• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

H

Helena

Guest
Re: ovčarstvo

Dečki ja bi usporedila stočarstvo ,kakvo je do sad bilo i brodogradilišta ,konstantno se velika količina novca iz državnih proračuna kljuka u njih a uvjek su gubitaši , tek se sad krenulo koliko vidim sa pravom kalkulacijom . :lol:
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: ovčarstvo

Nebih rekao da se ne rade kalkulacije, nego se samo ne objavljuju. I ne samo u stocarstvu nego u cijeloj poljoprivredi. Konacno se na poljoprivredu pocelo gledati kao na posao, a ne samo kao iskljucivo stil zivota. :) Meni kao covjeku koji nisam imao puno veze sa poljoprivredom trebalo je jaaaako puno da dobijem neke konkretne pokazatelje. (nerjetko sam bio i dosadan :) znaju to mnogi i sa ovoga foruma)
Svi koje sam pitao o ovome i onome uvjek su mi govorili "ma to ti je neisplativo, to je bezveze" a onda sutra ulaze bas u ono sto kazu da je bezveze. Zanimljivo :twisted:
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Re: ovčarstvo

Znate sta mene interesuje....evo sljedece

Naime kod nas u Bosni imamo kurban-bajram. To je ono kad svi ili veliki broj kuca uzima ovna koji ne smije biti mladji ispod 6 mjeseci i mora biti poprilicno debeo,radi zrtvovanja. Eh takav ovan vam kosta kod nas oko 150 eura.
Mene interesuje moze li se ovnu kojeg kupim za 20 eura i samo je ojanjen (dakle janje) nabiti kilaza od oko 30 kila za od prilike 10 mjeseci, ako na raspolaganju imam kukuruz, travu, kravlje mlijeko i donekle neki premiks za ovce ako kupim.
To me interesuje jer racuni govore da bih za 10 ovnova koje prodam (bar se nadam) dobio oko 1500 eura. A sad zamislite u mom selu ima oko 400 kuca a ove godine su ovnove klali njih oko 200 kuca. Te cifre sam gledao, posto kod nas za vrijeme tih klanja sve se meso podijeli ili najmanje 2/3 a i koza se mora predati u obliznju dzamiju pa se tamo upise ko je predao i na osnovu tog spiska ove godine je bilo oko 200 ovnova zaklanih x 150 eura = 30 000 eurica se obrne samo u mom selu za vrijeme bajramskih praznika, a to vam je najvise do 2 sedmice.
E sad kod mene u mom selu konkretno nema niti ijedne jedine kuce koja ima vise od 10 kom ovaca. U stvari svega oko 5-6 kuca imaju ovce i to onako radi hobija 2-3 pa do 10 komada.

Zamislite samo koje je to trziste i koji su to eurici. :D

Dakle interesuje me na sta bih morao gledati prilikom kupovine janjaca koji su samo ojanjiti
Kako ih hraniti da bi dostigao kilazu od oko 30-tak kg zive vage.
Kakav smjestaj
I da li je u redu hrana koju posjedujem: kukuruz, sjeno, i ispasa
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

vla kaže:
Kada govorim o ovcarstvu mislim na profi ovcare,koji od toga zive, a ne na hobiste koji imaju par ovaca i onda drze predavanja.
Ovcarstvo je tezak i krvav rad, potpisujem Brundala.Da bio se bavio ovcama treba imati 4V - verovati-voleti-vestinu-volju.
Kod nas se kaze: imas ovce-imas novce.Ali mali broj "ima ovce"- zasto?


Ne znam da li se ovaj post odnosi na mene?

Mali broj,tj veliki broj ljudi ima stoku-zašto?Zato jer u Hrvatskoj i općenito na balkanu još uvijek vlada socijalistički mentalitet,a to je,pa nek se ima,malo ovog,malo onog,prodat će se janje,ili dva,a nema tu puno ulaganja,ne moram ja cijepit ovce,ne moram šišat,to rade oni veliki koji se bave time. Isto tako i sa kravama,žena radi u trgovini za crkavicu,dođe kući,ima jednu kravu,koju podoji,ova joj da nekih bijednih 20-ak l mlijeka i ona sretna..Više od 50 % Hrvatskog mliječnog govedarstva bazira se na štalama do 5 krava.Gdje je tu profesionalnost u tom poslu?

Ja priznam da nisam veliki ovčar,ali imam ta tvoja 4v..Baš bih volio vidjeti nekoga tko studira 160 km od kuće,i uspjeva se baviti na toj udaljenosti ovčarstvom.misliš da ne bi bilo drugačije da sam kod kuće?
 
H

Helena

Guest
Re: ovčarstvo

Smiljan kaže:
Nebih rekao da se ne rade kalkulacije, nego se samo ne objavljuju. I ne samo u stocarstvu nego u cijeloj poljoprivredi. Konacno se na poljoprivredu pocelo gledati kao na posao, a ne samo kao iskljucivo stil zivota. :) Meni kao covjeku koji nisam imao puno veze sa poljoprivredom trebalo je jaaaako puno da dobijem neke konkretne pokazatelje. (nerjetko sam bio i dosadan :) znaju to mnogi i sa ovoga foruma)
Svi koje sam pitao o ovome i onome uvjek su mi govorili "ma to ti je neisplativo, to je bezveze" a onda sutra ulaze bas u ono sto kazu da je bezveze. Zanimljivo :twisted:
da se mene osobno pita ja bi ukinula poticaje u poljoprivredi ,pa kako bi bilo da država daje poticaj jednom keramičaru na postavljenu keramiku ,jer logičnije je da keramičar dobije poticaj jer je on profesijonalac i ne bavi se ničim sem keramike dok u poljoprivredi je malo onih koji se profesijonalno bave stočarstvom ,velika većina je ne rentabilna kad se napravi prava kalkulacija a opet opstaju jer se dodatno bave nekim drugim poslom .
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: ovčarstvo

Nebih se slozio. Poljoprivreda, odnosno proizvodnja hrane je svakoj, ama bas svakoj drzavi, strateska djelatnost. Cak i u Americi gdje nema direktnih (naglasavam: direktnih) poticaja.
To sto netko zivi ili ne zivi od poljoprivrede nije i ne moze biti kriterij vec nacin na koji se nesto radi.
Ako se radi transparentno onda nikakav poticaj nije upitan.
Kad smo se vec dotakli poticaja, ja bih stocarima uveo poticaj po kolicini zemlje (jasno, razlicito za razlicite dijelove Hrvatske) koju obradjuju/pasu pa nam se nebi desavali slucajevi da covjek izgradi farmu, napuni je stokom pa onda nema s cime tu stoku hraniti pa place kako mu se treba dati zemlja. Po meni, prvo zemlja pa onda sve ostalo.....

A i to sa keramicarom bi se moglo raspravljati. Nemam energije, NHF, iznositi argumente jer to definitivno nije za temu ovcarstvo.
 
B

brundalo

Guest
Re: ovčarstvo

Nemam sad vremena pa cu vam samo odgovorit tako da cu vam ponudit odgovor veceras jer poceli ste "svasta" pisat he he. Ima tu svega. Neke cemo stvari razdijelit tako da bude jasnije. Helena ce "dobit" porciju papra ;) ;) A emy samo kratko da se moze uradit ono sta on namjerava ali mora zasukat rukave he he. Do veceras mi ostajte zivo i zdravo i naostrite pera, jer ja imam "municije". Do veceras pozdrav
PS da znate kako mi je drago da se napokon ova tema zakuhala :) :) :)
 
V

Volintena

Guest
Re: ovčarstvo

brundalo kaže:
A rado bi se ja umisa ovdi ali mene niko nista nije pita, a ja san jedini profesionalac koji zivi od ovaca i koza

Moja su pitanja upućena svima koji znaju odgovore na njih, pa su tako upućena i prema tebi Brundalo, naravno ako je ova quotana poruka imala za cilj da i mene malo očeša. ;)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

Volintena kaže:
brundalo kaže:
A rado bi se ja umisa ovdi ali mene niko nista nije pita, a ja san jedini profesionalac koji zivi od ovaca i koza

Moja su pitanja upućena svima koji znaju odgovore na njih, pa su tako upućena i prema tebi Brundalo, naravno ako je ova quotana poruka imala za cilj da i mene malo očeša. ;)


Dapače,brundalo slobodno se ti ubaci,ako netko spomene moje ime,to je kao da je zvao i tebe i svakog ostalog ovčara na forumu,ukoliko moje ime spominje vezano uz ovčarstvo...Pa svima je u interesu da se što više piše,zar ne? ;)


@smiljan:da,u americi nema poticaja,ali isto tako njihovu proizvodnju ne drže uzgajivači sa 4-5 grla,kao što je slučaj kod nas...Takvi bez poticaja mogu samo blečat ko ovce..Nažalost,i veliki farmeri moraju računat često s poticajima. :roll:

@vla:ja ne radim kalkulaciju svoje proizvodnje,jer moram priznat da sam do sad uglavnom iz ljubavi radio s ovcama,što ću raditi i uvijek..ali recimo da mi je to bio hobi iz kojeg sam mogao izvući neku zaradu.zemlje ima,pa se stalno i širim,hvala Bogu..Imam podršku obitelji,a da sam bliže kući,bilo bi tu više i više ovaca,i bila bi to jedna vrlo profitabilna proizvodnja.stoga te molim da me ne prozivaš,jer ja se trudim oko svog stada i pružam mu maksimalno što mogu,od ishrane,zaštite,smještaja i svega ostaloga.I naglašavam da sam konkurentniji u svojoj proizvodnji od mnogih ovčara oko mene,koji imaju i više od 100 ovaca,jer ne štedim ni na hrani,ni na cijepivu,već svaki mogući novac ulažem u napredak,od mehanizacije pa nadalje..U ovom trenu bih,što se kapaciteta tiče, mogao hraniti 100 ovaca,i to stada koje bi bilo uzor proizvodnje.Ali nek to pričeka dok završim svoje školovanje i naučim još puno stvari koje trebam naučit,pa da mogu još bolje i još konkurentnije proizvodit.A svima ću pomoć koliko budem znao i mogao,smatrali vi mene profesionalcem ili ne...
 
V

vla

Guest
Re: ovčarstvo

@abrkili
Nemas razloga se osecati prozvanim, jer si sve ovo krivo shvatio.
Kada govorim o profi ovcarima, nije bitan broj ovaca, vec nacin rada i uzgoja i rezultati, odnosno zarada-dobit, koja se ostvaruje od ovaca.Neko moze imati 20 ovaca i biti uspesan i veliki profesionalac, majstor ovcarstva, a neko sa 200 ovaca jedva opstaje.Ako se ozbiljno bavis ovcama ,moras imati svoju kalkulaciju proizvodnje, da bi video gde si, i sta promeniti i preduzeti da bi bio jos uspesniji-profitabilniji.Ekonomika poslovanja u ovcarstvu i ostvarivanje zarade-dobiti je osnovna stvar.Zato se bavimo ovim poslom.Kao buduci Veterinar i farmer morao bi drugacije posmatrati cinjenice i stanje u stocarstvu.Svaka cast na volji i uzgoju ovaca.
Ovcari svih zemalja ujedinite se.
 
B

brundalo

Guest
Re: ovčarstvo

@ Volintena nije se tebe cesalo he he :) . tebe ima ko cesat ;)
A sad ajmo malo ovako. slazen se sa Smiljanom i njegovim zadnjim postom da sad ne citiran i ne uziman misto. najvise me je zabolilo kad je Helena opalila po brodogradnji, ali kako rece Smiljan problem je puno slozeniji a ovo je poljoprivredni forum, zato samo napomena Heleni da brodogradnja osigurava RH oko 250000 radnih mjesta i veze dobar dio industrije zato cu njezinu primjedbu shvatit kao nepoznavanje materije he he ;) ;)
Redom svi ste vi u pravu ali govorite o razlicitim materijama. Vi kolege u HR znate da u nas postoje dvi vrste potpora. Jedna je ona koju ja zovem socijalna a druga je dohodovna (Smiljane pomozi). E sad kad Helena kaze da ne bi poticala poljoprivredu. Helena ako neces poticat poljoprivredu, prepustit ces je razvijenoj zapadnoj poljoprivredi i desit ce se to da cemo ostat bez vlastite hrane i karikirano receno moze nan se desit ista stvar ka sa plinom. Zapamti svaka drzava na svoj nacin potice poljoprivredu jer je to uz industriju strateski vazna grana jedne drzave. drugi je par opanka na sto i kako se te pare trose. I to je za drugu temu pa ako niko nece ja cu otvorit ako nema, novu temu i tamo raspravljajmo o ekonomskoj politici prema i u poljoprivredi.
Ovdi se povela ric koliko ja razumin o isplativosti proizvodnje u ovcarstvu/kozarstvu. Ono sta je vla napisa 4V to je zakon. Abrkili prijatelju bez ljutnje i uvrede da ti ja nesto kazem. Ti si buduci veterinar i strucnjak. znas sta bi ja napravija na tvom mistu jer jedino ce to imat prodju u buducnosti viruj mi. Mala OPG koje vode skolovani ljudi i koji ce se bavit samo jednom djelatnoscu ili sa vise manjih u sklopu jedne vece (tipa OPG proizvodnja janjadi i sira sa prosirenjem na seoski turizam), a svastarenje ce otic u nepovrat sa EU.
E sad ekonomika u ovcarstvu i kozarstvu je strasna stvar. Ljudi od pocetka postavljaju stvar na krivo i kad se tako pocne tesko je to vise ispravit. Ovo je posao kao i svaki drugi i ako nisi odgovoran - nema te. Tu nema ocu necu i danas je nedilja ili moran na misu ili na partijski sastanak ili nac se sa curom ili drustvom. Tu triba radit 24 ure dnevno a najvaznije je dobro planiranje i razmisljat o iducem potezu kao sahista. Roko je tamo postavija pitanje a i jos neki koliko cega i kako se radi da bi se uspilo. Decki ako vec imate ovce onda je stvar laka. Odlucite se za tip proizvodnje koji zelite i pomalo sirite posa bez velikog ulaganja. druga stvar je kao sta je slucaj sa Volintenon di covik krece sve otpocetka. Tu triba napravit vrazju racunicu.
I kad radite racunicu OBAVEZNO uracunajte svoj rad jer bez toga cete samo prividno bit na dobiti a u stvari necete imat nista
http://agririsk.agr.hr/Uprava-pdf/SKRIP ... arstva.pdf
Obrisan neispravan link.

Eto vam 2 linka pa pokusajte vidit o cemu se radi, anravno ako nekog zanima
:) :) :) :)
 
V

vla

Guest
Re: ovčarstvo

Brundalo Majstore,
Hvala na linkovima.Uz tebe ce segrti dostici majstora.
 
B

brundalo

Guest
Re: ovčarstvo

vla kaže:
Brundalo Majstore,
Hvala na linkovima.Uz tebe ce segrti dostici majstora.
Prijatelju bilo bi lose kad nebi ;) ;)
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Re: ovčarstvo

uuu svaka vam čast...dali ste si truda.
da budem iskren, u zadnje vrijeme malo ozbiljnije razmišljam o uzgoju ovaca, prvenstveno zbog mesa.
kako postoji obilje zemlje u mojoj okolici, planiram je iskoristiti maksimalno...ali prije moram porazgovarati sa svojima da vidim koliko su oni voljni raditi po tom pitanju... posla će biti i preko glave, a ako ima posla valjda će biti i neke zarade :mrgreen: :mrgreen:
one skripte su odlične, nadam se da će mi pomoći u daljnjem proučavanju i naravno kalkuliranju.
 
V

Volintena

Guest
Re: ovčarstvo

brundalo kaže:
...druga stvar je kao sta je slucaj sa Volintenon di covik krece sve otpocetka. Tu triba napravit vrazju racunicu...

Onda Brundalo, šta bi mi ima za ponudit za odgovore na ona moja pitanja, na stranici br. 13?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: ovčarstvo

Samo jedan komentar vezano za poticaje u Americi. Kolikoja znam u Americi nema direktnih poticaja kao u (cijeloj?) Europi, ali uz ogromne povrsine koje imaju (abrkilii, da tocno, proizvodnju ne drze ekstra mali) imaju i cijeli sustav koji indirektno potice polj. proizvodnju. Primjerice, organizirane burze roba, cijenu goriva kakva vec je, cijenu strojeva manja nego s ove strane bare i, rekao bih najvaznije, debelu zatitu drzave protiv uvoza. Cim im netko zaprijeti sa cijenom/kolicinom odmah se dizu razne drzavne komisije koje uvozniku i uvoznoj robi ulaze u bubreg. I te stvari se mogu naci na internetu. Ja sam nasao jedan dokument americkog drzavnog organa koji je pred par godina primio peticiju americkih proizvodjaca ljesnjaka protiv uvoza turskog. (samo za info, Turska proizvodi 75% svjetskog ljesnjaka, a Amerika manje od 5%). Uglavnom, uvoznicima su ulazili u sve moguce papire (od svih ulaznih racuna, svih faktura itd), pregladavali robu da bi utvrdili na kraju da taj uvozni ljesnjak je jako slican americkom (sic, kakav bi mogao biti?) i da su tim uvozom nelojalna konkurencija americkim proizvodjacima i opalilo im nekakve takse. To je sve dokumentirano u dokumentu kojega sam nasao (toliko o slobodonom trzistu)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

@brundalo:potpisujem ovaj dio teksta koji se odnosi na mene.. ;) U mojoj blizini čovjek ima seoski turizam i turistička zajednica mu je iskalkulirala da bi mu optimalna cijena dnevnog smještaja bila 200 eura!!!E sad,da on još ima i svoje ovce,koze i krave od kojih bi dobivao sir,meso i mlijeko,a usto bi bile i turistička atrakcija..Samo,znaš,teški su naši ljudi za nešta takvo,jer kao prvo,nemaju volje,i ti mali proizvođači koji imaju mala stada,ne trude se oko njega previše..Susjed mi ima 5-6 ovaca i hrani ih samo sijenom..Kad su mu ovce počele krepavat,pita on mene,a šta im je,pa sve dobiju. :roll:
Na stranu takvi,ali ideja ti je odlična,i sam sam prije o tome nešto razmišljao.
I još nešto,često razmišljam o tome da sa ovčarima ovoga kraja osnujem neku zadrugu.. :roll: Prvenstveno radi lakšeg plasmana janjadi,jer kao udruga bi mogli ponuditi i 300-400 janjadi u turnusu,a to interesira velike i sigurne otkupljivače,zar ne?A nakon toga,radi nabave repromaterijala,pribora i mehanizacije,na koje bi koliko toliko na veliku količinu dobili neki rabat..Isto tako,bila bi moguća i edukacija putem kojekakvih seminara stručnih osoba..Međutim,najvei mi je problem što su to sve stariji ljudi,pa je meni mladom i balavom s njima teško pregovarat.. :| Žao mi je što nema mladih ljudi,s njima bi to išlo puno lakše.. Ovi stari su već svu pamet svijeta pokupili i to je za njih to.

@vla:tu nema priče da je ekonomika jedna od najbitnijih stavki,apsolutno je..Pa naravno da držim do ekonomije proizvodnosti,počevši od hranidbe i sastava smjese,pa do goriva koje točim u traktor.Moj trenutni problem sa ekonomijom je izbacivanje sojine sačme iz obroka i ubacivanje stočnog graška..I to iz dva razloga;prvi i najbitniji je to što sojinu sačmu uvozimo iz BRAZILA,a drugi je naravno cijena te sojine sačme..Lani sam pokušao,ali mi je poplava uništila usjev graška,tako da mi je propala ideja...Ma nek je,ove godine valjda neće,hehe...

@smiljan: I što amerikancima onda trebaju poticaji(u obliku naših)?Ja sam već na par mjesta na forumu naveo da mi uopće ne trebaju poticaji,nego samo nek država stisne uvoz za vrat,pa nek lupi debeli porez na uvoznu hranu..Sramotno je da je uvozna hrana jeftinija od naše!I naravno da će jedan radnik u gradu kupiti kineski luk,ili novozelandsku janjetinu,kad mu je jeftinija,i ja ga ne krivim..
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: ovčarstvo

Poticaji trebaju jer svugdje u nasem okruzenju ti poticaji postoje. Da se ovcarskim rijecnikom izrazim ;) tesko je biti crna ovca. Poticaj je i politicko pitanje jer bi oni trebali sluziti, izmedju ostaloga, da razviju polj. proizvodnju tamo gdje je slabije razvijena, a postoje i resursi i trziste. Nije li smijesno da su poticaji (kad se zbroje drzavni i zupanijski) veci u bogatijim zupanijama nego u onim siromasnijim. Ovoj zemlji treba hitna i stvarna decentralizacija s jedne strane (npr. velika porezna rasterecenje firmi iz "provincije") a s druge, za strateske stvari, centralizacija da lokalni serifi ne rade kako im se hoce. Stvari su postavljene naopacke. Primjer: zakup/prodaja drzavne zemlje je spustena na lokalnu razinu a vecina poreza i doprinosa ide u centralnu kasu. Po meni bi trebalo biti obratno. Sa drzavnom zemljom bi trebala gospodariti iskljucivo drzava (jer je to, jel' drzavna zemlja), a vecina doprinosa treba ici u lokalnu kasicu. Takodjer visina poreza na dobit, dohodak, doprinosa itd. bi se trebala odredjivati prema stupnju razvijenosti zupanije. Nerazvijene zupanije osjetno manji. Dok god je vecina velikih poslovnih subjekata smjestena u Zagrebu nece nam biti dobro (niti Zagrebu niti ostatku Hrvatske). S jedne strane imamo prenapucenost, a s druge strane se zatvaraju skole.

Problem Hrvatske je u voluntarizmu: svatko radi kako mu se prohtije, ministarstva medjusobno ne komuniciraju na kvalitetan nacin, malo je u sredistu pozornosti (i novaca) jedna djelatnosti, pa onda druga ovisno sto politici pase. Zakoni se donose na brzinu bez kvalitetnih priprema itd itd
Najsvjeziji primjer (moram reci, nazalost dobre) suradnje je Zakon o polj. zemljistu i Zakon o golfu gdje su Ministarstva turizma i Ministarstva poljoprivrede jaaaaako dobro suradjivala i komunicirala, ali , samo i iskljucivo, zbog parcijalnih interesa, nazovi investitora u golf. Drzava nam se birokratizira u besvjest. Vojske sluzbenika po ministarstvima rade ko crvi (stvarno rade) ali kad nesto treba napraviti e onda politika kaze "Ne moze, mogli bi taknuti u osinjak" za to cemo osnovati agenciju, zavod ili sto ti ga ja znam sto. I onda, ako im ne pase da se nesto napravi, tu agenciju nikad i ne osnuju. Ili je osnuju, a ne daju joj ovlasti i, najvaznije, novce. S jedne strane cvile kako nitko nece raditi u drzavnoj sluzbi, a s druge strane se rukama i nogama trude da nikoga kvalitetnoga i ne zaposljavaju..... itd itd

E, jesam zabrazdio :) ovo stvarno nema nikakve (direktne) veze sa ovcarstvom
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

Jesi,zabrazdio i to debelo... :D

Sad kad si ve spomenuo besmislene zakone,moram napomenut kako sam u nedjelju bio kod jednog čovjeka koji se bavi ozbiljnim stočarstvom i vrlo profesionalno,i priča mi kako su mu došli u inspekciju za plavi dizel..Zamislite,dobio je kaznu,jer je plavi dizel imao u teleskopskom utovarivaču kojim čisti gnoj u štali... :evil: :evil: Kakavi su to moroni i šupljoglavci koji su takav zakon donijeli???
 

Najnoviji postovi

Na vrh