• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Otići raditi u Njemačku?

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
kolega Seljacic,pogresno vrijeme ili losa sreca i okolina,u svakom slucaju niti se zelim prepirati niti svadjati,pricam svoja iskustva. imam skroz svjezi primjer koji je radom uspio u poljoprivredi.mozdaj e bas slucaj ali...kao sto sam vec rekao da su nasi ljudi (balkanci)vrijedni i pouzdani i cijenjeni radnici. i nije isto raditi kao stalno zaposleni ili Hilfsarbeiter,jel tako? a to odmah baca drugu sliku,istina nezelim bas nikoga nagovarati na nesta al bar da pricamo istinu.i ja imam jednu kucu gdje radim ciscenje snijega,pola sata rada,pociscenju ,a sat je placen 40 e netto.ja odgovaram za taj posao ne hilfsarbeiter.ako tamo netko slomi nogu,ja cu na sud,ja placam osiguranje i za taj posao.ima toga jos puno,al vecina nece razumjeti pa sto da pisem.Nixa,pitas o njemackoj a vuces paralelu sa ceskom.jel to isto??????? i jos nesto,radnici na privremenom radu u inozemstvu,tako smo ih prije zvali,polako izumiru,idu u zasluzenu mirovinu i vracaju se kuci umrijeti kod tkz. obitelji. jadni iscrpljeni ljudi,vidim jedan bus vrlo cesto za vikend i bude mi zao zivota i sudbine tih ljudi.ali ta vrsta odlazi i neznam bas nikoga ovdje tko je sam,i ja ujutro odlazim i poljubim dijete,i obavezno sam u 8 sati navecer pred spavanje kuci a onda nastVIM RADITI do 10-pola 11,i da imam tu cuvenu slobodu jer sam svoj gazda,i sam radim i placam druge da rade i mogu na more kad si sve izorganiziram i dolazim 4 puta godisnje u HR. radim 12-15 sati dnevno,i nije mi tesko jer znam za sta radim a novci su sloboda. da nebi ispalo da se preseravam i ja sam isto tako kao vi mislio prije,moja zena kaze da sam se drzao za drzavnu granicu kao green peace ali treba dozivleti i drugu stranu da bi shvatio,i vratit cu se u domovinu kad zavladaju zakoni da bih pokrenuo neki posao i da vezem svoje dijete za djedovinu,da joj to nije samo godisnji odmor. lijep pozdrav svima.

Fala Bogu pa si uspio gore biti svoj šef.Malo je takvih uspijeća.
Ja sam pola života proveo u domovini a pola u njemačkoj i sa pravom za sebe mogu reći šta je bolje.dosta se toga isprepliće sa Savinim postom pa nebih ponavljao.

Ali hajde da se dodirnemo naših vrijednih balkanaca.Budimo iskreni i fer pa priznajmo da pola istih radi i crnči u dijaspori bolje od mnogih domorodaca tamo.Ponašaju se naši ljudi tamo primjerno kako na poslu,veliki stručnjaci,tako i životu i prometu. Ali kad dođu u domovinu na GO onda se ponašaju kao zadnji građanin,nema semafora,nema pješačkog,neplaćaju vodu i struju itd.....Pitam se samo kako drugima možemo služiti a sebi ne.Ovako kako nam je svima sada je iz tog razloga što necijenimo svoje a za tuđe dajemo sve.
 
U

USRO

Guest
pa na njihovu i misli dok crnči i drži glavu u torbi dok je u šumi
pa kolega dragi,pravi otac podiže svoju djecu a ne da ih samo futra novcima ...
tko će da ih usmjeri na pravi put i da ih nauče radnim navikama,a kako to napraviti ako si miljama daleko,nije dovoljno doći nekoliko puta godišnje kući s parama i misliti kako je sve super..

Pa recimo da su se vremena malo promjenila, kako u svemu tako i u nacinu razmisljanja. Ako je on hodao u opancima bilo bi ljepo da priusti svome djetetu da ne hoda u istim tim opancima i da mu djeca ne prolaze sve sto je on prosao, te da im nesto ipak osigura osim radnih navika u sumi.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
A sta to bi moglo biti, bas me zanima!? Trebas mozda adresu?
moja ti je preporuka da ne prčkaš dalje , iskrena preporuka , jer sa mjesta moderatora nemožem da ti kažem sve šta mislim o takvima , a ako nastaviš tako budi siguran da ni ti nećeš se puno napričati na ovome forumu :partyman:


evo MTD me pravilno dopunio
pa kolega dragi,pravi otac podiže svoju djecu a ne da ih samo futra novcima ...
tko će da ih usmjeri na pravi put i da ih nauče radnim navikama,a kako to napraviti ako si miljama daleko,nije dovoljno doći nekoliko puta godišnje kući s parama i misliti kako je sve super..


Pa recimo da su se vremena malo promjenila, kako u svemu tako i u nacinu razmisljanja. Ako je on hodao u opancima bilo bi ljepo da priusti svome djetetu da ne hoda u istim tim opancima i da mu djeca ne prolaze sve sto je on prosao, te da im nesto ipak osigura osim radnih navika u sumi.

jeste Savoo hodao u opancima i droljavim patikama , i nije ga stid ni sram ni jedne jedine sekunde
ali Savo mirno spava , nikome nije dužan ni jednog jedinog dinara niti je prodao svoje dupe zarad raskoša
jeste , Savo drži glavu u torbi , ali neka je i u torbi , moja glava dok je na mojim ramenima razmišljat će ovako

i baš zbog takvih kao što si ti moja djeca će ići pravim putom , nedaj bože da takvom čovjeku dodju da se zamole za koru hljeba
samo ti nastavi sa svojim životom iz bajke , nadam se da ćeš jednog dana više cijeniti ČOVJEKA nego PARE :prayer:
 
U

USRO

Guest
moja ti je preporuka da ne prčkaš dalje , iskrena preporuka , jer sa mjesta moderatora nemožem da ti kažem sve šta mislim o takvima , a ako nastaviš tako budi siguran da ni ti nećeš se puno napričati na ovome forumu :partyman:

E jesi me uplasio, umalo da nisam gace napunio

evo MTD me pravilno dopunio

Nije


jeste Savoo hodao u opancima i droljavim patikama , i nije ga stid ni sram ni jedne jedine sekunde
ali Savo mirno spava , nikome nije dužan ni jednog jedinog dinara niti je prodao svoje dupe zarad raskoša
jeste , Savo drži glavu u torbi , ali neka je i u torbi , moja glava dok je na mojim ramenima razmišljat će ovako
Zato i jesi tu di jesi
i baš zbog takvih kao što si ti moja djeca će ići pravim putom
Kakav je to pravim putom, da i ja svoju djecu tam posaljem:lol:,
nedaj bože da takvom čovjeku dodju da se zamole za koru hljeba
Tako je, neka se jave svom caci
samo ti nastavi sa svojim životom iz bajke , nadam se da ćeš jednog dana više cijeniti ČOVJEKA nego PARE
Nije to zivot iz bajke, ali moras se otkaciti "tunel" zivota.
sve sto sam ti htio reci da se covjek mora odreci nekakvih stvari u zivotu za bolju buducnos svoje djece. Dizem se ujutro u 5, dok moja djeca jos spavaju (ne budim se sa njima) da bi ih mogo skolovati, da ne hodaju u opancima, da bi im osigurao kakvu takvu odskocnu dasku da ne moraju sljakati kao i ja. Tako je meni moj otac napravio, te tako namjeravam i ja njima. dabogda da ne moraju nista raditi u zivotu i da uzivaju u njemu u punom smislu te rijeci.
 
U

USRO

Guest
Uh

Nego dragi moj, gdje sam ja tu tvoju djecu obezvrijedio i omalovazava kako kazes:
Poštovani USRO,

Primili ste upozorenje sa Poljoprivredni Forum.

Razlog: Insulted Other Member(s)
-------
još jedan onakav post u koji stavljaš moju djecu i banovat ću te momentalno.
na koliko ? e to pogadjaj


Po tome vidis koliko si mali i bezvrijedan cim se sa toliko malo ovlasti kurcis bez veze:butthead:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
forumska rasprava sa tobom je bila do onoga momenta gdje si prešao granicu , posle te granice svaka rasprava sa tobom je meni zabranjena po pravilu ponašanja za moderatore koje stoji u podforumu koji ti nemožeš vidjeti kao običan član i ta pravila vide i čitaju samo moderatori i administratori
ja ti ta pravila nesmijem prenijeti i citirati iz tog dijela podforuma jer je i to zabranjeno da se radi
pravila foruma mi nalažu da tako postupim mada ja bih vrlo rado se upustio sa tobom u raspravu , ali vrlo rado
takodje , rasprava oko odluke moderatora je zabranjena , možeš da se žališ administratorima u vezi moje odluke što ti i predlažem da uradiš nakon što ćeš da vidiš moju konačnu odluku :prayer:

prema tome , pošto će ovaj dio teme biti obrisan na moj zahtjev i da se tema vrati u svoj kolosijek evo humorističan opis odlaska ''Otići raditi u Njemačku?''
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=YQGdbXsmZLA&feature=related[/YT]
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
evo još jedna u pisanom obliku

Ibro iz Amer'ke

''Dragi naši,

Ne možemo još da konfirmujemo naš dolazak ovog ljeta, sada stvari stoje, izgleda da ćemo morati kanselovati tikete koje smo bukirali, jer nas ubi morgidž za taun haus što smo kupili. Doduše, za tikete imamo, ali ne možemo skupiti za prezente svima vama, dajdži i ostaloj familiji.

A, jebi ga, bez toga ne ide da dolazimo, jer nećemo da nas smatraju za nekakve pankove, kao što su pričali za Seju i njegove kad su svojima donijeli po 100 dolara, kako su fukara i kako ništa nisu uradili u Kanadi.

Mi tako nećemo. Jal' dolazimo kô hadžije jal' nikako. Zato smo se i dogovorili da sejvujemo što možemo više i da sve odložimo za sljedeći vekejšn.

Inače, mi živimo dosta dobro. Ja radim ful tajm i još dva part tajma, a Razija je našla i treći part tajm preko vikenda, ali smo dobro uskladili šihte pa možemo da se viđamo svakog drugog vika. Možda je to malo nezgodno za Džesiku, ali njoj plaćamo dej ker poslije škole, a odatle je uzima bejbisiterka i dovodi kući na spavanje. Ona, iako je mala, konta da mi ovoliko radimo za njeno dobro i da ovako mora sve dok ne otplatimo morgidž. Svaki fri tajm koristimo da budemo sa njom, pa smo je tako last samer (ili to bješe pretprošlog?) vodili cijeli dan na Grejt Lejks. Kupili smo joj i hot-dog i ajskrim i od tada stalno svima priča kako joj je bilo bjutiful.

Ja imam dosta posla oko taun hausa - katujem travu, čistim atik i nekako ugrabim par sati dnevno da sređujem bejsment jer hoćemo da ga rentamo i tako povećamo inkam.

Kao što vidite, da je lako - nije, ali kad je čovjek hard vorker i kad dobro isplanira skedžual, može na sve stići. Ja sam lijepo dotjerao liniju na 130 paunda, pa se neki naši kokuzi odavde šegače da sam se osušio zato što puno radim i spavam samo četir' sata, ali to je samo zato što su oni dželos na mene, a i ne znaju da ja uvijek ugrabim bar 45 minuta slipa u sabveju. Čovjeku više i ne treba, a i to je samo prvih 25-30 godina, dok ne otplatimo morgidž, a poslije ćemo da uživamo. Sve je lako kad imaš svoj target.

Čuo sam da Sejo i ove godine ide za Bosnu. Jebi ga, može mu se kad već deset godina čuči na velferu i još razvozi picu za keš, a žena mu otvorila bjuti salon u stanu pa ove naše guske navalile kô nezdrave na her kat u nje.

Ali, šta im vrijedi kad ne znaju da investuju nego sve spiskaju na putovanja i neke druge stjupid šeme. Zato će sav život biti fukara koja rentuje svoj apartment, a mi imamo properti i sejving akaunt u banci. On stalno mejk fan od mene i priča okolo kako sam ful i ne znam da živim. Ali polako, doće maca na vratanca i njegovog apartmenta! Ja sam već obavijestio Revenju Kanada o njegovim biznisima, pa ću ga pitati kako se živi kad bude počeo plaćati taksu za sve ove godine. A to što on misli kako mi ne znamo da živimo, malo se zajebô!

Skoro svaki satrdej uveče ja i moja Raza popijemo kejs piva - onaj mali od siks. Doduše, ona popije samo jedno zato što mora na najt šift od devet, ali se zato ja rileks i smažem sve ostalo jer u sandej radim tek od osam ujutru.

Zato, kad ga vidite, nemojte vjerovati šta priča jer on nije čovjek za rispekt.

To je rizon što vam nisam poslao dolare po njemu, jer znam da će reći da sam goljo i da grabim samo za sebe.

Vi znate da to nije zbog toga, nego zato što sam temporari šort, ali i to je samo dok ne otplatimo morgidž, prvih 25-30 godina. Poslije ćemo svi da uživamo.

Pozdravlja vas sve vaš brat Ibro iz USA'''
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,630
Savo ljudino!
Probas sam svakakve načine života: i tvoj u mladosti (neimaština) i današnje služenje strancima (iako radim u Hrvatskoj)...i stvarno imaš pravo. Neke se stvari su bez materijalne vrijednosti i nikakvi ih novci nemogu nadoknaditi. Cilj je kapitalizma bespogovorno služenje i čim manje biti s obitelji. Onda ti djecu odgajaju drugi ljudi, na način kak ti to ne želiš. Nažalost, niti nemaš utjecaja na to. A još to moraš i platiti.

Moraš znati da pogled nekoga iz one bolesne ljudske kaljuže zavane Stuttgart, Prag ili Zagreb zaslijepljen blještavim šoping centrima i načinom života (svagdje osim doma), drugačiji nego nas seljaka.
Cijene se neke druge stvari, koje ja ne zovem vrijednostima, nego lošim primjerima zapada. Teško mi je to razumjeti.

Prošel sam dosta zemalja Europe, i nigdje se ne živi lijepo ko u našim siromašnim krajevima. Nažalost, izdajnička i podanička politika nas prisiljava na ponašanje zapada, kaj je većinom u suprotnosti s našim mentalitetom.
Ljudi u gradovima su većinom obezglavljena bujica koja ne razmišlja svojom glavom, već se povodi za masom drugih, koji žive na jednak način njima.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
@ZJ
samo ti na kraju teksta fali AMIN :prayer:
odavno na ovom forumu ne pročitah ljepše složen tekst :partyman: a još i istinit :vragek:
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
nisam bas dovoljni star da bi mogo ovde pisat na siroko i na dugacko...........svi mi znamo da je zivot jedan krug koji kad se zatvori gotovo je,i gdje i kako si poceo tako ces i zavrsiti....
 

zagorec

Član
Tu od
16 Svi 2011
Poruka
99
e moj USRO a baš si buda...
savo ljudino nemoj da te kret... isprovocira,ti pošteno radiš i zarađuješ za kruh sebi i svojoj djeci a to očito neki neznaju cijeniti
i ja radim pošteno za svoju obitelj,zarađujem dovoljno za kruh,ak kaj ostane nekaj se i napravi i s tim sam zadovoljan
svi bi mi nekaj bolje,nekaj više,nekaj,al mora se potegnut granica i odvojit želje i snovi od stvarnog života i ljudskih vrednota
 

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Momci nisam želio izazvati nikakve svađe, to nam stvarno ne treba.

POZNA, Češku nisam uspoređivao sa Njemačkom nego mi je služila kao primjer zemlje koja je ušla u EU i sad im daleko od onog čemu su se nadali, štoviše Češka je pri ulaku u EU bila u daleko povoljnijoj situaciji nego što je Hrvatska sada. Upravo me zbog toga "strah" što će biti sa nama kad uđemo u takvu mašinu.

Što se tiče različitih mišljenja o odlasku van, Savu razumjem u potpunosti. Također i mog dragog priajtelja koji ima troje djece, a u 55-oj već ima troje unučadi, sami znate da je to rupa bez dna.

Inače, i ja razmišljam o odlasku Van no ne raditi poljoprivredne poslove već poslove za koje bih bio razumno plaćen, vidite imam 30 godina i dva završena fakulteta i još sam magistar. Ovdje jedva zaradim 8000 kn, što mislim da nije dovoljno, pogotovo što moji kolege vani zarađuju 40000 kn i više radeći isti posao sa manje odgovornosti.
Tako da ne vidim razloga zašto bih ja kusao jad i bijedu koju su zakuhale budaletine kada sam ja još bio dijete.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Momci nisam želio izazvati nikakve svađe, to nam stvarno ne treba.

POZNA, Češku nisam uspoređivao sa Njemačkom nego mi je služila kao primjer zemlje koja je ušla u EU i sad im daleko od onog čemu su se nadali, štoviše Češka je pri ulaku u EU bila u daleko povoljnijoj situaciji nego što je Hrvatska sada. Upravo me zbog toga "strah" što će biti sa nama kad uđemo u takvu mašinu.

Što se tiče različitih mišljenja o odlasku van, Savu razumjem u potpunosti. Također i mog dragog priajtelja koji ima troje djece, a u 55-oj već ima troje unučadi, sami znate da je to rupa bez dna.

Inače, i ja razmišljam o odlasku Van no ne raditi poljoprivredne poslove već poslove za koje bih bio razumno plaćen, vidite imam 30 godina i dva završena fakulteta i još sam magistar. Ovdje jedva zaradim 8000 kn, što mislim da nije dovoljno, pogotovo što moji kolege vani zarađuju 40000 kn i više radeći isti posao sa manje odgovornosti.
Tako da ne vidim razloga zašto bih ja kusao jad i bijedu koju su zakuhale budaletine kada sam ja još bio dijete.

Možeš pokušati otići,zašto ne. Ako imaš tu mogućnost samo naprijed.Najprije se raspitaj gdje se traži stručnjak tvoje struke ili idi na preporuku.Samo znaj da ćete dobro testirati prije nego ti daju dobru plaću.Ptanje je dali će odmah uvažiti tvoje diplome,jer to ima je glavni izgovor da te neplate po tarifi.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
@nixa
tvoja tema je sasvim ok i nemaš ti nikakvog učešća u ovoj cijeloj zbrci

član USRO je dobio ban na 5 dana i svaka uvreda drugog člana će da završi na isti način


nego , kod nas je plata od 8000k sasvim (i više nego) pristojna , neću da kažem koliko vrijedi tvoj posao jer nisi ni rekao čime se baviš niti bih komentarisao tvoj učinak , normalno ovo moje mišljenje nije realno jer ako uzmemo u obzir standarde življenja onda dolazimo na isto

ako nemaš nekih ozbiljnih obaveza (ovdje prvenstveno mislim na brak i djecu) a imao bi mogućnost da odeš ''sezonski'' , znači 1,2,3 godine i ja bih podržao takvo mišljenje
znači ipak se radi o 4-5 puta većoj plati (neznam lično tvoju situaciju niti bi ulazio u to) sa takvom platom bi mogao da riješiš recimo stambeno pitanje ili neko drugo veće ulaganje potrebno za ''normalan'' život koji bi mogao da nastaviš radeći na svom kućnom pragu a da si zajedno uz porodicu i svoje

u svakom slučaju sam za varijantu da sve u životu treba vidjeti i mnogo toga probati
 

zagorec

Član
Tu od
16 Svi 2011
Poruka
99
naravno da je plača od 8000 za magistra premala,ako neko bez zanimanja dobi i do 4-5000, ali večina ljudi dobi oko 3000 kn,tak da ipak smatram da bi trebal biti zadovoljan.
istina da kad pogledaš neke svoje kolege koji manje rade ili čak imanje znaju o svom poslu da te onda to smeta,slažem se s tobom,ali barem moreš nekaj dok večina nažalost živi samo za stan i hranu.
vidi sam,odvagni si prednosti i mane pa odluči.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Pišem ovaj post več po 10x ..pa ga izbrišem , pa opet ponovno ....pa zbrišem sve .
Spominjem licemjerce , ove -one .Čak i one koji gotovo da ni ne jedu svoj kruh .
Razvrstavm ih u grupe ..pa podgrupe ..pa sam došo na ideju da radim tablice .
Brijem da je sve uzalud tj. nabolje ne napisati ništa .
Čak sam i tati spreman oprostiti onaj njegov odgoj za pare koje je mogao zaraditi u njemačkoj )kuče , apartmane , glisere ovo/ono)..jer i ovdje se naradio , izradio i umorio .
 

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
A morati ću ići nema što.
Mirovinski sustav je slomljen, tako i da čovjek ovdje danas radi za 10 tisuća kn opet pod stare dane će krpat kraj sa krajem, ako ne stavlja u čarapu u međuvremenu.
A gdje su još tu moji snovi o podizanju novog nasada, pa starci kad bude počela briga za njih, pa obitelj djeca... nema kraja
Ma dečki pustimo to, samo se deprimiramo...
 
Z

zetor4718

Guest
A morati ću ići nema što.
Mirovinski sustav je slomljen, tako i da čovjek ovdje danas radi za 10 tisuća kn opet pod stare dane će krpat kraj sa krajem, ako ne stavlja u čarapu u međuvremenu.
A gdje su još tu moji snovi o podizanju novog nasada, pa starci kad bude počela briga za njih, pa obitelj djeca... nema kraja
Ma dečki pustimo to, samo se deprimiramo...

nemoj čekati ni sekunde,idi čim dobiješ priliku i ako si imalo sposoban a jesi uspjet češ i dogurat češ daleko.ako možeš idi bolje u skandinavske zemlje,nauči jezik i pomogućnosti oženi se tamo za neku ženu porjeklom iz naših krajeva.uz malo sreće čeka te sretna starost bez brige i pameti!je*eš život u domovini kad to upće život nije...
 
P

pozna

Guest
Nixa,ta cifra od nekih 5000 e mi je malo pretjerana pa neka je i bruto,raspitaj se i koja porezna grupa te pripada.to je jako bitno da znas na cemu si.kolegina supruga je doktorirala mikrobiologiju,radi ovdje na institutu,jedan od 3 naj u evropi,ima svoje projekte...i svake godine joj produzuju ugovor.ima bruto placu 3700 a neto 2800,porezna grupa 3,kolega ima bruto 2600 neto 1300 por.grupa 5. i svake godine jos moraju doplatiti poreza 6-7000 e.hrvatski dokumenti se priznaju bez problema jedino sto bih htio reci da je vazno znati jezik,skratit ces si muke a itako nemozes doci u njemacku bez predznanja tj certifikat A1.da je sve lako,nije. i svatko ima svoja dobra i losa iskustva,pa tko voli nek izvoli.
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Nixa,ta cifra od nekih 5000 e mi je malo pretjerana pa neka je i bruto,raspitaj se i koja porezna grupa te pripada.to je jako bitno da znas na cemu si.kolegina supruga je doktorirala mikrobiologiju,radi ovdje na institutu,jedan od 3 naj u evropi,ima svoje projekte...i svake godine joj produzuju ugovor.ima bruto placu 3700 a neto 2800,porezna grupa 3,kolega ima bruto 2600 neto 1300 por.grupa 5. i svake godine jos moraju doplatiti poreza 6-7000 e.hrvatski dokumenti se priznaju bez problema jedino sto bih htio reci da je vazno znati jezik,skratit ces si muke a itako nemozes doci u njemacku bez predznanja tj certifikat A1.da je sve lako,nije. i svatko ima svoja dobra i losa iskustva,pa tko voli nek izvoli.

Pratio sam ovo sto ste pricali ali prvo o ovom gore, ovo je meni smijesno, pa ta zena bi vise imala da sa mnom vozi gradski bus, barem bi joj obitelj imala gratis godisnju kartu da se svi voze.

I ovo da mi koji smo vani radimo toliko mnogo, prosla su ta vremena kada se vani radilo da bi se doma kucilo, jer na dva mjesta ne mozes stici, recimo u CH( gdje vec zivim 26 godina) ako zena i muz rade onda se stvarno dobro zivi, ima se novaca za sve. Ja osobno ne stedim i nijemi taj cilj, ako se razbolim ne moram placati preko veze da me prime u bolnicu na operaciju ili sl. ovdje nema sistema koverti da dodjes na red, ali ima i troskova.Tako da sa popravak zuba idem u HR i sl.Nocas sam dosao iz HR, sa kim sam se sastao dvije price, ili bi vani ili jebu svicarce u kojim im je kredit.

Po meni nije fer otici sa fakultetom, jer si ga uglavnom dobio gratis dok je to u USA ili u Canadi skupo zadovoljstvo.Po meni su svi u ovoj diskusiji u pravu ali mnoge kockice trebaju da se sloze, savoris lijepo zbori i sa uzivanjem citam sa kolikom ljubavi taj covjek stvara, ali ima jedno veliko ali, sto ce se desiti ako se stvari promjene, nedajboze bolesti, udesa i sl. drazavu zaboli sa sve, tu samo moze priskociti u pomoc obitelj, Evropa nas tjera da se priznaju samo veliki igraci , a mi mali cemo igrati kako oni sivraju. Kakoce biti kada ta Evropa stvarno posrne nesmijem ni da zamislim.

Rad u Njemackoj... sve ce vise biti posla u Njemackoj ali samo za skolovane, i sve ce manje biti Njemaca u Njemackoj, jer rodjeni Njemci doslovce bjeze vani, momentalno su najbrojniji u CH.Porezno uredjene u Njemackoj se tako ponizilo radnika da je nemal bolje ziviti od socijalne pomoci nego raditi, pola ti drzava uzme.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh