• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Re: ovčarstvo

ovca je slovenka,i polovna je :D
vime je na pocetku mekano,a kad se jace stisne,osjeti se da je tvrdo. nisam jako stiskao pa neznam tocno.
nije joj prvo janjenje. sad kad su se janjile,samo se ova tako ponasa. inace ili nema mlijeka,ili ovca gura janje od sebe. ova mu nece nista,samo se odmice,bjezi od njega kad hoce ic sisat.

ma nista,sutra ce to prekontrolirat netko tko se napipao vise vimena od mene pa cemo vidjet sta s njom.
ali sta me zanimalo to ste mi odgovorili. ne vrijedi mucit janje i sebe s takvom ovcom. treba ju pojest :D
 
B

brundalo

Guest
Re: ovčarstvo

..ja.. kaže:
ovca je slovenka,i polovna je :D
vime je na pocetku mekano,a kad se jace stisne,osjeti se da je tvrdo. nisam jako stiskao pa neznam tocno.
nije joj prvo janjenje. sad kad su se janjile,samo se ova tako ponasa. inace ili nema mlijeka,ili ovca gura janje od sebe. ova mu nece nista,samo se odmice,bjezi od njega kad hoce ic sisat.

ma nista,sutra ce to prekontrolirat netko tko se napipao vise vimena od mene pa cemo vidjet sta s njom.
ali sta me zanimalo to ste mi odgovorili. ne vrijedi mucit janje i sebe s takvom ovcom. treba ju pojest :D
Prije nego ju pojedes ne zaboravi da je triba ugojit he he. Inace ces jest samo kost i kožu.
Ako sta zatriba tu sam. I ja imam sad takav slucaj da te utjesim. Ustvari jednoj je janje uginulo a sutradan se druga ojanjila koja uopce nema mlika, i njoj ce bit mesnica.... Inace reka san ti abrkili i ja smo van na raspolaganju :) :)
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Re: ovčarstvo

brundalo kaže:
Prije nego ju pojedes ne zaboravi da je triba ugojit

hehe,to se podrazumjeva :)

ma nemoras me tjesit. znas kako kazu,gdje ima blaga ima i kvara. samo,nazalost vec je malo previse kvara bilo ove godine.
treba se sad za to pobrinut,da nagodinu toga ne bude. nismo rjesavali problematicne ovce. i to je bila najveca greska.
a nista,hvala jos jednom ;)
 
B

brundalo

Guest
Re: ovčarstvo

..ja.. kaže:
brundalo kaže:
Prije nego ju pojedes ne zaboravi da je triba ugojit

hehe,to se podrazumjeva :)

ma nemoras me tjesit. znas kako kazu,gdje ima blaga ima i kvara. samo,nazalost vec je malo previse kvara bilo ove godine.
treba se sad za to pobrinut,da nagodinu toga ne bude. nismo rjesavali problematicne ovce. i to je bila najveca greska.
a nista,hvala jos jednom ;)
Zato prijatelju vodi racuna o selekciji. sve mi se cini da ce u ovcarstvu/kozarstvu trebat pocet pisat od osnova - selekcija pa nadalje, izbor podmlatka, nabava ovna/jarca itd itd.
Ima li zainteresiranih?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

vidim da si napisao da dobiju zrno... moja preporuka je da zrno prekrupiš,na krupno ga samelji,puno bolja je iskoristivost hrane,manje treba da se probavi.. i još u to možeš lako umiješt premiks,a tu je dobar Sano OVISAN,jedini premiks za ovce i koze,tj janjad i jarad. Negdje u temi imaš i recepturu po kojoj radim i sam smjese i dobre su se pokazale... ;)

A janje i ne moraš othranit,ja sam od ove prodao janje za 200 kn(2i pol tjedna staro) a ovcu prodao u meso i sve skupa dobio cca 1000 kn.. sad imam još par kojih se želim riješit jer mi se janje tek svakih 12-13 mjeseci,pa čekam da se ojanje pa idu na bubanj skupa s janjcima...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

Evo kako kod mene završe zločeste ovce... :mrgreen:
Na slici se dobro vidi kako iz vimena curi mlijeko.A i dobro vime je imala,eksterijerno jedna od najboljih ovaca u stadu.Ne mogu ju prežalit,ali nije bilo druge.Nisam takav da ju prodam,kao muda pod bubrege...

DSC00686.jpg


Jedni od onih najmlađih... :)
DSC00688.jpg


I jedna crna 'ovca',hehe..

DSC00685.jpg
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Re: ovčarstvo

dali je skroz guliš sa nožem ili samo gornji dio... ja samo načmem od nogu do butova i oko repa a ostalo gulim sa rukama, skroz do glave....tako ostane svaki komadić mesa i sala na njoj.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

osobno nisam nikad gulio,klao jesam,ali guli uvijek stari,i sve oguli nožem,toliko je uvježban da ionako sve ostaje..a vidio sam kako čovjek rukama guli,s time da stalno moči ruke u vodu.
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Re: ovčarstvo

da da...obavezno ruke u vodu i ide puno lakše... ja tako radim i na janjcima i na ovcama...i srneća divljač također
to mi pokazao prije par godina jedan mesar.... ostane sve živo na janjetu
jedan ih napuhuje, da se koža bolje odvoji... ma ima tu svega...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

Evo snježne idile napokon i u Slavoniji..Uživamo svi odreda. ;)

DSC00699.jpg


Ajd ti,hehe... :) Slika govori više od tisuću riječi,prilično krvoločni psi ti hrvatski ovčari,zar ne?Riki na janjce od blagosti ni ne laje,već lagano cvili i zna da im je to dosta.. ;)
DSC00705.jpg
 
V

Volintena

Guest
Re: ovčarstvo

Par pitanja:

1. Za nekih 200-300 ovaca, koliko bi pašnjak triba biti velik ili kolika bi površina zadovoljila prehranu toliki broj ovaca, naravno, koji bi se koristija za pregonsku ispašu i na kojem bi ja zasijava ono šta želin da mi moje blago ide, a ne ono 'šta nađe'?

2. Koliko bi tribalo imati ovnova za toliko ovaca?

3. Ako želin pratit parenje, kako onda izbjeći neželjeno (neplanirano i neselektivno) parenje na pašnjaku?

4. Kako tj. kojim rasporedom (planom ili kako već da se izrazin) bi sadija (i šta bi triba saditi/sijati) i koje sve bilje? Bija bi poželjan širi opis posla jer kod mene nema ni blizu da neko radi na ovaj način (najbolji primjer je onaj šta je nedavno kuka na TV-u iz Promine). Da pojasnin, kako bi se vršilo sijanje na ravnici, a kako na kamenjaru (nadan se da razumite šta želin reć tj. pitat)?

5. Kako bi se koristija isti pašnjak, mislin na koliko parcela da se podili i kojim redom se vrši primištanje stada (koliko dugo se zadržava na jednoj parceli), a kojim sijanje parcela?

6. U štali za ovce/koze, po pitanju 'hranilica', da li je bolje napraviti jasle ili hranidbeni hodnik? Ima li uopće kakve razlike za samo blago, po pitanju iskoristivosti hrane, znači da im šta manje ostaje i da šta manje rasipaju, a po pitanju mene, kao njihovog konobara, šta mi je fizički lakše (to pitan zbog leđa, jer mi doktori još krpaju od posljedica prometne, a pošto još ne znan kako će to završit... - zato to pitan, jer volju iman, ali će mi ipak sve ovisiti o fizičkoj spremnosti i okretnosti (e, i zato san još uvik teoretičar)?

7. I jedno malo neobično pitanje, ali teoretičaru se svašta vrti po glavi, jeste li čuli za štale na kat, npr. doli se drže ovce, a gori na katu koze koje su u stajskom uzgoju, ali bi isto imale ispust (iako su na katu)? Je li takvo šta moguće i da li se takvo šta može nać u kako u zakonu tako i u praksi? Ajde nemojte se smijati, ja se držin one da nema glupih pitenja... ;)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

Pa ovako da krenemo redom.. :)

1- Meni za 40 ovaca s janjcima pašnjak od svojih 5 jutara nekad u ljetu zna biti naknap.Radi se o priordnom pašnjaku,na kojem se prvi otkos suši,a nakon toga ovce pasu.Pašnjak nikad ne može bit prevelik,što veći to bolji.S obzirom na tvoje uvjete trebao bi pašnjak od kojih 40-50 jutara..Može i manji,ako ćeš u suši prihranjivat sijenom.

2-trebao bi 5-6 ovnova,ovisno o načinu pripusta.

3-Pa to će ti najbolje reći brundalo.Kod njega je sistem da ima mlade ovnove,tzv probače,koji su podvezani krpom i koji pronalaze ovcu za parenje(podvezani su i ispod imaju kredu kojom fino ofarbaju ovcu kad na nju skoče).Tad tu ovcu hvataš i ide pod rasplodnog ovna kojeg ti želiš da ona dobije.

4-Ako pod sjetvom misliš na krmno bilje za košnju ,preporučam ti lucernu,jer ona će ti jedina opstati,i relativno ćeš lako doći do sjemena(30-ak kn /kg,na jutro ide 15-20 kg )Kosit ćeš ju 5-6 puta,i dobro će rodit bez obzira na sušu.No,ipak se posavjetuj sa mr.sc. BOGEC-om,koji će te uputit u neke više tehnologije.Što se obrade tiče,standardno,oranje,usitnjavanje,sjetva na dubini od 2-3 cm.Na kamenjaru ne znam kako bi to napravio...jedino lagano prorahlit zemlju,bacit sjeme pa ga lagano zatrpat grabljicama.Ako imaš mogućnost traktorom,onda zubačama to zagrneš. Ako misliš na sjetvu pašnjaka,onda najbolje konzultiraj stručnjake,BOGEC ti je prvi tu.Također možeš posijat i kulture koje su košno-pašnog tipa,npr.bijela djetelina,ljuljevi i sl.

5-U korištenju pregona najvažniju ulogu ima porast trave.U proljeće nećeš imat problema,jer trava raste ko luda,ali u ljetu i u Slavoniji znaju pregorit pašnjaci,pa ako se stoka kontinuirano napasa,ogole ga do same zemlje,a to je nepovratno izgubljen pašnjak za tu godinu.Ne možeš na nekom pašnjaku sijat nešto.Pregone koristiš samo za pašu,možeš ih jedino podsijavati određenom travom,kako bi podigao kvalitetu paše.Ovce pasu na pašnjaku do 7 dana,tada prelaze na idući pregon pa opet za 7 dana idući i tako redom.S obzirom da je optimalno vrijeme za obnovu pašnjaka 3 tjedna,to znači da bi trebao 4-5 pregona maksimalno.No,kad je suša,potrebno je puno više za obnovu tratine,što povećava broj pregona.

6-Najbolje po meni hranidbeni hodnik,pogotovo ako kupuješ hranu.Ili napravi jasle u kojima ovce drže glave,tako da nema rasipanja,nego jedu sve redom,kao što je brundalo napravio.imaš tu slike.Što se tiče leđa,nema velike razlike,samo napravi da ne moraš među ovce kad ih hraniš,nego nek one budu s jedne,a ti s druge strane i sve 5.. ;)

7-Osobno nisam čuo za te štale,prvi glas mi je ovo...Ali daj reci gdje si to našao?Ne znam kako to izgleda,da li zadovoljava zoohigijenske mjere?
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Re: ovčarstvo

abrkili...svaka čast na odgovoru. čak sam i ja nešto više saznao u vezi ovčica.
moji hoće da uzmeme oko 40-50 ovaca i da im kupim još nešto zemlje, tako da mi je ovaj odgovor puno pomogao sa nekim kalkulacijama
 
V

Volintena

Guest
Re: ovčarstvo

@abrkili

7. To ti je moja umotvorina koju još dorađujen, jer ne znan sve sirnice koje triba zadovoljit. Na ideju san doša kombinirajući želje (ove i koze) i mogućnosti (nedostatak svoga terena za 'mnogo' štala), pa san tako umisto da iskorištavan kvadraturu krenija iskorištavat kubikažu. ;) Pripreman se napraviti maketu kako bi bilo preglednije, naročito onim koji imaju problema sa čitanjem nacrta. Možda ne bi bilo loše da i ovaj grubi nacrt stavin na Forum, pa da zajedno vidimo šta je OK, a šta još traži doradu?!
Šta se tiče zoohigijene tu sa samin sobon još nisan rješija kakav pod napravit (iako san to pitanje postavija) odgovor mi još uvik nije jasan. Kako bi to bija betonski objekt - znači betonski pod, tu san mislija napravit drenažu da se prvo stavi šljunak, a na njega nabijena zemlja. E sad, kako bi brabonjci ostajali na zemlji to mi je jasno - pomesti ih, ali šta je sa mokraćon koja bi se ocidila u donji sloj di bi bija šljunak - da li bi to bila tempirana bomba ili je ona eterična pa bi ishlapila (pazi uvik govorimo o 200-300 komada blaga, bolje je savladati veću brojku, jer ona vuće i više zahtjeva), ali mi isto ne daju mira mikroorganizmi iz mokraće, šta je sa njima, oni sigurno nisu eterični već neko vrime preživljavaju, (ali realno, 'odozgora' im uvik dolazi nova količina kako 'prijatelja' tako i hrane) i svako koliko bi se ta zemlja i šljunak triba kompletno cili minjat? Rešetkasti pod me ne zanima, jer mi po svojoj formi ne djeluje higijenski, jer je ispod beton, a onda se pogoršava klima u zraku dok se sve ispod ne počisti, a i daske su klizave...
Poanta mi je sakupit šta više izmeta, jer se (zasad, hobistički, a ujedno savladavan praksu za neke bolje dane) planiran bavit i preradom istog sa kalifornijskim glistama kako bi dobija šta bolje gnojivo...
Iman ti ja ideja samo neman sa kim sisti i o tome popričat i kreniti sa prakson...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

@roko:pa zato i jesmo forumaši da dijelimo iskustva... ;)

@volintena: Najbolji ti je puni betonski pod.Nikakav šljunak i zemlja,to dolazi u obzir samo ako imaš 2-3 ovce i par kvadrata prostora.Znači puni pod i slama kao prostirka..E sad,tebi je problem zbog nabavke slame,jel da? Malo si izračunaj koliko bi te koštao prijevoz slame iz kontinentalnog dijela.Kod nas u Slavoniji,gdje je sve manje stoke,slama se pali,ili daje džabe samo da ju skloniš sa njive..Računaj si da bi na veliku količinu mogao slamu dobiti za 4-5 kn/bali(male četvrtaste bale).U šleper ti stane 500-600 bala.U vagon i više.Što se tiče mokraće,taj problem će ti biti riješen dubokom steljom,slama će upiti svu mokraću.Čistiš kad se nakupi 30-40 cm stelje,možeš i prije.I dubokom steljom dobit ćeš najkvalitetniji gnoj,pun organskog materijala,upravo zbog te slame.Kod mene se za voćnjake i vinograde jesenas pootimali za ovčji gnoj,dao sam po 100 kn/kubik... Također u stelju je jako dobro dodavati i Agrodol,vapnenac u prahu,jer je jako dobar dezinficijens,upija mokraću i suši stelju,a ima velik učinak na kvalitetu gnojiva,jer diže pH i minerale...

Daj neke grube nacrte staje pa ćemo vidjet što si to zamislio.. ;)
 

dado 1

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
185
Re: ovčarstvo

nikad nisam čuo za taj Agrodol,gdje se to kupuje,koliko je pakiranje i kakva je cijena?jel ne može naškodit ovcama jer znaš kak su one znatiželjne,neznam šta ne bi pojele...
 
V

vla

Guest
Re: ovčarstvo

@volintena
Ideja o gradnji stale na sprat je super i ostvariva, posebno u tvojim klimatskim uslovima.
Prvo ne treba graditi skupe objekte, beton,metal,betonske konstrukcije jer je to u ovcarstvu neisplativo a u isto vreme lose po zdravstveno stanje stada.
Objekat izgradi od jeftinih, lakih materijala,najbolje drveta.Sa drvenom konstrukcijom lako je raditi ,jer mozes napraviti modularni sistem, kako za prosirenje objekta, tako i za pravljenje unutrasnjih pregrada i boksova.
Dole ovce, a na spratu koze ,koje same ulaze na gornji sprat sa spoljne strane objekta preko rampe/koristiti zelju koza za penjanjem/.U isto vreme se moze iskoristiti kosina terena na kome se objekat nalazi.
U sredini objekta mora biti hranidbeni hodnik sa jaslama sa obe strane-dole za ovce , a gore za koze, time je olaksano hranjenje.Voda se resava pojilicama na oba sprata.
Stubove u objektu koristis kao potporu gornjeg sprata i modularni sistem pravljenja boksova na oba nivoa.Koristiti gradju od tvrdog drveta.
Na spratu je pod resetkasti u tablama velicine boksa, pridrzavaju se donjim stubovima, koje se mogu po potrebi skinuti zbog ciscenja,dezinfekcije objekta, prosirenja boksova,zamene.Na resetkasti pod dodaje se slama kao prostirka.Ispod resetkastog poda postavljena je koso, sa padom prema spoljnoj strani objekta debela folija ili ter papir, preko koje se vrsi izdjubravanje i oticanje mokrace napolje, a da ne pada na donji sprat/ovce/.Olaksano je ciscenje i odrzavanje higijene, povremeno samo povuci sa folije zaostalo djubre-radi poluautomatski. Taj sistem izdjubravanja imas kod kaveznog sistema drzanja kokosi i kunica i kaveznog uzgoja prasadi.Samo treba razraditi sistem.
Ja na prolece pravim porodiliste za ovce i koze po tom sistemu, zbog obezbedjenja mikroklimata u periodu jagnjenja i jarenja, jer su zime jake na planini, a dobija se velika usteda u prostoru i povecava kapacitet objekta.Pravim boksove na dva sprata po navedenom sistemu.
Nacrti uskoro slede.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

@dado1: Mislim da ne bi trebalo bit problema,jer to je u obliku praha,koji propada kroz stelju,a od kalcijevog oksida im neće ništa biti i ako ga pojedu..Ne vidim razlog zašto bi ga jele.Ima ga u svakoj ozbiljnijoj poljoapoteki,cijena je simbolična s obzirom na učinak u štali i na polju..

Obrisan neispravan link.
 
B

brundalo

Guest
Re: ovčarstvo

evo malo me nije bilo zbog gripe i viroze a malo zbog janjenja i vec se nakupilo materijala za obradu he he.
@ volintena tebi odgovor na stalu na kat. Moze ko god hoce hvalit tu ideju i koliko god hoce i sama ideja da se razumimo nije losa. Ali decko zaboravi. To ti je moj savjet. Onako bratski, da ti objasnim neke stvari. Ovca i koza su skromne bestije i ne traze previse ali to sta ti hoces je za mene suludo. Sama konstrukcija bi morala bit od betona radi statike. Sta mislis da bi ti koze na katu stale ka fratri u crkvi. To je blago koje skace i javljaju se vibracije. brzo bi osta i bez jednih i drugih. Ajmo rec i da je napravis, bez staticara i strucnjaka nebi islo. Uvalija bi se u takve dugove da neznan bi li ih samom proizvodnjom isplatija dok si ziv. Naime osim tezine blaga gori tu je i stelja i vlaga i neznan sta sve ne. kako bi ako nemas betonsku plocu rijesija odvod mokrace ili bi sa tim kupa ovce koje se nalaze doli. Jednom rjecju bn - odustani od toga.
Sta se tice pregonskih pasnjaka ono sta je reka abrkili mozda vazi za njih ali u nas se ovce ne mogu drzat 7 dana na jednom mistu zbog siromasne ispase. Broj ovaca/koza na pregonu ti ovisi o kvaliteti hrane koja raste na njemu.
Sta se tice bravi i kontrole ako zelis imat posa kako triba onda ces morat imat maticno stado a to ti je vezano sa kontrolom sexa i znaci da su bravi odvojeni a onda moras imat koznu traversu i odvojene boksove za njih.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

brundalo,kako izzgledaju tvoji ovnovi probači sa tom ''opremom'' ? ne smeta im to kod mokrenja?i zanima mogu li oni to skinuti kako?
 

Najnoviji postovi

Na vrh