• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

B

brundalo

Guest
Re: ovčarstvo

abrkili kaže:
brundalo,kako izzgledaju tvoji ovnovi probači sa tom ''opremom'' ? ne smeta im to kod mokrenja?i zanima mogu li oni to skinuti kako?
Cim uzmognem slikam. Ali ja to radim ovako. Ovnove i ovnice drzim odvojeno od ovaca u drugom boksu. kad dodje vrime od sexa ja ujutro uvalin mladog ovnica sa keceljom, kod ovaca. On to obidje za nekoliko minuta najvise sat i onda ga vracan nazad ako nije nista nasa. Za svaki slucaj to ponavljam i uvecer. Zna san cak stavit i 2 - 3 ovnica. Inace znaju se popisat ali ja to odmah namocin u more tako da je do veceri suho. A sta ces i to je dio posla.
Skinut je ne mogu ni u teoriji jer im je vezana preko ledja sa 2 naramenice
 
V

Volintena

Guest
Re: ovčarstvo

@Brundalo - je, u zamisli je bija beton (nosivi stupovi i ploča) i crvena cigla (za vanjske zidove ona najdeblja, zbog toplinske izolacije), jer logično da takav ne bi izdrža da je od greda i dasaka, kako statički, tako i po pitanju vlage i ostalog. Unutra san mislija da pregrade budu od drva ili u krajnom rješenju/nuždi (jer triba pazit i na opterečenje tj. jačinu nosivih stupova) od metala. Dobro, ovo je sve samo jedna igra i razrada takve ideje kako bi doša do 'finalnog proizvoda' kako bi se moga bacit na proračun takvog objekta pa da vidin koliko to piza u kunama.

ps
Šteta šta nema više ovčara/kozara na Forumu :( , nego su sve sami (97,5%) kravari, pa da i mi imamo više glava za razmjenu mišljenja ka oni, ovako se samo nas 4-5 razmjenjujemo sa mišljenjima. Kako kažu naši stari - više znaju čovik i magarac nego sam čovik. ;)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Re: ovčarstvo

@volintena:ne moraš toliko ulagati u štalu za ovce i koze,vidim da govoriš o nekoj toplinskoj izolaciji,to u tvom kraju nema smisla,jer temperature nisu nikad u minusu kako su kod mene,do -20.Vidio si na slikama moju štalu,drveni stupovi i otpad s pilane(okrajci od trupaca bora).Kad nastupe hladnoće na te daske izvana stavim samo najlon da im jako ne puše i to sa sjeverne i istočne strane,zapad i jug su otvoreni.Ako i napraviš takvu štalu kako zamišljaš,imat ćeš grdnih problema sa čišćenjem,sa tekućim dijelom gnoja,sa klimatskim uvjetima općenito,a najveći problem će biti sama cijena štale,jer armirani beton nije baš jeftin.Tako da bolje da kupiš veću parcelu i to će ti bit jeftinije i sigurnije..
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: ovčarstvo

Ili ako ja smijem svoje laicko misljenje dati. Krenes sa manjim stadom i manjim "sklepanim" objektom. Gledam kakave kod mene imaju staje za ovce i koze (Lika, temperature i do -20, nadmorska visina 500-600m), isto kao sto je abrkilii pokazao. Daske i nista vise. Koliko sam shvatio, samo je bitno da imaju kakav-takav krov. Inace, pricaju moji stari da ovce (ok, stare pasmine), cim snijeg malo okopni idu van na pasu.
 
V

Volintena

Guest
Re: ovčarstvo

Evo malo san kopa po Internetu pa san naiša na ovaj članak koji pri kraju baš kaže nešto i o 'mojim materijalima': http://www.poljoprivreda.info/?oid=6&id=697 . Drvo može biti jeftina varijanta, ali mi se ne sviđa njegova trajnost i 'higijena', zato san pobornik betonsko-zidanog objekta. Znan da je to skuplja varijanta, ali to gledan sa strane trajnosti materijala i ozbiljnosti ulaska u posal tj. ne ići u njega na kratke staze, već dugoročno. A opet kad se pogledaju povrati kapitalnih ulaganja mislin da bi se dalo borit sa cifron koja bi bila u konačnici, ali o cifri ćemo kad dođem(o) do konačnog rješenja, pa dat nekom ko je kvalificiran da izračuna koliko piza takav objekt...

Zaboravija san reć da je taj objekt (štala) spojen sa izmuzištem, prostorijama za primanje mlika (laktofrizom), obradom mlika i pravljenjem sira, prostorije za sušenje sira i još nekih prostorija (praonicu posuđa, wc). Naravno, samo je izmuzište 'direktno' u dodiru sa štalom, a ostale prostorije su odvojene zasebnim vratima i taj dio bi ima svoja vanjska (zasebna) ulazna vrata. Kad nacrt za Internet bude gotov stavit ću na ove stranice pa ćemo o detaljima, crtan ga u mjerilu 1:100, pa se nadan da ću ga uspit dobro slikat da se sve lipo vidi...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Re: ovčarstvo

opet ti toplo preporučam da kreneš polako,jer u kredite se zaletavat danas je poprilično jednako kao da nosiš glavu u sepetu.Ovdje u Slavoniji su ljudi razmišljali kao i ti,i to ljudi koji se svojim zanatom(najviše mliječno govedarstvo) bave od malih nogu,kao i njihovi djedovi,pradjedovi...Digli su višemilijunske kredite,jer je država uvela kapitalna ulaganja,pa povrat pdv-a i to se činilo jako privlačno i povoljno..Međutim,na veliku žalost,ti ljudi jedva spajaju kraj s krajem,najveći im je problem zemlja,koja se dijeli onima koji u povjerenstvu imaju nekog 'kuma',rođaka i sl! A ti zemlju moraš kupit,što ti još dodatno povećava troškove,a uvjeren sam da kod vas nije kao u Slavoniji kunu/kvadrat zemljišta...

Ako uzmeš hrastovinu,ne boj se da će brzo istrunut ili nešto tako...Po selu ima štagljeva, koji su stari i do 100 godina,a hrastova građa stoji..
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,571
Re: ovčarstvo

abrkili, sad ču ti postavit nekoliko pitanja:
1:dali tvoja obitelj i ti sa njima živi od ovčarstva?
2:dali se to isplati?
3:koliko ovaca držiš?
4:čime ih sve hraniš?
5:koliko zemlje treba za stado koliko je i tvoje?
6:dali je komplicirano?
hvala!
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Re: ovčarstvo

Marko evo ovako stoje stvari.

Mi smo ti krenuli sa ovcama jer smo imali veliku okućnicu,pa ajde,da se ne kosi to sve,kupit ćemo par ovaca..Ja sam bio najveći protivnik toga,jer sam do svoje 12 godine bio takav šmokljan od djeteta,užas,samo me tv i pc zanimao..Nisam znao ni kad se ore ni kad se sije,niti me to zanimalo.I tako kupimo mi 2 ovce,ovna i 2 janjeta.Ogradili im jedan prostor,otprilike veličine pola rukometnog igrališta.Sad mi je pašnjak skoro pa 5 jutara,a kosimo dobrih 25 jutara livada!A stado sad s janjcima broji oko 70 komada!Prva nastamba je bila izgrađena od 4 bagrova stupa,između njih smo učvrstili palete,a na krov poslagali stare daske i pokrili krov najlonom.Kasnije sam još jednu manju takvu šupicu napravio,da mogu odvojit ovce kad se janje i sl.I tako malo po malo, je abrkili zavolio ovce i ovčarenje,a uz to stočarstvo,i opredijelio se za doktora živinara! :D

A sad da ti odgovorim na pitanja.. ;)

1-Ne.od sadašnjeg broja se ne može živjeti,niti se previše isplati.Recimo da godišnje uložiš 20 000 kn a dobiješ 35 000.da se razumijemo,15 000 kn je za jednu obitelj koja ima studenta i đaka mizerna svota.

2-Isplati se.U dosta literature ti stoji da je ovca životinja za najlošijeg i najboljeg stočara.Koliko joj pružiš,ona ti toliko vrati,i to je živa istina.Ja recimo zaradim više na svojim ovcama nego oni koji imaju duplo veća stada.Pravilnom hranidbom uspijevam dobit da se janje uredno 2 puta u 12 mjeseci.A ovca ako nije gravidna ili ne doji,onda je na trošak.Recimo da bi ovim mojim sistemom 100 ovaca bio jedan optimalan broj.

3-Trenutno brojim 38 ovaca,sa stalnom tendencijom širenja.Ako Bog da sreće i zdravlja,do ljeta bi trebala niknut nova ovčara,bez kredita,kapitalnih i ostalih majstorija. :D Moji su aduti didovi koji su stekli i sačuvali hrastovu šumu! ;)

4-Osnovna hrana je kao i kod svih preživača,voluminoza,i to u obliku livadskog sijena.A za janjad ide djetelina,ljulj,ukratko najbolje od najboljeg.Od zrna dobivaju kukuruz,zob,ječam.I to im pravim smjesu,u koju još stavim posije,sojinu sačmu i mineralni dodatak.Naravno,da uz sve to moraju imat na raspolaganju sol,jer ako nema minerala i vitamina,pozdravi proizvodnju.Fiziologija čini svoje.

5-Za moje stado je godišnje dosta 2 jutra dobrog kukuruza,2 jutra zobi i jutro ječma.Jedno 1500 bala sijena.E sad,sijeno možeš dobit sa 10-15 jutara prirodnih livada,ili sa 6-8 jutara sijanih travnjaka,znači ljuljevi,lucerna i sl.Naravno,treba ti i paše,za koju ti ako je dobra godina i nema suše,dosta 3 jutra.Imaš slike tu nagdje na forumu kakva je paša bila sredinom 7.mj lani,djetelina do koljena.No to je koliko Božjom voljom,toliko i mojom zaslugom. :D

6-Naravno,u početku dok se snađeš i shvatiš neke stvari,pa nažalost i zakopaš koje grlo.No,uglavnom ti je ovčarstvo grana u kojoj moraš biti jako domišljat,i improvizirat puno stvari.Tako naprimjer,da vidiš moju mješaonu,reko bi,vidi pa ja isto imam takvu kod kuće!!! :D Markane,korito za šurit bravce,kapaciteta 100 kg smjese,napuniš ga komponentama,dvaput rukama izmješaš kao smjesu za kobasice i gotovo.Miješa tek 5 minuta! :D Kako napravit jasle?Ma jedino što trebaš imat kupovno su čekić i ekseri.Odeš u šumu,srušiš dvije bagre debljine ruke,par tanjih,i evo jasala! Zapamti da ovca najviše voli prirodne materijale.Evo ti primjera mojih ovaca koje su u zidanom dijelu štale.Ma katastrofa,vuna se kondenzira i sva se uljepi i uprlja,dok ove koje su vani u onom drvenom dijelu,ma čiste,suhe milina im je.Kako napravit valove za smjesu?Treba ti dvije daske,na svakoj odrežeš 20-ak cm,a ove dugačke prišiješ jednu za drugu,tako da tvore pravi kut.ove kratke komade koje si odrezao samo prišiješ na krajevima i eto ti valova. :D Ja imam takve već 3 godine,i nitko se ne žali na njih.. :D

i tako,možemo pisat litanije i litanije..Još ti moram napomenut da ti je najbitnije u početku čitat dosta literature i kupit savjeta koliko možeš,probat neke stvari,ali polako pa sigurno.

Ako te još šta zanima,samo pitaj! ;)
 
H

Helena

Guest
Re: ovčarstvo

abrkili kaže:
Marko evo ovako stoje stvari.

Mi smo ti krenuli sa ovcama jer smo imali veliku okućnicu,pa ajde,da se ne kosi to sve,kupit ćemo par ovaca..Ja sam bio najveći protivnik toga,jer sam do svoje 12 godine bio takav šmokljan od djeteta,užas,samo me tv i pc zanimao..Nisam znao ni kad se ore ni kad se sije,niti me to zanimalo.I tako kupimo mi 2 ovce,ovna i 2 janjeta.Ogradili im jedan prostor,otprilike veličine pola rukometnog igrališta.Sad mi je pašnjak skoro pa 5 jutara,a kosimo dobrih 25 jutara livada!A stado sad s janjcima broji oko 70 komada!Prva nastamba je bila izgrađena od 4 bagrova stupa,između njih smo učvrstili palete,a na krov poslagali stare daske i pokrili krov najlonom.Kasnije sam još jednu manju takvu šupicu napravio,da mogu odvojit ovce kad se janje i sl.I tako malo po malo, je abrkili zavolio ovce i ovčarenje,a uz to stočarstvo,i opredijelio se za doktora živinara! :D

A sad da ti odgovorim na pitanja.. ;)

1-Ne.od sadašnjeg broja se ne može živjeti,niti se previše isplati.Recimo da godišnje uložiš 20 000 kn a dobiješ 35 000.da se razumijemo,15 000 kn je za jednu obitelj koja ima studenta i đaka mizerna svota.

2-Isplati se.U dosta literature ti stoji da je ovca životinja za najlošijeg i najboljeg stočara.Koliko joj pružiš,ona ti toliko vrati,i to je živa istina.Ja recimo zaradim više na svojim ovcama nego oni koji imaju duplo veća stada.Pravilnom hranidbom uspijevam dobit da se janje uredno 2 puta u 12 mjeseci.A ovca ako nije gravidna ili ne doji,onda je na trošak.Recimo da bi ovim mojim sistemom 100 ovaca bio jedan optimalan broj.

3-Trenutno brojim 38 ovaca,sa stalnom tendencijom širenja.Ako Bog da sreće i zdravlja,do ljeta bi trebala niknut nova ovčara,bez kredita,kapitalnih i ostalih majstorija. :D Moji su aduti didovi koji su stekli i sačuvali hrastovu šumu! ;)

4-Osnovna hrana je kao i kod svih preživača,voluminoza,i to u obliku livadskog sijena.A za janjad ide djetelina,ljulj,ukratko najbolje od najboljeg.Od zrna dobivaju kukuruz,zob,ječam.I to im pravim smjesu,u koju još stavim posije,sojinu sačmu i mineralni dodatak.Naravno,da uz sve to moraju imat na raspolaganju sol,jer ako nema minerala i vitamina,pozdravi proizvodnju.Fiziologija čini svoje.

5-Za moje stado je godišnje dosta 2 jutra dobrog kukuruza,2 jutra zobi i jutro ječma.Jedno 1500 bala sijena.E sad,sijeno možeš dobit sa 10-15 jutara prirodnih livada,ili sa 6-8 jutara sijanih travnjaka,znači ljuljevi,lucerna i sl.Naravno,treba ti i paše,za koju ti ako je dobra godina i nema suše,dosta 3 jutra.Imaš slike tu nagdje na forumu kakva je paša bila sredinom 7.mj lani,djetelina do koljena.No to je koliko Božjom voljom,toliko i mojom zaslugom. :D

6-Naravno,u početku dok se snađeš i shvatiš neke stvari,pa nažalost i zakopaš koje grlo.No,uglavnom ti je ovčarstvo grana u kojoj moraš biti jako domišljat,i improvizirat puno stvari.Tako naprimjer,da vidiš moju mješaonu,reko bi,vidi pa ja isto imam takvu kod kuće!!! :D Markane,korito za šurit bravce,kapaciteta 100 kg smjese,napuniš ga komponentama,dvaput rukama izmješaš kao smjesu za kobasice i gotovo.Miješa tek 5 minuta! :D Kako napravit jasle?Ma jedino što trebaš imat kupovno su čekić i ekseri.Odeš u šumu,srušiš dvije bagre debljine ruke,par tanjih,i evo jasala! Zapamti da ovca najviše voli prirodne materijale.Evo ti primjera mojih ovaca koje su u zidanom dijelu štale.Ma katastrofa,vuna se kondenzira i sva se uljepi i uprlja,dok ove koje su vani u onom drvenom dijelu,ma čiste,suhe milina im je.Kako napravit valove za smjesu?Treba ti dvije daske,na svakoj odrežeš 20-ak cm,a ove dugačke prišiješ jednu za drugu,tako da tvore pravi kut.ove kratke komade koje si odrezao samo prišiješ na krajevima i eto ti valova. :D Ja imam takve već 3 godine,i nitko se ne žali na njih.. :D

i tako,možemo pisat litanije i litanije..Još ti moram napomenut da ti je najbitnije u početku čitat dosta literature i kupit savjeta koliko možeš,probat neke stvari,ali polako pa sigurno.

Ako te još šta zanima,samo pitaj! ;)
Abrkili a da pokušaš mješati smjesu u mješalici za beton ,ha :D
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Re: ovčarstvo

pa ne znam baš,čisto sumnjam da bi mi stalo 100 kg u mješalicu.I ovako ispadne prilično ravnomjerno..
 
B

brundalo

Guest
Re: ovčarstvo

@abrkili mijesalica je zakon i zakon he he.
A rado bi se ja umisa ovdi ali mene niko nista nije pita, a ja san jedini profesionalac koji zivi od ovaca i koza
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Re: ovčarstvo

@brundalo:a šta ja mogu,kad svi navalili na mene,ubaci se i ti,pomozi kolegi u nevolji... :)
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Re: ovčarstvo

koliko dnevno vremena potrošite na hranjenje i ostale poslove oko ovaca?
po vama dvojici (brundalo i abrkili), koji je optimalan broj ovaca za uzgoj, tj. da bi se od njih mogla ostvariti neka financijska dobit.... ne govorim o bijesnim tisućama kuna, nego da se na kraju sezone ostane u plusu
zemlju za sjetvu imam (oko 15-ak rali), zemlju za pašu nemam ali mogu kupiti (neograničene količine) i naravno izgradnja štale...
trenutno imam 10 ovaca i zna biti po 16-ak janjaca....imao sam i 20 ovaca ali nismo stizali odraditi sve, mali pašnjak kraj kuće... isto kao i abrkili, kupljene su da ne kosim brdo oko kuće...
 
V

vla

Guest
Re: ovčarstvo

Ekonomska opravdanost projekta gajenja ovaca:
100 ovaca -proizvodnja jagnjadi-measno ovcarstvo,
Dinamika jagnjenja, 3 jagnjenja u 2 godine, procenat bliznjenja 150%

Trosak: po ovci na godisnjem nivou
1-Ishrana ovaca i jagnjadi.......79 e
2-Troskovi zdrav.zastite...........3.5 e
3-Remont stada..................... 2
Trosak ukupno: 84.5 e

Dohodak po jednom grlu na godisnjem nivou
1-Prihod od jagnjadi ............. 135 e
2-Prihod od vune .................. 2
3-Prihod od mleka................. 10
4-Prodaja izlucenih grla.......... 7.5
Ukupan prihod: 154.5 e

Neto dobit po jednom grlu godisnje 70 e /ili grubo vrednost jednog jagnjeta/
U kalkulaciju nije uracunat i trosak radne snage za isti period /jedan covek na 100 grla/jer taj posao obavlja vlasnik.
Na dobrom pasnjaku se u rotacionom sistemu ispase moze godisnje napasati 10 ovaca na 1 ha.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Re: ovčarstvo

to je ono kako kažu teoretičari..Dakako da se to može promijeniti.Čekam da brundalo kaže svoje,pa ću se ja samo nadovezati.Da se ne žali,da mu otimam temu,hehe.. :)
 
V

vla

Guest
Re: ovčarstvo

@abrkili
Nije teorija, nego kalkulacija na mojoj farmi ovaca u 2007.god.
Ovce melezi: merinolandschafe/virtemberg/ x ile de france
U 2008 god.rezultati slabiji zbog suse.
Prikazi svoje rezultate.

P.S.
Najveci trosak je radna snaga, koja iznosi 1.5 e mesecno po jednom grlu i nije uracunat u kalkulaciju.
 
B

brundalo

Guest
Re: ovčarstvo

Gledajte ljudi bavit se ovcama i kozama nije ni malo lako. Tu ako zelis zivit moras radit cili dan. Nije to samo gubit vrime na hranjenje. Ima posla cili dan oko njih. Kad je sezona spremanja hrane onda se radi od ujutro do uvecer, konacno polljoprivrednici ste i vi pa znate. Zatim tu je najtezi od svih poslova koji triba obavit a to je janjenje i odgoj janjadi/jaradi i pri tome smanjit gubitke na najmanju mogucu mjeru. O nalazenju trzista i drugo necu ni pricat. Ipak ako se sve organizira moze se i moze se lipo zivit od toga.
Nadalje triba se na pocetku odlucit o tipu ovcarstva kojim se zelimo bavit. Da li mlijecno ili mesno ovcarstvo ili mozda kombinirano. Trebate znat jednu stvar, mesno ovcarstvo je slabo isplativo ukoliko covik nema vlastite izvore hrane ili je bar ne moze jeftino nabavit, zatim ukoliko nema ovce koje su plodnije od nasih pramenki znaci bar stado koje na 100 ovaca daje 150 janjadi ili cak i 200 janjadi i koje se mogu janjit 3 puta u 2 godine. znaci visoko plodne ovce tipa romanovska, virtemberg, solcavska, bergmaska, i druge ili mozda kontrolirane krizance u jednom od tih tipova.
S druge strane mlijecno ovcarstvo je povezano sa gornjim + problemi sa proizvodnjom sira odnosno njegovim plasmanom kao i u ulaganjima koja su povezana sa tim. naime kod proizvodnje sira sir donosi 70% prihoda a janjad samo 30%. Ja namjeravan uskoro objavit puno clanaka o tome. Iman znanja i iskustva i mogu pomoc svakome ko se zeli time bavit. za pristojan zivot a da se ne treba covik bavit nicim drugim usput da bi prezivija triba minimalno 120 ovaca za obitelj od 4 clana.
U medjuvremenu ako zelite saznat vise evo van link pa pogledajte. Ovo je link kolega iz Srbije a ja san na tom forumu ostavija postova i postova pa ako nekog zanima ima dobrih stvari koje ce uskoro osvanit i ovdi. Pozdrav
Obrisan neispravan link.
Ovo je direktan link na ovcarsko/kozarski forum
 
B

brundalo

Guest
Re: ovčarstvo

Pokriće varijabilnih troškova po jednoj ovci na četiri obiteljska gospodarstva s različitim sustavima ovčarske proizvodnje


Sustav proizvodnje Pokriće varijabilnih troškova (Kn)

Proizvodnja ovčjeg mlijeka i janjećeg mesa; mediteransko područje; paška ovca; ukupno 15 ha zemljišta; pašno-stajski način držanja; sezonsko janjenje (prosinac i siječanj); odbiće janjadi sa 50-60 dana; hranidba na osnovi paše, sijena, košene trave i sjenaže;
746,10

Proizvodnja janjećeg mesa; mediteransko područje (dalmatinsko zaleđe); dalmatinska pramenka; ukupno 47 ha zemljišta; pašno-stajski način držanja; sezonsko janjenje (siječanj i veljača); odbiće janjadi sa 120 dana; hranidba na osnovi paše, sijena, gotove smjese za janjad i smjese žitarica iz vlastite proizvodnje;
507,40

Proizvodnja janjećeg mesa; kontinentalno (brdsko-planinsko) područje; lička pramenka; ukupno 118 ha zemljišta, pašno-stajski način držanja; sezonsko janjenje (prosinac i siječanj); odbiće janjadi sa 100 dana; hranidba na osnovi paše, sijena i smjese žitarica iz vlastite proizvodnje
499,40

Proizvodnja janjećeg mesa; kontinentalno (nizinsko) područje; križanci merinolandschaf i suffolk pasmine; ukupno 34 ha zemljišta; pašno-stajski način držanja; sezonsko janjenje (prosinac i siječanj); odbiće janjadi sa 80-90 dana; hranidba na osnovi paše, sijena i smjese žitarica iz vlastite proizvodnje
627,70

Evo decki ovo je orjentacioni tekst. kako stoje stvari u unutrasnjosti ne znan ali van mogu kazat da na Pagu to malo drugcije izgleda nego sta ovdi pise. Naime oni imaju mlijecne ovce i janjad na sisi drze u prosjeku oko ili maximalno 30 dana. Trenutna cijena njihove janjetine se krece oko 90-100kn kako na Pagu tako i u Zd mesnicama. Oni izbacuju ovce koje daju manje od litre mlika i po ovci imaju cca 20kg sira po cijeni od oko 150-170 kn za kilogram
znaci janjad i eventualni poticaji im sluze za pokrice svih troskova a sir ostaje cista dobit ako covik ima 100 ovaca racunajte o kojim se ciframa radi. e i jos nesto oni ovce ne hrane sjenazom
 
V

vla

Guest
Re: ovčarstvo

Kada govorim o ovcarstvu mislim na profi ovcare,koji od toga zive, a ne na hobiste koji imaju par ovaca i onda drze predavanja.
Ovcarstvo je tezak i krvav rad, potpisujem Brundala.Da bio se bavio ovcama treba imati 4V - verovati-voleti-vestinu-volju.
Kod nas se kaze: imas ovce-imas novce.Ali mali broj "ima ovce"- zasto?
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,571
Re: ovčarstvo

brundalo, oprosti što smo te izostavili! Sa abrkilijem sam več bio nešta o tome pričo pa sam njega i pitao...
 

Najnoviji postovi

Na vrh