• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oteljena junica nema mlijeka?!?

K

Ketty

Guest
Mi baš imamo problem s jednom junicom. Naime dogovorili smo kupnju dvije visoko steone junice. Međutim dok smo čekali rezultate analize krvi jedna od njih se otelila kod tog gazde nekoliko dana prije navršenih 9 mjeseci steonosti. Sve je prošlo OK međutim čovjek ju je tamo naučio na ručnu mužnju i sad nas želi ubiti. Vežemo ju na sve moguće načine ali ona ne odustaje a najgore je što ne želi pustiti mlijeko. Koji su vaši savjeti?
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Bez brige popustit če ona.Pri meni je bilo ludih , jedna nas je četvero nosila po štali negdje mjesec dana ali je popustila.Pametniji popušta:finga:probaj s rituljom.Neke se oče baciti na pod kad joj se stavi. Treba probati primiti u nos, to djeluje sigurno.
 
K

Ketty

Guest
Ma stavljamo mi njoj i onu brumbu na nos i vežemo na rogove i zadnje noge al čini mi se da ju to još više ljuti.
 
B

brajce92

Guest
Cijelih 2000 kn, al nismo htjeli vozit ih na klaonicu pa čekati novce 3 i više tjedana...

ja sam imo takvu situaciju sa svojom junicom i nema joj drugog lijeka osim klaonioce
 
H

Helena

Guest
Ma stavljamo mi njoj i onu brumbu na nos i vežemo na rogove i zadnje noge al čini mi se da ju to još više ljuti.
A da pokušate svezati prednju nogu oko gležnja i prebaciti konap preko leđa na suprotnu stranu i podić nogu.
Kod mene takva teknika uvijek upali kad se desi takav slučaj
 

case mxm

Član
Tu od
30 Ožu 2011
Poruka
65
primeš je za korjen repa i smotaš joj rep prema gore i sigurno se neče ritat isprobano 100% djeluje. ja sam probo i s vezanjem noge i svašta ali ovo je bilo najučinkovitje!!
 
K

Ketty

Guest
Kad joj podignemo prednju nogu još više luduje pa se bojim da ju ne slom dok se baci dolje.
Ovo s repom nismo isprobali a ritulja zna biti nezgodna ak se junica baci dolje a ritulja odleti nekome u glavu.
 
M

MOCO

Guest
Kad joj podignemo prednju nogu još više luduje pa se bojim da ju ne slom dok se baci dolje.
Ovo s repom nismo isprobali a ritulja zna biti nezgodna ak se junica baci dolje a ritulja odleti nekome u glavu.

da, točno tako! Ritulja je za krave koje "samo" udaraju nogom da zbace muznu jedinicu.

Neznam za ovo s repom, nisam isprobao.
 
K

Ketty

Guest
Evo isprobali mi i ovo s repom ali ne pali ona to kao da ni ne osjeti.:twisted:
 

case mxm

Član
Tu od
30 Ožu 2011
Poruka
65
moraš joj skroz gore dignut rep i premotat ga pema napred u luk i sigurno bude mirna jer ja sm imo stvarno (ludih)krave da nisam smio k njima
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Dobro dejstvo ima i ako ju svežeš iza prvih nogu preko grudnog koša nečim jakim, može i lanac.
Onda to s nekim kolcem stegneš.
Ne mrda.
 
K

Ketty

Guest
Ljudi, ne znam je li to peh ili što, ali mi opet nemamo sreće. Nakon što smo prodali one dvije junice o kojima sam pričala uspjeli smo kupiti druge dvije. Međutim, prva se otelila i muze se samo na tri sise al to i nije neki problem jer i na samo tri ima oko 20 l. Ali druga se telila prije pet dana. Teljenje je bilo jako teško jer je prilikom njega ispucala. Drugi dan smo morali zvati veterinara radi vađenja posteljice i dobila je injekciju protiv upale jer joj je vime bilo poprilično natečeno. U prvoj mužnji dala je oko 12 l kolostruma. Ali nakon što je djelovanje injekcije prestalo nakon dva dana došlo je do jake upale rodnice koja je ispucala tijekom telenja. Nakon dvije ponovljene injekcije upala se počela povlačiti ali ona više nema ni kapi mlijeka. Je li se ikome nešto slično dogodilo i što možemo napraviti?:?
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
pa ovo se zbilja zove zla sreča,možda bi netko od kolega koji su potkovani sa veterinarskim znanjem znao ,kod mene ovakve situacije nije do sad bilo ,junica nam se otelila prije 7 dana sama ,ona siva maja a sad ima negdje oko 18 lit na dan i mislim da nebude više dizala od 20 ali sve drugo je prošlo ok pa budemo vidjeli a tebi želim sreču sa mladom kravicom i valjda je to od utjecaja te upale pa se bude vratilo kroz par dana u normalu
 
K

Ketty

Guest
Ne bih se toliko nervirala kad bih znala da će se mlijeko vratiti bar upola količine.
Drago mi je zbog tvoje junice ajkula i to je sasvim dobra količina mlijeka za prvotelku.:supz:
 

ljiljanakn54

Član
Tu od
23 Srp 2011
Poruka
96
Ljudi, ne znam je li to peh ili što, ali mi opet nemamo sreće. Nakon što smo prodali one dvije junice o kojima sam pričala uspjeli smo kupiti druge dvije. Međutim, prva se otelila i muze se samo na tri sise al to i nije neki problem jer i na samo tri ima oko 20 l. Ali druga se telila prije pet dana. Teljenje je bilo jako teško jer je prilikom njega ispucala. Drugi dan smo morali zvati veterinara radi vađenja posteljice i dobila je injekciju protiv upale jer joj je vime bilo poprilično natečeno. U prvoj mužnji dala je oko 12 l kolostruma. Ali nakon što je djelovanje injekcije prestalo nakon dva dana došlo je do jake upale rodnice koja je ispucala tijekom telenja. Nakon dvije ponovljene injekcije upala se počela povlačiti ali ona više nema ni kapi mlijeka. Je li se ikome nešto slično dogodilo i što možemo napraviti?:?

Zao mi je sto vam se desio peh sa tom junicom. To je rizik kod prvotelki. Koje su rase junice? Nego to nije ni vazno. Vjerovatno je dobila kortizone zbog te upale i vjerovatno otoka koji ima i u rodnici. Znajte kortizoni su jako dobri i kod jakih upala vimena jer otok splasne ali splasne i mlijeko. Medjutim mlijeko se po pravilu vrati i kod ranije oteljenih krava a jos brze kod svjeze oteljenih. Bar takvu praksu ja imam. Kad vam se junica oteli dobro je uvijek pogledati rodnicu zbog pucanja. Ako ispuca a ne sasije se onda tecnosti iz nje idu u trbusnu duplju i to moze da bude belaj. Nadam se da kod vas to nije slucaj. Prisustvujeteli vi teljenju ili se same tele?
Ja sam kod mog veterinara prije desetak godina kupila konope za teljenje. Jako su prakticni jer imaju i konop za glavu teletu. Morate nauciti intervenicati odnosno vidjeti je li glava pravilno postavljena pa na nju namaci konop. Problem je sto glava uvijek zaostaje a ako povucete noge teletu onda glava dolazi na koljena teletu a to je onda mnogo teze oteliti. Ovako kad dva konopa idu na noge a treci na glavu onda se da glava povuci posebno i dovesti na gleznjeve nogu pa onda sve zajedno vuku dvoje ili eventualno troje jedan glavu a dvoje konope od nogu (ja cak konope vezem za kratak stap i dvojica mogu vuci noge odjednom. To je moje iskustvo. Mi inace imamo naseg privatnog veterinara od kojeg smo svi jako mnogo naucili. Ne znam kako je kod vas ali mi zbog otecenog vimena poslije teljenja ne dajemo injekcije nego samo poslije 24 sata dvije tablete edoveta da se krava odnosno junica oslobodi viska tecnosti i vime splasne ocas. Pozdrav nadam se da ce sve biti u redu.
 

ljiljanakn54

Član
Tu od
23 Srp 2011
Poruka
96
Mi baš imamo problem s jednom junicom. Naime dogovorili smo kupnju dvije visoko steone junice. Međutim dok smo čekali rezultate analize krvi jedna od njih se otelila kod tog gazde nekoliko dana prije navršenih 9 mjeseci steonosti. Sve je prošlo OK međutim čovjek ju je tamo naučio na ručnu mužnju i sad nas želi ubiti. Vežemo ju na sve moguće načine ali ona ne odustaje a najgore je što ne želi pustiti mlijeko. Koji su vaši savjeti?


Ljudi molim vas da primite savjet, ja godinama podizem junice, imala sam i ja ranije problema sa ritanjem, gicanjem skidanjem aparata i slicno. stavljala sam konope podizala noge a sve to se moze zamijeniti samo jednim. Stavljajte junice izmedju krava dva mjeseca prije teljenja da se one naviknu na komunikaciju oko vimena, na kante, aparate. Tako kad se oteli obavezno mlakom vodom i krpom masirajte vime, neka su vlazne sise dok ih rucno muzete jer su one jako bolne. dobro je imati i neke masti poslije muze namazati sise ima kod nas masti sa eukaliptusom, mentolom i slicno i kad zavrsite muzu dobro izmazati vime i sise to joj prija. Zatim kad prvi put stavljate aparat ako nije taj zvuk cula ranije nemojte joj ga stavljati dok se na zvuk ne navikne obicno to bude dan dva do tada je muzite rucno a aparat neka radi, kad ne bude dizala usi nego
bude mirna onda stavljajte aparat i normalno tek kad dobro spusti mlijeko, i izbjegavajte sustanje vakuma nego previjajte sisaljku koju ce te da stavite da ne susti. Mislim da nece biti problema sa gicanjem jer to radi iz straha. Obicno se svaka smiri poslije desetak dana ali do tada treba izdrzati a ovako kako ja radim stvarno nemam nikakvih problema a vjerujte svake godine po desetak junica mi se oteli.
Pozdrav forumasima stocarima.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Ljudi, ne znam je li to peh ili što, ali mi opet nemamo sreće. Nakon što smo prodali one dvije junice o kojima sam pričala uspjeli smo kupiti druge dvije. Međutim, prva se otelila i muze se samo na tri sise al to i nije neki problem jer i na samo tri ima oko 20 l. Ali druga se telila prije pet dana. Teljenje je bilo jako teško jer je prilikom njega ispucala. Drugi dan smo morali zvati veterinara radi vađenja posteljice i dobila je injekciju protiv upale jer joj je vime bilo poprilično natečeno. U prvoj mužnji dala je oko 12 l kolostruma. Ali nakon što je djelovanje injekcije prestalo nakon dva dana došlo je do jake upale rodnice koja je ispucala tijekom telenja. Nakon dvije ponovljene injekcije upala se počela povlačiti ali ona više nema ni kapi mlijeka. Je li se ikome nešto slično dogodilo i što možemo napraviti?:?


Pratim ovu temu od početka i moram reći da je ovo baš loša sreća. Jeste li vi birali ove junice? Teško teljenje može biti iz više razloga, neki od njih su: debela junica, nepravilan položaj karličnih kostiju, (kod nas to zovu "spuštena repnjača"), nedovoljno otvoreni i uski porođajni putevi, suviše krupan plod, nepravilan položaj ploda i nepravilni postupci tj. nestručno pomaganje prilikom teljenja.
Kako to da veterinar nije primjetio da je rodnica ispucala kad je vadio posteljicu?
Junica je zbog bolova, upale i stresa izgubila mlijeko, čudo bi bilo da nije.
Sad tu malo možete učiniti, bitno je da se ta upala sanira, to neće proći samo od dvije nekcije, potrebno je dosta duže liječenje. Kakav apetit ima junica, kako preživa, uzima li koncentrat? Obratite više pažnje na to kako se ponaša, kako jede, preživa, mokri, balega... Sad je bitno da se održe pravilne funkcije buraga i ne izlagati je stresu. Znači samo blagi postupci snjom , mlijeko će se vjerovatno povratiti, ali nažalost ni približno kao što bi bilo da nije bilo ovih problema. Tek se u sledećoj laktaciji može očekivati normalna proizvodnja.
 
M

MOCO

Guest
potpisujem sve što je Cowboy iznad napisao!

moglo bi se tu još toga reći, ali ne želim pametovati, pa ipak mislim da je za najveći dio problema u pitanju ljudska greška
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Ne znam kako hranite tele.

Ako ga spustite da pije ispod junice, ona spusti mlijeko?
 

Najnoviji postovi

Na vrh