• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

B

brundalo

Guest
Re: ovčarstvo

Osnovna ekonomska analiza ovčarske proizvodnje u obiteljskom gospodarstvu
Za nasa gospodarstva koja se bave ovcarstvom vrlo je vazno poznavati ekonomsku efikasnost proizvodnje. Odrediti svoj gospodarski polozaj na trzistu, u odnosu na prodajne cijene ili svoje poslovanje usporediti s poslovanjem drugih ovcara, te poljoprivrednika opcenito, jedan je od glavnih preduvjeta poslovnog odlucivanja pred kojim se gospodarstva svakodnevno nalaze; Kako i koliko proizvoditi? zadrzati sadasnju proizvodnju ili je povecati/smanjiti? Mijenjati kompletno ili djelomicno tehnologiju proizvodnje? Do koje najnize cijene se isplati prodavati janjad ili mlijeko? Na kojoj kolicini i cijeni ovcijeg sira sam na dobitku?
ZAŠTO EKONOMSKA ANALIZA?
Analiza poslovanja obiteljskog gospodarstva važan je preduvjet uspjesnog upravljanja. Ekonomskom analizom sadasnje proizvodnje se utvrdjuje učinkovitost poslovanja gospodarstva, te njegova razvojna sposobnost. Prema tehnickim obiljezjima proizvodnje, visini troskova i odnosom troskova prema prihodima, obiljezjima trzista inputa i outputa, te prema njima proracunatim kalkulacijama odredjuje se ucinkovitost sadasnjeg poslovanja obiteljske farme. Postupci i metode takve analize prikazani su u nastavku na primjeru gospodarstva s ovcarskom proizvodnjom (mlijeko i proizvodnja janjadi) - radi se o objasnjenju modela koji je izlozen na "Devetom savjetovanju uzgajivaca ovaca i koza" koje su organizirali Hrvatski stocarski centar (HSC) i Hrvatski savez uzgajivaca ovaca i koza
JEDNOSTAVNA EKONOMSKA ANALIZA
Naši uzgajivači ovaca u pravilu ne vode detaljnu poslovnu evidenciju koja bi mogla biti osnova ekonomske analize, pa se često u praksi koristi pojednostavljeni sustav kalkulacija i ekonomskih pokazatelja, da bi se ocijenio gospodarski položaj i ekonomska efikasnost njihove proizvodnje.
Većina obiteljsskih gospodarstva nije registrirala svoju ptroizvodnju mlijeka u različitim oblicima (obrt u sustavu PDV-a, tvrtka), pa za analize nije moguce koristitin razlicite poljoprivredne obrasce kojima se prate svi vazniji poslovni dogadjaji - kupnje i prodaje, prihodi, troškovi, sredstva i izvori sredstava, ili se knjigovodstveni podaci mogu koristiti samo u ogranicenoj mjeri.
U praksi se zatokoriste različiti oblici anketa kojimja se pokusava sto realnije ocijeniti vrijednost, način i stupanj koristenja kapaciteta u gospodarstvu, te tehnoloska i ekonomska obiljezja i rezultati poljoprivredne proizvodnje. Pritom se nastoji ne inzistirati toliko na detaljnostima podataka, koliko na brzini i jednostavnosti prikupljanja podataka. Isto tako, vec i okvirni podaci mogu dati dovoljno dobru podlogu za poslovnu ocjenu i odluku vlasniku gospodarstva.
KALKULACIJA CIJENE KOŠTANJA....
Kalkulacija je računski postupak kojim se u odnos stavljaju prihodi i troškovi proizvodnje kako bi se utvrdila cijena kostanja nekog proizvoda, u ovom slucaju ili mlijeka (sira) ili janjeceg mesa. Osnovno je pravilo da cijena kostanja (svi troskovi podjeljeni s kolicinom proizoda) treba biti manja od prodajne cijene na trzistu, da bi gospodarstvo moglo ostvarivati dohodak. Proracunski model daje i strukturu i visinu cijene kostanja mlijeka ili sira - ukupno i po litri. odnosno kilogramu. Pritom su iz ukupnih troskova iskljuceni oni koji se odnose na prihode ostvarene drugim proizvodima (janjad ili izlucene ovce). Od ukupnih troskova poslovanja oduzima se vrijednost ovih proizvoda i racuna se cijena koštanja samo mlijeka. Kad se racuna cijena kostanja janjadi, tad se od ukupnih troskova odvoje prihodi dobiveni prodajom mlijeka ili sira.
PRAG RENTABILNOSTI PROIZVODNJE
Pojednostavljeno, prag rentabilnosti je ona razina proizvodnje (mlijeka, sira ili janjadi) od koje gospodarstvo počinje poslovati s dobitkom. To je tocka u kojoj se sijeku krivulje prihoda i troskova, a krivulja dobitka je na nuli. Prag rentabilnosti se mjeri u jedinicama proizvodnje - litrama, kilogramima, komadima, a izracunava se formulom u kojoj se u odnos stavljaju prodajna cijena proizvoda, te fiksni i varijabilni troskovi ( Pr= Ft/(Cp-vt)). Pri čemu je Ft ukupan fiksni trosak, Cp-prodajna cijena proizvoda, a vt je prosjecan varijabilni trosak. O ovom pokazatelju ce biti jos rijeci u ovoj rubrici. Za korisnike modela je vazno da se prag rentabilnosti izracunava izravno iz podataka koji se unose u anketu.
Nastavak sutra....
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
423
Re: ovčarstvo

malo da oživim temu pitanje za :brundala i abrkilia nabavio sam 5 ovaca jedna ima janje ostale bi trebale biti bređe dali im smijem davat antiparazitik i koji ?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

antiparazitik je najbolje davati tjedan dana prije janjenja,po preporuci farmakologa..iako zbog mogućnosti pobačaja u visokom stupnju gravidnosti se ne preporuča.. ako nisu baš pred janjenje slobodno im daj.
 
B

brundalo

Guest
Re: ovčarstvo

abrkili kaže:
antiparazitik je najbolje davati tjedan dana prije janjenja,po preporuci farmakologa..iako zbog mogućnosti pobačaja u visokom stupnju gravidnosti se ne preporuča.. ako nisu baš pred janjenje slobodno im daj.
Ne slazen se sa farmakolozima decko. Svaki anti parazitik koji se daje inekcijom ili drenc pistoljem(oralno) ne smije se davat mjesec prije i mjesec poslije janjenja/jarenja. Ovo govorim iz vlastitog iskustva. Jedna beka me je "zeznula" nema vimena a dobila metilj, ja san racuna da se nece tako skoro janjit i bez pardona joj dam fascoverm. Sutra ujutro janje zivo i zdravo uz nju ali trebali ste ga vidit..porodna tezina cca 960 grama. Ajde hrani to na dudicu ali nije zivilo 24 sata. Posla ja to na analizu a rezultat je bija taj da se je ovca tribala janjit za 20ak dana a ja joj dao antiparazitik. Doslovice san ja krivac sta je to janje stradalo.. zato preporuka mjesec prije i poslije zaboravite antiparazitike...Uostalom na svakom uputstvu tako pise.. a njega bi trebalo i procitat zar ne? :)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

možda jer je u fascovermu djelatna tvar mebendazol i closantel,ali za monil(albendazol) stoji da se ne smije davati jedino pred mrkanje i mjesec dana nakon uklanjanja ovnova,tj u krava prvih 45 dana gravidnosti.Poslije toga ne bi trebalo imati štetan utjecaj na plod..Čak i veterinar kad mi je cijepio Dectomaxom je rekao da se preporuča cijepiti pred janjenje jer onda janjad preko mlijeka dobiva manju dozu lijeka.
 
H

Hrvoje_cvangic

Guest
Re: ovčarstvo

pozdrav ljudi...eo ja sam novi ovdje...zanimljive su vam teme...pa reko da se mall prijavim...inace moj stari se bavi poljoprivredom...ja neam godina...iam 16 istom...ali nadam se da cu ja to jednog dana preuzet...jer volim radit na zemlji i oko zivotinja...i tako...mi imamo ovce...nekih 160 komada....
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

dobro došao na forum! ;)

a kakvih to ovaca hrvoje? pretpostavljam da ih držite samo radi mesa..kakve objekte imate? :)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

hrvoje nam ne odgovara,bit će da mu se još ovce janje kao i meni,hehe...

evo rekorda u mom stadu,jučer moja najbolja ovca sa godišnjim prosjekom od 2,5 janjadi na svijet donijela trojke!!2 cure i dečka,za ne povjerovat koliko su janjci jaki s obzirom da ih je 3! :D

DSC00761-1.jpg
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

hehe ovo me fino nasmijalo,najviše,hehe... :D

imam slovenke,iliti jezersko solčavsku pasminu.. 8)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

slabo pišemo o uzgoju i tovu janjadi...

kod mene to ide ovako:

Kad se ovca ojanji,2-3 dana bude s janjadi sama u boksu.Nakon toga,ide u veliku štalu gdje su sve ostale ovce s janjadi.U toj štali nalazi se veći boks,koji je pregrađen od ovaca,i samo malim prolazom(kroz koji mogu samo janjci do max.3 mjeseca starosti proći) spojen s boksom gdje su ovce.U tom boksu za janjad su jasle i korito za smjesu.Sijena je uvijek u jaslama i to onog najkvalitetnijeg,tako da janjci jedu po volji.Kad hranim ovce,onda to sijeno od janjadi bacam ovcama,a janjad dobiva drugo sijeno.smjesu dobiju ujutro i poslijepodne,i to u količini od cca 200 gr po janjetu.Inače ne radim startere,osim ako imam takvo janjenje da bude puno malih janjadi odjdenom,tada dobiju starter koji se nakon tjedan dana polako zamjenjuje smjesom za tov.Nakon cca 2 mjeseca,ili težine 20-ak kg janje se odbija od ovce i ide u poseban boks gdje dobivaju veću količinu hrane i potpuno su odvojeni od ovaca.Obično u prodaju idu sa 30-ak kg,jer u našem kraju je takva potražnja,bar kod lokalnih klijenata,dok na sajmu mesari,da ne kažem šverceri traže janjad do 20 kg težine..

pozivam i ostale članove da opišu svoje postupke s janjadi,naročito s aspekta hranidbe i faza u rastu janjadi.

pozivam posebno člana SPENSI da opiše kako to rade na farmi.
 

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Re: ovčarstvo

Mi to radimo ovako:
Prvo odvajamo u boxeve po 10 - 12 ovaca par dana prije janjenja.
Prilikom janjenja odvajamo janjad odma i nosimo ih u stale pripremnjene za umjetno othranjivanje.
Najveci broj janjadi se odvoji odmah nakon poroda (jos mokri i prekriveni posteljicom). To se radi iz razloga sto takva janjad cim stanu na noge se lako priviknu na umjetnu sisu. Gotovo odmah pocnu sisati. Neki i ne stanu na noge ali vec sisaju.
Odvajanje radimo i kod ovaca. Na taj nacin da npr. danas ojanjenje se stavljaju u box koji je ajmo kazati nazvan box prvog dana. U drugom su sve ovce ojanjenje jucer i tako unazad cetiri dana.
Imamo prakticki 4 boxa koja zatim na pocetku muznje vodimo uvjek odvojeno u muzilicu i muzemo kolostrum prvog dana, drugog, treceg i cetvrtog samo ujutro. Cetvrti dan u popodnevnoj muznji ide u laktofriz.
Takodjer i kolostrum za svaki dan je odvojen u kantama. Taj kolostum nosimo u stale gdje se nalaze janjci, zagrije se na temp. cca.40°C i daje se janjadi koja je isto tako podjeljenja u stalama u box prvog, drugog, treceg i cetvrtog dana.
Znaci prva tri - cetiri dana se hrane kolostrumom i cetvrti dan a nekad u nedostatku mljeka i treci dan se na umjetne sise spajaju gume koje su spojene s umjetnom hranilicom. U njoj se nalazi mljeko u prahu, i dozira se na konc. koju zelimo, tako da janjad ima stalno na raspolaganju toplo mljeko.
U isto vrijeme se muzu ovce tako da smo dobili iskoristavanje laktacijskog perioda odmah nakon poroda,tj. od cetvrtog dana po porodu.Janjad su u stalama podjeljenji u cetri boxa i u svakom boxu se nalazi 25 - 30 janjadi koji na raspolaganju imaju 2 sisaljke.
Vec od petog - sestog dana im stavljamo malo kvalitetne djeteline (sjeno) da se pocmu polago prilagodjavati, a nakon desetog dana im stavljamo djetelinsko kvalitetno sjeno po volji (sta vise lista). Petnaestog dana pocimamo s koncentratom uz sjeno, vodu i mljeko. Koncentrat u pocetku malo po malo da bi se priviknuli, a kad ga pocmu dobro uzimati daje im se na volju. Treba biti pazljiv kod izbora konc. jer u velikom broju slucajeva kod nekvalitetnih koncentrata kao i onih jako opterecenih fosfatima dolazi do pojave mokracnih kamenaca radi kojih normalno dolazi do smrtnosti janjadi. Uglavnom u starosti cca. 56-60 dana.
Uglavnom ih izdvajamo iz stala za umjetno prehranjivanje u starosti od 50 dana uz prethodno smanjivanje konc. mljeka.
Nakon odvajanja u velike stale, dajemo im koncentrat i sjeckano djetelinsko sjeno. Sjeckano sjeno pripremnjeno je u Mikseru koji se koristi u distribuciji hrane na farmi.
Nakon par dana pocemamo s unifeed prehranom koja se priprema u mikseru i sastoji se od sjena prvog drugog i treceg otkosa, brasna od soje, mnjevenog jecma, stocnog boba, min. vit. dodataka, sjenaze i silaze.
Janjad prilikom odvajanja s mljeka u starosti 50 dana su u prosjeku tezine (ovisno o razi) 25 - 30 kg.

To su uglavnom kratke crte.
Imam i nesto slika ali kako nisam bas praktican trebam vidit kako se stavljaju slike.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

zanimljivo,znači hranite ih miksericom baš kao i što to neki rade s kravama?

stočni bob dajete sirov,ne uzrokuje vam nikakve probleme?brašno soje je od zrna soje ili od sačme?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

zanimljivo,znači hranite ih miksericom baš kao i što to neki rade s kravama?

stočni bob dajete sirov,ne uzrokuje vam nikakve probleme?brašno soje je od zrna soje ili od sačme?
 

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Re: ovčarstvo

abrkili kaže:
zanimljivo,znači hranite ih miksericom baš kao i što to neki rade s kravama?

stočni bob dajete sirov,ne uzrokuje vam nikakve probleme?brašno soje je od zrna soje ili od sačme?

Pozdrav.
Stocni bob je mljeven. Kao i sve ostalo dajemo u brasnastom stanju.
Na osnovu pripreme brasna mljevemo jecem, bob, kukuruz. Sve se dodaje u jedan mikser koji ima vagu i u njega preko puzeva se stavlja iz silosa npr. 350 kg mljevenog jecma, 250 mljevenog boba, 200 kg sojine sacme, 150 kg mljevenog kukuruza i 50 kg mineralnovitaminskog dodatka u obliku praska.
Sve se to izmiksa i potem puzeva se stavlja u silos. Imamo tri silosa i u svakom silosu je razlicito brasno. Ovisi o kategoriji zivotinja kojima se daje (gravidne, suhostaj, muzjaci, janjci itd.)
Dodje se s miksericom ispod silosa i ubacuje se u nju u kojoj je prethodno samljeveno sjeno, silaza i sjenaza. Mikserica ima vagu tako da se stavlja tocno odredjena kolicina svih sastojaka koji se stavljaju i od kojih je pripremljen dnevni obrok.
Miksericom udjes u stalu otvoris je i ispustas onoliko hrane koliko je zivotinja u stali. Npr. 2,5 kg po zivotinji.
Nahranimo za primjer cca 2000 grla s pet razlicitih mikserica (razlicete kategorije ovaca - jedan je npr. za gravidne, drugi je za muzjake itd) za svega 2 - 2,5 sata.
Socni bob nam ne daje nikakvih problema i dosta je rasirena njegova upotreba u stocarstvu na prostorima gdje se nalazim.

Moram vidit kako se stavljaju slike pa cu neke stavit.
 
B

brundalo

Guest
Re: ovčarstvo

Lipo zamisljeno, svaka cast.
Ja tako nesto planiram ucinit ove godine i sa ovcama i sa kozama. Doduse iz moje perspektive ce to malo drugcije izgledat jer neman tu mehanizaciju a za drugo nema frke. Ne bih se slozija ovdi oko 2 stvari...stocni bob i 4 dan popodne mliko u laktofriz-
Bob nije bas dobar za izradu sira, narocito tvrdih sireva. A druga stvar je ona da san prova silom prilika musti par ovaca odmah po janjenju i tek 5 dan je mliko bilo za sirenje. Mozda to ovisi o tipu ovce? vrag ce ga znat :) :)
spenci ajmo slike hitno :) ;)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

barba brundalo,bob koriste samo u tovu janjadi... :)

spensi,ako imaš problema sa postanjem slika,obrati mi se na pp pa ću ti pomoći..

hvala na odgovoru.
 

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Re: ovčarstvo

Cetvrti dan u popodnevnoj muznji mliko ide u laktofriz. Nismo nikad imali problema s siranom.
Isto tako i sta se tice boba. Njega se isto koristi i kod laktacije.
Nikakvih problema nije bilo. Sirana iskljucivo radi ovcji deklarirani sir i to od friskog do sezonskog.
Sir je samo takav. Svake godine kad krenem u Hrvatsku obavezno moram jednu torbu napunit samo s pecorinom i to sezonskim (stariji od sest mjeseci). Svi ludi za njim.
Veci problem je silaza kod izrade sira.
Dosta sirana nece da otkupljuje mliko kod prehrane kukuruznom silazom.
Dolazi do tzv. bubrenja sira (Clostridije).
To znam sigurno, za ostalo sta se tice izrade sira nisam dobro upucen (drazi mi je degustirat, a virujte mi ovde u Italiji ga ima samo takvog). Uff ne otvarajmo ovu temu na djeti sam :))
Imam i jednog klijenta koji je sa Sardenije. Radi njihov pecorino koji se stavlja zrit u zemlju.
Nema tih rici da opisem kako je to dobro. To je nesto.
Imaju ovi sa Sardenije dobrih specijaliteta (ovcijih).
Prvi put da san jio kod njih leso ovcu, janjeci zeludac napunjen mlikom i ostavljen da zrije, janjeca criva na raznju ....
Slike cu sutra ujutro gledat stavit.
 
B

brundalo

Guest
Re: ovčarstvo

spensi kaže:
......
Sta je ovo???????????????
Nema slika. Pokusa san i copy/paste url iz properties ali ne moze, ajmo pokazi slike :) :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh