• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oteljena junica nema mlijeka?!?

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Ma spusti ona ako ima šta i bez teleta, u krajnjem slučaju 2-3 ml Oxitocina i ima da curi i bez muže.

Nego ovdje je drugi problem a to su trauma i stres, zato nema mlijeka.
Par stvari se istovremeno poklopilo što je najverovatnije dovelo do toga da teljenje bude teško. Na prvom mjestu je stres! Junica je kupljena neposredno pred teljenje, znači promjenila je mjesto, druga je štala, druge krave oko nje, druga hrana, voda, zrak, nadmorska visina... sve joj se okrenulo naopako a naravno tu su i druge gazde u koje ona nema povjerenja. U tako kratkom vremenu jednostavno nije se uspjela navići na novo okruženje. Ne pomažu tu tepanja ni lijepe riječi ona jednostavno ne prepoznaje ljude oko sebe, ne prepoznaje njihov miris i glas i nema u njih povjerenja. Koliko god izvana izgledala mirna, iznutra je napeta ko struna. U takvim uslovima se ona nemože dovoljno opustiti, zbog toga vjerovatno ni porođajni putevi nisu bili otvoreni kao što bi trebali, kontrakcije maternice su takođe manje i rjeđe, mišići su manje opušteni te otežavaju prolaz ploda itd. Sve je to skupa, svako na svoj način dovelo do toga da teljenje bude teško.
Greška je kupovati visoko steone junice jer zbog svega ovoga što sam gore nabrojao velika je vjerovatnoća da će teljenje biti teško. A isto tako ni mliječnost neće biti na maksimalnom nivou.

Sad ne preostaje ništa drugo nego liječiti ove upale i izbjegavati neki dodatni stres. Ne prevoditi je na neko drugo mjesto ili drugi objekat. Pažljivo postupati sa njom da se što prije privikne na nove gazde i nove uslove. Sve će to biti dobro, samo treba vremena i treba strpljenja.
 
K

Ketty

Guest
Slažem se da je vjerojatno glavni krivac za nastalu situaciju ljudski faktor. Problem je što teoretsko znanje koje imam treba provesti u praksu ali to se ne može postići bez da se ponekad i pogriješi.
Primjetili smo mi da je ona ispucala odmah nakon što se otelila jer uvijek pregledavamo krave neposredno nakon telenja. Pregledao ju je i veterinar i procjenio da šivanje nije potrebno, međutim dogodilo se to što se dogodilo.
Glavni razlog svega je najvjerojatnije stres zbog preseljenja s kojim se kasnilo mjesec dana. Naime čekala se analiza krvi. Zvali smo u KŽ i rečeno nam je da je analiza odrađena krajem studenog i poslana u veterinarsku stanicu a oni su pak tvrdili da nije došla tako da nismo utvrdili gdje je zapelo. Inače ne prakticiramo seljenje pred samo telenje već barem 40-50 dana prije.

Jutros je imala nešto malo mlijeka međutim veći je problem što ne jede. Naš veterinar tvrdi da trebamo čekati jer će početi jesti dok oteklina potpuno splasne ali ja nisam baš sigurna. Što vi mislite što bi bilo najbolje učiniti?
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Mora jesti.

Sigurno sad nije u stanju konzumirat koncentrate.
Ja bi joj dao dobrog sijena, da joj 'krene'.
Kad se najede toga, brzo jede i ostalo.
 
M

MOCO

Guest
puno dobre suhe djeteline pred nju, kukuruzni šrot (ili neku smjesu-netreba joj jaka jer ne proizvodi puno) polako davati 2kgujutro i navečer i kad pojede sve sljedeći obrok povečati za 1/2kg
ako je na vezu onda jako paziti dali ju susjede maltretiraju ili joj pojedu najbolju hranu ili ih se boji pa od straha nejede- rješenje je promjeniti susjedstvo ili staviti je pored mlađih (od nje mlađih i manjih) krava ili junica.


mužnja: muziti uvijek u isto vrijeme, poželjan uvijek isti razmak od 12sati,sise oprati i nježno obrisati papirnat.ručnikom i odmah muziti, čim se protok smanji skidati muznu jedinicu - to je bitno kod friško oteljenih!!! nakon mužnje lagana masaža vimena od dolje prema gore (NE masirati tako ako ima mastitis) masirati s nekom kremom (dobre su kalgonitova krema za mužnju, kao i tzv.konjska krema koja je za ljude).

Neki ljudi su toliko uhodani u pogrešne radnje s kravama da nemogu prihvatiti da je to jednostavno loše, imam nekoliko primjera oko sebe

Dobro je dolaziti uvijek u istoj odječi zbog mirisa,nema veze koliko je nama to prljavo jer krava prvo osjeti miris. Onda glas-uvijek ista osoba muzač nešto mora pričati ravnomjernim,dosadnim tonom. Uvijek isti redoslijed posla radit,iste kretnje sa iste strane prilaziti, uvijek jedno te isto JER KRAVE VOLE DA IM JE DOSADNO.
Vikanje, trzanje,nagli glasovi ili pokreti-to je užasno za kravu i to može u sekundi presječi mlijeko tj. adrenalin krene i blokira oksitocin i gotovo je s otpuštanjem mlijeka. pa čemu onda davati injekcije hypophisina?

Novi stroj kad kupimo mora se ulaufati, a zašto onda od junice očekivati neku proizvodnju u puerperiju,samo da se netko može hvalisati kak ima dobru junicu pa je nakon telenja pomuzio 18 lit- to je glupost. Kad se meni junica oteli pomuzem samo onoliko koliko bi tele popilo,znači cca3-5 lit i onda skidam muzilicu.To radim par dana onda produžujem mužnju.Isto je i s kravama, samo kod njih djelujem individualno. Nemogu si zamislit da kravu nakon telenja ili drugi dan pomuzem do kraja Šrot ili smjesu strogo doziram prvih dana, djeteline mora stalno imati.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Dobro je što se počelo vraćati mlijeko, al je sad problem što ne jede.
Kad je prestala jesti? Dali preživa? Poslušaj dali joj radi burag, čuju li se ikakvi šumovi i dali se osjećaju kontrakcije. Kako reče tine ponudi joj lijepog sijena, voda za napajanje mora biti topla, nemoj davati hladnu vodu jer ona negativno djeluje na bakterije buraga, a one su već desetkovane zbog antibiotika koje je junica dobila u zadnjih par dana. Uzmi od veterinara neke digestive tj. nešto za preživanje i zali junicu sa tim. Ovo ćeš vjerovatno morati ponoviti više puta pa zato odmah uzmi par komada. Neznam šta ima kod vas u ponudi, ovdje kod mene je za to uglavnom Neosanigest. Al nema veze šta je, bitno je da podržava normalne funkcije buraga. Kuhinjski kvasac isto može biti dobar. Znači bilo šta što će pozitivno uticati na mikrofloru buraga. Možeš joj ponuditi i malo silaže i sjenaže, bilo šta što hoće jesti. Koncentrata joj daj sasvim malo, tek toliko da ne pati za njim i da dobije malo premiksa. Nesmiješ ići sa većom količinom jer depresivno djeluje na mikrofloru buraga, tj. dovodi do acidoze, sad su normalne funkcije predželudaca prioritet a ne proizvodnja.
Mjeri joj temperaturu najmanje dva puta dnevno i budi u kontaktu sa veterinarom. Ako bilo šta bude sumnjivo zovi ga, nemoj gledati na to što je, recimo, bio jutros ili prije samo 2 sata, nek opet dođe, to mu je posao!

Znači, daj joj nešto za preživanje, ne napajaj hladnom vodom i ponudi bilo šta što hoće jesti. Bitno je što prije uspostaviti koliko-toliko normalne funkcije buraga.
 
K

Ketty

Guest
Evo ponudila ja njoj sijena (običnog jer mi djetelinu spremamo u sjenažu, ne sušimo) i jede pomalo. Kravu do nje sam onesposobila tak da joj ne može pojesti njenu hranu. Vidjet ćemo što će se odvijati idućih dana.
Ja ne muzem dokraja samo prvi put nakon telenja a dalje da, moguće da je i to greška.

Što najviše utječe na količinu laktoze u mlijeku?
 
M

MOCO

Guest
Evo ponudila ja njoj sijena (običnog jer mi djetelinu spremamo u sjenažu, ne sušimo) i jede pomalo.

suha,pomalo gruba,djetelina je pogonsko gorivo za burag! ako to nemaš, probaj kukuruzovinu ako imaš. Sijeno je dobro, ali ako je meko i nježno onda joj fali nešto da pokrene gibanje buraga i produkciju sline. U 10l tople vode otopi šaku-dvije šećera pa neka pije, to najbolje popije nakon mužnje kad je žedna.
 
K

Ketty

Guest
Nemam ni kukuruzovinu al imam neko grublje sijeno u kojem ima nekog šaša. Ovo s šećerom radimo i to pogotovo odmah nakon telenja dajemo kilogram šećera u 20 l mlake vode.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Ja nakon teljenja kravama dajem napoj tj. dosta tople vode, više od 30 lit. u to dodam malo soli, šećera i mekinja. Bitno je da krava nakon teljenja popije što više vode. U prvom redu zato da bi se sprečila dislokacija sirišta a zatim i da se nadoknadi veliki gubitak tjelesne tekućine i elektrolita.
Što se tiče muže, kod krava i junica kojima je vime natečeno i bolno, njih pomuzem prije teljenja. Ne muzem do kraja već ostavim otprilike 1/4 mlijeka. Prije teljenja muzem da se krava rastereti bolnog vimena, tako se lakše teli jer je manje pod stresom. To mlijeko kasnije, kad se oteli, podgrijem i dam teletu.
 
K

Ketty

Guest
Ja posije dajem ali ne u vodi već suhe nakon što popije vodu s šećerom i tu još dodam vitaminsko mineralni dodatak. To mi se pokazalo jako dobrim.
 
Na vrh