• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Otkud početi

  • Temu pokrenuo Andrijica
  • Datum prvog posta
A

Andrijica

Guest
Dakle ovako, molio bih dobronamjerne za pomoć čistom početniku. Otkud krenuti, gdje se informirati o tome što bi na zemlji kojoj imam mogao uzgajati, što bi tamo uspijevalo i ono najvažnije, što danas ima prođu, što se traži, može prodati... Hrpa pitanja, znam da nije lako dati neki odgovor ovako na neviđeno, ali dajte me molim vas uputite kako da počnem...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
prvo i osnovno,analiza zemlje,da se vidi s cime raspolazes. koliko zemlje imas,sto sad na njoj raste,kojom granom poljoprivrede bi se htio baviti,kakvu mehanizaciju imas,koliko vremena mozes odvojiti za rad?
 
A

Andrijica

Guest
Hvala! U redu, napravit će se analiza zemlje. Dalje... Kojom granom... pa ja bi htio uzgajati neku kulturu čiji se uzgoj isplati, za što nije teško naći otkup. Možda nešto ljekovito, ili neke egzotične vrste... Gledam malo po interneru, spominju se i kamilica, pelin, neven, aronija, slatki krumpir... ali o svemu ima kontradiktornih informacija. Neki kažu isplati se, neki kažu ne. Tako da uopće ne znam o čemu bih razmišljao. Vremena ću odvojiti koliko treba, kanim se time ozbiljno baviti, a i uzeti suradnike, koliko ih treba. Mehanizaciju nemam nikakvu za sada, spreman sam uložiti. E, sad količina zemlje... imam 100 hektara poljoprivrednog zemljišta. I još šume - jako puno - ali ne znam može li se i smije li se u šumi uzgajati nešto što je komercijalno, osim drva?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
kad pročitam koliko zemlje imaš lovi me zavist neznam šta ti planiraš ali ja znam šta bi u svakom slučaju a gore od navedenog to je prevelika kolićina zemlje za takvo bilje snjim je dosta posla ..
 

Markec

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
282
Navodno češnjak ima odlične izglede na tržištu..
Ali prije bilo kakvog pokušaja, prvo bih dogovorio posao i uvjete sa zainteresiranim partnerima iz branše.. Kulturu, količinu, financiranje, plaćanje, sondiranje tržišta, plusevi i minusevi..
Iz vlastitog iskustva (ne poljoprivrednog) savjetujem da odmah kreneš na dvije ili tri različite kulture ili zaokružiš proces od sjetve/sadnje do konačnog kupca.. Ako podbaci jedna, druge će spasiti stvar.. Pecanje i drijemež dok kultura ne sazrije, nažalost više nije opcija.

LP
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
el ti tih 100 hektara u komadu, ili ono po domaći...u 300 parcela...?
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,752
Nemoj se ljutiti ali ovo što ti želiš želimo i svi mi i svatko od nas se je našao u nečemu pa tako budeš i ti. Najviše zapitaj sebe šta bi volio raditi i šta teba u tvojoj okolini ali na toliku površinu ide više kultura pa nebu baš vremena za odmor.:drink: I mene kao i farmervg malo hvata zavist jer kod mene kao da mu otimaš kruh kad tražiš u zakup zemlju (zaraslu u korov od njihovog silnog rada)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
A

Andrijica

Guest
Ne ljutim se, zašto bi se ljutio, svi to želimo i to je normalno. Ali ovo - budeš se našao.... - nebum se našao ako se ne savjetujem, pitam... nisam agronom i do sada nemam iskustva u branši pa je normalno da pitam. Počeo sam ovdje. Jasno mi je da nitko od vas ne želi konkurenciju, to je razumljivo. Ali eto, ipak se nadam da će mi netko tko je upućen dati neke početne informacije...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
A

Andrijica

Guest
el ti tih 100 hektara u komadu, ili ono po domaći...u 300 parcela...?

U komadu je.

Navodno češnjak ima odlične izglede na tržištu..
Ali prije bilo kakvog pokušaja, prvo bih dogovorio posao i uvjete sa zainteresiranim partnerima iz branše.. Kulturu, količinu, financiranje, plaćanje, sondiranje tržišta, plusevi i minusevi..
Iz vlastitog iskustva (ne poljoprivrednog) savjetujem da odmah kreneš na dvije ili tri različite kulture ili zaokružiš proces od sjetve/sadnje do konačnog kupca.. Ako podbaci jedna, druge će spasiti stvar.. Pecanje i drijemež dok kultura ne sazrije, nažalost više nije opcija.

LP

E Markec, upravo ovo što si rekao: "prvo bih dogovorio posao i uvjete sa zainteresiranim partnerima iz branše", baš to me zanima. Gdje? S kim? Koga da pitam? Gdje se može stupiti u kontakt s "ljudima iz branše". Ajmo reći da bi uzgajao lješnjake. I kaj sad, kud da odem pitati jel bi kupovali moje lješnjake... ? Koliko znam, ne postoji nešto kao poljoprivredna komora, jel tak? Ima li neka institucija koja vodi računa o potražnji na tržištu i slično?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
A jel je tih 100 hektara zaraslo u sumu i sikarje ili je cista zemlja koja se moze odmah orati i obradivati? Ja bi probao prvu godinu sa zitaricama, znaci kukuruz, psenica, soja pa ako bi to islo nabavio si svu masineriju za to, a ako nebi okrenuo bi se na nesto drugo..
 
A

Andrijica

Guest
Dio, recimo pola je spremno za obradu, dio je zaraslo. Jedan dio je i baš prava šuma, dakle šumsko zemljište. Zato sam u prvom pitanju i pitao smije li se i može li se u šumi nešto uzgajati.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Markec

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
282
Svaka individua će tvrditi svoje i govoriti najbolje o onome što zna, a zanemariti ostalo (što ne zna). Na tebi je da procijeniš hoće li te tko oprati za lovu ili hoćeš li naići na razrađenu ideju bez infrastrukture (koju imaš).
Mislim da bi prva stanica za nekakav savjet bio poljoprivredni (agronomski) fakultet. Definitivno su to ljudi koji znaju što rade i kako diše agronomija, te su objedinjeni u svim segmentima poljoprivredne proizvodnje. Od ispitivanja tla, poznavanja kultura, tržišta... Zatim vidjeti primjere u praksi i nikako ne računati na vladu i politiku..
Za ovako velike parcele treba gledati malo globalnije i okrenuti se prema europi i uniji. Možda čak i trećim tržištima.. Ako uspiješ u Halal certifikatu, nebo je granica..
Dosta ovisi i način proizvodnje, eko ili standardno, industrijski ili komercijalno, dugogodišnje kulture ili jednogodišnje..
Treba razmisliti o strategiji ulaganja tako da se što manje ovisi o trećim osobama, dakle po načelu od polja do stola. Razraditi kapacitete prema kojima se može utjecati na cijenu robe (skladištenje, prerada..).

U procesu proizvodnje prepoznati slabe točke u kojima izmiče zarada i reagirati..

LP
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,752
Da te vidimo kao konkurenciju nebi ti nitko odgovorio. Zato i jesmo ovdje da si pomazemo. Sretno
 
A

Andrijica

Guest
Svaka individua će tvrditi svoje i govoriti najbolje o onome što zna, a zanemariti ostalo (što ne zna). Na tebi je da procijeniš hoće li te tko oprati za lovu ili hoćeš li naići na razrađenu ideju bez infrastrukture (koju imaš).
Mislim da bi prva stanica za nekakav savjet bio poljoprivredni (agronomski) fakultet. Definitivno su to ljudi koji znaju što rade i kako diše agronomija, te su objedinjeni u svim segmentima poljoprivredne proizvodnje. Od ispitivanja tla, poznavanja kultura, tržišta... Zatim vidjeti primjere u praksi i nikako ne računati na vladu i politiku..
Za ovako velike parcele treba gledati malo globalnije i okrenuti se prema europi i uniji. Možda čak i trećim tržištima.. Ako uspiješ u Halal certifikatu, nebo je granica..
Dosta ovisi i način proizvodnje, eko ili standardno, industrijski ili komercijalno, dugogodišnje kulture ili jednogodišnje..
Treba razmisliti o strategiji ulaganja tako da se što manje ovisi o trećim osobama, dakle po načelu od polja do stola. Razraditi kapacitete prema kojima se može utjecati na cijenu robe (skladištenje, prerada..).

U procesu proizvodnje prepoznati slabe točke u kojima izmiče zarada i reagirati..

LP


Hvala puno, ovo mi je jako korisno!
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
100 hektarića u komadu...mislim da je to san svakog tko radi na zemlji...
ali i noćna mora kad ne znaš što s time...
kao mali poljoprivrednik-povrtlar osobno obrađujem do 5 hektara i vjeruj mi ubijem se time kroz godinu...imam još i 7 hektara šume i vjeruj mi želim odrezati živo drvo...a ne samo sušce...
dakle, ako ćeš raditi sam, nema šanse...
ako ćeš plaćati radnike i sve stavljati u funkciju trebaju ti milioni...
možda bih na tvom mjestu otišao u šumariju i razgovarao s njima o besplatnim sadnicama, uzgoju divljači za njih ili nešto slično...vezano uz to ide i razgovor s lovačkim društvom - imaš pravo na naknadu od njih...
jer ako nemaš mehanizaciju, iskustvo, radnu snagu i hrpetinu love moraš petljat od nule bez obzira na sav kapital...

jedina investicija za takvu parcelu iz vlastitog džepa, a da je prihvatljiva je ona za OGRADU...:(happy):
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
U komadu je.

Di se nalazi ta zemlja? Jesi vlasnik 1/1?
Ako si voljan prodati javi. Moj stari traži takvu zemlju po opisu!

@Markec, vjeruj mi da ni to neka velika parcela, kad sam bio u SAD-u kod rođaka pokazao mi je jednu parcelu oko 700h(hektara) zemlje, nema kraja! još da nadodam da ih ima par stotina u SAD-u!
U Argentini i Brazilu imaš neku organizaciju koja ima 20 članova i sve ukupno imaju 120 000h (hektara)! To su standardi za tržište i EU!
 
Posljednje uređivanje:

Markec

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
282
Di se nalazi ta zemlja? Jesi vlasnik 1/1?
Ako si voljan prodati javi. Moj stari traži takvu zemlju po opisu!

@Markec, vjeruj mi da ni to neka velika parcela, kad sam bio u SAD-u kod rođaka pokazao mi je jednu parcelu oko 700h(hektara) zemlje, nema kraja! još da nadodam da ih ima par stotina u SAD-u!
U Argentini i Brazilu imaš neku organizaciju koja ima 20 članova i sve ukupno imaju 120 000h (hektara)! To su standardi za tržište i EU!

Shvaćam da je parcela'mala' i slažem se oko reda veličina, no čini mi se da ovi 'merikanci zarade isto na 700ha kao i 'rvati na 100ha.. Ovisi što raste na njivi..

Ima zanimljiva činjenica o američkoj lakomosti tamo negdje prije stotinjak godina.. Zamislili su kako će zgrnuti bogatstvo i nahraniti svijet ako preoru čitavu srednju Ameriku (u USA), tzv. Great Planes (Velike Ravnice). Nezamislivo veliko područje.. I to su uradili, no te je godine udarila suša i smrvila sav urod i zemlju. Kad je udario vjetar, Istočna obala i New York su bili zameteni, pa čak i dvadesetak milja udaljeni brodovi od obale su imali par centimetara prašine po palubi..

LP
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ajd još reci odakle ti 100 HA zemlje, a nemaš ni jedan poljoprivredni stroj u svom vlasništvu??
To neko nasljeđe ili ???
Gdje se nalazi ta zemlja?? To je bitno da znaš jer ne uspjeva sve u svakom djelu Hrvatske.

Uglavnom ja da imam 100 HA u komadu površine, znači ne samo čiste obradive zemlje, jer treba znati i kakva je zemlja u pojedinim djelovima na tih 100 ha površine, pa tek onda vidjeti kaj s time zapravo dalje raditi, uglavnom, htel sam reći da ja imam takav komad, preselio bi se na to, ogradio komplet po ucrtanim međama i gore onda napravio ranč, znači od neke male kućice, pa do gospodarskih objekata, pašnjaka i obradivih površina na kraju, pa i dio šume ako je u sklopu nebi uopče bilo loše :)

To bi bilo perspektivno, gledajući na to sa različitih strana, em turistički, em proizvodno, napraviti se može svašta, treba samo povući lovu, EU voli takve površine i bilo bi raznih projekata za to.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ja bih ti preporučio uzgoj stoke.Ogradi sve sa el.pastirom i pusti unutra ovce,svinje goveda, možeš i sve skupa. Na tom zemljištu možeš uzgojiti nekoliko šlepera godišnje janjaca, svinja, teladi. Oni će iskoristiti travu i šikaru, svinje će ti izrovat zemlju tamo gdje ih smjestiš i time već počinje jedan samoodrživ sustav.

Ako si zainteresiran, javi se na pp.

Osobno to proučavam neko vrijeme, a polako se i okrećem takvom uzgoju životinja, na otvorenom, jer to je budućnost.Obrati pažnju na zapadnoeuropske zemlje, austrija je npr poljoprivredno najrazvijenija zemlja, a bazira se na tome da se što više ide na pašnjake jer je to jedini ekonomski samoodrživ sustav koji ujedno i čuva okoliš...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja velim, samo da mi je ta površina, prijatelju, ma nema kraja mogučnostima!!!

Ovak, kaj god da si planiram dolazim do problema kaj nemam dosta zemlje (površine) za proizvodnju hrane, to je ono najvažnije.

Čovječe... 100 ha u komadu, ma to je san!
 
Na vrh