nude i standardne, 1,5mm, lance opće namjene. Ne vidim problema tu, osim da treba paziti pri kupnji.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,584
Da bilo je tako donedavno , valjda je u stihlu slaba prodaja pa su se predomislili i počeli proizvoditi lance sa 1.5 člankom .
to stvarno ne bih znao, od stihl lanaca sam davno odustao jer su mi se previše rastezali, moguće je i da nisu bili original ali jedino takve sam mogao nabaviti, onda sam prešao na oregon a sada uhglavnom husqy i sa njima sam zadovoljan, dobar je i oregon ali mi se čini da se brže zatupi a i kada je oštar nekako i slabije reže već husqy
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,584
oregon 4,5 kuna zub, husqy 5 kuna. znači za 40 cm vodilicu 3/8, 30 zuba oregonov je 135 kuna a husqvarna 150 kuna
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,584
I ovo su gotovi lanci, a od trgovine do trgovine ovisi cjena, ja sam napisao službenu cjenu gdje ih ja uzimam
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
Danas namontirao einhela, i nisam ni probal brusiti...
Odmah sam ga spakoval nazad u kutiju, sutra ga vraćam u pevca, nek si delaju oni s njim...
Smatram da je to inženjerski promašaj potpomognut očajnom izradom... IMG_20220114_163527.jpg

Ovdje je luft toliki da možeš opasno oštetiti zube na lancu...
IMG_20220114_163554_001_COVER.jpg

A ovaj sistem za pritezanje lanca su metnuli na krivu stranu... IMG_20220114_163622_001_COVER.jpg
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
kune su u džepu, a stroj u pevecu...
drugi tjedan bude neka nova prilika...pregovaram s kolegom o nečem boljem...ali da ne ureknem...🤫
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,644
Danas namontirao einhela, i nisam ni probal brusiti...
Odmah sam ga spakoval nazad u kutiju, sutra ga vraćam u pevca, nek si delaju oni s njim...
Smatram da je to inženjerski promašaj potpomognut očajnom izradom... View attachment 44911

Ovdje je luft toliki da možeš opasno oštetiti zube na lancu...
View attachment 44912

A ovaj sistem za pritezanje lanca su metnuli na krivu stranu... View attachment 44913
Problem je i to kaj brusna šajba pada na zub aksijalno, a trebala bi radijalno. Ovak se uništava geometrija zuba
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
ta šajba pada na zub kak pada, a još je veći problem kaj na svaki zub padne drukčije, jer se cijeli stroj ziba u "korijenu"...ostavili su preveliki luft imeđu aluminijskog i plastičnog dijela...:(
malo su se čudili zakaj ja to vraćam, a prodaje se ko alva, i svi su drugi valjda zadovoljni...
prema tome einhelu, stara florica je bila ko svemirski brod, čak je i svjetlo imala...;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Rekoh da sam takvu "Floricu" vratil čim je stigla ;)
Ona druga bar izgleda ko brusilica, iako ima problema s prihvatom lanca (klima se kad se stegne), pa bi trebal za svaku debljinu tijela zuba posebnu (brusim si lance 1,3 i 1,5mm).
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
florica je to imala vrhunski riješeno...dobro je i čvrsto držala lanac i lako se je stezao i otpuštao...ono na prvu ni meni nije ulijevala povjerenje, ali odradila je više stotina brušenja, i da ima origigi šajbe za nju, radila bi i dalje...
naravno, puno je bolje radila u malim 1.3 štilovim pico lancima, nego u husqarninim "normalnim", ali i to je bilo bolje nego ja rašpam... 🤭
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,584
@ZGseljak nije uopće problem što se na taj način pada šajba, veći je problem ovo što ima previše lufta, ja imam takvu i jest da se zbog lufta mora malo više pripaziti kako radiš lanac se naoštri sasvim dobro, ali treba biti svjestan da je to stroj em treća liga tvornica, em 250 kuna..na 10 oštrenja se otplatio ne znam što se očekuje od toga. Meni osobno je najveća mana zatezač lanca jer se svaki puta mora zašarafiti, na parkside je to jednostavnije rješeno i što sam primjetio kod oba stroja, za lijeve zube i za desne ne može biti graničnik u istom položaju, ne znam sad više ali za jednu stranu treba ga popustiti u odnosu na drugu stranu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Prekjučer sam svojom floricom brusil lanac. Nabrusim jednu stranu i zaustavim motor, a šajba se u tom trenutku pomanula prema poklocu štitnika toliko da se nije mogla rukom okrenuti.
Jedva sam nekak uspel skinuti poklopac. Izlazna osovima iz motora je na jednoj strani odrezana tak da nije puni krug. Na nju je nataknuta plastika na koju se prisloni šajba i stegne drugom plastičnom maticom. Položaj na osovini tog plastičnog nosač šajbe drži limena opruga. Nisam imal vremena detaljnije proučavati pa sam samo nosač šajbe pogurnul prema motoru koliko je išel, stegnul šajbu i nabrusil drugu stranu.
Lanac je bil dobro nabrušen, jako je rad išel u drvo, a čak mu se dopalo i moje koljeno (opširnije u temi o izradi drva). 🤭
Kak sad imam langetu na nogi, jedno vrijeme bu svemu mir, ukj. floricu, :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh