Re: ovčarstvo
brundalo kaže:
@spensi
Hvala na izdasnom odgovoru. Ali ja ne bi bija ja kad ne bi da neki svoj komentar ili pitanje.
Dakle koliko san razumija vi ne vrsite pripremu blaga za pripust (flushing) ili san se prevarija?
Ujednacavnje estrusa se moze postic i kvalitetnom ishranom a narocito dodavanjem zrna ili prekrupe od razi...misec dana pred planirano mrkanje.
Ono o cemu si prica u ostavljanju ovnova i njihovih najboljih muskih i zenskih potomaka..izgleda mi kao neka vrsta talijanske verzije pereformance i progenog testa. volija bi da to malo potanje objasnis. Recimo ovako...kakve uvjete mora zadovoljit musko a kakve zensko janje namijenjeno pripustu? Ovo pitan radi sebe jer bogati zeljan san znanja a nemas di naucit.
Sa koliko vrimena janjad ide prvi put u pripust i kolika je minimalna kolicina mlika u 1 laktaciji da bi nastavilo dalje zivit recimo tako?
Sa koliko godina ovce izlaze iz pripusta?
Jos nesto koliko san razumija vi primjenjujete haremski skok a ne pripust iz ruke?
zatim kakva je ishrana muznih ovaca u periodu kad ne daju mliko, zatim u periodu gravidnosti a zatim i za vrime janjenja odnosno laktacije? Volija bi ako bi moga dat koju recepturu za koncentrat ali i za sijeno kakvim ih hranite.
Iman jos pitanja ali sad mi ne pada vise nista na pamet...ne brini bit ce ih jos....
A sad ono o umjetnim sisama...
Oprosti ali ja san se krivo izrazija...mene vise zanima ona makina za umjetno hranjenje janjadi nego kanta sa sisama...iman je i ja ovdi a ima kupit i sisa :lol: :lol:
Od te makine zanima me proizvodjac..jacina motora (mora bit elektricni pogon ili se varan?) naravno moze li se kupit u Italiji i kakv dobar polovni, cijena, kapacitet itd itd sve o tome.
imate li zasijane pasnjake i ako da sa kakvim vrstama trava?
ma ima toga ka u prici.
vidin da je farma dobro organizirana i volija bi neke dobre stvari prinit i ovdi. Iako ja pocinjem sa manjom stalom a veca mi nece ni tribat (20x10m).
E i jos nesto di prodajete stare isluzene ovce? Ovo pitan jer i ja moran rijesit taj problem. Uglavnom budi spreman odgovarat ako imas volje ha ha. Pozdrav
Ajmo redom:
1. Priprema za pripust nema. Kao sta san ti vec naveo u nekim prijasnjim postovima u genestskoj selekciji mora ici sve prirodnim nacinom. Nema sinkronizacije m nema nikakvih prpremnih promjena u alimentaciji ovaca. Jedino mjesec dana prije pripusta se pojaca malo ishrana ovnova. To je normalno, jer u biti cjeli period mirovanja, ovnoci su na uzdrznoj prehrani, dok prije nego pocne pripust se pojaca kolicina proteina u hrani. Tako npr. kod tebe, a i kod ostalih malih uzgajivaca, gdje je mali broj ovnova, je jako dobro davati jaje ovnovima u smjesi (frisko jaje) ili npr. mljeko u prahu pomjesano s koncentratom. Mi to ne radimo kako sam ti prije naveo iz selekcijskih razloga.
2. Sta se tice ovnova i ovaca za pripust, rade se testovi i ispitivanje genetskih predispozicija ovnova. U tom smislu se dalje i koriste. Recimo koriste se najbolji ovnovi s najvecim genetskim indeksima. Tu spadaju postotak masnoce u mliku, proteina, laktoze, itd. Uvjek se koriste oni najbolji i oni iz prve skupine ARR-ARR. U nedostatku se koriste zatim oni iz druge skupine. To je u nas jer imamo veliki broj pripusnih grupa pa triba veliki broj ovnova.
Takodjer i zenke potomke se klasificiraju na osnovu genetskih predispozicija (indeksa).
Medjutim to je malo skup projekt,a narocito u nasim uvjetima.
Postoje npr. kod nas linije ovnova koji daju potomstvo koje opet daje mliko s malim udjelom masnoce. Kao takvi se izbacuju iz daljnje selekcije. Zato se u selekciji ostavljaju ovnovi do dvije godine i ispitiva se njihovo potomstvo.
U daljnjem odnosno sljedecem pripustu se koriste sinovi najboljih oceva. I tako redom.
Sta se tice same genetike ne znam puno o tome, jer to rade strucnjaci iz ministarstva (geneticari).
Osim toga moraju zadovoljiti i ostale morfoloske uvjete koji su opet karakteristicni za svaku racu.
Medjutim do se radi poslje.
Ukratko radis na nacin da koristis vise ovnova i od svakog ovna ostavljas npr. dva muska janjeta i to po mogucnosti dobivenih s kvalitetnim ovcama. U tu svrhu potrebno je voditi podatke koja ovca je isla s kojim ovnom, odnosno podjeliti ih u grupe i na taj nacin imati u vidu ocinstvo. Opet od ta dva janjeta, ostavljas ono bolje. Tako od vise dobrih ovnova. Npr. ti stavis per dobrih ovaca s jednim dobrim ovnom i drugih pet s drugim dobrim ovnom. Zatim upisi te brojeve ovaca i nakon janjenja registriraj nekim brojem janje i tako. Iz te dvije skupine ostavis cetri janjeta muska i svu zensku. Tu musku janjad kad narastu koristi za rasplod drugih ne ovih janjenih skupa, odnosno bjezis od incesta,a za ovu kvalitetnu zensku janjad koristis jednog novog ovna. Moras izbjegavati krvno krizanje.
3. U pripust ulaze s godinu dana starosti. Znaci janje se u 17 mjesecu zivota.
Minimalna kolicina mlika u prvoj laktaciji je bitna za uvodjenje u genetske knjige. U biti moraju zadovoljiti minimalne kriterije u odredjenom vremenu prve, druge a neke i trece laktacije.
To je razlicito od race do race. Recimo za racu sardu je potrebno da ovca u prvoj laktaciji da 120 litara u 100 dana laktacije racunavsi od drugog mjeseca nakon janjenja. U drugoj mislim da je oko 150 litara itd.
Za druge race je drugacije. Mada vise manje je oko 100 litara u 100 dana prve laktacije. Poslje se mjenja i kolicina mlika i vrime laktacije ovicno o raci. U nekih je 180 litara u 150 dana laktacije.
Te podatke mislim da se za nase race mogu naci i na netu na webu stocnog selekcijskog centra. Znam da je jedan od onih koji se bave selekcijom i suradjuje s selekcijskim centrom Hrvatske prof. Susic sa Veterinarskog fakulteta.
Kod ovce treba racunati da laktacija raste od 70 % u prvoj laktaciji, 85 % druga, 95 % treca i maksimum je cetvrta i peta laktacija. Nakon toga pocne lagano opadati. Zato mi u selekciji koristimo maksimalno pet godina ovce nakon cega idu na klanje.
4. Haremski skok. Je mi koristimo rasplodne grupe od 10 -tak ovaca koje idu na jednog ovna koji ostaje s njima 30 dana.
5. Sta se tice prehrane, ona je raznolika. Ovisno o kategorijama.
Npr. kada su u suhostaju idu uglavnom na pasu i daje im se hrana za uzdrzne potrebe. Npr. dajes im dugo sjeno prvog otkosa, nesto koncentrata i pasa.
Tako sve do jedno mjesec dana prije janjenja, kad pocnes s pojacanom ishranom. Povecavas im udjel proteina i energije u prehranu, jer i sam znas da u zadnjem mjesecu graviditeta janjad se najvise razvija, a pocinje i naljevanje vimena. Moraju proizvesti i kolostrum i janje. Ujedno ih se salje vanka da secu sta vise (dobro je radi kondicionog stanja zivotinja, kao i stanja misica, papaka, zglobova, metabolizma itd).
Znaci uvecava se i kvaliteta i kvantitet hrane. Narocito zadnih petnaestak dana prije janjenja. Povecava se i udio minerala i vitamina (moraju se uvjek davati, ali za vrijeme suhostaja je najbolje davati lizne matune). Da ne zaboravim uvjek u suhostaju ocistiti ovce per oralno od parazita te poslje toga ivermektinom injekciono.
U laktaciji prehrana, a i sam znas, mora biti maximalna. Uz pasu davati i kvalitetno sjeno i koncentrat u stali i za vrijeme muznje.
Od sjena koristimo sjeno prvog otkosa, djetelinu (drugi i treci otkos). Dugacko sjeno ljulja, zatim prije, sada vise ne, smo koristili i sjeno ili slamu zobi.
Od zrna koristimo jecam, stocni bob, soju, kukuruz. Sve je mljeveno i mjesanu u postocima uz dodatak mineralno vitaminskih dodataka, stavljamo i kvas u prahu, te pH tampone. Mi koristimo i silazu i sjenazu. Prije smo koristili i rezance secerne repe. Takodjer mljeveno.
U laktaciji sjeno koje koristimo je uglavnom djetelina drugog i treceg otkosa. Npr. dnevno od 4 kg po ovci dajemo 1 kg brasna, 1.5 kg silaze, 0.5 kg sjenaze, 0.2 kg sjena prvog otkosa, i 0.8 kg djetelinskog sjena.
Ima tih receptura razlicitih kako sam ti prije naveo ovisno o kategoriji zivotinja, o tome dali idu na pasu ili ne. Jer ovo prije navedeno ide u periodu laktacije bez ispase. Kad krenu na pasu normalno dajes isti kvalitet ali znatno manji kvantitet. Jedno 1 -1.2 kg po ovci.
Brasno npr. 30 % jecma, 30 % soje, 20 % stocnog boba, 15 % kukuruza i 5 % mineralno vitaminskog dodatka.
Kazem sve ovisi o kategoriji. Npr. ovnovima 70 % jecma, 15 % kukuruza, 10 % soje, 5 % vit -min.
Sta se tice jecma mogu ti rec da jecam u zrnu nije bas dobro davati. Razlog je ako pogledas dobro izmet dosta jecma samo prodje kroz ovcu. Ne probavi ga.
Sta se tice jecma najbolje ga je, a narocito u laktaciji, davati proklijalog.
6. Automatskih hranilica janjadi i jaradi ima razlicitih vrsta i kapaciteta. Rade na struju normalno, na principu su bojlera koji grije vodu i miksera koji mjesa vodu i mliko. Ima toga i polovnog, ima manjih i vecih ovisi o kapacitetu mlika u prahu. Ima ih onih koje zadrzavaju ugrijano mliko, a ima i onih koje ne griju vec gotovo mliko itd.
7. Pasnjaka imamo. Mislim nekih 30-tak hektara ili 40 nisam siguran. Imamo osim toga puno zemlje na kojoj se sije.
Sije se ljulj, jecam, kukuruz, djetelina, stocni bob.
8.Isluzene ovce mi dajemo diretno na klanje, jer u principu nista iz selekcije ne moze ici za drzanje. Ide direktno sve na klanje ono sta je isluzeno, odnosno starije od 5 godina, musko sve sta ne zadovoljava kriterije selekcije, janjad takodjer kao i muzjaci itd. Jedino sta se moze prodat za drzanje su ovnovi koje prodaju na aukcijama.
Samo do dobre prodaje ovnova treba godina i godina selekcijskog rada. U selekciji prvi rezultati postaju vidljivi nakon desetak godina rada. Je.... ga tako je to.