• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Otkud početi

  • Temu pokrenuo Andrijica
  • Datum prvog posta

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,440
Re: Budućnost mladih na selu

Mladiću,, da te ja neštom reknem (po naški), prvenstveno ovaj Sakavaki lijepo ti je reko.
Pitanje,, dal ti hoćeš da budeš : bogat,,?

il: sretan?
Obadvoje, nema šanse,, to ni Bil Gejts, nije.
Znači, ako želiš da budeš bogat, završi te nauke,, mada mi ne mire čemu,, uči jezike,, i hvataj se noge. Bježi vanka.
A ako hoćeš da budeš sretan?? E to je već za priču.
Vidi jedan uvaženi kolega,, sa foruma, nedavno je tamo negdje, za našu domovinu izjavio doslovce:"najljepša zemlja na svijetu"(a nije Bosanac)
Šta hoću da ti kažem, mi imamo ako ne najljepšu zemlju na svijetu, onda sigurno negdje u top 5,, al imamo najgoru zemlju po društvenom uređenju.
To smo mi krivi.
E sad ako ti vidiš svoju budućnost, da voziš neko bijesno auto,, i da stanuješ na 56 spratu,, neke zapadne metropole,, onda bujrum.
A ako želiš, da nisi gladan, i da voziš Golfa 2,, ko ja,, a da uživaš u ljepotama Bosne,, da si sebi sam gazda, šef, i direktor,, da jedeš zdravu hranu, koju ti proizvedeš,,i povrh svega, da si vazda umoran a da uživaš i u umoran, a za prljavštinu da nepričam.
Vidi da ti samo kažem, sinek mi je tvoja generacija i isto sam mu reko,, a on nek odluči.
Ma imo bi ja tu mnogo čega,, ...
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,496
Re: Budućnost mladih na selu

Nije vam ni kod nas u RH bolje, ja sam isto mlad dosta, ali najviše me muči, ne samo mene nego i druge kolege a i moje doma, taj odnos koji država ima prema nama nije to samo poljoprivreda nego i obrti, ustvari prema svima koji se je..u i pokusavaju nesto napraviti u ovoj državi, jer tu ako ne radiš non stop nema budućnosti (barem na legalni način)
I nije nam problem raditi nego taj odnos prema nama ubija, ko da ništa nevrijedimo, i samo režu i ukidaju i dalje radimo i prilagodiš se, al da bar onda imas neke privilegije ma kakvi još te bolje guze
Bavimo se mljekarstvom i hocemo se jos prosiriti malo sa stajom e da to vidite koji su problemi, htjeli smo dozvolu na kratko vrijeme da imamo kam sa stokom dok se ne napravi pravi objekat,legalno napravljen i sve, i ovaj stari objekt je legalan i htjeli smo ga dograditi samo dok se ne napravi novi veći na drugoj lokaciji. I kaže visoko obrazovani zaposlenik u uredu za graditeljstvo da njega boli ku..c kam budemo mi s zivotinjama i neda dozvolu.
Živimo na selu, ali kod nas u razvijenoj RH (mos mislit) nesmije biti više od 10 uvjetnih grla u staji koja je u selu.
A u Austriji su farme bok uz bok sa vrticima i restoranima, i njima ne smetaju traktori i stoka.
Ali nama smeta i problem nam je jer smo ipak puno ispred njih valjda...
Da ne govorim o našem mentalitetu gdje bi svi lagodno milione prebirali bez kapi znoja i tako dalje i dalje..
Dok su još ljudi kod nas takvi nema nama buducnosti...
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,425
Re: Budućnost mladih na selu

Spoiler -> Pišem čitavu priču, kao što ja to znam pisati... Ispričavam se unaprijed svima :)

Kolega moj dragi... Također imam 21 godinu, tražio sam posao da paralelno radim i studiram, nisam mogao naći nikakav posao sem preko studentskog serivsa i to je bilo hebeno izrabljivanje. Jedino je u onom usranom McDonaldsu koliko toliko ok bilo.

Prošle godine sam se odlučio batalit redovnog studija i prebacio sam se na vanredno, radim kući sa starim. Došle su neke pare(i zemlja), uzeli smo si traktorček od 70ks i trenutno radimo oko 50ha. Razlika između mene i tebe postoji u količini zemlje i mehanizaciji, ali ovo što kolege kažu da nema boljeg neg' biti sam svoj gazda. To ne da su u pravu nego su 100 puta u pravu.

Nema ništa bolje nego kad odlučiš; Danas radim toliko i toliko i danas ću raditi to i to, a ne da te netko sili na nešto i hebe te u zdrav mozak samo zato jer zna da nemaš gdje drugdje otići i da ti njega u neke ruku trebaš, mada treba biti obratno, on se treba bojati da neće naći radnika ako se iživljava nad njima, ali je takva situacija da ako nemaš nešto svoje, cijeniš i tih 300€ makar za njih pišaš krv. Mene su hebali na sezonskim poslovima i na tim studentskim, jedno vrijeme im dopustiš, al' kad to pređe neku normalnu granicu, ćao narode, vidimo se kada dođe bolje vrijeme. Ne treba dati ni da te gazi, gori od tebe.

E sada što se tiče ovog dijela isplativosti, da, ne.

Ehh... Ako se imaš ikako snaći da negdje možeš uzajmiti stroj, traktor, priključak bilo što, to će ti uvelike olakšati situaciju. Ako se možeš samostalno snaći s time što imaš, da ne moraš odmah pljuckati pare na nove strojeve i neki traktor, čuvaj to i samo polako. Znam da će biti teško u početku, ali nema boljeg zadovoljstva kada neki posao napraviš, okreneš se, pogledaš i možeš reći; "To sam ja napravio." I znaš da to nisi odradio nekom drkadžiji koji to ne zna cijeniti.

Moj savjet ako hoćeš miran život i da ga krojiš po svome, samo piči na selo, uvijek ima nešto za raditi i nije baš da se ne može. Ni kod nas situacija nije bajna, al' kad vidiš nekoga kako kuka, a vozi novog JD-a, dođe ti da ga išamaraš i pljuneš mu u facu... A takvih zemljoposjednika ima koliko hoćeš, ima čovjek manje od 10ha, ali traktor od 150ks je parkiran u šupi, onda kuka kako ga amortizacija košta, pa košta jer si glup i za tebe očito nije poljoprivreda. Nije to da ti u tjedan dana pooreš sve i onda ležiš na parama... Poljoprivreda je rad i znoj, ali isplati se ako si normalan i ne očekuješ u godinu dana zaraditi "svoj 1. milijun" kako to neki misle.

Od poljoprivrede se da lijepo živjeti, ako možeš živjeti život sa svime što ti treba i povremenim luksuzom, a ne da svaki dan sipaš u novog Merđu pun rezervar da pokažeš kokama u kraju kakav si ti baja, onda ima smisla... Mi smo radili oko 30ha doduše u kooperaciji jer nismo imali traktor za takavo što. Ono čisto što je ostajalo pored tatine plaće je uvijek bilo na jednom računu i kad za nešto treba uvijek je bilo para. A sada samo na oranju ušparamo više od 50%, oranje 1-og ha dođe 300kn, a mi potrošimo oko 100kn nafte.

Mogao bih ja ovako do preksutra, al' evo da skratim haha (Narod si misli hvala bogu, ako netko uopće čita dovdje xD Hahaha)

Ako možeš bez nekog pretjeranog luksuza i htio bi sam za sebe nešto raditi... Od mene imaš punu podršku i da sam na tvom mjestu nebi baš puno dvojio oko odluke, ako ti je na poslu gadno i htio bi probat nešto svoje, piči.

Kako je već netko rekao, uvijek sve možeš raspi*iti za godinu, dvije ako vidiš da nema vajde od toga.
 

Malinarbosna

Novi član
Tu od
27 Srp 2016
Poruka
0
Re: Budućnost mladih na selu

Ja želim samo solidan zivot da ne ovisim o kreditima i poslodavcima i da ako Bog da mogu uzdržavati svoju porodicu
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,496
Re: Budućnost mladih na selu

Evo kolega sve si rekao
Tocno tak ja mislim samo nisam uspio to napisati vec sam otisao dalje od teme...xD
Malinarbosna
A gle da budes bas uspio bez zaduzivanja ili bilo kojeg drugog riskiranja nevjerujem, ali sve ti je to život i posao
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,913
Re: Budućnost mladih na selu

Pored volje i zelje potrebne su i dogovarajuce okolnosti. Problem je prodati visak proizvoda kad je narod u besparici (1l rakije je skup 5 EURA, a tebe kosta da prozvedes 3 EURA i tako ti je sa svime), lako je prodavati viskove u zemlji gdje ljudi rade i nemaju vreman da se bave poljopriredom i uz to jos imaju novaca i svijest za potrebom za zdravim namirnicama. Ja osobno mogu raditi mogu prozvesti, ali moliti nekoga da kupi nesto od mene, to nemogu.Prije par dana sam muku mucio sa kukuruzom i ziskom, jer ga nisam prodao na vrijeme, a nisam ga prodao sto gospoda hoce da kupi jeftinijie kod mene nego u trgovini. Spreman sam ga i baciti ali NEDAM. Zato se i ne bavim profesionalno poljoprivredom. U kafani konobarici ostave baksisa 5 eura, na sisanju frizerki isto tako, a kad nesto kupuju od seljaka ti isti traze stotinu mana.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,425
Re: Budućnost mladih na selu

Ja želim samo solidan zivot da ne ovisim o kreditima i poslodavcima i da ako Bog da mogu uzdržavati svoju porodicu

To je sve ostvarivo, kako je netko već rekao, pogledaj što se traži, ako bi se htio širiti na još neke grane. Što više možeš i napraviš samostalno, to više novca štediš i imaš za pretaknje u neke nove projekte ili nešto drugo.

Samo polako, bez očekivanja da će se sve samo napraviti i da se svaki posao može napraviti za sat vremena. U svakom slučaju možeš pokušati pa vidjeti dali je isplativo ili ne, mada ako znaš gospodariti, svakako će se isplatiti.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
@power, tu si u pravu, svima sve skupo, a svi trebaju! Ja dok sam se bavio sa bućinim uljem, sam imo cijenu od 80kn za litru, par njih je nešto mrmljalo skupo, ovi imaju po 50-60kn, reko nek imaju, tak dugo dok nisu uzeli prvi litar, tad je bilo u jbte, ja si stavim gore još litru bjelog i jaće je od ovog za 50-60kn. Ugl, svaka roba ima svoju cijenu i kupca, nikad mi se nije dogodilo da bi mi višak ostao.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Biti "sam svoj gazda"... Meni se čini da ipak to nitko od vas nije probao. Pogotovo ne u poljoprivredi.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ja nisam, ja spadam u hobi poljoprivrednike, ali znadem puno njih koji žive solidno od iste, a opet znadem i one koji si do grla u go.... i to većinom svojom krivicom. Prvi primjer su ti oni nekadašnji poticaji za kupovinu krava, dovukli svakakva sranja izdojena iz vana, bitno da su pobrali lovu, a dok su krediti počeli stizati na naplatu tad su se bakine i dedine penzije uzimale da se plati rata, jer krave nisu davale niti da svoje troškove pokriju.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,857
Dobro gogo kaže. Najveći dio nas uz rad na zemlji ima i neki posao pa laprdamo. Svaki početak je težak ali počinjalo se u nekim drugim vremenima kad se para djelila malo više nego sada i sve se dalo prodati. Sad je to sve malo drukčije.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
nigdje i ništa nije lako početi ako nemaš dobro zaleđe , oca , mater , familija , brdo love , strica na položaju ..

KAd sin od farmera završi doktorat počinje od nule .., biokemičarka i farmaceuti , stomatolog , itd koji su počeli bez zaleđa koprcali su se jer su počeli od nule .


Kapilaistima to odgovara , da sad ne odvučem temu na krivu stanu ...treba se držati obiteljskog posla ..a upravo oni su razjebali obitelj , nametnuli standarde , ..i bogami vrijednosti u životu .

ako počinješ od nule , nemaš ništa , imaš samo osudu i ismijavanje okoline ....
Ali ako imaš podršku žene , roditelja , spreman si ugodno živjeti bez stresa i skupih "geđita " imaš moj blagoslov .
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
dado-ma ne kažem ja da se laprda,jbg,teško je dati neki dobar savjet u ovakvoj situaciji,a i svi mi se moramo zapitati koliko smo uopće kompetenti da dajemo savjete.
Samo hoću reći da je biti sam svoj gazda ogromna muka i odgovornost,pogotovo kad stvari ne idu po planu,kad svake sezone uložiš torbu keša u posao,a desi se sranje i možeš samo gledati kako trud propada...
Isto je dal radiš puno ili malo,ako ovisiš samo o poljoprivredi,velik je to rizik i stres,lakše je u firmi odraditi 8 sati za i kasnije razmišljati što i kako sa životom.
Da sam ja na mjestu kolege malinara,upro bih sve vijuge u taj fakultet,i poslije milom,silom ili mitom našao neki posao,pa tek tad ulagao eventualni višak novca u neku proizvodnju za dušu,kasnije se svašta može izroditi iz toga,može se prijeći u profesionalce ako posao krene,a ako propadne,opet imaš kamo...
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Biti "sam svoj gazda"... Meni se čini da ipak to nitko od vas nije probao. Pogotovo ne u poljoprivredi.
JA jesam i to cijeli svoj život,što u ribarstvu što u poljoprivredi i nikad ama baš nikad ni za koga nebi radio!!!
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Ne bih ni ja,ali puno ljudi misli da je to tek tako...
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,449
Dobro je biti sam svoj gazda kada ide sve dobro. Onaj na poslu dođe kući i boli ga briga za sve, nije da im je lako na poslu, svakakvih gazda ima. Još da u poljoprivredi ide kako treba, da se proizvodi mogu plasirati po normalnim cjenama kud ćeš bolje. Valjda će krenuti na bolje, ne može stalno na gore. No po meni od nule danas je teško krenuti.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
Teško je krenut najgore je doka se nađu stalni kupci nama je 10 godina trebalo da navedemo ljude da kupuju krumpir.
Sad sami zovu traže
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,857
gogo nisam mislio sa tim baš nešto pretjerano loše ali dosta je lakše govoriti da je najbolje biti svoj gazda ali veliko je pitanje šta bi i sam napravio da sam na njegovom mjestu. Ti novci šta ima nisu baš nešto posebno za neki početak. U poljoprivredi nema brzog bogaćenja. Tek će njegov nasljednik možda osjetiti plodove njihovog mukotrpnog rada (ako bude htio to nastaviti).
malinar nebi te htio nagovoriti ili odgovoriti od ničega. I sam radim i u firmi i doma. Razapneš se na sve strane koliko možeš i nemožeš. Sve to na uštrb nekih drugih stvari da bi djeci osigurao da im bude bolje i lakše nego meni samom. Volim to raditi ali da nema njih vjeruj da nebih ništa radio. Jedina je razlika što ja radim u državnoj firmi i zbog toga ti više neću davati nikakve prijedloge.
 

Malinarbosna

Novi član
Tu od
27 Srp 2016
Poruka
0
E ovako ljudi nakon intenzivnog razmišljanja (zadnja godina ) , odlučio sam se sto vise posvetiti selu . Koraci su slijedeci: do proljeća uštediti još nekih para za kupovinu još desetak pčelinjih društava , proširiti maline na nekih 3 duluma ( ove godine sam imao zaradu 2500 eura i sve uštedio ) , na proljeće početi ziviti na relaciji selo grad posao. Ovak posao Necu još napuštati dok ne stanem malo na noge .

Kultura na kojoj cu se bazirati je malina , a pčelinjak cu pomalo širiti , usput cu pokušati proizvesti sve sto mi je potrebno za ishranu ...

Veliki Pozdrav svima i hvala na savjetima , slobodno još komentarisite .
Novo pitanje da održim temu : Sta bi vi radili sa 20 godina ?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Eh, da je meni 20 a ova pamet :icon_eyes::icon_eyes: poljoprivredu i bilo kaj vezano uz nju garant ne.
Znam kaj bi...
 

Najnoviji postovi

Na vrh